Προς το περιεχόμενο

Εκατομμύρια Android tablets παραμένουν ευάλωτα σε παραβιάσεις


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Dellapple είπε

Ξέρεις πόσα χωρίς ΚΤΕΟ αυτοκίνητά υπάρχουν ??? Που βγάζουν ατελείωτη μαυρίλα?? Και μολύνουν το περιβάλλον...??? Γι'αυτό δυστυχώς κανείς δεν κάνει κάτι ... Οπότε το λιγότερο που πρέπει να ενδιαφέρει κάποιον είναι τα σάπια android..!!!! 

Ξέρεις πόσα βενζινάδικα πωλούν νοθευμένη βενζίνη??? Που κλέβουν στο μέτρημα? Ούτε γι' αυτό κάνει κανείς κάτι... Οπότε το λιγότερο που πρέπει να ενδιαφέρει κάποιον είναι τα σάπια ΚΤΕΟ!

(Ο καθένας με τον πόνο του...)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το κακό με τα τηλέφωνα και tablets έχει παραγίνει. Πρέπει η ΕΕ να *επιβάλει* αναβάθμιση του λειτουργικού τουλάχιστον 5ετία, και σε όποιον αρέσει.

Εδώ οι υπολογιστές έχουν 10ετία, και περιέχουν σαφώς λιγότερα προσωπικά δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα η google θα πρεπει να βρει μια λυση ετσι ωστε οι ενημερωσεις ασφαλειας να περνανε σαν ενημερωση συστηματος οπως πχ απο το playstore, και να μην εμπλεκονται οι κατασκευαστες σε αυτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kallair είπε

Για μένα η google θα πρεπει να βρει μια λυση ετσι ωστε οι ενημερωσεις ασφαλειας να περνανε σαν ενημερωση συστηματος οπως πχ απο το playstore, και να μην εμπλεκονται οι κατασκευαστες σε αυτο.

Νομίζω ότι κάτι πάει να γίνει με αυτό. Θα το προσφέρει σαν "υπηρεσία" από το Android 10 και μετά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gokuthelegend είπε

Νομίζω ότι κάτι πάει να γίνει με αυτό. Θα το προσφέρει σαν "υπηρεσία" από το Android 10 και μετά.

Aν κ παλιο το αρθρο που παρεθεσες, δεν θυμαμαι να υπαρχει τετοιο feature στο android 10... μαλλον για android11 μας κοβω και βαλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε, δεν γνωρίζω πολλά, αλλά με αφορμή τη συζήτησή σας, ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Γνωρίζετε μήπως υπάρχει δυνατότητα αντικατάστασης του παλιού λειτουργικού συστήματος ενός android 4.4.2 tablet με ένα open source λειτουργικό που να είναι πιο πρόσφατο; Δηλαδή το Operating System ενός tablet δεν μπορεί να αλλάξει με LINUX for tablets ας πούμε ή κάτι τέτοιο;
Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, glenngould είπε

Χαίρετε, δεν γνωρίζω πολλά, αλλά με αφορμή τη συζήτησή σας, ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Γνωρίζετε μήπως υπάρχει δυνατότητα αντικατάστασης του παλιού λειτουργικού συστήματος ενός android 4.4.2 tablet με ένα open source λειτουργικό που να είναι πιο πρόσφατο; Δηλαδή το Operating System ενός tablet δεν μπορεί να αλλάξει με LINUX for tablets ας πούμε ή κάτι τέτοιο;
Ευχαριστώ

καταρχην το αντροιντ βασιζεται σε λινουξ.

δευτερον πρεπει να γινει ρουτ στην συσκευη πραγμα δυσκολο σε ταμπλετ μιας και οι διανομες ειναι κυριος για τηλεφωνα🙂

Επεξ/σία από tsakvas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Οι πιο πολλοί π έχουν αυτά τα τάμπλετ(κ εγω),τα έχουν για να βλέπουν κανα βιντεάκι οταν ξαπλώνουν,όταν μπαίνουν τουαλέτα κλπ......

