Προς το περιεχόμενο

αγορά μηχανής με χρεωστική καρτα και cash back


skatopaido

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Muhammad είπε

η μηχανή είναι τεκμήριο, δε μετράει στο αφορολόγητο

Έτσι όπως το έχεις διατυπώσει είναι τελείως λάθος για δύο λόγους:

1. Η μηχανή ΔΕΝ είναι τεκμήριο, η αγορά της είναι.

2. Η αγορά της μηχανής δεν μετράει στο αφορολόγητο επειδή έτσι προβλέπεται, επειδή είναι από τις δαπάνες που το κράτος έχει δηλώσει ότι εξαιρούνται, και όχι επειδή η αγορά της είναι τεκμήριο. Και η πληρωμή ενοικίου πχ είναι από τις δαπάνες που εξαιρούνται από το αφορολόγητο, όμως ΔΕΝ αποτελεί τεκμήριο.

16 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

Και σου ξαναλεω, η μοτοσυκλετες ΔΕΝ ειναι τεκμηρια οπως ανεφερες στην αρχικη σου διατυπωση. Τεκμηριο ειναι η αγορα της και μονο. Και λεω "Αν θελεις" γιατι ουσιαστικα περνας την μοτοσυκλετα στα εξοδα της χρονιας, ειτε μεσω του τιμολογιου αγορας, ειτε αν προκειται για μεταχειρισμενη με τις υπευθυνες δηλωσεις μεταξυ πωλητη-αγοραστη που αναγραφεται η τιμη αγορας. Αυτο αν θελεις να εισαι 100% καλυμενος. Δεν υπαρχει καποιο προβλημα ουσιας το να μην δηλωσεις ουτε την αγορα της απο την στιγμη που δεν υπολογιζεαι σαν τεκμηριο η κατοχη της μοτοσυκλετας.

Ας πούμε πως εγώ προσωπικά κάνω μικρή δήλωση και φορολογούμαι βάση τεκμηρίων για 8.500€, συνεπώς δεν πληρώνω καθόλου φόρο.

Αν όμως μέσα στην ίδια χρονιά δηλώσω ότι αγόρασα μια μοτό αντί 6.000€ τα τεκμήρια μου θα ανέβουν στις 14.500€ και θα πληρώσω φόρο.

Να γιατί είναι πιθανόν να κάνει διαφορά η δήλωση της αγοράς.

Και φυσικά το "αν θέλεις" που έγραψες είναι εντελώς αυθαίρετο, δεν υπάρχει κάποια οδηγία που να χαρακτηρίζει τη δήλωση αγοράς μοτό προαιρετική.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ας πούμε πως εγώ προσωπικά κάνω μικρή δήλωση και φορολογούμαι βάση τεκμηρίων για 8.500€, συνεπώς δεν πληρώνω καθόλου φόρο.

Αν όμως μέσα στην ίδια χρονιά δηλώσω ότι αγόρασα μια μοτό αντί 6.000€ τα τεκμήρια μου θα ανέβουν στις 14.500€ και θα πληρώσω φόρο.

Να γιατί είναι πιθανόν να κάνει διαφορά η δήλωση της αγοράς.

Ακριβώς έτσι την είχα πατήσει κι εγώ παλαιότερα. Βέβαια δε ξέρω τι θα γινόταν αν δε τη δήλωνα καθόλου. Θα με τσιμπούσαν και θα έπεφτε κανένα πρόστιμο και θα την πλήρωνα διπλή;

Μπορεί να να τη γλίτωνα, να μη το βλέπανε. Αλλά φαντάζομαι τώρα θα διασταυρώνεται αυτό κι αν δε τη δηλώσεις τον ήπιες.

Κατά τα άλλα λέμε το ίδιο πράγμα απλά το έγραψα στα γρήγορα και οκ, δε διατυπώθηκε σωστά.

23 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

 Δεν υπαρχει καποιο προβλημα ουσιας το να μην δηλωσεις ουτε την αγορα της απο την στιγμη που δεν υπολογιζεαι σαν τεκμηριο η κατοχη της μοτοσυκλετας.

και μια που το έφερε η κουβέντα. Σκέφτομαι κι εγώ να πάρω μηχανή (καινούργια) μέσα στο καλοκαίρι. Αν δηλωθεί στην επόμενη δήλωση τα τεκμήρια ανεβαίνουν και θα πληρώσω αρκετό φόρο.

