Προς το περιεχόμενο

Δίπλα Σπίτι κυριολεκτικά εργοτάξιο


mpiskoto12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδώ και τέσσερις μήνες εχουν γκρεμίσει χωρίς πλάκα το δίπλα το διαμέρισμα, απο καθημερινή σκήνη μέχρι απορχώρητα τρυπάνια (τρυπάνια που γκρεμίζεις τοίχους όχι μπλακ εν ντέκερ).

είμαι freelancer η ζωή μου έχει γίνει μαρτύριο. μπορώ να κάνω κάτι εκτός από υπομομνη;

ειναι αυτο τωρα legal?

 

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι εφόσον δεν κάνουν θόρυβο τις ώρες κοινής ησυχίας.

Το θέμα είναι τι κάνουν τέσσερις μήνες, ολική ανακαίνιση το πολύ σε 2 μήνες έπρεπε να έχει τελειώσει εκτός και αν ο χώρος δίπλα είναι 200τμ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Axelq είπε

Είναι εφόσον δεν κάνουν θόρυβο τις ώρες κοινής ησυχίας.

Το θέμα είναι τι κάνουν τέσσερις μήνες, ολική ανακαίνιση το πολύ σε 2 μήνες έπρεπε να έχει τελειώσει εκτός και αν ο χώρος δίπλα είναι 200τμ.

μαξ 80 τετραγωνιθκά.

4ς μηνες, ΣΚΟΝΕΣ ΧΑΜΟΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

είναι τωρα ρε παιδια σε οικοδομη λογικο να στηνεις εργοτάξιο; τι φταινε ολοι; τι φταιει ο μάστορας; τι φταιω εγώ που μένω διπλα και πληρώνω το ενόικιο μου.

αυτο ειναι κολαστήριο.

Επεξ/σία από mpiskoto12
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mpiskoto12 είπε

μαξ 80 τετραγωνιθκά.

4ς μηνες, ΣΚΟΝΕΣ ΧΑΜΟΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Αναγκαίο κακό...

Και ναι, εφόσον δεν κάνουν φασαρία τις ώρες κοινής ησυχίας, είναι legal.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, mpiskoto12 είπε

εδώ και τέσσερις μήνες εχουν γκρεμίσει χωρίς πλάκα το δίπλα το διαμέρισμα, απο καθημερινή σκήνη μέχρι απορχώρητα τρυπάνια (τρυπάνια που γκρεμίζεις τοίχους όχι μπλακ εν ντέκερ).

είμαι freelancer η ζωή μου έχει γίνει μαρτύριο. μπορώ να κάνω κάτι εκτός από υπομομνη;

ειναι αυτο τωρα legal?

Το να κρεμίζεις εσωτερικούς τοίχους είναι φυσικά legal και μαλιστα δε χρειάζεσαι και άδεια. Το κάνεις όποτε γουστάρεις να αλλάξεις διαμόρφωση στο σπίτι.

Για το θέμα της σκόνης θα υπέθετα ότι πρέπει να τηρούνται κάποια μέτρα. Εσένα πως σου έρχεται σκόνη?

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη γειτονιά μου ανακαίνιση σε παλαιό δυόροφο δύο χρόνια και βάλε .Ακόμη έρχονται μαστόροι.Ευτυχώς δεν είναι δίπλα μου για σκόνες αλλά απο κομπρεσέρ και χτυπήματα σε ώρες μη κοινής ησυχίας συνεχώς.

Αν έχει τα ίδια συνεργεία κάνε υπομονή.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, DrLo είπε

Το να κρεμίζεις εσωτερικούς τοίχους είναι φυσικά legal και μαλιστα δε χρειάζεσαι και άδεια. Το κάνεις όποτε γουστάρεις, μπορείς και κάθε μέρα.

Για το θέμα της σκόνης θα υπέθετα ότι πρέπει να τηρούνται κάποια μέτρα. Εσένα πως σου έρχεται σκόνη?

