Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ = ΕΛληνική ΤΑλαιπωρία


yanyul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, polaki είπε

Υπάρχει σχέδιο ε? Πάλι καλά, μπας και δούμε άσπρη μέρα εμείς οι καταναλωτές που όχι μόνο δεν τρώμε απ'τα ΕΛΤΑ όπως απ'ότι φαίνεται ορισμένοι εδώ μέσα, αλλά χάνουμε κιόλας από τις χαμένες εργατοώρες και την αδιανόητη ταλαιπωρία. Mε πλήρη επίγνωση του τί γράφω, ΜΑΚΑΡΙ λοιπόν να υπάρχει το σχέδιο που λες. Βασικά μακάρι να είχαν ξεπουληθεί πακέτο με την Ολυμπιακή, και 100 άλλα δημόσια ΧΡΕΠΙΑ στις αρχές της κρίσης. 

Όσο για το 15 μέρες στο κατάστημα κούριερ χωρίς ειδοποίηση αυτά δεν γίνονται. Δείξτο μας αλλιώς μπορώ και εγώ να λέω ότι θέλω. 

Ούτε θυμάμαι πόσα δεματάκια και χαζοαηδίες των 3-4€ απ'το ebay δεν έχω ασχοληθεί ποτέ να πάω να παραλάβω, επειδή βλέπω ουρά 12890 άτομα, 3 και 4 μήνες μετά την παραγγελία μου. Ας τους βάλει επιτέλους την ταφόπλακα μία κυβέρνηση να πάμε παρακάτω, και ας πληρώνουμε ακριβότερα. Τουλάχιστον θα έχουμε ένα στοιχειώδες επίπεδο υπηρεσιών.

Αυτό που έχει ενδιαφέρον πάντως είναι πως ενώ υπάρχουν πολλές εναλλακτικές των ΕΛΤΑ εδώ και τώρα, δηλαδή να πληρώσεις για να σου έρχονται με courier οι "χαζοαηδίες" που παραγγέλνεις από Κίνα, προτιμάς ως κλασσικός Ελληναράς να γκρινιάζεις για την "κυβέρνηση" και να μην κάνεις τίποτα ουσιαστικό για να αλλάξεις την κατάσταση.

Ας μην γελιόμαστε, δεν θέλεις ούτε εσύ ούτε οι 100άδες που βρίζουν τα ΕΛΤΑ να πληρώσεις ακριβότερα για τις ίδιες υπηρεσίες, θέλεις να συνεχίσεις να λαμβάνεις δέματα αξίας €3-4 με free shipping αλλά και να είσαι πρώτος στη σειρά με το που θα μπεις στο κατάστημα (προφανώς ο Mr. Important βιάζεται καθώς έχει meeting με τον CEO, αφότου παραλάβει τον φακό led που παρήγγειλε από την Guangzou 😁 ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

Αν τα "δημόσια" ΕΛΤΑ γίνουν ιδιωτικά και μετατραπούν σαν τις εταιρείες ταχυμεταφορών που χρυσοπληρώνεις τις υπηρεσίες τους και σε έχουν γραμμένο...έρχεται κολλάει το χαρτί στην πόρτα σου ούτε καν δεν χτυπάει το κουδούνι και ας έχεις πάρει άδεια από την εργασία σου γιατί είπε το κατάστημα που έκανες παραγγελία το προίον ότι θα περάσει αύριο η εταιρεία ταχυμεταφορών και αντί το πακέτο / δέμα να το λάβεις στην πόρτα σου όπως θα έπρεπε μιας και έχεις πληρώσει για την υπηρεσία παράδοσης θα πρέπει να πας στο γραφείο της εταιρείας ταχυμεταφορών στο οποίο αν διαμαρτυρηθείς στον προιστάμενο μπορεί να φας και ξύλο

έχω πάρα πολλά παραδείγματα να σας αναφέρω από τις μεγάλες εταιρείες ταχυμεταφορών βέβαια την λύση εγώ για μένα την βρήκα πλέον κάνω παραγγελία ότι θέλω από το διαδίκτυο και παράδοση με εταιρεία ταχυμεταφορών στην διεύθυνση της εταιρείας που εργάζομαι αυτοί βλέπουν την εταιρεία (καθώς συνεργαζόμαστε με όλες τις εταιρείες ταχυμεταφορών) και παραλαμβάνω στην ώρα μου αλλιώς γνωρίζουν ότι μπορεί να έχει επίπτωση στην συνεργασία μας καθώς εγώ είμαι αυτός που δίνει την εντολή για να πληρωθούν τα τιμολόγια τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ikorolis είπε

