Προς το περιεχόμενο

Call of Duty: Warzone [Battle Royale]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα με παιταει εξω το call of duty warzone...και δεν ξερω τι να κανω...βοιθεια κανεις εχω pc.οταν  μπαινω μεσα μετα απο λιγο με βαζει εξω..το εκανε με το τελευταιο patch

Επεξ/σία από panos30x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 876
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, panos30x είπε

Καλησπερα  με παιταει εξω το call of buty warzon...και δεν ξερω τι να κανω...βοιθια κανεις εχω pc.

ας ξεκινήσουμε από τα βασικά..πήγαινε σχολείο και μάθε ορθογραφία, αν βαριέσαι βάλε ένα λεξικό στον chrome,firefox,opera ότι έχεις..

μετά, δώσε μας παραπάνω πληροφορίες,το "έχω pc" σε κάποιες περιπτώσεις είναι υπεραρκετό,εδώ όχι :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι cheaters έχουν μειωθεί εντυπωσιακα σε σχέση με πριν 1 μήνα καμία σχέση....φαίνεται ότι λειτούργησαν κάποια πραγματακια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσο GPU processing time έχετε? Νομίζω ότι κατάλαβα γιατι δεν με ενοχλεί τόσο το VSYNC... χτες που παιζαμε με μια 4αδα απο φίλους που εχουν πιο παλιες GPU / PC, είχαν περίπου 14-20ms ... εμένα με VSYNC on είναι στα 13ms... με off έχω 5ms αλλά και περίεργο stuttering βέβαια νομίζω φταίνε οι οθόνες μου για αυτό. Θα κάνω καμια δοκιμή σήμερα αν βρω χρόνο με 2 άλλες οθόνες να δω αν αλλάζει τίποτα 😛

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Luciddream είπε

Πόσο GPU processing time έχετε? Νομίζω ότι κατάλαβα γιατι δεν με ενοχλεί τόσο το VSYNC... χτες που παιζαμε με μια 4αδα απο φίλους που εχουν πιο παλιες GPU / PC, είχαν περίπου 14-20ms ... εμένα με VSYNC on είναι στα 13ms... με off έχω 5ms αλλά και περίεργο stuttering βέβαια νομίζω φταίνε οι οθόνες μου για αυτό. Θα κάνω καμια δοκιμή σήμερα αν βρω χρόνο με 2 άλλες οθόνες να δω αν αλλάζει τίποτα 😛

Σαν πολύ μου φαίνεται..5-7ms παίζει έμενα (capped 144fps)

edit.

Τώρα είδα ότι είναι από το vsync..

Επεξ/σία από ShooterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, ShooterX said:

Σαν πολύ μου φαίνεται..5-7ms παίζει έμενα (capped 144fps)

edit.

Τώρα είδα ότι είναι από το vsync..

Το δικό μου λες? Ναι με VSYNC πάει 13ms... αλλιώς είναι στα 5-7ms. Έκανα δοκιμές χωρις VSYNC σήμερα... βλέπω μόνο stutter/lag στα 120-135 FPS... όταν είμαι σε σημεία που πιάνει πάνω απο 145 FPS πάει κανονικά... όταν είμαι στα 75 FPS με VSYNC πάει πάλι κανονικά και βγάζω περίπου 2500 damage / game (δηλαδή δεν με εμποδίζει ιδιαίτερα το vsync). Τι κουλό να είναι αυτό τώρα? CPU δεν είναι σίγουρα δεν φτάνει ούτε στο 50%... Μέχρι και το ποντίκι τσέκαρα έχω polling 1000hz. Πιο πολύ μου κάνει εντύπωση που δεν το χουν γράψει άλλοι αυτό το πρόβλημα. Αύριο θα δοκιμάσω με 1 οθόνη μόνο πάνω και μετά με τις άλλες 2 που έχω διαθέσιμες. Καμια άλλη ιδέα για κανα monitoring tool? Σκέφτομαι μήπως είναι και κάποιο bug του engine με το memory utilization... αλλά δεν θα το είχαν γράψει και άλλοι αυτό?

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, sistah said:

H main οθονη σου υποστηριζει freesync/gsync?

