Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ = ΕΛληνική ΤΑλαιπωρία


yanyul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου κάνει εντύπωση σε κάθε thread το πόσο πολλοί αναφέρουν ότι δεν στέλνουν δέματα στο σπίτι και ζητάνε να περάσεις να παραλάβεις από εκεί. Το μόνο που μου έχει τύχει με τα ΕΛΤΑ είναι να αφήνουν ειδοποίηση ότι πέρασαν και δεν ήμασταν πράγμα που δεν ίσχυε φυσικά, μετά κανονίζω και έρχονται άλλη φορά να μου στείλουν. Και με courier έχει γίνει το ίδιο αλλά μετά έρχονται στο σπίτι άλλη φορά. Πάντως θα το έχω υπόψη για μελλοντικές παραγγελίες, μια φορά είχα παραγγείλει μια σκούπα από σκρουτζομάγαζα στην Μυτιλήνη και μου την έστειλαν κανονικά. Δεν έχω μεταφορικό μέσον ούτε δυνατότητα να πάω να τα φέρνω εγώ αν μιλάμε για ογκώδη αντικείμενα. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Μου κάνει εντύπωση σε κάθε thread το ποσό πολλοί αναφερουν ότι δεν στέλνουν δέματα στο σπίτι και ζητανε να περάσεις να παραλάβεις από εκεί. Το μόνο που μου έχει τύχει με τα ΕΛΤΑ είναι να αφήνουν ειδοποίηση ότι πέρασαν και δεν ήμασταν πράγμα που δεν ίσχυε φυσικά, μετά κανονίζω και έρχονται άλλη φορά να μου στείλουν. Και με courier έχει γίνει το ίδιο αλλά μετά έρχονται στο σπίτι άλλη φορά. Πάντως θα το έχω υπόψη για μελλοντικές παραγγελίες, μια φορά είχα παραγγείλει μια σκούπα από σκρουτζομαγαζα στην Μυτιλήνη και μου την έστειλαν κανονικά. Δεν έχω μεταφορικό μέσον ούτε δυνατότητα να πάω να τα φέρνω εγώ αν μιλαμε για ογκώδη αντικείμενα. 

Δε σου ζητανε να πας απο εκει αλλα αμα καιγεσαι δε μπορεις να περιμενεις ποτε και αν θα το φερουν.

Σε μενα μου εχει τυχει σπανια, δε μιλαω για ΕΛΤΑ αλλα για ταχυμεταφορες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

Απλά να προσέχετε με τις "ευχές" γιατί μην ξεχνάτε στην "Ζωή όλα πληρώνονται με το ίδιο νόμισμα"

αυτό για κάποιους φίλους που λένε για ανεργία κτλ...

ότι αφορά τα περί "δημοσίου" εγώ θα πω ας προσέξουμε πρώτα ΕΜΕΙΣ τι ψηφίζουμε και να πάψει το δημόσιο να είναι ψήφοι για τον κάθε πολιτικό/συνδικαλιστή και μετά βλέπουμε αν θα πρέπει να υπάρχει δημόσιο ή όχι (εγώ είμαι υπέρ του ελέγχου από το δημόσιο π.χ στις τηλεπικοινωνίες/ενέργεια/ύδρευση/φυσικό αέριο/πετρέλαιο/μεταφορές αλλά οι εταιρείες που θα πουλάνε να είναι ιδιωτικές)

ότι αφορά το θέμα μας...

Αν θέλετε να κάνετε δοκιμές

Βάλτε τις παρακάτω επιλογές και πείτε μου

κανονικό ταχυδρομείο (δεν το έχω χρησιμοποιήσει.. καθώς έχουν κλείσει τα καταστήματα τους και στην εταιρεία που εργάζομαι και στην περιοχή που μένω είναι πάρα πολύ μακριά και επίσης έχω καταργήσει κάθε έντυπο λογαριασμό πλέον όλα μέσω E-Bill)

ΕΛΤΑ Courrier (παρέλαβα από τα γραφεία τους ενώ είχα πληρώσει για αποστολή/παραλαβή στον χώρο μου ούτε λόγο για επιστροφή των χρημάτων αφού δεν μου παρέδωσαν αλλά εγώ το παρέλαβα)