Προτείνεις λοιπόν να μη τη δηλώσω καθόλου;

εντάξει δεν είμαι λογιστής αλλά δεν μπορεί να παίζει το σενάριο αν θέλεις το δηλώνεις από τη στιγμή που στη μια περίπτωση το κράτος θα χάσει αρκετά € (~1000€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια να το ξεκαθαρισουμε. Δεν ειπα "αν θελεις το δηλωνεις" με την αυστηρη εννοια του ορου οπως θελετε να την εκλαβετε. Φυσικα και δεν υπαρχει καμμια οδηγια που να λεει πως αν θελουμε την δηλωνουμε την αγορα της μοτοσυκλετας. Ειπα πως ειναι εξαιρετικα απομακρυσμενο το σεναριο για να μην πω αδυνατον, να μην δηλωσεις την αγορα της μοτοσυκλετας στην δηλωση σου και να γινει αντιπαραβολη πωλητη/αγοραστη και να εχεις προβλημα για ενα τεκμηριο που δεν δηλωνεται η κατοχη του, αλλα μονο η αγορα του. Για αγορα νεας μοτοσυκλετας βεβαια απο εταιρια αλλαζουν τα πραγματα.

Αν εσεις γνωριζετε καποιον που να εχει πληρωσει προστιμο επειδη δεν δηλωσε την αγορα της μοτοσυκλετας, ενημερωστε μας. Εχω αλλαξει γυρω στα 10 μηχανακια, νομιζω πως πρεπει να εχω βαλει1 ή 2 στην δηλωση μου την αγορα τους. Νομιζω πως μονο τα καινουρια που αγοραζα δηλωνα. Δεν ειπα πως ειναι ο κανονας και η οδηγιες λενε πως ειναι προαιρετικη η δηλωση τους. Φυσικα και ειναι "υποχρεωτικη" η δηλωση της αγορας. Λεω ομως το να εχεις προστιμο απο την εφορια για κατι τετοιο ειναι ενα πολυ απιθανο σεναριο. Δεν μιλαμε για μη δηλωθεν εισοδημα. Μιλαμε για ενα τεκμηριο αγορας το οποιο δεν υπολογιζεται καν στα τεκμηρια διαβιωσης, ακομα και αν ειναι μοτοσυκλετα 1200κ.ε. Ειδικα αν μιλαμε για αγορα απο ιδιώτη.. καληνυχτα.

Και φυσικα υπαρχουν και νομιμοι τροποι παρακαμψης των τεκμηριων αποκτησης περουσιακων στοιχειων σε περιπτωση που το εισοδημα του ετους δεν καλυπτει το οριο των τεκμηριων.

Και ενα ακριβο κοσμημα να αγορασεις, κανονικα εισαι υποχρεωμενος να δηλωσεις στην εφορια μεσω της ετησιας δηλωσης σου, την αγορα και την αξια του. Μηπως το εχει κανει ποτε κανείς αυτο και δεν το ξερω; Θεωρειται εξισου τεκμαρτο εξοδο αγορας περουσιακων στοιχειων.

Μην κανουμε την τρίχα, τριχιά.

 

Επεξ/σία από N3M3SiS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Muhammad είπε

Ακριβώς έτσι την είχα πατήσει κι εγώ παλαιότερα. Βέβαια δε ξέρω τι θα γινόταν αν δε τη δήλωνα καθόλου. Θα με τσιμπούσαν και θα έπεφτε κανένα πρόστιμο και θα την πλήρωνα διπλή;

Μπορεί να να τη γλίτωνα, να μη το βλέπανε. Αλλά φαντάζομαι τώρα θα διασταυρώνεται αυτό κι αν δε τη δηλώσεις τον ήπιες.

Κατά τα άλλα λέμε το ίδιο πράγμα απλά το έγραψα στα γρήγορα και οκ, δε διατυπώθηκε σωστά.

και μια που το έφερε η κουβέντα. Σκέφτομαι κι εγώ να πάρω μηχανή (καινούργια) μέσα στο καλοκαίρι. Αν δηλωθεί στην επόμενη δήλωση τα τεκμήρια ανεβαίνουν και θα πληρώσω αρκετό φόρο.

Προτείνεις λοιπόν να μη τη δηλώσω καθόλου;

εντάξει δεν είμαι λογιστής αλλά δεν μπορεί να παίζει το σενάριο αν θέλεις το δηλώνεις από τη στιγμή που στη μια περίπτωση το κράτος θα χάσει αρκετά € (~1000€)

Εγώ προσωπικά το έτος 2000 αγόρασα μια μεταχειρισμένη μοτοσυκλέτα χωρίς να συμπεριλάβω την αγορά της στη φορολογική μου δήλωση (μλκια του λογιστή, λανθασμένα με είχε διαβεβαιώσει πως δεν δηλώνεται), και μέχρι τώρα δεν είχα καμία συνέπεια.

