Προς το περιεχόμενο

Horizon Zero Dawn Complete Edition [PC]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανως υποκειμενικο ειναι.

Για μενα ειναι καλυτερο το Horizon.Το τερματισα κανοντας σχεδον ολα και τα side,δε το εκανα βεβαια και 100% complete,ενω το rdr πλεον παιζω με το ζορι απλα επειδη εχω επενδυσει αρκετη ωρα και δε θελω να το παρατησω στη μεση.

Δε κανω καν side στο rdr πλεον,πετυχαινω στο δρομο τα ασπρα σημαδια και απλα τα αγνοω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 736
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πιο ευχάριστο μέρος του παιχνιδιού είναι το πόσο απολαυστικά και εθιστικά είναι τα kills των machines, με τα οπτικά και ηχητικά εφέ τους. Σκέτη ευχαρίστηση.

 

Επεξ/σία από ChrisN.S.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας κανει το παιχνιδι πλατινα σε ps4pro και εχοντας επισης παιξει και το Red Dead 2 σε ps4,τα 2 παιχνιδια αν και open world,διαφερουν αρκετα μεταξυ τους για να γινεται πολυ αμεση η συγκριση.

Στο κομματι της ιστοριας και των χαρακτηρων κερδιζει με διαφορα το Red Dead. Οχι οτι η post apocalyptic ιστορια του horizon ειναι κακη,ισα ισα απο την μεση και μετα γινεται πιο ενδιαφερον,αλλα δεν ειναι το ιδιο ενδιαφερουσα ετσι οπως παρουσιαζεται συνολικα,και οι περισσοτεροι χαρακτηρες περαν της Alloy ειναι ''forgettable''. Το Red Dead εχει και mini games ενω το horizon οχι.

Στα του ηχου και της μουσικης,επισης κερδιζει το Red Dead μιας και το μοναδικο memorable κομματι απο το Horizon ειναι το κεντρικο.

Εκει που κυριολεκτικα δινει ρεστα το Horizon Zero Dawn και παραδοξως χανει αρκετα το Red Dead ειναι στο gameplay/συστημα μαχης. Στο μεν horizon ειναι σκετη απολαυση να κυνηγας τα τεραστια ρομποτ με τα διαφορα οπλα,στο δε Red Dead Deadeye και ενα μετριο cover shooter για να σκοτωνεις τους ιδιους εχθρους που στην πεφτουν συνεχεια(ή ζωα) κυριως. Α επισης σπαμαρε το κουμπι για να τρεξεις στο red dead,δεν εχει ακουστα η Rockstar το L3. Επισης με το που φτανεις στο camp σου,πηγαινεις σαν κοτα γιατι οπως και σε πολλα πραγματα στο παιχνιδι,η Rockstar σου επιβαλει πως θα παιξεις.

Το Horizon zero dawn επισης εχει κατα πολυ καλυτερο fast travel/teleport συστημα απο το Red dead.

Σαν θεματολογια,τα δυο παιχνιδια ειναι κυριολεκτικα το 

Τελος για την διαρκεια του καθε παιχνιδιου στην θεωρια το red dead εχει μεγαλυτερη,αλλα απο την αλλη τρως πολυ περισσοτερο χρονο στο περα δωθε στο Red Dead λογω κακου teleport συστηματος.

Για μενα και τα 2 παιχνιδια ειναι must have,το καθενα για τους δικους του λογους.

Εγω τα ειχα αγορασει και τα 2 παιχνιδια σε κονσολα και με το που ανακοινωθηκαν σε PC θα τα παρω και σε PC.Το red dead το εχω παρει ηδη,το horizon θα το τσιμπησω τωρα που θα πεσει κατω απο 20ευρω και εχουν φτιαχτει και πολλα θεματα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο red dead για μενα το story ειναι πληρως αδιαφορο.Δε ξερω γιατι,αλλα δε με εχει αγγιξει καθολου.

