Προς το περιεχόμενο

Το ελληνικό υπεραυτοκίνητο CHAOS των 3.000 ίππων


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 437
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το εχω δει το βίντεο , ειμαι πολύ περίεργος να αποκαλυφθεί και να δουλέψει.

Πολλα λεφτά το ολο project και υλοποίηση , λεφτά μα και γνώση , θέλει πολύ γνώση για κάτι καλό.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μη πιάσουμε τετοια κουβέντα δεν λέει.

Αυτο το αμαξι θα παει σε λίγα χέρια , περιορισμένος αριθμός και εαν ας πουμε περπατήσει θα ειναι η βαση για επομενα μοντέλα του που θα φέρουν βελτιώσεις και αλλαγη στο φαίνεσθαι.

Το δύσκολο ειναι αυτη η αρχή.

Μακαρι να πάει καλά , οχι οτι θα μας ευνοήσει σε κάτι , οχι ότι σημαίνει κάτι για την πραγματικότητα της χώρας , αλλα απλα ως διαφήμιση .

Να λες αυτο το πραγμα "φοβερο κουλ πράγμα" παράγεται Ελλάδα!!!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι δύσπιστος αλλά έχω μία ελπίδα κ εύχομαι να πάει καλά το project Chaos.

O κος. Πανόπουλος μέσα απο την ιστορία του (στο χώρο της αυτοκίνησης/κ του ντράγκστερ συγκεκριμένα) έχει δείξει ότι κατέχει το αντικείμενο.

Αναρωτιέμαι όμως, πως είναι δυνατόν να σταθεί απέναντι σε τεράστιους κατασκευαστές με αστρονομικά μπάτζετ (Bugatti, Koenigsegg, Hennessy, Pagani, McLaren, Lambo, Ferrari, etc) με ασύλληπτη "έρευνα κ ανάπτυξη"..το θέμα του πρεστίζ/ονόματος κ της ιστορίας, δεν το λαμβάνω καν υπόψιν.

Ναι, τα παραπάνω ανήκουν στην κατηγορία supercars κ όχι hypercars... αμφότερα εξωτικά πάντως.

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Morosana είπε

Πριν βγει το βίντεο είχα μια ελπίδα ότι θα γινόταν κάτι καλό γιατί είχαν αφήσει να εννοηθεί ότι θα παρουσιαζόταν  στο φετινό σαλόνι άρα θα ήταν έτοιμο αλλά βλέποντας το με βάζει σε δεύτερες σκέψεις. 

Μακάρι να πετύχει αλλά ειδα υπεροψία απέναντι σε άλλους ήδη φτασμένους κατασκευαστές  ότι εμείς είμαστε οι καλύτεροι, χωρίς Έλληνα δεν πας πουθενά, ενας Έλληνας κάνει για δέκα  μπλα μπλα μπλα και όλα αυτά κάτω από ένα σεντόνι χωρίς να μας έχει δείξει κάτι ουσιαστικό πέρα από κάτι τόπια με εξωτικά υφάσματα και μπιέλες με ιδιαιτερη εμφάνιση μέσα σε μια βιτρίνα απ το ικέα που δεν έχουν δοκιμαστεί. 

Τετοιες δηλώσεις είναι καλό να γίνονται εκ του αποτελέσματος ότι φτιάξαμε το καλύτερο και ανεβάσαμε τον πήχη και όχι ότι ΘΑ φτιάξουμε το καλύτερο. Αυτό το βίντεο περισσότερο μου φάνηκε σαν προσπάθεια να βρει επενδυτή 

θα συμφωνήσω μαζί σου. Μακάρι να πάει καλά αλλά μου φαίνεται δύσκολο.

έχει δοκιμαστεί κάτι από αυτά που λέει ή απλά μιλάει υποθετικά; Γιατί κι εγώ μπορώ να πω ότι θα δουλέψω, θα βρω και 2η δουλειά και θα πάρω κότερο. Θεωρητικά μπορεί αλλά στην πράξη;

Εγώ στη θέση του δε θα ανοιγόμουν τόσο αν δεν είχα κάτι χειροπιαστό. Αν δε πάει καλά γίνεσαι ρόμπα μετά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται οτι έχει «προϋπηρεσία» στον τομέα των αγώνων αυτοκινήτου οπότε σίγουρα υπάρχει εμπειρία.

Τώρα αν η ιδέα θα δουλέψει μένει να φανεί στην πράξη γιατί από ότι κατάλαβα το μοτέρ δεν έχει δοκιμαστεί στην πραγματικότητα...ή κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Υποτίθεται οτι έχει «προϋπηρεσία» στον τομέα των αγώνων αυτοκινήτου οπότε σίγουρα υπάρχει εμπειρία.