απο τα παράθυρα του ακαλύπτου

όλη η πολυκατοικια μεσα στη σκόνη στους ασβέστες και τα πάντα

δικαίωμα σου να βαράς τοιχους και επί ένα χρόνο; δίοτι εδω η κατάσταση έχει ξεφυγει (έχω κάνει 4ς μηνες υπομονή)

καταλαβαίνω ότι είναι legal, αλλα δεν καταλαβαινω να καταλαβνει και κάποιος που δεν το ζει καθημερινά.

εδώ μιλαμε ρε φιλε για 4ς μηνες μαλλον δεν εχεις ιδεα για τι μιλαμε τι συμαινει δίπλα και μου ανα΄φερεις να ρίξεις 4ς τοίχους απλά.

 

Επεξ/σία από mpiskoto12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mpiskoto12 είπε

απο τα παράθυρα του ακαλύπτου

όλη η πολυκατοικια μεσα στη σκόνη στους ασβέστες και τα πάντα

δικαίωμα σου να βαράς τοιχους και επί ένα χρόνο; δίοτι εδω η κατάσταση έχει ξεφυγει (έχω κάνει 4ς μηνες υπομονή)

καταλαβαίνω ότι είναι legal, αλλα δεν καταλαβαινω να καταλαβνει και κάποιος που δεν το ζει καθημερινά.

εδώ μιλαμε ρε φιλε για 4ς μηνες μαλλον δεν εχεις ιδεα για τι μιλαμε τι συμαινει δίπλα και μου ανα΄φερεις να ρίξεις 4ς τοίχους απλά.

Λογικά πρέπει να πέρνει μέτρα προστασίας να μη χάνει σκόνη (κατά το δυνατό, οκ δε μιλάμε για να ξφύγει κάτι) αν όχι με εργαλεία που κάνουν "καθαρή κοπή" με άλλα μέσα (πχ με καλύμματα κλπ)

4 μήνες ν γκρεμίζουν τοίχους ναι, δε το καταλαβαίνω. Είσαι σίογυρος ότι όντως αυτό γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, DrLo είπε

Λογικά πρέπει να πέρνει μέτρα προστασίας να μη χάνει σκόνη (κατά το δυνατό, οκ δε μιλάμε για να ξφύγει κάτι) αν όχι με εργαλεία που κάνουν "καθαρή κοπή" με άλλα μέσα (πχ με καλύμματα κλπ)

4 μήνες ν γκρεμίζουν τοίχους ναι, δε το καταλαβαίνω. Είσαι σίογυρος ότι όντως αυτό γίνεται;

εχουν γκρεμίσει όλο το σπίτι φιλε. ο μαστορας ευγενέστατος τι να του πω;

όλο κατι τυχαινει μου λέει ολα σάπια ειναι ολα θεκλουν γκρέμισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, mpiskoto12 είπε

εδώ και τέσσερις μήνες εχουν γκρεμίσει χωρίς πλάκα το δίπλα το διαμέρισμα, απο καθημερινή σκήνη μέχρι απορχώρητα τρυπάνια (τρυπάνια που γκρεμίζεις τοίχους όχι μπλακ εν ντέκερ).

είμαι freelancer η ζωή μου έχει γίνει μαρτύριο. μπορώ να κάνω κάτι εκτός από υπομομνη;

ειναι αυτο τωρα legal?

Δηλαδή πώς νομίζεις ότι γίνονται οι ανακαινίσεις; με σταυροκατσαβιδο;

Welcome to the real world που λένε και στο χωριό μου.

Υπομονή. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mpiskoto12 είπε

εχουν γκρεμίσει όλο το σπίτι φιλε. ο μαστορας ευγενέστατος τι να του πω;

όλο κατι τυχαινει μου λέει ολα σάπια ειναι ολα θεκλουν γκρέμισμα

Μα δεν μπορείς να πεις κάτι. Τι θα πεις στον μάστορα να μην κάνει την δουλειά του, άρα να μείνει άνεργος.

