Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά ίντερνετ μέσω τηλεφωνικού καλωδίου rj45


alexorfa2004

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας 

Ζω σε ένα διώροφο σπίτι και όντας gamer το wifi δεν με καλύπτει στον πάνω όροφο όπου είναι το pc λόγο latency. Υπάρχει πρίζα στον τοίχο με έξοδο RJ45 αλλα όχι ethernet(RJ11 νομίζω λέγεται). Η ερώτηση μου είναι: γίνεται  να χρησιμοποιήσω το RJ45 σαν μια προέκταση ουσιαστικά ethernet; Η σκέψη μου είναι να συνδέσω ενα ethernet από το ρουτερ στον τοίχο κάτω και μετα από τον τοίχο πάνω με ενα ethernet στο pc 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Προφανώς η πρίζα σου είναι RJ11 (τηλεφωνική) και όχι RJ 45 (υποδοχή δικτύου - ethernet). Αν η πρίζα σου ήταν RJ45 θα μπορούσες με την προϋπόθεση να υπήρχε και στον κάτω όροφο η αντίστοιχη πρίζα και να είναι συνδεδεμένες μεταξύ τους με καλώδιο δικτύου cat5 ή cat6. Τότε ναι, συνδέοντας με ένα καλώδιο ethernet την κάτω πρίζα με το router και την πάνω με την ethernet του pc, θα μπορούσες να παίζεις ενσύρματα. Απ' ότι καταλαβαίνω υπάρχει απλή τηλεφωνική υποδοχή, οπότε δυστυχώς δεν γίνεται. Όπως λέει και ο elmago μόνο με powerline.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, afm είπε

      Προφανώς η πρίζα σου είναι RJ11 (τηλεφωνική) και όχι RJ 45 (υποδοχή δικτύου - ethernet). Αν η πρίζα σου ήταν RJ45 θα μπορούσες με την προϋπόθεση να υπήρχε και στον κάτω όροφο η αντίστοιχη πρίζα και να είναι συνδεδεμένες μεταξύ τους με καλώδιο δικτύου cat5 ή cat6. Τότε ναι, συνδέοντας με ένα καλώδιο ethernet την κάτω πρίζα με το router και την πάνω με την ethernet του pc, θα μπορούσες να παίζεις ενσύρματα. Απ' ότι καταλαβαίνω υπάρχει απλή τηλεφωνική υποδοχή, οπότε δυστυχώς δεν γίνεται. Όπως λέει και ο elmago μόνο με powerline.

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο για τις απαντήσεις σας, έχεις δίκιο afm μπέρδεψα την ονοματολογία. Θα κάτσω να διαβάσω για powerline, αμα έχετε κάποια πρόταση είναι εννοείται ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, alexorfa2004 είπε

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο για τις απαντήσεις σας, έχεις δίκιο afm μπέρδεψα την ονοματολογία. Θα κάτσω να διαβάσω για powerline, αμα έχετε κάποια πρόταση είναι εννοείται ευπρόσδεκτη.

Θα έλεγα να φωνάξεις έναν ηλεκτρολόγο για να το ελέγξει. Υπάρχει περίπτωση να μπορέσει να σου περάσει ethernet καλώδιο οπότε μπορείς να έχεις αυτό που χρειάζεσαι. 

Διαφορετικά δοκιμάζεις powerlines. Αν σου δίνουν καλή ταχύτητα (και με σταθερότητα) τα κρατάς. 

Mια ιδέα είναι αυτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν στην πριζα του τηλεφωνου σου ερχεται utp cat 5e (4 ζευγαρια - 8 καλωδιακα συνολο) μπορεις να παρεις τα 6 και να τα χρησιμοποιήσεις ωστε να παρεις 100αρι ethernet. Το εχω κάνει πολλές φορές. Τα powerline ειναι μια αλλη εναλλακτική ωστόσο παλι θα εχεις απωλειες απο όροφο σε οροφο, ισως οχι τόσες οσο ασύρματα αλλα μην περιμενεις και θαυματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2020 στις 1:59 ΜΜ, paylidis είπε

Εαν στην πριζα του τηλεφωνου σου ερχεται utp cat 5e (4 ζευγαρια - 8 καλωδιακα συνολο) μπορεις να παρεις τα 6 και να τα χρησιμοποιήσεις ωστε να παρεις 100αρι ethernet. Το εχω κάνει πολλές φορές.

