Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία στο ΣΕΠΕ;


Next34

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Δε καταλαβα...Πως δουλευεις 9 μηνες αν δεν εχεις συμφωνησει / υπογραψει κατι;
Τι συμβαση υπεγραψες;

Δεν το γράφει πουθενά στη σύμβαση...η σύμβαση λέει 2 6ωρα οπότε σύνολο 12ωρες την εβδομάδα ότι εργάζομαι μόνο αυτό. Τα 30 λεπτά υπερωρία δεν τα πληρώνουν είναι μέσα στα καθημερινά ωράρια αν και έχουμε κάνει παράπονα.

 

Επεξ/σία από Next34
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Next34 είπε

Επιδόματα δεν παίρνω τίποτα...τώρα για φόρους δεν ξέρω αλλά δεν πληρώνει ούτε την μισάωρη υπερωρία

Εισαι 9 μηνες στην δουλεια μονο..

Τον Μαιο που θα κανεις την φορολογικη  δηλωση θα δηλωσεις ψιχουλα...

Οποτε μετα μπορεις να κανεις αιτηση για οτι επιδομα θα "δικαιούσαι" βαση εισοδήματος ...

Υπερωρια πως να δηλωσει ρε συ ?

Εαν στα χαρτια δουλευεις 6ωρο και δουλευεις 8μιση ωρες θα επρεπε να δηλωσει 2μιση ωρες...

Αλλα ειλικρινα δεν ξερω κανεναν να δηλωνει μιση ωρα υπερωρια...

 

 

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Talepwros είπε

Ρε αρχηγε,
σε δηλωνει δυο μερες απο 6 ωρες.
Εσυ δουλευεις δυο μερες 8 ωρες ή τεσσερις μερες απο 8 ωρες;

 

Λοιπόν με έχει δηλώσει δύο μέρες 6ωρα.

Δουλεύω 4 φορές την εβδομάδα 8 ώρες ( τις πληρώνομαι κανονικά) αλλά δεν πληρώνομαι την καθημερινή υπερωρία των 30λεπτων.

Και κάθε φορά στο πρόγραμμα του μαγαζιού που λέει σε ένα χαρτί με γράφει πχ 12:00-18:00 ενώ δουλεύω 9:30-18:00

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Next34 είπε

Λοιπόν με έχει δηλώσει δύο μέρες 6ωρα.

Δουλεύω 4 φορές την εβδομάδα 8 ώρες ( τις πληρώνομαι κανονικά) αλλά δεν πληρώνομαι την καθημερινή υπερωρία των 30λεπτων.

Και κάθε φορά στο πρόγραμμα του μαγαζιού που λέει σε ένα χαρτί με γράφει πχ 12:00-18:00 ενώ δουλεύω 9:30-18:00

Εγω σου λεω μην το ψαχνεις...

Μιση ωρα υπερωρια δεν εδωσε σχεδον κανεις..

Τωρα για το τι σου δηλωνει στο ΙΚΑ και στο ΣΕΠΕ πρεπει να τα βρειτε μεταξύ σας.

Σου ειπα αυτος κερδιζει σε λεφτα απο τα ενσημα και εσυ απο φορολογια..

Ασε που αυτος εχει και το ρισκο να μπει επιθεωρηση και να τον γραψουν...

Ετσι οπως το εχουν κανει με τους φορους προς το παρων συμφερει εσενα..

Ασχετο σου δινει βασικο μισθο ή παραπανω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερα γλυτώνει το αφεντικό του από τις εργοδοτικές και ασφαλιστικές εισφορές που δεν πληρώνει, παρά αυτός με τα επιδόματα..

χώρια που ποτέ δε θα μαζέψει ένσημα για σύνταξη και μετά θα παραπονιέται πως δε βγαίνει με τη σύνταξη που θα παίρνει.. 

και γι αυτό το ασφαλιστικό πάει κατά διαόλου και όλο μειώνονται οι συντάξεις.. αλλά εντάξει, τώρα θα μπουν οι ιδιώτες και θα πάνε όλα ρολόι.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ρωτάω εγώ πάλι...πριν 9 μήνες που πήγες στην συνέντευξη και βγήκε η σύμβαση προς υπογραφή, δεν συμφώνησες; αν όχι τότε τι υπέγραψες;

 

Οκ είναι παράνομος αυτός και μπορείς να του κάνεις καταγγελία(το βρίσκω άκυρο εφόσον έχεις υπογράψει/συμφωνήσει κάτι τέτοιο) αλλά δε θεωρείσαι και εσυ που δουλεύεις μαύρα κάποιες ώρες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Next34 είπε

Καλησπέρα! Δουλεύω σε ένα μαγαζί ως ωρομισθιος και ο εργοδότης με έχει καθημερινά δηλωμένο 10:00-16:00 ενώ δουλεύω 8:30-17:00 επίσης δεν μου πληρώνει ποτε τις αργίες αλλά ούτε την υπερωρία των 30 λεπτών τι μπορώ να κάνω;

 

8 ώρες πριν, Next34 είπε

Λοιπόν με έχει δηλώσει δύο μέρες 6ωρα.

Δουλεύω 4 φορές την εβδομάδα 8 ώρες ( τις πληρώνομαι κανονικά) αλλά δεν πληρώνομαι την καθημερινή υπερωρία των 30λεπτων.