έχω πάρα πολλά παραδείγματα να σας αναφέρω από τις μεγάλες εταιρείες ταχυμεταφορών βέβαια την λύση εγώ για μένα την βρήκα πλέον κάνω παραγγελία ότι θέλω από το διαδίκτυο και παράδοση με εταιρεία ταχυμεταφορών στην διεύθυνση της εταιρείας που εργάζομαι αυτοί βλέπουν την εταιρεία (καθώς συνεργαζόμαστε με όλες τις εταιρείες ταχυμεταφορών) και παραλαμβάνω στην ώρα μου αλλιώς γνωρίζουν ότι μπορεί να έχει επίπτωση στην συνεργασία μας καθώς εγώ είμαι αυτός που δίνει την εντολή για να πληρωθούν τα τιμολόγια τους.

Που έχουμε καταντήσει, να χρειάζεται "βύσμα" για να σου παραδίδει το courier τα δέματα 😄 

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΕΛΤΑ παρέχουν μέχρι στιγμής value for money υπηρεσίες. Εγώ από Βόλο όταν στέλνω δέμα π.χ Αθήνα εάν το στείλω το πρωί θα είναι την άλλη μέρα έτοιμο προς παράδοση αντε να βάλω το πολύ την παράλη σε κάποιες περιπτώσεις.  Ωποσδήποτε υπάρχουν προβλήματα. Π.χ ένα μεγάλο πρόβλημα που εντοπιζω είναι οτι σε περιόδους που συμπίπτουν με πληρωμές προνοιακών επιδομάτων ή λογαριασμών υπάρχει μεγάλος συνωστισμός στα γκισέ. Το τι θα γίνει στο μέλλον με τα ΕΛΤΑ είναι αβέβαιο και ωποσδήποτε η νέα τιμολογιακή τους πολιτική θα επηρεάσει σημαντικά την λειτουργία τους.  Πάντως η εναλλακτική των κουριερ είναι ασύμφορη  κατά την προσωπική μου γνώμη, ωστόσο και αυτοί καταγράφουν έαν μερίδιο της αγοράς το οποίο ενδεχομένως να αυξηθεί στο μέλλον.  Άρα σςαν συμπέρασμα υπάρχουν εναλλακτικές για όλα τα γούστα και βαλάντια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙΛε τα ελτα το τελευταιο μηνα εχουν προχωρησει σε μη ανανεωση συμβασεων σε ταχυδρομους.Ταυτοχρονα κλεινονται καταστηματα  για λογους περικοπης κοστους

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτούς που λέτε οτι κούριερ αφήνουν χαρτάκι χωρίς να χτυπήσουν κουδούνι ισχύει οτι το κάνουν, έκατσα μια μέρα επίτηδες κάτω από τη δουλειά γιατί είχα τις υποψίες μου και περίμενα να έρθει και τον είδα να γράφει το χαρτάκι χωρίς να χτυπήσει (ACS στο κέντρο Αθήνας), τον τράβηξα βίντεο. Την επόμενη μέρα που περιμέναμε την παράδοση το ξαναέκανα και είδα άλλον μεταφορέα να το κάνει πάλι. Επειδή κατάλαβα οτι πρόκειται για πολιτική καταστήματος (δεν θα έδινα έναν άνθρωπο τόσο στεγνά), πήγα με τα δύο βίντεο στο κατάστημα και έγινε της %#$@#ας. Δεν χωράνε να τα βάλουν στα μηχανάκια όλα τα πακέτα και σε αναγκάζουν να πας να τα πάρεις για να γλυτώνουν χρόνο και υπαλλήλους. Για να μη σχολιάσω συμβόλαιο της γυναίκας μου με προθεσμία για υπογραφή και έξτρα λεφτά για αυθημερόν παράδοση από κέντρο Αθήνας για Γλυφάδα έκανε 12 μέρες αρχές Δεκεμβρίου. 

ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ τα κούριερ είναι υποχρεωμένα να περάσουν 2 φορές αν δεν σε βρουν την πρώτη, μην πάτε σαν θύματα στο κατάστημα με την 1η φορά που βλέπετε χαρτάκι. 

Τα ΕΛΤΑ πρέπει επιτέλους να εκσυγχρονιστούν και να φτιάξουν επιτέλους μοντέρνα συστήματα εφάμιλλα των κούριερ. Δεν μπορεί εν έτει 2020 να μου βάζεις ακόμα γραμματόσημα (αφήνω απέξω το κομμάτι του φιλοτελισμού). Ακόμα και σε συστημένα με tracking number να κολλάω γραμματόσημα...πες μου πόσο έχει, εκτύπωσε ένα κουπόνι σε 5 δεύτερα και άντε στην ευχή του θεού. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimitridegrecia είπε

Γι αυτούς που λέτε οτι κούριερ αφήνουν χαρτάκι χωρίς να χτυπήσουν κουδούνι ισχύει οτι το κάνουν, έκατσα μια μέρα επίτηδες κάτω από τη δουλειά γιατί είχα τις υποψίες μου και περίμενα να έρθει και τον είδα να γράφει το χαρτάκι χωρίς να χτυπήσει (ACS στο κέντρο Αθήνας), τον τράβηξα βίντεο. Την επόμενη μέρα που περιμέναμε την παράδοση το ξαναέκανα και είδα άλλον μεταφορέα να το κάνει πάλι. Επειδή κατάλαβα οτι πρόκειται για πολιτική καταστήματος (δεν θα έδινα έναν άνθρωπο τόσο στεγνά), πήγα με τα δύο βίντεο στο κατάστημα και έγινε της %#$@#ας. Δεν χωράνε να τα βάλουν στα μηχανάκια όλα τα πακέτα και σε αναγκάζουν να πας να τα πάρεις για να γλυτώνουν χρόνο και υπαλλήλους. Για να μη σχολιάσω συμβόλαιο της γυναίκας μου με προθεσμία για υπογραφή και έξτρα λεφτά για αυθημερόν παράδοση από κέντρο Αθήνας για Γλυφάδα έκανε 12 μέρες αρχές Δεκεμβρίου. 

ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ τα κούριερ είναι υποχρεωμένα να περάσουν 2 φορές αν δεν σε βρουν την πρώτη, μην πάτε σαν θύματα στο κατάστημα με την 1η φορά που βλέπετε χαρτάκι. 

Τα ΕΛΤΑ πρέπει επιτέλους να εκσυγχρονιστούν και να φτιάξουν επιτέλους μοντέρνα συστήματα εφάμιλλα των κούριερ. Δεν μπορεί εν έτει 2020 να μου βάζεις ακόμα γραμματόσημα (αφήνω απέξω το κομμάτι του φιλοτελισμού). Ακόμα και σε συστημένα με tracking number να κολλάω γραμματόσημα...πες μου πόσο έχει, εκτύπωσε ένα κουπόνι σε 5 δεύτερα και άντε στην ευχή του θεού. 

Τα κουριερ εχουν παρα πολυ δουλεια... Ειτε απο δεματα ειτε απο χαρτουρα... Απλα ειναι λιγα τα ατομα που δουλευουν εκει... Και απο μισθους  το πολυ μεχρι 700 ευρω  και να δουλεψεις και κανενα Σαββατο,,, Τα Ελτα εχουν πολυ μεγαλο προβλημα... Αν δεν φυγουν πολλα ατομα   που ειναι πολυ  μεγαλα σε ηλικια   που ειναι και χωρις γνωσεις γενικες και ειδικες , και να θα πρεπει γινει πολυ μεγαλη ανανεωση  προσωπικου  αλλιως δεν θα αντεξουν... (πολλα ατομα στην δοιηκηση   και αλλου γενικα  με μεγαλους μισθους και λουφαρουν )....Και να γινει  μια  μειωση λιγο των μισθων  για να φθασουν πλεον τις αλλες εταιρειες..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα γράμμα απλό πριν 3-4 βδομάδες, Σαλονίκη Αθήνα. Δεν έφτασε ποτέ.

Μου έστειλαν βιβλίο από το book depository, δεν ήρθε ποτέ (έπρεπε να φτάσει πριν 10 μέρες).

