Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με σύνδεση παλιού VGA monitor σε RX570 μέσω μετατροπέα HDMI to VGA


Lakishmi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ να φτιάξω ένα παλιό 2ο pc που έχω και έχω θέμα με την οθόνη. Είναι μια παλιά που έχει μόνο έξοδο VGA. Η κάρτα γραφικών έχει DP, DVI-D και HDMI. Αγόρασα έναν μετατροπέα HDMI to VGA, συνδέοντας τα όμως δεν ανάβει η οθόνη, το pc ακούγεται πως δουλεύει κανονικά. Σύνδεσα την οθόνη με τον μετατροπέα σε ένα λάπτοπ να δω αν παίζει κάτι με αυτόν και δούλεψε κανονικά εκεί η οθόνη. Τι μπορεί να φταίει, έχει κανείς καμιά ιδέα, μήπως έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι καινουριες καρτες γραφικών δεν βγαζουν πλεον αναλογικο σημα, οποτε οι passive adapters δεν δουλευουν. Χρειάζεσαι active adapter που ειναι πιο ακριβοι (γύρω στο 20αρικο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, EddieObscurant είπε

Oι καινουριες καρτες γραφικών δεν βγαζουν πλεον αναλογικο σημα, οποτε οι passive adapters δεν δουλευουν. Χρειάζεσαι active adapter που ειναι πιο ακριβοι (γύρω στο 20αρικο)

https://www.skroutz.gr/s/4431844/HDMI-male-VGA-female.html

 

Αυτόν έχω. Passive είναι? Μπορείς να μου προτείνεις έναν? Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου.

8 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Καλυτερα να παρει μια οθονη της προκοπης :P

Όπως είπα είναι το 2ο πισι μου αυτό και για να μην παει χαμένο επειδή έχω κάποια παρτς προσπαθώ να το φτιάξω χωρίς να ξοδεψω πολλά χρήματα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/15721141/Powertech-HDMI-male-3-5mm-VGA-female-CAB-H076.html

Αυτος εδω  ειναι powered και ειναι και φτηνος

Επεξ/σία από artshadows
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lakishmi είπε

https://www.skroutz.gr/s/4431844/HDMI-male-VGA-female.html

Αυτόν έχω. Passive είναι? Μπορείς να μου προτείνεις έναν? Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου.

Δεν γνωρίζω τι ειναι αυτος που εχεις και αυτο ειναι το δύσκολο καθως οι περισσοτεροι κατασκευαστες δεν γραφουν αν ειναι active ή passive, αλλα για να μην δουλεύει μαλλον ειναι passive.

Επειδη και γω ειχα χρειαστει κάποιον active πριν μερικά χρονια, μετα απο ψάξιμο βρήκα και αγορασα αυτόν . Πιθανον να υπαρχουν και αλλοι φθηνοτεροι, αλλα δεν γνωρίζω να σου πω, ούτε έχω χρόνο να το ψάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι μετατροπής HDMI=>VGA είναι ενεργητικοί. Ο λόγος είναι ότι το HDMI είναι ψηφιακό ενώ το VGA αναλογικό. Απαραίτητη προϋπόθεση ο DAC (digital to analog Converter). 

Επίσης, ακόμη κι αν δεν δέχονται ρεύμα οι μετατροπείς αυτοί, χρησιμοποιούν το ρεύμα που παρέχει η HDMI. Αν το καλώδιο HDMI είναι μακρύ, ενδεχομένως δεν επαρκεί το ρεύμα αυτό. 