Υπάρχουν ώρες κοινής ησυχίας, εφόσον τηρούνται δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Είναι 4 μήνες όλοι μπορούμε να φανταστούμε πως είναι, όλοι έχουν ζήσει κάτι παρόμοιο για περισσότερο η λιγότερο. Δεν καταλαβαίνω την ύπαρξη του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα τέσσερις μήνες γκρεμίζει πρεπει να εχει και τον αριθμο αδειας  εργασιων γραμμενο ευκρινως απο εξω συνηθως με κοκκινο σπρευ σε κανα ντουβαρι .

Αν οχι  και δεν εχει και διχτυα προστασιας για τις σκονες που πεφτουν παραδιπλα ειναι παρανομος 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και εμείς είχαμε προβλήματα με γείτονα και για σοβαρό θέμα, βέβαια άλλη περίπτωση. Καλό ειναι να καταλάβετε ότι κάποια στιγμή το ακίνητο σας θα σαραβαλιασει και θα χρειάζεστε και εσείς ανακαίνιση στο δικό σας οίκημα για να μπορείτε να μείνετε σαν άνθρωποι και για να μπορείτε να αξιοποιήσετε το ακίνητο. Προσπαθήστε να είστε επιεικεις με τους γείτονες σας και μην ψάχνετε να τους δημιουργήσετε προβλήματα για να τους κάνετε την ζωη δύσκολη. 

Τώρα από εκεί και πέρα. 

1. Για τις σκόνες που βγαίνουν από τα παράθυρα και εισέρχονται σε άλλες ιδιοκτησίες πρέπει να λάβει μέτρα αποτροπής και ασφάλειας ο ιδιοκτήτης. 

2. Αν έχουν γεμίσει με σκόνες κοινόχρηστοι χώροι της πολυκατοικίας πρέπει να αναλάβει ο ιδιοκτήτης τα έξοδα καθαρισμού. 

3. Οι εργασίες να γίνονται σε ώρες που δεν ισχύει η κοινή ησυχία. 

4. Αν και δεν μπορείτε να το ξέρετε χωρίς να μπείτε στην ιδιοκτησία του, απαγορευονται επεμβάσεις στον φέροντα οργανισμό του κτιρίου, δοκάρια σίδερα κτλ, γκρεμίσματα μόνο σε εσωτερικές τοιχοποιιες χωρίς να πειραχτουν τα υπόλοιπα. Αυτό μονο κάποιος μηχανικός το ελέγχει, θέλω να πιστεύω ότι ο ιδιοκτήτης έχει μεριμνήσει να συμβουλευτεί μηχανικό. Κρατάω και μια επιφύλαξη για τις αλλαγές διαρυθμισεων μπάνια κουζίνες κτλ. 

Καλο ειναι οποίος σκοπεύει να κάνει εργασίες με φασαρία επί ημερών να ενημερώνει για αυτό την πολυκατοικία με μια ανακοινωση για τις ημέρες και τις ώρες και να ζητάει προκαταβολικά συγνώμη για όποια όχληση δημιουργηθεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και χρειάζεται άδεια για εργασίες διαρρύθμισης και οφείλει να ενημερώσει την υπόλοιπη οικοδομή για το χρονοδιάγραμμα των εργασιών. Εάν δεν είναι σύννομος, μπορεί μια καταγγελία σου στην πολεοδομία να του τινάξει την ανακαίνιση στον αέρα από τα πρόστιμα. 

Ένα γενικότερο σχόλιο, ας προσέχουμε λιγάκι την ευκολία με την οποία σχολιάζουμε θέματα για τα οποία δεν έχουμε ιδέα. 

  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Αμα τέσσερις μήνες γκρεμίζει πρεπει να εχει και τον αριθμο αδειας  εργασιων γραμμενο ευκρινως απο εξω συνηθως με κοκκινο σπρευ σε κανα ντουβαρι .

Αν οχι  και δεν εχει και διχτυα προστασιας για τις σκονες που πεφτουν παραδιπλα ειναι παρανομος 

Δε χρειάζεται οικοδομική άδεια για να γκρεμίσεις εσωτερικούς τοίχους σε ένα σπίτι.

19 λεπτά πριν, lightsout είπε

Φυσικά και χρειάζεται άδεια για εργασίες διαρρύθμισης

Όχι δε χρειάζεται. Μόνο για εξωτερικούς τοίχους.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...