Καλημέρα ναι 48-75 FPS.. και εμένα εκεί ειχε πάει το μυαλό μου βέβαια δοκίμασα και να το κλείσω αλλά δεν άλλαξε κάτι. Θα κάνω και αλλες δοκιμές σήμερα και βλέπουμε 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, theo93 said:

Μετά το update πώς σας φαίνεται η σταθερότητα των fps?

Εμένα είναι το ίδιο δεν έχω δει διαφορά. Βέβαια με τα θεματάκια που έχω αναφέρει. Τι σου κάνει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Luciddream είπε

Εμένα είναι το ίδιο δεν έχω δει διαφορά. Βέβαια με τα θεματάκια που έχω αναφέρει. Τι σου κάνει?

Δεν κρατάει συνέχεια σταθερά fps και βλέπω πολύ μεγαλύτερα ping.

Επίσης επειδή παίζουμε παρέα PC - PS είδαμε ότι ανάλογα ποιος κάνει host εμφανίζονται τα παραπάνω προβλήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, theo93 said:

Δεν κρατάει συνέχεια σταθερά fps και βλέπω πολύ μεγαλύτερα ping.

Επίσης επειδή παίζουμε παρέα PC - PS είδαμε ότι ανάλογα ποιος κάνει host εμφανίζονται τα παραπάνω προβλήματα

Εννοείς ότι κάνει stuttering κάθε μερικά δευτερόλεπτα π.χ ? Η κάτι άλλο? Για πόσα σταθερά FPS μιλάμε? Εμένα π.χ με την 5700 XT τα 75 τα χει σταθερά. To ping μου είναι συνήθως 70-80 με απλή VDSL. Βέβαια ένας φίλος που νομίζω ότι ειχε την δικιά σου κάρτα χτες πήρε μια AMD 580 και είδε μεγάλη διαφορά σε FPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Luciddream said:

Καλημέρα ναι 48-75 FPS.. και εμένα εκεί ειχε πάει το μυαλό μου βέβαια δοκίμασα και να το κλείσω αλλά δεν άλλαξε κάτι. Θα κάνω και αλλες δοκιμές σήμερα και βλέπουμε 😛

Αυτο στο εκανε ανεκαθεν ή τωρα προεκυψε? 
Γενικα, εαν θες να μενεις στο range του freesync/gsync, θα πρεπει να κανεις limit τα fps στα Hz της οθονης σου. Βγαζοντας το freesync ειναι λογικο το tearing.
Φυσικα οπως γνωριζεις, το vsync προσθετει input lag.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, sistah said:

Αυτο στο εκανε ανεκαθεν ή τωρα προεκυψε? 
Γενικα, εαν θες να μενεις στο range του freesync/gsync, θα πρεπει να κανεις limit τα fps στα Hz της οθονης σου. Βγαζοντας το freesync ειναι λογικο το tearing.
Φυσικα οπως γνωριζεις, το vsync προσθετει input lag.

Πάντα το έκανε ναι.. απλά τώρα δοκιμάζω πράγματα μήπως το φτιάξω. Με Freesync / VSYNC παίζω κανονικά δεν έχει θέμα. Με οποιοδήποτε άλλο τρόπο είτε FPS limiting είτε unlimited FPS έχω ένα περίεργο micro-stutter. Tearing δεν έχω, μόνο stutter... βασικά δεν έχω δοκιμάσει αρκετά πράγματα ακόμα.. Θα κανω καμια δοκιμή ακόμα σήμερα και αν βρω τιποτα θα ξαναγράψω 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν έκανα 3 πράγματα μαζί

  • Εκλεισα το Gaming mode των Windows.
  • Έβαλα το Power Limit σto 50% απο Radeon settings.
  • Άφησα μόνο την 1 οθόνη πάνω

Κάπως βελτιώθηκε, είναι σίγουρα πιο playable απλά έχει tearing ενώ πριν δεν είχε. Θα αρχίσω να αφαιρώ μια μια αλλαγή να δω τι έκανε την περισσότερη αλλαγή (υποπτεύομαι το Gaming mode).

Εν το μεταξύ το Game απο Optimal grade που είχε, με 75 FPS + 13 ms latency, πήγε σε Excellent με 141 FPS + 6 ms latency. Δηλαδή αυτό που παρατηρώ και εγώ το παρατηρούν και οι drivers 😛

Θερμοκρασία 70c - 72c max.

cod-warzone.PNG.ae13ef1df939d5e7bd11469eb45213d4.PNG

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...