Αν έχει λαμπάκι ο Μετατροπέας σου, τσέκαρε αν ανάβει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα παιδια,μια ερωτηση για οποιον μπορει να βοηθησει.H oθονη μου ειναι η 19αρα LG E1942 και δεν ειχα ποτε θεμα μαζι της.Με την αγορα της 1050 ti low profile αναγκαστηκα να παρω ανταπτορα hdmi αφου η οθονη εχει μονο vga θυρα ενω η καρτα hdmi.Ολα ειναι μια χαρα,σερφαρισμα,ταινιες,youtube κλπ.εκτος οτι στα videos των παιχνιδιων(και ποτέ ή σπανια στο gameplay)αναβοσβηνει για 1,2 δευτερολεπτα αλλα το κανει πολυ συχνα που καταντα σπαστικο.Οποτε επανερχεται η εικονα μου βγαζει πανω δεξια την ονομασια της συνδεσης,vga.Αυτο που φταιει ειναι οτι δεν εχω απευθειας συνδεση διχως ανταπτορα;

Επειδη ομως δεν εχω και κανενα θηριο psu και δε μπορω να το αλλαξω(fix κουτι της hp)σκεφτομαι μηπως φταιει αυτο.Το συστημα ειναι i5 2400,8 gb ram 1333 hz,1050 ti low profile,psu 320 watt.

Αν φταιει ο ανταπτορας(και μακαρι να ισχυει αυτο)υπαρχουν αριστες προσφορες οπως με 70 ευρω fhd samsung  22αρα και ειναι η ιδανικη ευκαιρια για αγορα.Ειναι ομως αυτος ο λογος;για να μην την παρω τζαμπα γιατι κατα τα αλλα ειμαι ευχαριστημενος απο την οθονη,δεν εχω μεγαλες απαιτησεις.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ποιο πιθανό είναι να είναι ο αντάπτορας

Έχω πάρει και εγώ έναν αντάπτορα ο οποίος επί 3 μήνες περίπου δούλευε χωρίς πρόβλημα. Τώρα όποτε ανοίγω το pc δίνει μαύρη εικόνα και φτιάχνει μόνο όταν αποσυνδέω το βύσμα και μετά το ξανασυνδέω. Οι αντάπτορες αυτοί κάνουν μετατροπή το ψηφιακό σήμα σε αναλογικό άρα έχουν κάποιο κύκλωμα μέσα τους που προφανώς εδώ θέλει και κάποια ποιότητα κατασκευής. Παρήγγειλα τώρα κάποιον "επώνυμο" για να τεστάρω αν θα δουλέψει πάλι χωρίς πρόβλημα.

Επεξ/σία από grmaster2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα ευθύνεται ο Μετατροπέας HDMI->VGA. Αν έχει λαμπάκι, τσέκαρε αν σβήνει όταν σβήνει και η οθόνη ώστε να βεβαιωθείς 100%. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, misterman είπε

Kαλησπερα παιδια,μια ερωτηση για οποιον μπορει να βοηθησει.H oθονη μου ειναι η 19αρα LG E1942 και δεν ειχα ποτε θεμα μαζι της.Με την αγορα της 1050 ti low profile αναγκαστηκα να παρω ανταπτορα hdmi αφου η οθονη εχει μονο vga θυρα ενω η καρτα hdmi.Ολα ειναι μια χαρα,σερφαρισμα,ταινιες,youtube κλπ.εκτος οτι στα videos των παιχνιδιων(και ποτέ ή σπανια στο gameplay)αναβοσβηνει για 1,2 δευτερολεπτα αλλα το κανει πολυ συχνα που καταντα σπαστικο.Οποτε επανερχεται η εικονα μου βγαζει πανω δεξια την ονομασια της συνδεσης,vga.Αυτο που φταιει ειναι οτι δεν εχω απευθειας συνδεση διχως ανταπτορα;

Επειδη ομως δεν εχω και κανενα θηριο psu και δε μπορω να το αλλαξω(fix κουτι της hp)σκεφτομαι μηπως φταιει αυτο.Το συστημα ειναι i5 2400,8 gb ram 1333 hz,1050 ti low profile,psu 320 watt.

