Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες για νεο Build


sadlad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χτιζω ενα νεο συστημα επιτελους μετα απο καποια χρονια και θα ηθελα τα φωτα της κοινοτητας σε περιπτωση που εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο η καμμια μικροδιορθωση.

CPU : AMD RYZEN 3700X

COOLER: AMD WRAITH

GPU :GIGABYTE RADEON RX 5700XT 8GB OC

RAM : G.Skill TridentZ Neo 16GB DDR4-3600MHz

MOBO: MSI MPG X570 Gaming Edge WiFi

CASE : Cougar Panzer Max

SSD : Adata XPG Gammix S11 Pro 1TB

PSU : Gigabyte G750H

MONITOR : Samsung CJG50

Μετα την αγορα ο SSD θα εχει αναβαθμιση στο συντομο μελλον καθως το 1 τερρα ειναι λιγο μικρο. Το ολο συστημα βγαινει κοντα στα 1.700 ευρω, δεν μου φαινεται και κακη τιμη για ολο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα φίλε

 

CPU : AMD RYZEN 3700X (Μια χαρά) 👍

COOLER: AMD WRAITH 

GPU :GIGABYTE RADEON RX 5700XT 8GB OC  (Μια χαρά) 👍

RAM : G.Skill TridentZ Neo 16GB DDR4-3600MHz  --> Στη θέση σου θα έπαιρνα 14/3200. Είναι ένα κλικ χειρότερες από τις 18/3600 που θες αλλά η τιμή δεν δικαιολογεί τα 2-4 fps παραπάνω που ίσως έχεις σε μερικά παιχνίδια

MOBO: MSI MPG X570 Gaming Edge WiFi (εγώ θα πήγαινα σε Β450 αλλιώς σε υλοποίηση X570 σε Asus ή Aorus. Δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για MSI και X570)

CASE : Cougar Panzer Max (Τα κουτιά είναι γούστα. Εγώ θα κοίταγα και ένα Fractal Design Meshify C  ή NZXT H510i)

SSD : Adata XPG Gammix S11 Pro 1TB    (Μια χαρά) 👍

PSU : Gigabyte G750H (Corsair TX-M Series TX650M ή Seasonic M12II Evo 620W δεν νομίζω ότι θες 750)

MONITOR : Samsung CJG50  (Μια χαρά) 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, hyperionthetitan είπε

καλησπέρα φίλε

CPU : AMD RYZEN 3700X (Μια χαρά) 👍

COOLER: AMD WRAITH 

GPU :GIGABYTE RADEON RX 5700XT 8GB OC  (Μια χαρά) 👍

RAM : G.Skill TridentZ Neo 16GB DDR4-3600MHz  --> Στη θέση σου θα έπαιρνα 14/3200. Είναι ένα κλικ χειρότερες από τις 18/3600 που θες αλλά η τιμή δεν δικαιολογεί τα 2-4 fps παραπάνω που ίσως έχεις σε μερικά παιχνίδια

MOBO: MSI MPG X570 Gaming Edge WiFi (εγώ θα πήγαινα σε Β450 αλλιώς σε υλοποίηση X570 σε Asus ή Aorus. Δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για MSI και X570)

CASE : Cougar Panzer Max (Τα κουτιά είναι γούστα. Εγώ θα κοίταγα και ένα Fractal Design Meshify C  ή NZXT H510i)

SSD : Adata XPG Gammix S11 Pro 1TB    (Μια χαρά) 👍

PSU : Gigabyte G750H (Corsair TX-M Series TX650M ή Seasonic M12II Evo 620W δεν νομίζω ότι θες 750)

MONITOR : Samsung CJG50  (Μια χαρά) 👍

Πρωτον θελω να σημειωσω οτι το μοντελο για τις ΡΑΜ ειναι F4-3600C16D-16GTZNC, δηλαδη ειναι 16/3600 οχι 18/3600 και δευτερον το τροφοδοτικο το παω στα 750 καθως η τιμη για αυτο το μοντελο ειναι υπερβολικα καλη για να μην το παρω. Σκεφτομουν επισης οτι σε μελλοντικες αναβαθμισεις ισως φανει χρησιμο το κατι παραπανω οποτε δεν κερδιζω κατι με το να το αλλαξω σε κατι μικροτερο. Τελος οπως ακριβως ειπες το κουτι ειναι στο γουστο το καθενος και παντα λατρευα τα full tower sooo xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sadlad είπε

Πρωτον θελω να σημειωσω οτι το μοντελο για τις ΡΑΜ ειναι F4-3600C16D-16GTZNC, δηλαδη ειναι 16/3600 οχι 18/3600 και δευτερον το τροφοδοτικο το παω στα 750 καθως η τιμη για αυτο το μοντελο ειναι υπερβολικα καλη για να μην το παρω. Σκεφτομουν επισης οτι σε μελλοντικες αναβαθμισεις ισως φανει χρησιμο το κατι παραπανω οποτε δεν κερδιζω κατι με το να το αλλαξω σε κατι μικροτερο. Τελος οπως ακριβως ειπες το κουτι ειναι στο γουστο το καθενος και παντα λατρευα τα full tower sooo xD

 

1) οι  F4-3600C16D-16GTZNC τότε είναι πολυ καλές. Είχα δει άλλες εγώ.

2) Για το τροφοδοτικό πάλι θα πήγαινα σε άλλο. της Gigabyte δεν είναι κάτι σπουδαίο ειδικά σε σχέση με το Corsair TX-M Series TX650M που είναι και Gold Και τα Corsair είναι σκυλιά και μελλοντικά δεν σημαίνει ότι θα χρειαστείς 750αρι

3) ¨όπως είπα γούστα είναι εγώ απλά σου έδειξα κανα δύο μήπως δεν τα είχες δει 

Επεξ/σία από hyperionthetitan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να προτείνω

1. Κουτί αν θες full το https://www.skroutz.gr/s/15968916/Phanteks-Enthoo-Pro-Tempered-Glass-Satin-Black.html

2. Ram αν θες rgb δες αυτές αλλιώς μπορείς να γλιτώσεις μερικά λεφτά και να πάρεις ίδιες επιδώσεις με περίπου 80 ευρώ!

3. Μητρική θα μπορούσες να "πέσεις" σε x470 αν θες oc ή b450! Πολύ καλή επιλογή είναι η https://www.skroutz.gr/s/19849369/MSI-X470-Gaming-Plus-Max.html 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...