Τώρα όμως έχουν αλλάξει τα πράγματα, πλέον όταν πας να κάνεις δήλωση και έχεις αγοράσει αυτοκίνητο τα στοιχεία του αυτοκινήτου μαζί με ημερομηνίες είναι προσυμπληρωμένα. Φαντάσου Δεκέμβρη 2018 είχα πουλήσει ένα αυτοκίνητο μέσω ΚΕΠ, και με τον αγοραστή είχαμε συμφωνήσει να δηλώσουμε και οι δύο ως ημερομηνία αγοραπωλησίας την ημέρα που υπογράψαμε στο ΚΕΠ (18-12-2018), όταν όμως πήγαμε να κάνουμε τις φορολογικές δηλώσεις το σύστημα έβλεπε πως δεν υπήρχε μεταβίβαση μέσα στο 2018 (και όντως, η μεταβίβαση στην πραγματικότητα έγινε Φεβρουάριο 2019)! Επίσης η αγορά του καινούργιου που είχα πάρει ήταν προσυμπληρωμένη κανονικά στις 05/11/2018!

Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για τις μοτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εγώ προσωπικά το έτος 2000 αγόρασα μια μεταχειρισμένη μοτοσυκλέτα χωρίς να συμπεριλάβω την αγορά της στη φορολογική μου δήλωση (μλκια του λογιστή, λανθασμένα με είχε διαβεβαιώσει πως δεν δηλώνεται), και μέχρι τώρα δεν είχα καμία συνέπεια.

Τώρα όμως έχουν αλλάξει τα πράγματα, πλέον όταν πας να κάνεις δήλωση και έχεις αγοράσει αυτοκίνητο τα στοιχεία του αυτοκινήτου μαζί με ημερομηνίες είναι προσυμπληρωμένα. Φαντάσου Δεκέμβρη 2018 είχα πουλήσει ένα αυτοκίνητο μέσω ΚΕΠ, και με τον αγοραστή είχαμε συμφωνήσει να δηλώσουμε και οι δύο ως ημερομηνία αγοραπωλησίας την ημέρα που υπογράψαμε στο ΚΕΠ (18-12-2018), όταν όμως πήγαμε να κάνουμε τις φορολογικές δηλώσεις το σύστημα έβλεπε πως δεν υπήρχε μεταβίβαση μέσα στο 2018 (και όντως, η μεταβίβαση στην πραγματικότητα έγινε Φεβρουάριο 2019)! Επίσης η αγορά του καινούργιου που είχα πάρει ήταν προσυμπληρωμένη κανονικά στις 05/11/2018!

Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για τις μοτό.

Για τα αυτοκινητα, εχεις απολυτο δικιο πως ειναι προσυμπληρωμενα. Και θα ειναι εκει για οσο το εχεις στην κατοχη σου. Με ακριβως τα ΧΧ δωδεκατα του μηνα που το αγορασες ή το πουλησες. Γιατι αποτελει και τεκμηριο διαβιωσης.

Για τις μοτοσυκλετες δεν ισχυει αυτο, πρεπει εσυ να δηλωσεις την αγορα της, στις αγορες τεκμαρτων περουσιακων στοιχειων, ακριβως ομως οπως θα εκανες και οποιοδηποτε αλλο αντικειμενο αξιας που περιηλθε στην κατοχη σου και δεν αποτελει τεκμηριο διαβιωσης, αλλα μονο αγορας. Αν αγοραζες μαι κρεβατοκαμαρα 10.000€, κανονικα εισαι επισης υποχρεωμενος να την δηλωσεις στην εφορια.. Απλα για τις μοτοσυκλετες δεν υπαρχει το οριο των 10χιλιαδων οπως σε ολη την υπολοιπη κινητη περιουσια. Και 200€ παπι να αγορασεις, εισαι "υποχρεωμενος" να το δηλωσεις. Σε εισαγωγικα.

Επεξ/σία από N3M3SiS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

Παιδια να το ξεκαθαρισουμε. Δεν ειπα "αν θελεις το δηλωνεις" με την αυστηρη εννοια του ορου οπως θελετε να την εκλαβετε.

Τι πάει να πει "αυστηρη εννοια του ορου"? Το "αν θες" μία έννοια έχει, δεν επιδέχεται και πολλές ερμηνείες.

14 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

 Ειπα πως ειναι εξαιρετικα απομακρυσμενο το σεναριο για να μην πω αδυνατον, να μην δηλωσεις την αγορα της μοτοσυκλετας στην δηλωση σου και να γινει αντιπαραβολη πωλητη/αγοραστη και να εχεις προβλημα για ενα τεκμηριο που δεν δηλωνεται η κατοχη του, αλλα μονο η αγορα του.