Οπως ειπα,πλεον απο αγγαρεια το παιζω καθως πρεπει να εχω πανω απο 30 ωρες και λυπαμαι να το παρατησω.

Το horizon ειχε καποια εντονα μειων αλλα ηταν δευτερευοντος σημασιας πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το βασικό ελάττωμα του HZD ήταν τα αδιάφορα side quests και οι βαρετοί χαρακτήρες. Απο κει και πέρα το gameplay είναι αρκετά εθιστικό και απο μόνο του με κράτησε για κανα 15ωρο. Απο κει και πέρα το game κάθεται στην βιβλιοθήκη μου και δεν το έχω αγγίξει. Αν και όλο λέω οτι πρέπει να το ξαναπιάσω, δεν το κάνω. 

Απο την άλλη όταν άφησα το HZD για το RDR2 που είναι κατά πάρα πολύ ανώτερο στους πάνω τομείς (ιστορία, quests και χαρακτήρες), δεν μπορούσα να ξεκολλήσω μέχρι να το τελειώσω. Αν και το online του δεν με κράτησε για πολύ. 

Αλλά όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, γούστα είναι αυτά. Τώρα σκέφτομαι ίσως πρέπει να το ξαναπιάσω... και τώρα με τα bugs να έχουν φτιαχτεί θα είναι πιο καλή εμπειρία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Νέο patchaki 1.10 

 

https://www.dsogaming.com/news/horizon-zero-dawn-patch-1-10-addresses-amd-gpu-vram-issue-fixes-crashes/?amp=1

 

Spoiler

Crash Fixes

Crash fix for when players continuously pressed the windows key

Crash fix for when you press the LMB on the ESC button in the Benchmark Results

Performance Improvements

Issue fixed on AMD GPUs which cost upwards of 250MB of VRAM

Graphical Improvements

Fix for negative values in cubemap relighting shader (fixes for example the red graphical glitches in the Hades fight if you let the timer run out)

Fix for the graphics settings preset name not updating when you pressed Auto-Detect

Additional fix for the menu (and loading screen) being displayed at incorrect scale when changing AF in borderless mode

Fix for the resolution sometimes being too low in windowed mode

Fix for the errands quest list overlapping with tutorial quest list

Other Changes

Graphics settings are now stored in a text file instead of a binary file to facilitate easier tweaking

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παιδιά έχω ένα φίλο που τερμάτισε το παιχνίδι και είχε ξεκινήσει να παίζει το game+. Δεν ξέρω πως έγινε και έχασε τα saves του και δεν την παλεύει να το παίξει από την αρχή. Αν κάποιος έχει save και μπορεί να μου το στείλει με κάποιο τρόπο θα ήμουν υπόχρεος.; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Κάπου στις 30 ώρες είπα δεν πάει άλλο..

Πέρα από τον τρόπο που εξουδετερώνεις τα machines(και αυτό μέτριο) δεν βρήκα τίποτε άλλο ενδιαφέρον.

Αστείο stealth ,φτωχό story,εμετικά sides(tracks και πάλι tracks)..άντε ο κόσμος (γραφικα κτλ) τρώγεται..

Ή μεγαλώνω και δεν είμαι πια για open world ή ήταν μοναδική περίπτωση μιας και δεν είχε τίποτα κορυφαίο να με κρατήσει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το παιχνιδι ειναι μαγευτικο ειμαι στις 14 ωρες 17 level και ακομα ειμαι στην αρχη κανω τα παντα ξεψαχνιζω τα παντα. Μαγικο το ultrawide του και το μεγαλο fov του προσφερει μια τρομερα immersive εμπειρια. Θα το παω οσο πιο αργα γινεται. 

 

Ανεβασα και 2 βιντεακια απο το gameplay του το δευτερο ακομα δεν εγινε επεξεργασια σε 4K ειναι αρκετα μεγαλο και το youtube αργει

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...