Προς το περιεχόμενο

Smart TV NAS Media Player


ToroLoco

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

να απολογηθώ εξ' αρχής μιας που δεν έκανα αναζήτηση στο forum γι αυτό που θα ρωτήσω, αλλά το έχω ψάξει στον γκούγκλη και δεν βρήκα που να με καλύπτει.

Πήρα μια Samsung Q70 και θέλω να μπορώ να εκμεταλλευτώ το NAS Drive που έχω (WD World II) αφού εκεί έχω όλο το περιεχόμενο από μουσική και βίντεο. Όμως το συγκεκριμένο NAS δεν έχει DLNA και έτσι δεν μπορεί να το δει ο player της τηλεόρασης.

Κοίταξα στο application store της Samsung και εκτός του Plex που χρειάζεται να τρέχει ο server για να παίξει δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο (όπως το vlc).

Υπάρχει κάποιο application που θα μπορούσα να εγκαταστήσω ή τσάμπα το ψάχνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εμφανίζεται στο Allshare-Content sharing;  Nvm, κατάλαβα λάθος. Οχι, μόνο plex ή KODI αν υπάρχει.

Επεξ/σία από d3v4st4tor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, d3v4st4tor είπε

Δεν εμφανίζεται στο Allshare-Content sharing;  Nvm, κατάλαβα λάθος. Οχι, μόνο plex ή KODI αν υπάρχει.

Δεν βρίσκω το Allshare που αναφέρεις...

Kodi δεν υπάρχει και το plex δεν είναι standalone, πρέπει να τρέχεις σε άλλο μηχάνημα τον server που σε μένα πρόκειται για NAS drive (network drive).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το Smartview app από το store. Εφ΄όσον ο nas drive είναι συνδεδεμένος στο δίκτυό σου θα πρέπει να τον δει η TV. Είμαι σε φάση δημιουργίας home network και εγώ, αλλά θα χρησιμοποιήσω pc γιατί η TV μου δεν έχει app γιά απευθείας σύνδεση nas drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε αυτό το app υπάρχει... :(

Βασικά και οι 2 εφαρμογές που ανέφερες είναι για να κανείς cast από το τηλέφωνο. 
Αυτό που θέλω εγώ είναι να τραβάω τα αρχεία video που έχω σε δικτυακό δίσκο στην tv, χωρίς να υπάρχει τπτ άλλο ενδιάμεσα. 
οπως γίνεται δλδ με το Kodi. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λες, απευθείας από την τηλεόραση χωρίς κάποιο boxάκι δύσκολα θα βγάλεις άκρη. Όλες με το DLNA παίζουν πλέον κατά κύριο λόγο, αλλιώς, κανένα kodi ή plex, αλλά plex αφενός σε αυτό το δίσκο δε νομίζω να μπορείς να βάλεις, και Kodi λογικά δεν παίρνει η TV. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...