Προς το περιεχόμενο

AMD Athlon 64X2 4200 υπερθέρμανση


alphas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε σύστημα φίλου με τα ίδια χαρακτηριστικά, με aftermarket ψύκτρα, δεν έλεγε να πέσει  η θερμοκρασία με τίποτα όταν έπαιζε βίντεο από yt(Μέχρι και 103 βαθμούς έφτανε). Τελικά μετακινώντας την ψύκτρα (όσο έπαιρνε) προς την άκρη του cpu,  δουλεύει πλέον με θερμοκρασία  μέχρι 60. Καταλάθος ή όχι,λύθηκε το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

20 minutes ago, noo_mercy said:

Σε σύστημα φίλου με τα ίδια χαρακτηριστικά, με aftermarket ψύκτρα, δεν έλεγε να πέσει  η θερμοκρασία με τίποτα όταν έπαιζε βίντεο από yt(Μέχρι και 103 βαθμούς έφτανε). Τελικά μετακινώντας την ψύκτρα (όσο έπαιρνε) προς την άκρη του cpu,  δουλεύει πλέον με θερμοκρασία  μέχρι 60. Καταλάθος ή όχι,λύθηκε το θέμα...

Σε σένα ήταν άλλο πράγμα εντελώς (κακή εφαρμογή ψύκτρας).

4 hours ago, TheDevilMayCare said:

Θα μπορουσαν καποια να..."τηγανιζονται" με το auto vcore, και με τα χρονια
να υπαρχει καποιο ειδος <degradation> τους..? 🤪 (λογικα οχι σε ολα τους)

Το degradation λόγω electromigration όμως έχει αυξημένες θερμοκρασίες από day1, απλά λειτουργεί από ένα σημείο και μετά unstable το τσιπάκι. Πράγμα που δεν είναι η περίπτωση εδώ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Σε σένα ήταν άλλο πράγμα εντελώς (κακή εφαρμογή ψύκτρας).

Δεν μιλάμε για νέα εφαρμογή, ο υπολογιστής δούλευε για 2 χρόνια κανονικά και προοδευτικά άρχισε να ανεβάζει θερμοκρασία... Τέσπα ας το δοκιμάσει και αυτό μήπως και φτιάξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στη δική μου περίπτωση αν και σώθηκε με την καλύτερη ψύκτρα, ουσιαστικά δεν άλλαξε κάτι. Απλά κατέβασε άλλους 10-15 βαθμούς τη θερμοκρασία και δεν κλείνει. Πάλι αυξημένες ήταν ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2020 στις 11:47 ΠΜ, GeorgeMan είπε

Στη δική μου περίπτωση αν και σώθηκε με την καλύτερη ψύκτρα, ουσιαστικά δεν άλλαξε κάτι. Απλά κατέβασε άλλους 10-15 βαθμούς τη θερμοκρασία και δεν κλείνει. Πάλι αυξημένες ήταν ομως.

 

Σε υπολογιστή γραφείου με AMD Athlon 64 X2 4800+ 2.5 GHz με το stock cooler, χωρίς να έχει γίνει ποτέ αλλαγή πάστας (από το 2008 που τον αγόρασα!!) αλλά με συχνό καθάρισμα του εσωτερικού του υπολογιστή με φυσητήρα δεν έχω κανένα πρόβλημα με θερμοκρασίες (σε idle είναι γύρω στους 35 και σε load βλέποντας κάνα βιντεάκι στο YT σε 720p ή παίζοντας παιχνίδια στο FB φτάνει στους...50-55). 

Επίσης είναι παντελώς αθόρυβος. Πρόσφατα ανακάλυψα ότι η μητρική (Asus M2A-VM) έχει ρύθμιση για PWM, οπότε τον ρύθμισα και πλέον δεν ακούγεται ούτε...κιχ. Στο μέλλον θα τον αλλάξω όμως γιατί παρόλo που έχει Windows 10 Pro x64,  RAM 4 GB DDR2 800 MHz και SSD, τα βρίσκει σκούρα και μάλλον φταίει ο CPU.

Σκέψου σοβαρά ότι μπορεί να έχει πάθει degrade ο CPU σου ή κάτι να παίζει με την μητρική μετά από 10+ χρόνια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Επίσης είναι παντελώς αθόρυβος. Πρόσφατα ανακάλυψα ότι η μητρική (Asus M2A-VM) έχει ρύθμιση για PWM, οπότε τον ρύθμισα και πλέον δεν ακούγεται ούτε...κιχ.

Μια ερώτηση, γιατί έχω κι εγώ την ίδια μητρική, τα τσιπάκια ανάμεσα στον επεξεργαστή και στις εξόδους (USB, VGA, DVI-D PARALLEL) είναι ζεστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Μια ερώτηση, γιατί έχω κι εγώ την ίδια μητρική, τα τσιπάκια ανάμεσα στον επεξεργαστή και στις εξόδους (USB, VGA, DVI-D PARALLEL) είναι ζεστά;

 

Νομίζω πως ναι αλλά όχι ιδιαίτερα. Βέβαια το κουτί έχει πίσω ένα ανεμιστήρα και το τροφοδοτικό είναι στο κάτω μέρος, έχει δηλαδή πιο σύγχρονο σχεδιασμό. Δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα πάντως με την μητρική αυτή εδώ και τόσα χρόνια (με εγκατεστημένο το τελευταίο Beta BIOS 5001). Και οι θερμοκρασίες που είχα κοιτάξει μέσω HW Monitor ήταν κάπου 25-30 αν θυμάμαι καλά σε idle.

