Προς το περιεχόμενο

Εκατομμύρια Android tablets παραμένουν ευάλωτα σε παραβιάσεις


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, eyw είπε

το kit-kat τάμπλετ το έχω για αναλόγιο (αποθήκη .pdf), βίντεα/μουσικές/τηλεόραση και ενίοτε browsing χωρίς login. Εχει βγάλει τα λεφτά του, ναι νικάμε.
Για λίγο πιο σοβαρό (πχ e-mail, IM) έχω android smartphone 7.0, δυστυχώς μόνον 5".
Για κανονικές δουλειές λάπτοπ.

Ελπίζω να λες τι ίδια και για το iphone 5,iphone 6 που δεν παίρνουν αναβαθμίσεις

 

 

xs-max-leads.png

Επεξ/σία από bmwXR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Makis101 είπε

Όσο η Google δεν αναγκάζει όλους τους κατασκευαστές να έχουν μια κοινή γραμμή πλεύσης όσο αναφορά τα Security Patchs αλλά και της αναβαθμίσεις του λειτουργικού Android στην επόμενη μεγάλη έκδοση, δεν πρόκειται ποτέ να βρεθεί άκρη τόσο με την ασφάλεια όσο και με το κατακερματισμό που δεν έχει προηγούμενο πραγματικά στο Android!!

Και προσωπικά για μένα δεν στέκει με τίποτα η δικαιολογία ότι είναι πολλά τα Smartphones / Tablets και από διάφορους κατασκευαστές, άρα δεν μπορούν να τους αναγκάσουν να ενημερώνουν τα μοντέλα τους.

Όχι αυτό για μένα είναι 100% φούμαρα και ο σκοπός της μη ενημερώσεις είναι για να αναγκάζουν τους καταναλωτές να αλλάζουν συχνά πυκνά συσκευή.................................................όλα τα αλλά είναι να 'χαμε να λέγαμε! 

Το android 11 έχει πολλές βελτιώσεις ειδικά στο κομμάτι permission control

Επεξ/σία από Grimson
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει ο άλλος τάμπλετ του 2013 και φτάνει η Google ,το android και ο κατασκευαστής,οποίο λειτουργικό και να είχε το τάμπλετ του 2012 ευάλωτο θα ήταν.

 

 

 

3 λεπτά πριν, basilis5 είπε

Δωσε και μια πηγη ομως

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω βραδιάτικα

Επεξ/σία από bmwXR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bmwXR είπε

Έχει ο άλλος τάμπλετ του 2013 και φτάνει η Google ,το android και ο κατασκευαστής,οποίο λειτουργικό και να είχε το τάμπλετ του 2012 ευάλωτο θα ήταν.

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω βραδιάτικα

Κανενα προβλημα, αλλωστε ημουν σιγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, bmwXR είπε

Έχει ο άλλος τάμπλετ του 2013 και φτάνει η Google ,το android και ο κατασκευαστής,οποίο λειτουργικό και να είχε το τάμπλετ του 2012 ευάλωτο θα ήταν.

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί σύμφωνα με την National Vulnerability Database του National Institute of Standards and Technology το Android είχε τον μεγαλύτερο βαθμό ευπαθειών το 2019, από κάθε άλλο λειτουργικό???

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, bmwXR said:

Ελπίζω να λες τι ίδια και για το iphone 5,iphone 6 στο αντίστοιχο θέμα

αυτά τα i-πωςταλένε δεν είναι ακριβώς ταμπλετ ή κινητά, είναι social status symbols. Παραδέχομαι ότι αναδίδουν taste και class αλλά για την ώρα τα αποφεύγω.
.
Οταν μου κάτσει το τζόκερ θα πάρω από 2-3 απ'το καθένα και κάνα-δυό μακ έτσι για να βρίσκονται και να τα βλέπει ο κόσμος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Πέππα το γουρουνάκι και ο Μπομπ ο Μάστορας τα κάνουν πάνω τους από την αγωνία για τους ιούς. Ποιός έχει tablet την σήμερον ημέρα και μάλιστα Android? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, eyw είπε

αυτά τα i-πωςταλένε δεν είναι ακριβώς ταμπλετ ή κινητά, είναι social status symbols. Παραδέχομαι ότι αναδίδουν taste και class αλλά για την ώρα τα αποφεύγω.
.
Οταν μου κάτσει το τζόκερ θα πάρω από 2-3 απ'το καθένα και κάνα-δυό μακ έτσι για να βρίσκονται και να τα βλέπει ο κόσμος.

μην ανοίγεις το wifi μόνο

https://www.macrumors.com/2020/02/26/wifi-vulnerability-broadcom-apple-devices/amp/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είναι ο σημαντικότερος λόγος να καταφύγεις σε λύσεις του λειτουργικού iOS εάν δε περιορίζεσαι στο σκρολάρισμα στο Facebook.

Α, και να μη ξεχάσω! Η ΕΜΦΑΝΙΣH ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΡΟΛΟ στην εμπειρία χρήσης ενός λειτουργικού αγαπητέ φίλε υποστηρικτή του Android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, bmwXR said:

και πως θα ξέρει ο κόσμος ότι είναι δικά μου και όχι αλλουνού?

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί σύμφωνα με την National Vulnerability Database του National Institute of Standards and Technology το Android είχε τον μεγαλύτερο βαθμό ευπαθειών το 2019, από κάθε άλλο λειτουργικό???

https://www.zdnet.com/google-amp/pictures/these-are-the-ios-android-malware-families-most-likely-to-hit-your-handset-in-2019/

33 λεπτά πριν, basilis5 είπε

Κανενα προβλημα, αλλωστε ημουν σιγουρος

Ξέρεις κανένα λειτουργικό του 2011 που να παίρνει αναβαθμίσεις?

43 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί σύμφωνα με την National Vulnerability Database του National Institute of Standards and Technology το Android είχε τον μεγαλύτερο βαθμό ευπαθειών το 2019, από κάθε άλλο λειτουργικό???

όπως βλέπεις τα vulnerabilities στο android δεν αφορούν όλες τις συσκευές.

To kick off 2019, researchers from Embedi uncovered a vulnerability in Marvell Avastar 88W8897, deployed in products including Samsung Galaxy J1 smartphones, Microsoft Surface laptops, and gaming consoles. 

The Samsung Galaxy 10 was shown to be fooled in March by no more than a video. If a user locked their phone via facial recognition, 

The bugs could be used to compromise Google and Samsung handsets

Επίσης τα περισσότερα αφορούν εφαρμογές τρίτων τις οποίες αν δεν κατεβάσεις δεν κινδυνεύεις σε αντίθεση με το ios που αφορούν τρύπες σε Bluetooth,wifi και εφαρμογές του ίδιου του λειτουργικού facetime,imesage, κ.α.

 

Επεξ/σία από bmwXR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, YoungHOV είπε

Εγκαταστήστε το... Common Sense Antivirus 2020 και δεν θα κολλήσει τίποτα το tablet σας...

Μπα το καλύτερο είναι το eset antivirus και είναι και ελαφρύ και χωρίς διαφημίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, bmwXR είπε

 

Ξέρεις κανένα λειτουργικό του 2011 που να παίρνει αναβαθμίσεις?

 

οχι, αλλα αυτο δεν εχει καμια σχεση με το οτι εβαλες ενα γραφημα χωρις να συνοδευεται απο καποια πηγη για να ελεγθει η αξιοπιστια του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...