ACS Courrier (παρέλαβα από τα γραφεία τους ενώ είχα πληρώσει για αποστολή/παραλαβή στον χώρο μου ούτε λόγο για επιστροφή των χρημάτων αφού δεν μου παρέδωσαν αλλά εγώ το παρέλαβα)

Γενική Ταχυδρομική (παρέλαβα από τα γραφεία τους ενώ είχα πληρώσει για αποστολή/παραλαβή στον χώρο μου ούτε λόγο για επιστροφή των χρημάτων αφού δεν μου παρέδωσαν αλλά εγώ το παρέλαβα)

DHL (κάτι κινέζικα καταστήματα που είχα αγοράσει πράμα που θα πέρναγε από τελωνείο ούτως η αλλιώς)

Courrier Center (αν την έχει κανένα κατάστημα.....πάντως είναι άψογοι)

για αυτες τις περιπτωσεις που λες τους ζητησες χρηματικη αποζημιωση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiabox είπε

Εντωμεταξύ αυτός ο καημένος ο φορολογούμενος έχει σώσει και ιδιωτικές επιχειρήσεις (βλέπε τράπεζες).

Ευτυχώς από το 2016 και μετά απαγορεύεται στην ΕΕ να σώζονται τράπεζες από κράτη.

Τραπεζες...

Όχι τα ΕΛΤΑ...

Ο καημένος ο φορολογούμενος ψήφισε ...

Ένα ρητό λέει

"δείξε μου τον φίλο σου, να σου πω ποιος είσαι"

Εγώ θα το αλλάξω λίγο ...

"Δείξε μου τον πρωθυπουργό σου να σου πω ποιος είσαι"

Υπόψιν έχει διαχρονική  ισχύ το ρητό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ThReSh είπε

https://en.wikipedia.org/wiki/Royal_Mail

For most of its history, the Royal Mail was a public service, operating as a government department or public corporation. Following the Postal Services Act 2011,[4][5] a majority of the shares in Royal Mail were floated on the London Stock Exchange in 2013. The UK government initially retained a 30% stake in Royal Mail,[6] but sold its remaining shares in 2015, ending 499 years of state ownership

Spoiler: Δεν είναι η μόνη...

Να σημειωσω ότι από τον καιρό που έγινε ιδιωτικη η royal mail και ακριβοτερη έγινε και χάλια εντελώς service απεκτησε μια και εργοδοτει με χαμηλός μισθους υπαλληλους που και λιγοι είναι και αναλωσιμοι. Αυτό μπορεί να το ψάξει κάνεις περαιτερω μεσω και των παραπονων  σε trust pilot κλπ  αλλά και στο ebay όπου sellers αναφερουν χάλια εξυπηρέτηση στα φόρουμ του. Η ιδιτικωποιηση δεν σημαίνει ότι πηγαν όλα καλα, παρόλ' αυτά η άποψη μου ότι παιζονται παιχνιδια σε έτσι θέματα γιατί είναι πολλά τα λεφτά Άρη ισχυει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετακόμισα πρόσφατα και αγόρασα πάρα πολλά πράγματα σε διάστημα 2 μηνών, από πολύ μικρά έως και τεράστια που ήθελε γερανό για να ανέβουν. 

Πιο ευχαριστημένος από την παράδοση είμαι από την μεταφορική που χρησιμοποιεί η mediamarkt καθώς με ρώτησαν αν με βολεύει πρωί ή απόγευμα, ποια μέρα κλπ. Και από άλλους ενπορους φυσικά, που αναλάμβαναν οι ίδιοι και την διακίνηση.

Από την acs πρέπει να είχα 8-10 πακέτα, ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΦΕΡΑΝ ΟΎΤΕ 1. 

Γενική ταχυδρομική είχα τα περισσότερα σε ιδιωτικές εταιρίες καμία 20αρια, παίζει να μου έφεραν 3. Μιλάμε το "κατάστημα" της περιοχής είναι τίγκα στα πακέτα, δεν χώρας να περάσεις. Και μάλιστα η υπάλληλος (σύζυγος του ιδιοκτήτη) κάνει και πλακιτσα όταν πάω να παραλάβω κάποιο δέμα και πέφτουν 4-5 που είναι στοιβαγμένα από πάνω...

