Προς το περιεχόμενο

DELL Inspiron 14 3493 Intel Core i7-1065G7, 649€, @MediaMarkt


GerrardLiv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, keysmith είπε

Πως το λες αυτό; ο επεξεργαστής είναι χειρότερος 7500 vs 9300 στο cpubenchmark. Και ούτε για την gpu ισχύει αυτό που λες. H vega 8 δεν είναι καθόλου σπουδαία gpu (από μνήμης που θυμάμαι είναι ανάλογες και σύμφωνα με αυτό η mx είναι 60% ταχύτερη).

Αντίθετα να ξέρεις ότι χωρίς να μπορείς να το αλλάξεις από κάπου σου τρώει με το έτσι θέλω 2gb από την ram (άρα έχεις 6 ελεύθερα και δεν αλλάζει από bios σε λαπτοπ) ενώ σε intel αυτό είναι πιο δυναμικό και δεσμεύει ανάλογα με τις ανάγκες πόσο μάλλον αυτή mx 230 που έχει  2gb dedicated ram!?!. 

Εννοείται από απόδοση το λαπτοπ του topic είναι εμφανώς καλύτερο από αυτό που προτείνεις. Για σασί κτλ οκ.. δεν αντιλέγω.

την mx230 που τη βρηκες? Σε ολα τα λινκ αν ψαξεις το μοντελο στο google iris 620 / g7 εχει, και στης dell.

το λινκ απο cpubenchmark ασχετο, εβαλα λινκ που συγκρινει 1 με 1 το συγκεκριμενο μοντελο του θεματος με το matebook και οχι generic αποτελεσματα απ διαφορες υλοποιησεις. Το λαπτοπ του θεματος ειναι απο 20% πιο γρηγορο εως 22% πιο αργο συγκριτικα, αναλογως τι κανεις. GPU ειναι iris g7 που για ιντελ ειναι καλη αλλα χειροτερη επισης. 

Πατα το λινκ κ δεσ τα μονος σου.

Κακιστη επιλογη imo. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Kadaz είπε

την mx230 που τη βρηκες? Σε ολα τα λινκ αν ψαξεις το μοντελο στο google iris 620 / g7 εχει, και στης dell.

το λινκ απο cpubenchmark ασχετο, εβαλα λινκ που συγκρινει 1 με 1 το συγκεκριμενο μοντελο του θεματος με το matebook και οχι generic αποτελεσματα απ διαφορες υλοποιησεις. Το λαπτοπ του θεματος ειναι απο 20% πιο γρηγορο εως 22% πιο αργο συγκριτικα, αναλογως τι κανεις. GPU ειναι iris g7 που για ιντελ ειναι καλη αλλα χειροτερη επισης. 

Πατα το λινκ κ δεσ τα μονος σου.

Κακιστη επιλογη imo. 

έλα ντε που την βρήκα;😪  βασικά κάποιος (τρίτη απάντηση) έγραψε specs που ΔΕΝ ανήκουν στο variance της προσφοράς😣 . δεν είδα τα specs στην σελίδα της προσφοράς ότι ήταν άλλα στην gpu.  Πάμε τώρα σε αυτό της προσφοράς vs το χαβάι που λες.

ο επεξεργαστής δεν αλλάζει από μοντέλο σε μοντέλο (δλδ υλοποίηση) πάρα πολύ. δλδ τα αποτελέσματα δεν είναι καθόλου generic για το συγκεκριμένο benchmark. Ένας είναι ο επεξεργαστής και μία επίδοση. Μικρή διακύμανση έχει ανάλογα την υλοποίηση (mb/ram) ναι αλλά όχι άξια λόγου. Το cpubenchmark είναι ένα αποδεκτό σκορ και κοιτάμε μια συνολική εικόνα και αν ρωτάς εμένα είναι το πλέον αξιόπιστο, διαχρονικό και overall. 

Το λινκ που παραθέτεις τον βγάζει στο single core +26% και ισοδύναμα (-4%) στο multicore. . Αλλάζει η συνολική εικόνα ότι αυτός ο intel είναι καλύτερος; Αν δεν σου αρέσει το σκορ του cpubenchmark δες άλλα benchmarks των επεξεργαστών που βγάζουν ακόμα καλύτερο τον intel και μην περιμένεις διαφορές στις υλοποιήσεις (η διακύμανση είναι μικρή) να αλλάξει η κατάσταση. Προσωπικά επιμένω ότι ο intel επεξεργαστής του μοντέλου της topic είναι καλύτερος αρκετά για να μην τον θεωρούμε ίδιας κλάσης αλλά οκ δεν είναι και μέρα με τη νύχτα με τον ryzen 5.

Όσο για την GPU που τελικά έχει (iris plus vs vega 8 ) είναι όντως περίπου ισοδύναμες.  Και οι δύο ΔΕΝ είναι για παιχνίδια και βαριά χρήση και πάμε στο δεύτερο πρόβλημα που το επαναλαμβάνω γιατί το καταλαβαίνεις μέχρι να αγοράσεις laptop με vega 8. Οι υλοποιήσεις που έχω δει σε laptop με vega 8 αναγκαστικα δεσεμεύουν 2gb ram (στα 8 είναι το 25% και άρα σου αφήνουν 6 ελεύθερα). Για μένα που ΔΕΝ παίζω παιχνίδια ούτε κάνω gpu intensive εργασίες και θα μου έφταναν και 64mb στην VGA είναι πεταμένη ram που θα την χρησιμοποιούσα αλλού. Για κάποιο ηλίθιο λόγο δεν μπορείς να αλλάξεις αυτό το ποσό σε ότι λαπτοπ έχω δει εγώ (αν και σε pc με ίδια vega8 συνήθως τα bios έχουν μενού για αλλαγή της μνήμης προς χρήση). Τώρα αν ισχύει κάτι άλλο και υπάρχει "λύση" στο θέμα όπως λέω θα χαρώ να το μάθω. Ισως στο huawei να ορίζεται κάπως η δεσμευμένη μνήμη αν και δεν το πιστεύω. Και σου το λέω αυτό σαν "παθών" (έχω λίγο καιρό που αγόρασα lenovo 14'' c340 ryzen 5, vega 8, 8gb, touch, 512ssd σε ΠΟΛΥ καλύτερη τιμή από 640€ που εκείνο ήταν προσφορά). Δλδ δικός μας (amd) είμαι 😛 

Για να το κλείνω από την μεριά μου. Επειδή συμφωνώ ότι όλα δεν είναι αριθμοί 5 πάνω 5 κάτω στις επιδώσεις αλλά μετράει το σύνολο πρέπει να ληφθεί υπόψιν το σασί. Και εκεί αποτυγχάνει το μοντέλο της προσφοράς γιατί είναι μεγάλο και βαρύ χωρίς φινέτσα. Για όσους μετράνε και αυτά νομίζω το προσπερνούν. Λέγοντας αυτό και εγώ το δικό σου το huawei θα επέλεγα αν ήθελα σήμερα λαπτοπ (ή τον c340 να έχεις και το touch αλλά σε πλαστικό σασί) αν και μάλλον θα το είχα κάνει λίγο νωρίτερα που έδιναν και ένα nova τηλέφωνο ΔΩΡΟ!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...