Προς το περιεχόμενο

Χρέωση ανανέωσης χρεωστικής κάρτας


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, akis_supernatural είπε

σε ευχαριστω. θα παω αυριο.

Ωστοσο δνε αναφερει η χρεωση γινεται εφ'όσων κανω χρηση της υπεραναληψης κατα τη διαρκεια του ετους? ή και να μην κανω παλι θα εχω χρεωση?

Είναι διαχειριστική δαπάνη οπότε χρεώνεται είτε την χρησιμοποιήσεις είτε όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα ήθελα να αναφέρω πως πριν 3 μήνες μου ήρθε η ανανέωση της χρεωστικής μου (debit  mastercard) από την εθνική με ισχύ 3 χρόνια.

Μέχρι και σήμερα δεν είχα καμία χρέωση. Το αναφέρω γιατί βλέπω ότι μιλάτε όλοι για 6€ χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thant είπε

Θα ήθελα να αναφέρω πως πριν 3 μήνες μου ήρθε η ανανέωση της χρεωστικής μου (debit  mastercard) από την εθνική με ισχύ 3 χρόνια.

Μέχρι και σήμερα δεν είχα καμία χρέωση. Το αναφέρω γιατί βλέπω ότι μιλάτε όλοι για 6€ χρέωση.

ρε τύπε εμάς μας χρεώσαν πριν καν τη στείλουν κι εσύ μας λες ότι δεν είχες χρέωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

ρε τύπε εμάς μας χρεώσαν πριν καν τη στείλουν κι εσύ μας λες ότι δεν είχες χρέωση;

Ακριβώς έτσι. Περίμενα την χρέωση μιας και παρακολουθώ το παρόν νήμα.

Να πάω να τους πω ότι με ξέχασαν;😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, thant είπε

Θα ήθελα να αναφέρω πως πριν 3 μήνες μου ήρθε η ανανέωση της χρεωστικής μου (debit  mastercard) από την εθνική με ισχύ 3 χρόνια.

Μέχρι και σήμερα δεν είχα καμία χρέωση. Το αναφέρω γιατί βλέπω ότι μιλάτε όλοι για 6€ χρέωση.

Η χρέωση, συνήθως, δεν μπαίνει με την έκδοση/παραλαβή της κάρτας, μπαίνει ΑΦΟΥ την ενεργοποιήσεις, εσύ την ενεργοποίησες?

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Η χρέωση, συνήθως, δεν μπαίνει με την έκδοση/παραλαβή της κάρτας, μπαίνει ΑΦΟΥ την ενεργοποιήσεις, εσύ την ενεργοποίησες?

κι εγς ίδια περίπτωση, η κάρτα έχει έρθει στους γονείς μου δεν έχω πάει ακόμη να την πάρω και να την ενεργοποιήσω παρολαυτα η χρέωση των 6 ευρώ έχει γίνει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akis_supernatural είπε
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Η χρέωση, συνήθως, δεν μπαίνει με την έκδοση/παραλαβή της κάρτας, μπαίνει ΑΦΟΥ την ενεργοποιήσεις, εσύ την ενεργοποίησες?

κι εγς ίδια περίπτωση, η κάρτα έχει έρθει στους γονείς μου δεν έχω πάει ακόμη να την πάρω και να την ενεργοποιήσω παρολαυτα η χρέωση των 6 ευρώ έχει γίνει κανονικά.

Για αυτό και εγώ έγραψα "συνήθως" και όχι "πάντα",  ίσως είναι θέμα τράπεζας.

Προσωπικά έχω παραλάβει κάρτα από την Πειραιώς για ανανέωση λόγω λήξης από τον Φλεβάρη, δεν την έχω ενεργοποιήσει ακόμα, και δεν έχω χρεωθεί τίποτα ακόμα. Για τις κάρτες άλλων τραπεζών δεν ξέρω, δεν μου έχει λήξει καμία πρόσφατα (εννοώ από τη στιγμή που επέβαλλαν τις χρεώσεις αντικατάστασης και μετά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, volleyball είπε

Πλέον στην εθνική οι χρεωστικές κάρτες έχουν διάρκεια 3 έτη ; 

Aυτο προσεξα και εγω, 3 χρονια στην Εθνικη, 5 στη Πειραιως.

