Προς το περιεχόμενο

Επενδύσεις σε stocks, funds και retirement plans


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς θα ήθελα να πω ότι έψαξα το τις κατηγορίες του forum και δυσκολεύτηκα να διαλέξω το section που θα κάνω το post αλλά κατά κάποιο τρόπο έχει να κάνει και με financial εκπαίδευση οπότε το post-άρω εδώ. Αν οι mods θεωρείτε ότι πρέπει να μεταφερθεί σε άλλο section ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων.

Έχω ανοίξει λογαριασμό στο Degiro:

https://www.degiro.gr/

https://www.degiro.gr/tax.html

Και σκέφτομαι να ξεκινήσω να επενδύω ένα μέρος του εισοδήματος μου σε stocks και funds. Ουσιαστικά προσπαθώ να καταλάβω πως ακριβως θα φορολογηθώ σε περίπτωση που ξεκινήσω να επενδύω. Για παράδειγμα αν υποθέσουμε ότι μέσα στο 2020 έχω 100€ (προφανώς δεν σκοπεύω να επενδύσω τόσα απλά για να έχω ενα παράδειγμα για να βγαινοουν εύκολα τα νούμερα) μετά από επενδύσεις στο τέλος του 2020. Αν δεν μεταφέρω τα λεφτά στον <<κανονικό>> τραπεζικό μου λογαριασμό και επανεπενδύσω θα έχω φορολογική επιβάρυνση; Κι αν ναι πως μπορώ να την υπολογίσω; Δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη από το FAQ που δίνει το Degiro.

Δεν μπορώ να φανταστώ ότι είμαι ο πρώτος που προσπαθεί να το κάνει αυτό στην Ελλάδα, παρόλα αυτά δεν έχω καταφέρει να βρω πληροφοριες google-άροντας όσον αφορά την Ελλάδα. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο online calculator που να παρέχει τέτοια υπηρεσία.

Ο λόγος που ανησυχώ υπερβολοικά για το φορολογικό κομμάτι είναι γιατί διατηρώ ατομική επιχείρηση από το 2017 και ήδη με έχει τσακίσει η φορολογία (είμαι σίγουρος ότι όσοι είστε με μπλοκάκι τα ξέρετε καλά αυτά) οπότε θέλω να δω αν μπορώ να κάνω μία κατά προσέγγιση πρόγνωση για το τι να περιμένω. Το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι το μακρύ χέρι του κράτους να με <<τιμωρεί>> ακόμα περισσότερο επειδή τόλμησα να σκεφτώ να χτίσω αργά ένα κεφάλαιο για το μέλλον.

Να σας πω σε αυτό το σημείο ότι έχω ήδη στείλει email στον λογιστή μου ρωτώντας τον τα παραπάνω και περιμένω απάντηση απλά θα ήθελα και την άποψη ατόμων από δω αν το έχουν κάνει ήδη σαν επιπλέον στοιχείο. Δεν γνωρίζω κάποιο άλλο ελληνικό community που να υπάρχει πιθανότητα να έχει απάντηση οπότε απευθύνομαι εδώ.

Σαν δεύτερη ερώτηση θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο service για φορολογικούς κατοίκους Ελλάδας τύπου "investment/wealth/asset management account" όπου μπορούμε να έχω φοροελάφρυνση αν επενδύουμε σε ένα <<κλειστό>> retirement λογαριασμό και να φορολογούμαστε μόνο όταν θα πάμε να χρησιμοποιήσουμε/τραβήξουμε τα λεφτά σαν συνταξιούχοι. To google search δείχνει το Fidelity αλλά αυτό δεν με αφήνει να ανοίξω λογαριασμό με Ελληνικό ΑΦΜ.

Συγγνώμη για το μεγάλο post αλλά το (συνταξιοδοτικό) μέλλον όσων είμαστε Ελλάδα αυτή την στιγμή μοιάζει αμφίβολο ή όχι και τόσο πολλά υποσχώμενο οπότε αναγκάζομαι να ψάχνω για εναλλακτικές για όταν δεν θα μπορώ να δουλεύω.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, tsioulak είπε

Για ΕΕ funds σκέφτεσαι ή για international;

Μιλάω για Ευρωπαϊκά funds που κάνουν track το S&P500 index.