Αγαπάμε ΕΛΤΑ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, takoulou είπε

Τα κουριερ εχουν παρα πολυ δουλεια... Ειτε απο δεματα ειτε απο χαρτουρα... Απλα ειναι λιγα τα ατομα που δουλευουν εκει... Και απο μισθους  το πολυ μεχρι 700 ευρω  και να δουλεψεις και κανενα Σαββατο,,, Τα Ελτα εχουν πολυ μεγαλο προβλημα... Αν δεν φυγουν πολλα ατομα   που ειναι πολυ  μεγαλα σε ηλικια   που ειναι και χωρις γνωσεις γενικες και ειδικες , και να θα πρεπει γινει πολυ μεγαλη ανανεωση  προσωπικου  αλλιως δεν θα αντεξουν... (πολλα ατομα στην δοιηκηση   και αλλου γενικα  με μεγαλους μισθους και λουφαρουν )....Και να γινει  μια  μειωση λιγο των μισθων  για να φθασουν πλεον τις αλλες εταιρειες..

δηλαδη εγω που δουλευα μεχρι προπερσι ταχυδρομος ως ενοικιαζομενος στα ελτα και επαιρνα 480 και περα απ τα δεματα ειχα και επιστολες επρεπε να τα καψω? δε παει ετσι, πρεπει το αντικειμενο να πηγαινει στο πελατη.. σε λογικα πλαισια.. αν και δε τα τηρουσα παντα. δεν εχω κρατησει φωτο που ειχα στερεωσει ενα δεμα με σχημα μπαγκετας 1.5 μετρο πανω στο σκαραβαιω και ημουν σα το δον κιχωτη 😂

οποιος θελει να δουλεψει δουλευει, οι υπολοιποι δουλευουν το κοσμο. και αυτο ισχυει και στον ιδιωτικο και στο δημοσιο, απλα στον ιδιωτικο αμα σε πιασουν πας και ψαχνεις αλλη εταιρεια να κοπροσκυλιασεις, ενω στο δημοσιο εχεις αμνηστια. αν και πιστευω ειναι θεμα κεφαλης. γιατι σε αλλες μοναδες γινεται της ποπης (ακουγονται ποσες ιστοριες για τα ελτα εδω μεσα) και σε καποιες αλλες λειτουργουν καλα?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimitridegrecia είπε

Γι αυτούς που λέτε οτι κούριερ αφήνουν χαρτάκι χωρίς να χτυπήσουν κουδούνι ισχύει οτι το κάνουν, έκατσα μια μέρα επίτηδες κάτω από τη δουλειά γιατί είχα τις υποψίες μου και περίμενα να έρθει και τον είδα να γράφει το χαρτάκι χωρίς να χτυπήσει (ACS στο κέντρο Αθήνας), τον τράβηξα βίντεο. Την επόμενη μέρα που περιμέναμε την παράδοση το ξαναέκανα και είδα άλλον μεταφορέα να το κάνει πάλι. Επειδή κατάλαβα οτι πρόκειται για πολιτική καταστήματος (δεν θα έδινα έναν άνθρωπο τόσο στεγνά), πήγα με τα δύο βίντεο στο κατάστημα και έγινε της %#$@#ας. Δεν χωράνε να τα βάλουν στα μηχανάκια όλα τα πακέτα και σε αναγκάζουν να πας να τα πάρεις για να γλυτώνουν χρόνο και υπαλλήλους. Για να μη σχολιάσω συμβόλαιο της γυναίκας μου με προθεσμία για υπογραφή και έξτρα λεφτά για αυθημερόν παράδοση από κέντρο Αθήνας για Γλυφάδα έκανε 12 μέρες αρχές Δεκεμβρίου. 

ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ τα κούριερ είναι υποχρεωμένα να περάσουν 2 φορές αν δεν σε βρουν την πρώτη, μην πάτε σαν θύματα στο κατάστημα με την 1η φορά που βλέπετε χαρτάκι. 