Μαλλον σκεφτηκαν να το κανουν 3 ώστε να κονομανε περισσοτερα 6ρια :lol:

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε, όπως βλέπω άσχετα από ποια χρεωστική της εθνικής θα βγάλεις η διάρκεια είναι 3 έτη. 

Όταν φτάνει η στιγμή ανανέωσης της Mastecard, για να βγάλω τη Visa, μπορώ να το κάνω από το e-banking ή πρέπει να μπλέξω με κατάστημα ; Δεν έχω θέμα να περιμένω να έρθει ταχυδρομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2020 στις 1:03 ΠΜ, sonikk είπε

Γεια και χαρα.Μια ερωτηση για οποιον γνωριζει.Προχθες πηγα να κανω μια αναληψη απο ΑΤΜ της alpha bank.Διαπιστωσα οτι το υπολοιπο του λογαριασμου μου ηταν μειον 5 ευρω.Δεν ειχα κανει καποια αναληψη το τελευταιο διμηνο οποτε προσπαθουσα να σκεφτω τι συνεβη και ελειπε αυτο το μικροποσο.Θυμηθηκα οτι τον γεναρη ειχε ληξει η καρτα μου γιατι την ειχα 5 χρονια  και η τραπεζα μου εστειλε μια καινουρια.Η ανανεωση καρτας στοιχιζει 5 ευρω? Ειχα την εντυπωση πως αυτο καταργηθηκε.

Σας ευχαριστω!

Μας εχουν σπασει τα νευρα με τις χρεωσεις. Πληρωνομαστε για να πληρωνουμε τις βρωμοτραπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έκανα δηλωση απώλειας στην εφαρμογή της εθνικής και να μην εκδοθεί νέα κάρτα. και τώρα μου την εμφανίζει πάλι στο μενού με τις κάρτες ως προσωρινά κλειστή/απώλεια 

σημαίνει ότι έχει γίνει κανονικά η απώλεια? ή θα έχω θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, akis_supernatural είπε

εγώ έκανα δηλωση απώλειας στην εφαρμογή της εθνικής και να μην εκδοθεί νέα κάρτα. και τώρα μου την εμφανίζει πάλι στο μενού με τις κάρτες ως προσωρινά κλειστή/απώλεια 

σημαίνει ότι έχει γίνει κανονικά η απώλεια? ή θα έχω θέμα?

Δεν είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνω τι ακριβώς ρωτάς, δήλωση απώλειας που έκανες είχε σκοπό το να μπλοκαριστεί για να μην μπορέσει να την χρησιμοποιήσει όποιος την βρει, και αυτό ακριβώς έγινε! Τι "θέμα" να έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνω τι ακριβώς ρωτάς, δήλωση απώλειας που έκανες είχε σκοπό το να μπλοκαριστεί για να μην μπορέσει να την χρησιμοποιήσει όποιος την βρει, και αυτό ακριβώς έγινε! Τι "θέμα" να έχεις?

θέλω να ακυρώσω τελείως την κάρτα για πάντα. και να μην γίνει ανανέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akis_supernatural είπε

θέλω να ακυρώσω τελείως την κάρτα για πάντα. και να μην γίνει ανανέωση.

Ανανέωση δε θα γίνει.

Τώρα αν εννοείς πως δεν θες να τη βλέπεις καθόλου στο μενού με τις κάρτες μάλλον δεν γίνεται, και εγώ που ζήτησα ακύρωση μιας κάρτας στην alpha συνεχίζει και φαίνεται κανονικά ως ανενεργή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...