Σε ένα ποστ στο reddit είχα δει ότι από Ευρωπαϊκή Ένωση δεν μπορούμε να κάνουμε απευθείας σε Αμερικάνικα funds (αυτό άρχισε γύρω στο 2018 νομίζω) παρά μόνο με funds από EE που κάνουν track τα Αμερικανικά - παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος. Δεν το έχω εύκαιρο το reddit post αλλά αν κάποιος θέλει να το δει μπορώ να ψάξω να το βρω.

 

Edit: το reddit λινκ είναι αυτο:

 

https://www.reddit.com/r/eupersonalfinance/comments/7mysg4/foreign_etfs_in_eu_in_2018/

Επίσης, με μπερδεύει το γεγονός ότι για παράδειγμα βλέπω Αμερικανικά stocks (πχ Apple) στο Degiro, σε αυτή την περιπτωση τι παίζει με τα φορολογικά εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα αγοράς;

 

10 ώρες πριν, shikabalas είπε

Ευχαριστώ πολύ, δεν ξέρω για ποιο λόγο το google δεν μου το πρότεινε σαν απότελεσμα. Είναι λίγο μεγάλη η σελίδα αλλά φαντάζομαι προσπαθεί να καλύψει όλες τις περιπτώσεις.

Με μία γρήγορη ματιά είδα ότι τα European ETF funds δεν φορολογουνται, κάτι που μου φαίνεται πολύ περίεργο και θέλω να το ξαναδιαβάσω να σιγουρευτώ.

Επεξ/σία από nullpid
προσθήκη συνδέσμου από reddit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι πολυ αναλυτικο το αρθρο, θα σου καλυψει σχεδον ολα τα ερωτηματα. Και εγω προσφατα το βρηκα γιατι μενω Γερμανια και εψαχνα να δω αν συμφερει να κανω τις επενδυσεις μου απο εδω ή απο Ελλαδα. Γενικα με αμερικανικες μετοχες ειναι μπλεξιμο. Μπορεις να το κανεις αλλα α) εχει πολυ χαρτουρα β) πληρωνεις 15% φορο στις ΗΠΑ (δεν θυμαμαι αν ειναι μονο για μερισματα ή και για κερδη αυτο το ποσοστο).

Θα ηταν καλυτερο να προτιμησεις καποιο ETF που κανει τραγκινγκ αμερικανικες μετοχες. Οπως ειπες η φορολογια στην Ελλαδα ειναι 0. (Στη Γερμανια ειναι 26%, κλαψ).

Επισης με αυτο τον τροπο θα κανεις και καλυτερο diversification, καθως εδω που τα λεμε το "beat the market" ειναι αρκετα δυσκολο για εμας τους μικροεπενδυτες. Υπαρχουν βεβαια etfs με τα οποια μπορεις να εστιασεις οπου θελεις, πχ εγω εψαξα ποιο ειναι το ETF με το μεγαλυτερο exposure στην Apple.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, shikabalas είπε

Ναι ειναι πολυ αναλυτικο το αρθρο, θα σου καλυψει σχεδον ολα τα ερωτηματα. Και εγω προσφατα το βρηκα γιατι μενω Γερμανια και εψαχνα να δω αν συμφερει να κανω τις επενδυσεις μου απο εδω ή απο Ελλαδα. Γενικα με αμερικανικες μετοχες ειναι μπλεξιμο. Μπορεις να το κανεις αλλα α) εχει πολυ χαρτουρα β) πληρωνεις 15% φορο στις ΗΠΑ (δεν θυμαμαι αν ειναι μονο για μερισματα ή και για κερδη αυτο το ποσοστο).

Θα ηταν καλυτερο να προτιμησεις καποιο ETF που κανει τραγκινγκ αμερικανικες μετοχες. Οπως ειπες η φορολογια στην Ελλαδα ειναι 0. (Στη Γερμανια ειναι 26%, κλαψ).

Επισης με αυτο τον τροπο θα κανεις και καλυτερο diversification, καθως εδω που τα λεμε το "beat the market" ειναι αρκετα δυσκολο για εμας τους μικροεπενδυτες. Υπαρχουν βεβαια etfs με τα οποια μπορεις να εστιασεις οπου θελεις, πχ εγω εψαξα ποιο ειναι το ETF με το μεγαλυτερο exposure στην Apple.