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Νομίζω πως ναι αλλά όχι ιδιαίτερα. Βέβαια το κουτί έχει πίσω ένα ανεμιστήρα και το τροφοδοτικό είναι στο κάτω μέρος, έχει δηλαδή πιο σύγχρονο σχεδιασμό. Δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα πάντως με την μητρική αυτή εδώ και τόσα χρόνια (με εγκατεστημένο το τελευταίο Beta BIOS 5001). Και οι θερμοκρασίες που είχα κοιτάξει μέσω HW Monitor ήταν κάπου 25-30 αν θυμάμαι καλά σε idle.

Τι να πω, εμένα καίνε, δηλαδή δε μπορώ να τα πιάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Τι να πω, εμένα καίνε, δηλαδή δε μπορώ να τα πιάσω.

 

Τι να σου πω δεν είμαι και τεχνικός. Θα σε συμβούλευα τα εξής:

α) Καθαρισμό του κουτιού με φυσητήρα.

β) Αλλαγή πάστας της CPU εφόσον ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες.

γ) Αγορά κάποιου πιο καλού κουτιού με ανεμιστήρα από πίσω ή και από πάνω ( με 30 € μπορείς να κάνεις την δουλειά σου).

δ) Αφαίρεση της μπαταρίας της μητρικής για 15 λεπτά και επανατοποθέτηση της ώστε να γίνει clear CMOS και να επανέλθουν τα defaults στο BIOS.

Αν τα κάνεις όλα αυτά και έχεις υψηλές θερμοκρασίες ακόμα, δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια άλλη λύση. Δώσε έμφαση στον καθαρισμό του κουτιού και στην αγορά (αν χρειαστεί) κάποιου άλλου.

 

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Τι να σου πω δεν είμαι και τεχνικός. Θα σε συμβούλευα τα εξής:

α) Καθαρισμό του κουτιού με φυσητήρα.

β) Αλλαγή πάστας της CPU εφόσον ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες.

γ) Αγορά κάποιου πιο καλού κουτιού με ανεμιστήρα από πίσω ή και από πάνω ( με 30 € μπορείς να κάνεις την δουλειά σου).

δ) Αφαίρεση της μπαταρίας της μητρικής για 15 λεπτά και επανατοποθέτηση της ώστε να γίνει clear CMOS και να επανέλθουν τα defaults στο BIOS.

Αν τα κάνεις όλα αυτά και έχεις υψηλές θερμοκρασίες ακόμα, δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια άλλη λύση. Δώσε έμφαση στον καθαρισμό του κουτιού και στην αγορά (αν χρειαστεί) κάποιου άλλου.

Τα έκανα τα παραπάνω και την έπλυνα με σαπουνόνερο. Ευχαριστώ πάντως!

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Σε υπολογιστή γραφείου με AMD Athlon 64 X2 4800+ 2.5 GHz με το stock cooler, χωρίς να έχει γίνει ποτέ αλλαγή πάστας (από το 2008 που τον αγόρασα!!) αλλά με συχνό καθάρισμα του εσωτερικού του υπολογιστή με φυσητήρα δεν έχω κανένα πρόβλημα με θερμοκρασίες (σε idle είναι γύρω στους 35 και σε load βλέποντας κάνα βιντεάκι στο YT σε 720p ή παίζοντας παιχνίδια στο FB φτάνει στους...50-55). 

Επίσης είναι παντελώς αθόρυβος. Πρόσφατα ανακάλυψα ότι η μητρική (Asus M2A-VM) έχει ρύθμιση για PWM, οπότε τον ρύθμισα και πλέον δεν ακούγεται ούτε...κιχ. Στο μέλλον θα τον αλλάξω όμως γιατί παρόλo που έχει Windows 10 Pro x64,  RAM 4 GB DDR2 800 MHz και SSD, τα βρίσκει σκούρα και μάλλον φταίει ο CPU.

Σκέψου σοβαρά ότι μπορεί να έχει πάθει degrade ο CPU σου ή κάτι να παίζει με την μητρική μετά από 10+ χρόνια...

Το θέμα είναι ότι έχω δοκιμάσει σε άλλη μητρική και με άλλον επεξεργαστή (έχω έναν 4200+ και έναν 4400+ και 2η μητρική MSI). Το πρόβλημα παραμένει σε κάθε περίπτωση. Δεν πιστεύω ταυτόχρονα να έπαθαν και οι δύο επεξεργαστές και οι δύο μητρικές το ίδιο πρόβλημα

Επεξ/σία από alphas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Τα έκανα τα παραπάνω και την έπλυνα με σαπουνόνερο. Ευχαριστώ πάντως!

Είναι τα vrm αυτά. Βάλε αυτοκόλλητα ψυκτρακια για vram και θα κρυώσουν λίγο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Είναι τα vrm αυτά. Βάλε αυτοκόλλητα ψυκτρακια για vram και θα κρυώσουν λίγο.

Αυτό σκέφτηκα, αλλά που θα βρω; (Εντός Αθηνών)

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...