Προς το περιεχόμενο

Ένωση 2 δικτύων


Twoface

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τεχνική ερώτηση.

Στο σπίτι έχω Adsl 12αρα και κατεβάζω με 1.45mb

Η γιαγιά μου από κάτω έχει internet το οποίο το έχουμε απλά για να το έχουμε.

Τυχαία σήμερα καρθωσα στο pc και ένα usb wifi και συνδέθηκα με το δίκτυο της γιαγιάς αλλά ταυτόχρονα έτρεχε και το δικό μου.

Έβαλα να κατεβάσω ένα παιχνίδι και ανακάλυψα ότι κατεβάζει και από τα 2 δίκτυα και ουσιαστικά διπλασιασα την ταυτότητα κατεβάσματος.

Παρατηρώ όμως μετά από 3-4 λεπτά χρήσης και τον 2 δικτύων ότι μου σταματάει αυτή την " γεφύρωση " που κάνει και συνεχίζει μόνο με το ένα δίκτυο.

Υπάρχει καμία ρύθμιση που να είναι μόνιμα γ" γεφυρωμενα " και τα 2 δίκτυα ;;

88311010_10156670654640800_6052945535361351680_o.jpg

89506916_10156670655110800_9083463249554309120_o.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, https είπε

Μπορείς να το πετύχεις με Load balancing ή ευκολότερα με Static routes. 

Επειδή είμαι λίγο σκραπας με τα δίκτυα , τι εννοείς ;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παιζει να εγινε κατι τετοιο. ενωση δικτυων για να κανεις χρειαζεται ειδικο router εφαρμοζοντας load balance με bonding κατι που ειναι πολυ δυσκολο και χρειαζεται η συνδρομη των isp...

για να εκμεταλευτεις τις 2 γραμμες μπορεις με 2 καρτες δικτυου ρυθμιζοντας τις να λειτουργουν η καθεμια με το ενα ρουτερ-δικτυο και βεβαια κανοντας ανεξαρτητεες δουλειες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες οτι παρατηρησες να γινεται............... απλα δε το παρατηρησες καλα και δεν εγινε ποτε.  Αυτο που παρατηρησες να γινεται ειναι το caching του αρχειου πριν κατεβει.

 

Για ολα τα αλλα ισχυουν αυτα που γραφει ο αποπανωφ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
16 ώρες πριν, me3ikan είπε

Δοκίμασε το Speedify. Εφαρμογή που ενώνει τις συνδέσεις σου.

μουφα φαίνεται. η απόδοση του είναι χαμηλότερη απο τη μια μονο γραμμη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, madrivermadonus είπε

μουφα φαίνεται. η απόδοση του είναι χαμηλότερη απο τη μια μονο γραμμη μου...

Ίσως δεν έκανες κάτι σωστά? Δουλεύει κανονικά. Ίσως λόγω κορονοϊού βέβαια να είναι επιβαρυμένοι οι σέρβερς τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, me3ikan είπε

Ίσως δεν έκανες κάτι σωστά? Δουλεύει κανονικά. Ίσως λόγω κορονοϊού βέβαια να είναι επιβαρυμένοι οι σέρβερς τους.

απλο ειναι. αναγνωριζει τους 2 adapters Μου και κανει bonding. και με αλλο σερβερ τα ιδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, madrivermadonus είπε

απλο ειναι. αναγνωριζει τους 2 adapters Μου και κανει bonding. και με αλλο σερβερ τα ιδια...

Μήπως χρησιμοποιείς το κινητό σου με usb tethering?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να επικοινωνήσεις με έναν Server από κάθε router κάθε φορά. 

Δηλαδή με το δικό σου να κατεβάσεις το παιχνίδι και με το άλλο να βλέπεις Netflix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Για να κατεβαζεις απο 2 γραμμες μαζι, πρεπει να θελει και ο provider σου και πιστεψε με... ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ.
Μπορεις ομως να κανεις port routing, δηλαδη καποια πραγματα να περνανε απο την μια γραμμη και καποια απο την αλλη. ΠΧ τα παιχνιδια απο την μια και τα κατεβασματα απο την αλλη. 
Το μονο κακο ειναι οτι μερικα παιχνιδια για να παιξουν, θελεουν και την πορτα 8080, που λογικα θα την εχεις περασει στα κατεβασματα. 
Τετοια προβληματα ειχα στο ιντερνερ καφε που ειχα πριν 10 χρονια και  ΔΕΝ αξιζουν να τα εχεις σε ενα σπιτι και αυτο στο υπογραφω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2020 στις 11:03 ΠΜ, logvphys είπε

Μια χαρα αξιζουν.... πιστεψε με.

Μάλλον δεν κατάλαβες τι σου έγραψα. Δεν γίνεται να διπλασιάσεις την ταχύτητα. Μπορείς μόνο να κατεβάζεις Και ταυτόχρονα να παίζεις χωρίς να κολλάει... και αυτό ΟΧΙ σε όλα τα παιχνίδια. Αν παίζεις 24 ώρες και δεν σου μένει χρόνος να βάλεις το pc να κατεβάζει, τότε ξεκινά το. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμμία περίπτωση δυο γραμμές δεν μπορουν να παίξουν αθροιστικά ως προς το bandwith που δίνουν. Εχει να κάνει με τον τρόπο που λειτουργεί το tcp ip πρωτόκολλο . Τωρα αν , οπως αναφέρθηκε, γίνεται με συνδρομή των παρόχων δεν το γνωρίζω, οποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας γράψει. 

Το load balancing ειναι τελειως διαφορετικό πράγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...