DHL 2 δέματα μόνο (20€ μεταφορικά το καθένα, να σημειώσω), δεν μου έφεραν κανένα σπίτι, μια φορά επιστρέφοντας από την δουλειά είδα φορτηγάκι στην περιοχή και το "κυνήγησα" όσο με έπαιρνε. Δεν πέρασε ποτέ από το σπίτι μάλλον, μετά από 5 λεπτά είδα στο tracking ότι δεν με βρήκανε. Σημείωμα πουθενά.

ΕΛΤΑ courier 4-5, μου τα φέρανε όλα! 

ΕΛΤΑ με πολλές παραγγελίες από Κίνα και πολλές εισερχόμενες αποστολές, σύνολο καμία 40αρια ας πούμε. Οι 30 τουλάχιστον παραδόθηκαν σπίτι (πες οι 5 να ήταν απλό ταχυδρομείο). 

Οπότε δημόσιο ή ιδιωτικό, my ass. Πληρώνω για να έρθει από Κίνα συστημένο 0€ και έρχεται σπίτι μου και μετά πληρώνω 20€ στην dhl που δεν μπαίνει στον κόπο ούτε να περάσει από τον δρόμο, πάει και ξεφορτώνει στο point που έχει εδώ κοντά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ikorolis είπε

Αν δεν προχωρούσα σε αυτή την λύση αγαπητέ μου φίλε @Narayan

Τότε θα πλήρωνα την αποστολή/παράδοση του προιόντος που θα αγόραζα από τα καταστήματα και αντί να μου το παραδώσουν στον χώρο μου θα ήμουν υποχρεωμένος από την περιοχή του Παγκρατίου να τρέχω στα γραφεία της κάθε εταιρείας ταχυμεταφορών για να παραλαμβάνω το πακέτο/δέμα μου.

Τέτοιο πράγμα φυσικά δεν παίζει...γιατί δεν είμαι ΜΑΛΑΚΑΣ να πληρώνω για την αποστολή/παράδοση και να πηγαίνω ο ίδιος να το παραλάβω αν ήταν έτσι δεν υπήρχε λόγος να επιλέξω αποστολή/παραλαβή από εταιρεία ταχυμεταφορών αλλά θα πήγαινα ο ίδιος στο κατάστημα θα το αγόραζα/πλήρωνα και θα το έπαιρνα.

άλλαξα όλες τις διευθύνσεις παράδοσης από την διεύθυνση του σπιτιού μου στην διεύθυνση της εργασίας μου και λύθηκε το πρόβλημα

αγοράζω ότι θέλω από όπου θέλω και το έχω στα γραφεία της εταιρείας

Αυτά να τα ακούνε οι απανταχού πολιορκητές των ΕΛΤΑ, που νομίζουν πως αν κλείσουν θα μπορούν να παραλάβουν τα δέματά τους χωρίς σειρά και με μέγιστη χρέωση €5.

Όταν ο ανταγωνισμός είναι τόσο τραγικός, πραγματικά με ξεπερνάει η λογική που λέει πως μόλις ολοκληρωθεί η ιδιωτικοποίηση των ΕΛΤΑ θα έχουμε και χαμηλές χρεώσεις και καλύτερες υπηρεσίες poste restante από τα courier - δεν λειτουργεί έτσι η ελεύθερη αγορά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Kercyn είπε

Επειδή κι εγώ περιμένω βιβλία από το bookdepository, εσύ τι κάνεις σε αυτές τις περιπτώσεις; Μου είχε τύχει και παλιότερα και μου τα ξαναστέλναν, μια φορά μάλιστα μου ήρθε πρώτο το δεύτερο που μου είχαν στείλει και μετά το πρώτο.

Τους έστειλα μήνυμα, συμφωνήσαμε να περιμένουμε άλλη μια βδομάδα μήπως και εμφανιστεί αλλιώς θα θεωρηθεί lost in transit και προφανώς θα στείλουν άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 ώρες πριν, llldoomlll είπε

Δε σου ζητανε να πας απο εκει αλλα αμα καιγεσαι δε μπορεις να περιμενεις ποτε και αν θα το φερουν.

Σε μενα μου εχει τυχει σπανια, δε μιλαω για ΕΛΤΑ αλλα για ταχυμεταφορες

για αυτες τις περιπτωσεις που λες τους ζητησες χρηματικη αποζημιωση? 