Το τελευταίο πράγμα που θέλω να κάνω σαν άσχετος που είμαι είναι να κάνω "beat the market" :P . Σκοπεύω για μακροπρόθεσμα αποτελέσματα (30+ χρόνια) εκτός αν αλλάξει κάτι δραστικά στα οικονομικά και μπορώ να επενδύσω μεγαλύτερα ποσά.

Έχεις κάποια σελίδα υπόψιν σου που να δίνει πληροφορίες για το exposure ή έκανες brute-force αναζήτηση στο Google; Γενικά δεν έχω αρχίσει ακόμα και είμαι στο ψάξιμο, ειδικά μέχρι να πάρω και feedback από τον λογιστή, αν και το λινκ που έδωσες μάλλον τα λέει όλα.

0% vs 26% είναι τρελή διαφορά. Ισχύει ακόμα και για τα Γερμανικά ETF ; 🤮

Αυτό που βρήκα σήμερα και το βρήκα ενδιαφέρον είναι το "Rule of 72" το οποίο φαίνεται ενδιαφέρον αλλά θέλω να το μελετήσω κι άλλο.

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Κατά πάσα πιθάνοτητα θα επιστρέψω στο εγγύς μέλλον με περισσότερες καθώς άνοιξε ο ασκός του Αιόλου 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

@akarag1, πήγα σε degiro, και για την ώρα επενδύω μόνο σε UCITS ETF funds. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω όσο χρόνο θα ήθελα για να μελετήσω και να αποφασίσω.

Γενικά θα σε συμβούλευα να ψάξεις μόνος σου και συ και να κρίνεις που θες να επενδύσεις τα χρήματα σου. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να κοιτάξω και να σου πω ποια είναι τα funds αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητέ nullpid, στην φάση που βρίσκεσαι, το πιο χρήσιμο λινκ είναι το εξής:

https://www.ourwallet.gr/pos-forologountai-ependyseis

Καλή επιτυχία,

Α.

Επεξ/σία από Athikons
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 5/3/2020 στις 3:24 ΜΜ, nullpid είπε

Αν δεν μεταφέρω τα λεφτά στον <<κανονικό>> τραπεζικό μου λογαριασμό και επανεπενδύσω θα έχω φορολογική επιβάρυνση;

Ελπίζω να το διαπίστωσες αλλά οτι ποσά στέλνεις στον λογαριασμό της Degiro με σκοπό να αγοράσεις μερίδια ΟΣΕΚΑ (UCITS) στη φορολογική δήλωση νομιζω οτι χαρακτηρίζονται δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων. Επίσης ολα τα οσεκα/ucits κεφάλαια στην Ελλάδα και σε άλλες χώρες τις ευρώπης εξαιρούνται της φορολογίας σαν κίνητρο κίνητρο για τους ιδιώτες.

 

Αυτά που λέει και το ourwallet είναι συνετά. Υπάρχουν δύο είδη μεριδίων ETF αυτά που τις ετήσιες αποδόσεις τους τις μοιράζουν/ Distributing (σκέψου το σαν εταιρεία που σου δίνει μέρισμα) και αυτά που δεν δίνουν/Accumulating (σαν μια εταιρεία που δεν δινει μερισμα γιατί κάνεi επανεπενδυση).

Τα κέρδη των Accumulating είναι σε μορφή υπεραξίας (capital gains) ενώ τα distributing δίνουν μέρισμα. Τα UCITS/ΟΣΕΚΑ στην Ελλάδα εξαιρούνται του φόρου εισοδήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και εχει ανοίξει το θέμα αυτο, ήθελα αυτον τον καιρο και εγω να ασχοληθω λιγο με τα στοκς. Θα ηθελα να ρωτησω ποιες πηγες εχετε να προτεινετε για καποιον που ειναι τελειως ασχετος με στοκς κλπ, με το οποιο να μαθω καποιους ορους, πως λειτουργει η αγορα κλπ. Ισως καποιο βιβλιο; Καποιο link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...