Αν φταιει ο ανταπτορας(και μακαρι να ισχυει αυτο)υπαρχουν αριστες προσφορες οπως με 70 ευρω fhd samsung  22αρα και ειναι η ιδανικη ευκαιρια για αγορα.Ειναι ομως αυτος ο λογος;για να μην την παρω τζαμπα γιατι κατα τα αλλα ειμαι ευχαριστημενος απο την οθονη,δεν εχω μεγαλες απαιτησεις.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Δύο πιθανότητες:
1. οι πυκνωτές ΜΕΣΑ στο τροφοδοτικό της, ιδίως αυτοί που είναι στα 19Volts.
2. ο πυκνωτής στα converter ΠΑΝΩ στην πλακέτα της οθόνης. Είναι 100μF / 100V

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις.Κι εγω πιστευω ο ανταπτορας φταιει γιατι κατα αλλα μια χαρα δουλευει.Kαι ειναι ο δευτερος που δοκιμαζω,τα ιδια με τον προηγουμενο,αριστος σε ολα εκτος τα video scenes των παιχνιδιων.Αυτος ειναι,δυστυχως δεν εχει λαμπακι:

https://www.e-shop.gr/akasa-ak-cbhd15-20bk-hdmi-to-vga-converter-20cm-p-PER.816526?gclid=CjwKCAiAzJLzBRAZEiwAmZb0aneyKJAX5T92qErN1CyUJr-DyTVHxiVRXsV6cm4_Q4Hos92KbCDdsBoCApIQAvD_BwE

Oποτε παω για αγορα νεας οθονης.Και κατι τελευταιο παιδια επειδη οπως βλεπετε το συστημα μου δεν ειναι για πολλα και μιας και δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις και μπορω να το κρατησω για χρονια με την τεραστια βιβλιοθηκη που εχω φτιαξει,ειναι καλυτερη η απεικονιση των παιχνιδιων σε native 1366x768 οθονη απο μια οθονη 1920x1080 με χαμηλωμα της αναλυσης σε 1366x768;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις LCD οθόνες είναι πάντα καλύτερη η χρήσης της native ανάλυσης του Panel. Απλά σε ταινίες-παιχνίδια η διαφορά είναι μικρότερη από ότι στο desktop. 

Δες επίσης τη θετική πλευρά. Με χρήση VGA έχεις συνολικά 2 μετατροπές (ψηφιακό σε αναλογικό και αναλογικό σε ψηφιακό μέσα στην οθόνη) που προκαλούν υποβάθμιση ποιότητα σήματος. Συν ότι το VGA καλώδιο, ειδικά αν δεν είναι super ποιότητας, έχει απώλειες. Με νέα οθόνη θα έχεις πολύ καλύτερη εικόνα μόνο και μόνο λόγω της ψηφιακής εισόδου της. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχεις δικιο αδερφε,μονο κερδη θα εχω με την αγορα νεας οθονης.Απλα το τελευταιο μου διλημμα ηταν μια 20αρα HD οθονη ή μια 22αρα FHD με τα ιδια χρηματα.Με δεδομενο οτι τα 60 fps ειναι τα επιθυμητα κι ετσι με το ισχυον συστημα πιο λογικη η προσεγγιση στην 1366x768 αναλυση.H λογικη λεει ΗD 20αρα απλα το γαμωτο ειναι οτι η FHD 22αρα φανταζει πολυ πιο σημαντικη αναβαθμιση.Αυτες ειναι οι οθονες(και η samsung 70 ευρω κανει,για τα μελη ομως)

 https://www.e-shop.gr/othoni-lg-20mk400h-b-20-led-hd-ready-p-PER.156188?fbclid=IwAR0lCGiOyiD7AaKWigpAk0A8BZKjFznZD5vQuFA7EVTD5Ag4_wJJFUn5aII

https://www.e-shop.gr/othoni-samsung-s22f350fhu-22-led-full-hd-black-p-PER.155779?utm_campaign=newsletter200305&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=2-otoni&utm_content=2.1-othoni samsung s22f350fhu 22 led full hd black&offer=OFFER2009&d=200315&fbclid=IwAR0IW0-T8Zmm6z70VoJEL9YHbfo3oftplz-SEt7lDHlWvOkyEALoOUHXsuU

 

Επεξ/σία από misterman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...