Τώρα αν η ιδέα θα δουλέψει μένει να φανεί στην πράξη γιατί από ότι κατάλαβα το μοτέρ δεν έχει δοκιμαστεί στην πραγματικότητα...ή κάνω λάθος;

Όχι απλά προϋπηρεσία . Δεν είναι μόνο ένας πολύ καλός βελτιωτής αυτοκινήτων αλλά εξελίσσει και κατασκευάζει βελτιωτικά parts όπως turbo, μπιελες , πιστόνια , φρένα κ.α  .Αναλαμβάνει projects απο το μηδέν .  Κατέχει και παγκόσμιο ρεκόρ:
https://drivetribe.com/p/say-hello-to-the-fastest-evo-in-PS3xkr3OQHisjx47GP_LlQ?iid=BsWnmkfNQtGim_mR0doXFA

Αρκετοί στο εξωτερικό τον είχαν αμφισβητήσει και τελικά έκλεισε στόματα με το παγκόσμιο ρεκόρ που πέτυχε .  Γενικά τον παρακολουθώ . Έχει τρομερές δυνατότητες και δεν το θεωρώ υπερβολή που πήρε το ρίσκο να ανταγωνιστεί άλλες εταιρίες του κλάδου κατασκευής hypercar . Πολύ πιθανόν να πετύχει επιχειρηματικά . Θα δείξει ! Απο το εξωτερικό ήδη τον έχουν προσελκύσει εταιρίες για να του δώσουν χρηματοδότηση έτσι ώστε να μπεί στην παραγωγή το hypercar  αλλά αν θυμάμαι καλά τις έχει απορρίψει διότι θα έπρεπε να μετακομίσει όλη η εταιρεία στο εξωτερικό και αυτός παλεύει να καταφέρει να μείνει η παραγωγή στην Ελλάδα . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απορία. Στο 11:00 λεπτό αναφέρει οτι ψύχει τα υλικά στους -300 βαθμούς δηλαδή πιο κάτω και από το απόλυτο μηδές. Πως γκενέν αυτό;; Το έχω χάσει ή απλά πρέπει να προσέξει και ο κύριος τι λέει;;

Edit: Την πάτησα. Δεν λέει μονάδες και κακώς υπέθεσα κελσίου. Κοίταξα το site της εταιρείας(DMP CryoSystems) και αναφέρεται σε φαρεναιτ.

Επεξ/σία από VonLoutsos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Απορία. Στο 11:00 λεπτό αναφέρει οτι ψύχει τα υλικά στους -300 βαθμούς δηλαδή πιο κάτω και από το απόλυτο μηδές. Πως γκενέν αυτό;; Το έχω χάσει ή απλά πρέπει να προσέξει και ο κύριος τι λέει;;

Παρέλειψε προφανώς να πει το Fahrenheit ;)

The CryoTemper™ (-300° to 550°F)

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, htaccess said:

Παρέλειψε προφανώς να πει το Fahrenheit ;)

The CryoTemper™ (-300° to 550°F)

Έχω την εντυπωση οτι παρακάτω στο βίντεο(φούρνος) αναφέρεται σε κελσίου. Άρα τέτοιες λεπτομέρειες θεωρώ όταν κάνεις ένα βίντεο που προμοτάρεις την δουλειά σου πρέπει να τις προσέχεις. Αλλά φαινεται πολύ καλή επενδυση.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, VonLoutsos είπε

Έχω την εντυπωση οτι παρακάτω στο βίντεο(φούρνος) αναφέρεται σε κελσίου. Άρα τέτοιες λεπτομέρειες θεωρώ όταν κάνεις ένα βίντεο που προμοτάρεις την δουλειά σου πρέπει να τις προσέχεις. Αλλά φαινεται πολύ καλή επενδυση.

Και στον φούρνο αναφέρει μόνο βαθμούς. :)

Αναφορά σε κείμενο

12:45 temperature starts from 180 degrees to 800 degrees.

Πολύ καλό project, καλή επένδυση, δαπανηρό και "ψυχοφθόρο", εύχομαι να του πάνε όλα καλά.

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, htaccess said:

Και στον φούρνο αναφέρει μόνο βαθμούς. :)

Πολύ καλό project, καλή επένδυση, δαπανηρό και "ψυχοφθόρο", εύχομαι να του πάνε όλα καλά.

Δεν το είπα σωστά. Λέει degrees αλλα προφανώς θα αναφέρεται σε κελσίου(τώρα το έθεσα σωστά). Όταν μιλάς για μετρήσεις θα πρέπει να λες και τις μονάδες. Αυτό ειναι το τελικό συμπέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VonLoutsos είπε

Δεν το είπα σωστά. Λέει degrees αλλα προφανώς θα αναφέρεται σε κελσίου(τώρα το έθεσα σωστά).

Τώρα κατάλαβα πως το έθεσες.

1 ώρα πριν, VonLoutsos είπε

Όταν μιλάς για μετρήσεις θα πρέπει να λες και τις μονάδες. Αυτό ειναι το τελικό συμπέρασμα.

Συμφωνώ μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...