Δεν θα μας βγάλεις και τρελούς, πουθενά δεν είχες γράψει κάτι τέτοιο, τώρα το έγραψες.

14 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

Για αγορα νεας μοτοσυκλετας βεβαια απο εταιρια αλλαζουν τα πραγματα.

Σε περίπτωση που δεν το έχεις καταλάβει το συγκεκριμένο θέμα αυτό ακριβώς αφορά, καινούργια μοτοσυκλέτα από εταιρεία.

16 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

Μην κανουμε την τρίχα, τριχιά.

Εσύ το προκαλείς όταν άλλα γράφεις και άλλα εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ηδη αναφερει σε απαντηση λιγο πιο πανω, στην προηγουμενη σελιδα, πως αν θελεις να εισαι 100% καλυμμενος, πρεπει να το δηλωσεις. Απο εκει και περα, οσο υποχρεωμενος εισαι να δηλωσεις το δαχτυλιδι των αραββωνων σου, αλλο τοσο εισαι υποχρεωμενος να δηλωσεις και την αγορα της μοτοσυκλετας. Να συννενοουμαστε. Εξ αρχης η πρωτη μου απαντηση στο νημα ηταν

"Η μηχανη ΔΕΝ ειναι τεκμηριο. Δηλωνεις μονο την αγορα την πρωτη χρονια, αν θες και μετα τελος. " Και αυτο γιατι καποιος ανεφερε πως οι μοτοσυκλετες αποτελουν τεκμηρια.

Παραπανω εξηγησα και τι ακριβως εννοουμε με το "αν θες" μιας και τα "" δεν ηταν αρκετα για το εμπεδωσουμε.

 

 

 

Επεξ/σία από N3M3SiS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, N3M3SiS είπε

3% Επιστροφη, σου κανει στις συναλλαγες με συμβεβλημενα καταστηματα, οχι οπου την χρησιμοποιεις. Αν ειναι Πειραιως πχ που εχει επιστροφη στον Σκλαβενιτη και εσυ πας στον ΑΒ, θα παρεις μια επιστροφη της ταξης του 1% μην σου πω και λιγοτερο. Δυσκολακι για τον ts να εχει συνεργασια με την ΚΤΜ η οποιαδηποτε τραπεζα.

Η μηχανη ΔΕΝ ειναι τεκμηριο. Δηλωνεις μονο την αγορα την πρωτη χρονια, αν θες και μετα τελος.

Στην δική μου πιστωτική δεν ισχύει αυτό, από όπου και να κάνω αγορά (ακόμα και στο εξωτερικό) έχω επιστροφή 3%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Στην δική μου πιστωτική δεν ισχύει αυτό, από όπου και να κάνω αγορά (ακόμα και στο εξωτερικό) έχω επιστροφή 3%. 

Για τι καρτα μιλαμε ακριβως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Πιστωτική της Πειραιώς. 

Μαλιστα... Αν μιλας για τα yellows, να σε ενημερωσω πως σε ολες τις συναλλαγες ειναι

1 yellow για καθε 1€ αγορων,

5 yellows/1€ για χρεωστικες σε συνεργαζομενες εταιριες και

10 yellows / 1€ για συνεργαζομενες εταιριες με χρηση πιστωτικης.

Λαμβανοντας υποψην οτι 500 yellows εξαργυρωνονται σε 1€ αγορων, μιλαμε για 0,20% επιστροφη σε ολες τις αγορες και 2% επιστροφη για συνεργαζομενα με χρηση πιστωτικης. Δεν ξερω απο που προκυπτει το 3% σε ολες τις συναλλαγες που περιγραφεις, χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικα καρτες Πειραιως και δεν το εχω συναντησει ως τωρα. Εκτος αν εχεις καποια αλλη συμφωνια / καρτα με την τραπεζα αν και δεν γνωριζω κατι τετοιο οτι συμβαινει. Αν παρολαυτα υπαρχει καποιος τροπος, με καποια ειδικη πιστωτικη να εχουμε και εμεις 15yellows / 1€, ενημερωσε μας να το κανουμε.

Περαν φυσικα καποιων προσφορων που βγαζουν οι μεγαλες αλυσιδες αλλα και η ιδια η τραπεζα, κυριως τα Media Markt για μας στην Πειραιως που δινουν καθε τοσο σε συγκεκριμενα προιοντα 10 και 20% επιστροφη.

Επεξ/σία από N3M3SiS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...