Βασική προϋπόθεση για να γίνει αυτό, είναι στο καλώδιο μεταξύ των 2 πριζών να μην υπάρχει κανένα άλλο συνδεδεμένο ή παραλληλισμένο πάνω του, διότι τότε απλά ξεχνάμε το δίκτυο. Και η εμπειρία μας λέει ότι συνήθως τα τηλεφωνικά καλώδια είναι παραλληλισμένα όλα μεταξύ τους σε μία τυπική οικιακή εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ σε όλους για τις απαντήσεις, 

Στις 12/3/2020 στις 11:58 ΠΜ, Επισκέπτης είπε

Θα έλεγα να φωνάξεις έναν ηλεκτρολόγο για να το ελέγξει. Υπάρχει περίπτωση να μπορέσει να σου περάσει ethernet καλώδιο οπότε μπορείς να έχεις αυτό που χρειάζεσαι. 

Διαφορετικά δοκιμάζεις powerlines. Αν σου δίνουν καλή ταχύτητα (και με σταθερότητα) τα κρατάς. 

Mια ιδέα είναι αυτά 

Ευχαριστώ για την πρόταση, όσο έψαξα για powerline και εγω αυτά βρήκα πως με καλύπτουν 

Στις 12/3/2020 στις 1:59 ΜΜ, paylidis είπε

Εαν στην πριζα του τηλεφωνου σου ερχεται utp cat 5e (4 ζευγαρια - 8 καλωδιακα συνολο) μπορεις να παρεις τα 6 και να τα χρησιμοποιήσεις ωστε να παρεις 100αρι ethernet. Το εχω κάνει πολλές φορές. Τα powerline ειναι μια αλλη εναλλακτική ωστόσο παλι θα εχεις απωλειες απο όροφο σε οροφο, ισως οχι τόσες οσο ασύρματα αλλα μην περιμενεις και θαυματα.

Κάτι τέτοιο είχα διαβάσει και σε μία αγγλική ιστοσελίδα, και ρώτησα εδώ με την ελπίδα ότι κάποιος θα ξέρει 😀. Θα το ψάξω λίγο και αν δεν μπορέσω να το βρω μόνος θα φωνάξω έναν ηλεκτρολόγο. 

Στις 13/3/2020 στις 4:19 ΜΜ, jkoukos είπε

Βασική προϋπόθεση για να γίνει αυτό, είναι στο καλώδιο μεταξύ των 2 πριζών να μην υπάρχει κανένα άλλο συνδεδεμένο ή παραλληλισμένο πάνω του, διότι τότε απλά ξεχνάμε το δίκτυο. Και η εμπειρία μας λέει ότι συνήθως τα τηλεφωνικά καλώδια είναι παραλληλισμένα όλα μεταξύ τους σε μία τυπική οικιακή εγκατάσταση.

Όταν λες ότι τηλεφωνικά καλώδια είναι παραλληλισμένα τι εννοείς, δηλαδή εγω ουσιαστικά τι πρέπει να έχω για να είναι αυτή η σύνδεση δυνατή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, alexorfa2004 είπε

Κάτι τέτοιο είχα διαβάσει και σε μία αγγλική ιστοσελίδα, και ρώτησα εδώ με την ελπίδα ότι κάποιος θα ξέρει 😀. Θα το ψάξω λίγο και αν δεν μπορέσω να το βρω μόνος θα φωνάξω έναν ηλεκτρολόγο. 

ειναι ευκολο, βρες πως πατσαρεις 6 καλωδια για να παρεις το 100αρι lan και κρατα τα αλλα δυο για τηλεφωνία. Προσεξε μονο συνδεσμολογίες με φιλτρα/διακλαδώσεις κλπ για τη τηλεφωνο και το ρούτερ (μια καλή ιδεα είναι να μαζεψεις την εισοδο σου σε ενα σημείο να βαλεις σπλιττερ εκει και το ρουτερ μαζί και να γυρισεις πισω στις πριζες τηλεφώνου και δικτύου αντιστοιχα).

 

Υποθέτω ότι εχεις πενσα καλωδίων rj45/rj11

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...