ναι

μόνο που δεν με έδειρε ο προιστάμενος της κάθε εταιρείας

δικαιολογήθηκε ότι είναι πολιτική της εταιρείας ενώ προηγουμένως είχε πει ότι δεν χώραγε το πακέτο/δέμα μου στο μηχανάκι/αυτοκίνητο του διανομέα

εννοείται ότι έχω ενημερώσει όλα τα καταστήματα για τα περιστατικά με τις εταιρείες ταχυμεταφορών και τους τόνισα ότι σε μελλοντικές παραγγελίες που θα γίνουν αν δεν τηρηθεί η αποστολή/παραλαβή στον χώρο μου από την εταιρεία ταχυμεταφορών εγώ θα προβώ σε αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα μου ότι αφορά το ποσό για την αποστολή/παράδοση στον χώρο μου από την εταιρεία ταχυμεταφορών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, skiabox είπε

Εντωμεταξύ αυτός ο καημένος ο φορολογούμενος έχει σώσει και ιδιωτικές επιχειρήσεις (βλέπε τράπεζες).

Ευτυχώς από το 2016 και μετά απαγορεύεται στην ΕΕ να σώζονται τράπεζες από κράτη.

Αυτό το λένε και το επαναλαμβάνουν όλοι συνέχεια, και το κακό είναι ότι το πιστεύουν κιόλας. 

Πρόσφατα απελευθερώθηκε και η αγορά ελληνικών ομολόγων από τράπεζες. Όταν λοιπόν τα ομόλογα του ελληνικού δημοσίου θα (ξανα)πάνε κατά διαόλου, να δούμε ποιός θα σώσει τις τράπεζες.

Υπάρχουν δύο ΔΕΔΟΜΕΝΑ, που δεν πρόκειται να αλλάξουν ΠΟΤΕ:

1) Όταν δίνεις πλήρη ελευθερία σε μια επιχείρηση, όπως σε μια τράπεζα, μπορεί άνετα να πάει για φούντο.

2) Ο μοναδικός που μπορεί να σώσει μια τράπεζα που πάει για φούντο, είναι το κράτος.

Τώρα εσείς συνεχίστε να πιστεύετε ότι "απαγορεύεται" να σωθούν οι τράπεζες από κράτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά που είναι αυτό το ΚΜΔ 15; Μπορώ να περάσω να πάρω από εκεί το δέμα μου;

Περιμένω ένα ιατρικό αντικείμενο που είναι πολύ σημαντικό και έχει κολλήσει 2 εβδομάδες εκεί !

 

image.png.537fda6af4fb96f3f780ae6c3832b8c5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, majnun είπε

Ρε παιδιά που είναι αυτό το ΚΜΔ 15; Μπορώ να περάσω να πάρω από εκεί το δέμα μου;

Περιμένω ένα ιατρικό αντικείμενο που είναι πολύ σημαντικό και έχει κολλήσει 2 εβδομάδες εκεί !

image.png.537fda6af4fb96f3f780ae6c3832b8c5.png

Κεντρικη μοναδα διανομης. Εκει ειναι οι ταχυδρομοι της περιοχης σου. Παρε τηλ και εξηγησε τι και πως μπας και το βρουν (γιατι γινεται χαμος με τα δεματα) και πας και το παρεις ή στο φερει ο ταχυδρομος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

Κεντρικη μοναδα διανομης. Εκει ειναι οι ταχυδρομοι της περιοχης σου. Παρε τηλ και εξηγησε τι και πως μπας και το βρουν (γιατι γινεται χαμος με τα δεματα) και πας και το παρεις ή στο φερει ο ταχυδρομος

To θέμα είναι ότι δεν ξέρω που είναι αυτό.

Δε βρίσκω κάτι σχετικό στο Internet.

Κοντά μου είναι τα ΕΛΤΑ αμπελοκήπων. Εκεί πρέπει να πάω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, majnun είπε

To θέμα είναι ότι δεν ξέρω που είναι αυτό.

Δε βρίσκω κάτι σχετικό στο Internet.

Κοντά μου είναι τα ΕΛΤΑ αμπελοκήπων. Εκεί πρέπει να πάω;

Οταν λες ελτα εννοεις το καταστημα που εξυπηρετησε να φανταστω? Να πας εκει δεν εχει νοημα, εκει πανε τα ειδοποιημενα. Ή ρωτα το ταχυδρομο σου ή παρε τηλ στο καταστημα και ρωτα αυτους για να μαθεις το τηλεφωνο και τη διευθυνση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...