Και κάθε φορά στο πρόγραμμα του μαγαζιού που λέει σε ένα χαρτί με γράφει πχ 12:00-18:00 ενώ δουλεύω 9:30-18:00

Φίλε μάλλον δεν δουλεύεις αλλά μας δουλεύεις και χοντρά μάλιστα αν διαβάσει κάποιος τις ώρες που λες ότι δουλεύεις και τις ώρες που γράφεις ότι δουλεύεις. Ότι νάναι.

Παρασκευή βλέπεις χτες αλλά δεν είναι και θέμα για τρολάρισμα ρε γαμώτο.Πολύ ρηχό και καθόλου πιασιάρικο.Βάλε κάτι σαν της Κατερίνας της Καινούργιου καλέ τύπου "γουστάρω τη γκόμενα του αδελφού  μου και όπως καταλαβαίνω με γουστάρει και αυτή,να της χωθώ ή να πω στον αδελφό μου να τη τζάσει";;;;;;;;;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Φίλε μάλλον δεν δουλεύεις αλλά μας δουλεύεις και χοντρά μάλιστα αν διαβάσει κάποιος τις ώρες που λες ότι δουλεύεις και τις ώρες που γράφεις ότι δουλεύεις. Ότι νάναι.

Παρασκευή βλέπεις χτες αλλά δεν είναι και θέμα για τρολάρισμα ρε γαμώτο.Πολύ ρηχό και καθόλου πιασιάρικο.Βάλε κάτι σαν της Κατερίνας της Καινούργιου καλέ τύπου "γουστάρω τη γκόμενα του αδελφού  μου και όπως καταλαβαίνω με γουστάρει και αυτή,να της χωθώ ή να πω στον αδελφό μου να τη τζάσει";;;;;;;;;;;;;;;;

Μάλλον δεν είδες ότι γράφω ΠΧ δίπλα..οπότε άκυρος

 

40 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Και ρωτάω εγώ πάλι...πριν 9 μήνες που πήγες στην συνέντευξη και βγήκε η σύμβαση προς υπογραφή, δεν συμφώνησες; αν όχι τότε τι υπέγραψες;

Οκ είναι παράνομος αυτός και μπορείς να του κάνεις καταγγελία(το βρίσκω άκυρο εφόσον έχεις υπογράψει/συμφωνήσει κάτι τέτοιο) αλλά δε θεωρείσαι και εσυ που δουλεύεις μαύρα κάποιες ώρες;

Δεν το ήξερα για την υπερωρία όταν έπιασα δουλειά μου το ανέφεραν. Αλλά σκέψου δουλεύω μαύρα ενώ δεν το θέλω γιαυτο θα προχωρήσω σε καταγγελία λογικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα σου ειναι η υπερωρια η οτι δουλευεις 30ωρες + και σε δηλωνει τις 12;

Και δε καταλαβαινω..Συμφωνεις σε μια "παρανομια" και μετα κανεις καταγγελια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Next34 είπε

Μάλλον δεν είδες ότι γράφω ΠΧ δίπλα..οπότε άκυρος

Δεν το ήξερα για την υπερωρία όταν έπιασα δουλειά μου το ανέφεραν. Αλλά σκέψου δουλεύω μαύρα ενώ δεν το θέλω γιαυτο θα προχωρήσω σε καταγγελία λογικά

Εχεις 2 επιλογές

α) φεύγεις αν δεν γουστάρεις την κατάσταση

β) κάνεις καταγγελία και σίγουρα θα φύγεις από την εργασία

Σε κάθε περίπτωση αποφάσισε αν θες να μείνεις στην εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ που ακόμα του απαντάτε. Όταν υπογράφεις φίλε τέτοια είσαι άξιος της μοίρας σου. Ο σοφός λαός λέει το πουλί μας και την υπογραφή μας προσέχουμε που τα βάζουμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, GoMaR είπε

το προβλημα σου ειναι η υπερωρια η οτι δουλευεις 30ωρες + και σε δηλωνει τις 12;

Και δε καταλαβαινω..Συμφωνεις σε μια "παρανομια" και μετα κανεις καταγγελια;

Την υπερωρία δεν τη συμφώνησα εκεί έχω το μεγαλύτερο πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Next34 said:

Την υπερωρία δεν τη συμφώνησα εκεί έχω το μεγαλύτερο πρόβλημα 

Και συ και ο εργοδότης παρανομείτε. Και συ καίγεσαι για τα 30 λεπτά υπερωρίας ενός ωραρίου που δεν υπάρχει πουθενά, αλλά το κάνεις. Μάλιστα. Παράνοια. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, NoD είπε

Και συ και ο εργοδότης παρανομείτε. Και συ καίγεσαι για τα 30 λεπτά υπερωρίας ενός ωραρίου που δεν υπάρχει πουθενά, αλλά το κάνεις. Μάλιστα. Παράνοια. 

Εγώ γιατί παρανομω; Νομίζω είναι ευθύνη του εργοδότη το πόσες μέρες κ ώρες θα με βάλει να δουλέψω εφόσον εγώ έχω υπογράψει για 2 ημέρες την εβδομάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...