Προς το περιεχόμενο

Εκατομμύρια Android tablets παραμένουν ευάλωτα σε παραβιάσεις


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

ειναι μεχρι να πιασει κανενα ipad στα χερια του ...μετα θα λεει αλλα και αυτος οπως οι περισσοτεροι απο εμας...

Μπα θα σου πει για το surface.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

48 λεπτά πριν, AtiX είπε

Οχι που δεν θα το σχολίαζες...  😉

Μια διαπίστωση έκανα.Το θέμα είναι για παλιά τάμπλετ και ο πίνακας που έβαλες αναφέρεται σε vulnerabilities ανά os

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, stafaf είπε

Μη συγκρίνεις την χιλιοτρυπημένη κουρελού με ο,τιδήποτε άλλο. 

Ξανα-μανα-εκτίθεσαι.

Ιδίως ο συνδυασμός tablet+andoid είναι από τους γελοιοδέστερους στο χώρο της τεχνολογίας.  

σίγουρα ειδικά τώρα με το surface duo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, bmwXR είπε

Μια διαπίστωση έκανα.Το θέμα είναι για παλιά τάμπλετ και ο πίνακας που έβαλες αναφέρεται σε vulnerabilities ανά os

Σε παρακαλώ ξανά διάβασε τι ανέβασα... λέει προϊόν...

7 λεπτά πριν, Grimson είπε

Αυτά να τα βλέπουν κάποιοι που λένε ότι το android κολλάει μετά από 6 μήνες.

Και ένα ΝΟΚΙΑ 3310 του πατέρα μου δουλεύει ακόμα και???

5 λεπτά πριν, bmwXR είπε

σίγουρα ειδικά τώρα με το surface duo

Κάτσε να δούμε τι τροποποιήσεις θα κάνει στο android η ms πρώτα και μετά μιλάμε...

ΥΓ: Ελπίζω να μην μιλάω στο ίδιο άτομο...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, stafaf είπε

Μη συγκρίνεις την χιλιοτρυπημένη κουρελού με ο,τιδήποτε άλλο. 

Ξανα-μανα-εκτίθεσαι.

Ιδίως ο συνδυασμός tablet+andoid είναι από τους γελοιοδέστερους στο χώρο της τεχνολογίας.  

overall-2.png.f39563bdb453effbf8a9657e6411eaef.png

Εάν έχουν kit kat το λειτουργικό φταίει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, stafaf είπε

Μη συγκρίνεις την χιλιοτρυπημένη κουρελού με ο,τιδήποτε άλλο. 

Ξανα-μανα-εκτίθεσαι.

Ιδίως ο συνδυασμός tablet+andoid είναι από τους γελοιοδέστερους στο χώρο της τεχνολογίας.  

αυτό με τη φλοκάτη ξαναδες το

 

300333_3.jpeg

Επεξ/σία από bmwXR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, eyw είπε

εγώ στο τάμπλετ έχω 4-4-2 και δεν το αλλάζω με τίποτα, νικάμε συνέχεια και μέσα-έξω.

Και εγώ έχω 2 netbooks του 2003, με Intel Atom N270 1.6GHz Processor (533 MHz FSB, 512 KB L2 cache), έχουν τις λιγότερες ευπάθειες σε σύγκριση με όλους τους υπόλοιπους επεξεργαστές που έχει βγάλει η intel και όχι μόνο, τι να το κάνω όμως.... να νικάω μόνο εκεί ? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι μόνο το μπάχαλο Google & κατασκευαστών που φταίει.

Αμέτρητα android tablet είναι πάμφθηνα με ότι αυτό συνεπάγεται σε συμβιβασμούς στο hardware και ούτως ή άλλως δεν σηκώνουν αναβάθμιση σε νεότερο android (και να τρέχουν ικανοποιητικά), ακόμα και να θέλει να μεριμνήσει ο κατασκευαστής. Τα iPad και windows tablet που κοστίζουν μερικά κατοστάρικα τα φθηνότερα μοντέλα είναι λογικό να έχουν καλύτερο hardware και να σηκώνουν upgrade (που τρέχουν σφαίρα και δεν δυσαρεστούν τον χρήστη) για περισσότερα χρόνια. 

Δεν έχουν όλοι την οικονομική άνεση να έχουν iPad ή ναυαρχίδα Android για απλή χρήση. Και να την έχουν το δέλεαρ της χαμηλής τιμής είναι πολύ μεγάλο και ο μέσος χρήστης θα προτιμήσει ένα οικονομικό android + να ντυθεί για την άνοιξη-καλοκαίρι 2020.

Κάτοχος iPad pro αλλά στον πατέρα μου πήρα φυσικά Huawei για να βλέπει φωτό τα εγγονάκια του. Αργούτσικο και τρούπιο αλλά είναι σε flight mode τον περισσότερο καιρό και έκανε 99ε σε προσφορά. 

Επεξ/σία από paniti
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Quote

...έχουν τις λιγότερες ευπάθειες σε σύγκριση με όλους τους υπόλοιπους επεξεργαστές που έχει βγάλει η intel και όχι μόνο, τι να το κάνω όμως.... να νικάω μόνο εκεί ?

το kit-kat τάμπλετ το έχω για αναλόγιο (αποθήκη .pdf), βίντεα/μουσικές/τηλεόραση και ενίοτε browsing χωρίς login. Εχει βγάλει τα λεφτά του, ναι νικάμε.
Για λίγο πιο σοβαρό (πχ e-mail, IM) έχω android smartphone 7.0, δυστυχώς μόνον 5".
Για κανονικές δουλειές λάπτοπ.

Επεξ/σία από eyw
παράθεση
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

""Το λιγότερο που μπορούν να κάνουν οι κάτοχοι των παλαιότερων εκδόσεων Android, είναι είτε να ελέγξουν για πιθανές αναβαθμίσεις σε νεότερες εκδόσεις είτε τουλάχιστον να εγκαταστήσουν εφαρμογές antivirus για να προστατεύσουν τα προσωπικά τους δεδομένα""

Όχι δεν είναι λύση αυτό !!! Εάν το κάνει κάποιος αυτό τότε το μόνο που θα καταφέρει είναι να σέρνεται η συσκευή του !!!! 

 

Η λύση είναι αυτή:

- Απενεργοποιείς από το Google Play τις αυτόματες ενημερώσεις εφαρμογών - το ίδιο και για την ενημέρωση λογισμικού

- Τα δεδομένα δεν τα αφήνουμε συνέχεια ανοιχτά 

- Δεν βάζεις σαβούρες εφαρμογές τύπου Facebook,Messenger,Cleanmaster,Antivirus,Boosters,Battery Saver κλπ (για facebook μπαίνεις με browser m.facebook και στον browser πατάς "εμφάνιση/προβολή για υπολογιστές" ώστε να αποφύγεις το σπαστικό μήνυμα του facebook στο να εγκαταστήσεις υποχρεωτικά το messenger)

- Εαν μπαίνεις σε τσ@ντες και πετάγεται μήνυμα με τεράστια γράμματα "Έχεις ιό,εγκατέστησε antivirus οπωσδήποτε" τότε σίγουρα μην το πατήσεις γιατί τότε είναι που θα κολλήσεις malware

- Καλό είναι να αποφύγουμε εφαρμογές που αφορά τράπεζες,ΙΚΑ,ΑΦΜ κλπ 

Επεξ/σία από KnightRider
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...