Δλδ δεν έχουμε καμιά πληροφορία....Αντε πες,το πολύ πολύ να έχει βάλει κανείς το Fb....Νομίζω είναι λίγο υπερβολικό το άρθρο,πιο πολύ για να αγοράσουν απλά καινούρια......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, glenngould είπε

Χαίρετε, δεν γνωρίζω πολλά, αλλά με αφορμή τη συζήτησή σας, ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Γνωρίζετε μήπως υπάρχει δυνατότητα αντικατάστασης του παλιού λειτουργικού συστήματος ενός android 4.4.2 tablet με ένα open source λειτουργικό που να είναι πιο πρόσφατο; Δηλαδή το Operating System ενός tablet δεν μπορεί να αλλάξει με LINUX for tablets ας πούμε ή κάτι τέτοιο;
Ευχαριστώ

Αυτό είναι καθαρά θέμα μοντέλου και υποστήριξης από την κοινότητα... θα σου πρότεινα από την στιγμή που δεν γνωρίζεις, να απευθυνθείς ή σε κάποιον γνωστό σου που γνωρίζει από αυτά ή σε κάποιο κατάστημα που κάνει τέτοιες δουλειές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, bmwXR είπε

σίγουρα ειδικά τώρα με το surface duo

Μέσα στην ένδεια των επιχειρημάτων επικαλείται συσκευή που ΘΑ βγει μιας και αυτές που κυκλοφορούν είναι για γέλια και για κλάματα μαζί. 

Το "τώρα" μου άρεσε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε ένα HIVE V 3G tablet που έχω, το οποίο είναι 

-8 cores (δεν το λες και λίγο)

-2GB RAM (οκ)

-2048Χ1536 ή κάτι τέτοιο (πολύ καλή δηλαδή ανάλυση)

παρά το ότι το hardware του "θα υποστήριζε" πιο σύγχρονο λειτουργικό, δεν μπορώ να βάλω ποτέ;

Είμαι καταδικασμένος να μείνω με android 4.4.2 ;

Δεν υπάρχει καμία ελπίδα για φρέσκο λειτουργικό;

Γνωρίζει κανένας;

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, glenngould είπε

Οπότε ένα HIVE V 3G tablet που έχω, το οποίο είναι 

-8 cores (δεν το λες και λίγο)

-2GB RAM (οκ)

-2048Χ1536 ή κάτι τέτοιο (πολύ καλή δηλαδή ανάλυση)

παρά το ότι το hardware του "θα υποστήριζε" πιο σύγχρονο λειτουργικό, δεν μπορώ να βάλω ποτέ;

Είμαι καταδικασμένος να μείνω με android 4.4.2 ;

Δεν υπάρχει καμία ελπίδα για φρέσκο λειτουργικό;

Γνωρίζει κανένας;

Ευχαριστώ

Δυστυχώς ναι.. σχεδόν απίθανο να βρει κάτι πιο νέο για αυτό το tablet...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν ενδιαφέρον οι προγραμματιστές των open source λογισμικών να βγάζανε ένα νέο λειτουργικό για να έρθουν up-to-date όλα αυτά τα παλιά παροπλισμένα android tablets.

Όπως το linux δίνει ζωή σε παλιό hardware,

στην περίπτωση των tablets γιατί δεν έχει γίνει κάτι αντίστοιχο, να σβήνω το παλιό λειτουργικό και να εγκαθιστώ ένα νέο open source που το συντηρεί η κοινότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, stafaf είπε

Μέσα στην ένδεια των επιχειρημάτων επικαλείται συσκευή που ΘΑ βγει μιας και αυτές που κυκλοφορούν είναι για γέλια και για κλάματα μαζί. 

Το "τώρα" μου άρεσε. 

το "τώρα" έρχεται και θα μείνει.Προφανώς και δεν έχεις δει samsung tab s.

Το άρθρο αναφέρεται σε tablet του 50αρικου που πουλάνε με το κιλό από την Κίνα.Επίσης αναφέρει συσκευές του 2011. Όταν κάποιος κρατάει ένα λειτουργικό 9 ετών πως γίνεται να έχει υποστήριξη? Εκτός και αν η apple δίνει υποστήριξη 20ετια και δεν το ξέρουμε. Ακριβώς το ίδιο ισχύει και τα τα ipad (αν και δεν είναι μεγάλο το ποσοστό γιατί δεν βγάζουν δεκαετία) και με τα iphone 4,5,6 που δεν υποστηρίζονται πλέον και δεν έχουν ενημερώσεις ασφαλείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spectaculator είπε

Ξέρεις πόσα βενζινάδικα πωλούν νοθευμένη βενζίνη??? Που κλέβουν στο μέτρημα? Ούτε γι' αυτό κάνει κανείς κάτι... Οπότε το λιγότερο που πρέπει να ενδιαφέρει κάποιον είναι τα σάπια ΚΤΕΟ!

(Ο καθένας με τον πόνο του...)

Φίλε τα βενζινάδικα κάνουν κακο στο πορτοφόλι μας... Αυτό που αναφέρω εγώ ξέρεις που κάνει κακό ? Σε μένα εσένα στα παιδιά μας... Στην φύση γύρω μας που αργό πεθαίνει... Οπότε το λιγότερο σοβαρό πρόβλημα είναι αν κάποιες συσκευές έχουνε κενά ασφαλείας.!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...