Τα ΕΛΤΑ πρέπει επιτέλους να εκσυγχρονιστούν και να φτιάξουν επιτέλους μοντέρνα συστήματα εφάμιλλα των κούριερ. Δεν μπορεί εν έτει 2020 να μου βάζεις ακόμα γραμματόσημα (αφήνω απέξω το κομμάτι του φιλοτελισμού). Ακόμα και σε συστημένα με tracking number να κολλάω γραμματόσημα...πες μου πόσο έχει, εκτύπωσε ένα κουπόνι σε 5 δεύτερα και άντε στην ευχή του θεού. 

Ετσι κανουν ισχυει, χωρις να μου φταινε οι διανομεις,  τραβανε τρελο λουκι με μεγαλο φορτο εργασιας για λιγα χρηματα

Εχω βρει την υγεια μου με clever point που εχω διπλα  , sms οταν φτασει και το περνω τσακ μπαμ

88374516_2694239144005194_9130950323534299136_o.png

 

🤣🤣

Επεξ/σία από llldoomlll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, Narayan είπε

Που έχουμε καταντήσει, να χρειάζεται "βύσμα" για να σου παραδίδει το courier τα δέματα 😄 

Αν δεν προχωρούσα σε αυτή την λύση αγαπητέ μου φίλε @Narayan

Τότε θα πλήρωνα την αποστολή/παράδοση του προιόντος που θα αγόραζα από τα καταστήματα και αντί να μου το παραδώσουν στον χώρο μου θα ήμουν υποχρεωμένος από την περιοχή του Παγκρατίου να τρέχω στα γραφεία της κάθε εταιρείας ταχυμεταφορών για να παραλαμβάνω το πακέτο/δέμα μου.

Τέτοιο πράγμα φυσικά δεν παίζει...γιατί δεν είμαι ΜΑΛΑΚΑΣ να πληρώνω για την αποστολή/παράδοση και να πηγαίνω ο ίδιος να το παραλάβω αν ήταν έτσι δεν υπήρχε λόγος να επιλέξω αποστολή/παραλαβή από εταιρεία ταχυμεταφορών αλλά θα πήγαινα ο ίδιος στο κατάστημα θα το αγόραζα/πλήρωνα και θα το έπαιρνα.

άλλαξα όλες τις διευθύνσεις παράδοσης από την διεύθυνση του σπιτιού μου στην διεύθυνση της εργασίας μου και λύθηκε το πρόβλημα

αγοράζω ότι θέλω από όπου θέλω και το έχω στα γραφεία της εταιρείας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, llldoomlll είπε

Ετσι κανουν ισχυει, χωρις να μου φταινε οι διανομεις,  τραβανε τρελο λουκι με μεγαλο φορτο εργασιας για λιγα χρηματα

Εχω βρει την υγεια μου με clever point που εχω διπλα  , sms οταν φτασει και το περνω τσακ μπαμ

88374516_2694239144005194_9130950323534299136_o.png

🤣🤣

Γνωστή και καλή ιδέα.

Πάει καλά;

2 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Έστειλα γράμμα απλό πριν 3-4 βδομάδες, Σαλονίκη Αθήνα. Δεν έφτασε ποτέ.

Μου έστειλαν βιβλίο από το book depository, δεν ήρθε ποτέ (έπρεπε να φτάσει πριν 10 μέρες).

Αγαπάμε ΕΛΤΑ.

giphy.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαβασα το θεμα αλλα και εγω περιμενω 3 συστημένα απο Γερμανία και ουτε φωνη ουτε ακροαση, αυτα απο τις 12-14 Φεβρουαριου καπου εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το θέμα είναι πιο σύνθετο...

Όταν αναλαμβάνει να φέρει γράμματα ,πακέτα, λογαριασμούς έχει πληρωθεί προκαταβολικά για αυτή την υπηρεσία.

Έχει λοιπόν υποχρέωση να παραδώσει σε σωστό χρόνο ότι πρέπει.

Γίνεται λόγος για την κακή κατάσταση που έχουν έρθει οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ,  και ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ λόγος για την μόνιμη θέση που έχει στο διοικητικό συμβούλιο υπάλληλος που προέρχεται από εκλογές των υπαλλήλων των ΕΛΤΑ.

Ο θεματοφύλακας που προστάτευε τους υπαλλήλους, τι έκανε; Τα έπαιρνε;

Υπόψιν ότι η επιλογή του είναι αποτέλεσμα εκλογών και αυτό σημαίνει ότι η πλειοψηφία τον ΗΘΕΛΕ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...