Προς το περιεχόμενο

Χρέωση ανανέωσης χρεωστικής κάρτας


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/5/2020 στις 8:41 ΜΜ, Dpan.9 είπε

Για τη νΆφλα μπανκ μπορείς να κάνεις το εξής. Το έκανα πολύ πρόσφατα. Αν βγάλεις κάρτα που δεν συμμετέχει στο πρόγραμμα bonus δεν χρεώνεσαι.

Έχω ένα λογαριασμό και έκανα αίτηση μέσω ebanking για μια χρεωστική και δεν με χρέωσε τίποτα ενώ για τις μπονους είχε χρεώση. Τώρα όταν έρθει η ώρα για ανανέωση δεν ξέρω τί θα γίνει.

Για την έκδοση κάρτας που δεν συμμετέχει σε bonus πράγματι δεν χρεώνει την πρώτη φορά.

Την ανανέωση όμως την χρεώνει 5 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγγενης μου με χρεωστικη καρτα εθνικη mastercard που ληγει ιουλιο του ηρθε η νεα καρτα 30 ιουνιου οπου τη ενεργοποιησε τραβηξε και λεφτα αλλα χρεωση για τη ανανεωση καρτας δε ειδε. Υπα'ρχει περίπτωση να γινει αργοτερα;; Στη alpha bank που εχει και κει χρεωστικη καρτα απλη enter mastercad που και αυτη ληγει τον ιουλιο δε εχει ερθει ακομα η καινουρια.Δε θα πρεπε να χει ερθει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα Δευτερα 20 ιουλιου ηρθε η καρτα στο συγγενη της alpha.ΣΕ Ερωτηση του στο κατάστημα του ειχαν πει οτι συνηθως ερχονται 2 15ηθημερο κατι που έγινε. Την ενεργοποιησε τη δευτερα και τη τεταρτη εγινε η η χρεωση των 5 ευρω για τη ανανεωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η χρεωστικη μου καρτα ληγει 9/20 και σημερα ειδα αυτο. Δεν εχω παραλαβει νεα καρτα ακομη.
Μου φαινεται εντελως παραλογο σε λογαριασμος μισθοδοσιας οταν μαλιστα δεν εχω αλλη δυνατοτητα να τραβηξω τα χρηματα μου (πχ απο ταμειο) να μου χρεωνουν την καρτα.
Να υπενθυμισω, τα χρηματα μας δεν μας τα κρατανε επειδη ειναι καλοι ανθρωποι, τα χρηματα αυτα τα μαζευουν τα επενδυουν, τα δανειζουν σε αλλους και ετσι βγαζουν κερδος.

 

 

image.png.3fa455069c0993b499534d8202692423.png

Ψαχνωντας βρηκα αυτο, εμενα ειναι αυτοματη ανανεωση, ουτε την εχασα, ουτε μου την κλεψαν ουτε φθαρθηκε. 
"

Αναλυτικά οι νέες προμήθειες

Οι νέες χρεώσεις θα αρχίσουν να εφαρμόζονται αρχής γενομένης από το τέλος Οκτωβρίου και θα ολοκληρωθούν σταδιακά έως το τέλος του χρόνου.

Πρόκειται για τις εξής:

  • Εφάπαξ συνδρομή επανέκδοσης κατόπιν δήλωσης απώλειας / κλοπής / φθοράς /μη αυτοματοποιημένης ανανέωσης: 6 ευρώ με ισχύ από 31/10"

 

  

Επεξ/σία από safridia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2020 στις 8:55 ΜΜ, safridia είπε

Η χρεωστικη μου καρτα ληγει 9/20 και σημερα ειδα αυτο. Δεν εχω παραλαβει νεα καρτα ακομη.
Μου φαινεται εντελως παραλογο σε λογαριασμος μισθοδοσιας οταν μαλιστα δεν εχω αλλη δυνατοτητα να τραβηξω τα χρηματα μου (πχ απο ταμειο) να μου χρεωνουν την καρτα.
Να υπενθυμισω, τα χρηματα μας δεν μας τα κρατανε επειδη ειναι καλοι ανθρωποι, τα χρηματα αυτα τα μαζευουν τα επενδυουν, τα δανειζουν σε αλλους και ετσι βγαζουν κερδος.

Mα ετσι λειτουργουν οι τραπεζες παντου σε ολο το κοσμο. Για το κερδος τους πανε, οχι για φιλανθρωπια.

Αν δε θελεις καρτα μη βγαζεις. Γιατι δε μπορεις να τραβηξεις απ το ταμειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, rus είπε

Mα ετσι λειτουργουν οι τραπεζες παντου σε ολο το κοσμο. Για το κερδος τους πανε, οχι για φιλανθρωπια.

Αν δε θελεις καρτα μη βγαζεις. Γιατι δε μπορεις να τραβηξεις απ το ταμειο?

Δεν ειπα να γινουν φιλανθρωπικα ιδρυματα, ειπα οτι η σελιδα με τις χρεωσεις γραφει ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ οτι διαβασες παραπανω, παρολαυτα εχω χρεωση 6€.
Επισης εχει προκυψει απαγορευση αναληψης χρηματων απο τα ταμεια, https://www.insider.gr/hristika/trapezika/142220/ti-allazei-apo-tin-triti-stis-synallages-me-tis-trapezes

Οποτε εαν θελω να παρω 100 ευρω απο τα χρηματα του μισθου μου ειτε θα πρεπει να πληρωσω τα 6€ που ακομη η Εθνικη δεν καταδεχεται να απαντησει γραπτως απο που προκυπτουν ειτε δεν μπορω να βγαλω τα λεφτα μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, safridia είπε

Δεν ειπα να γινουν φιλανθρωπικα ιδρυματα, ειπα οτι η σελιδα με τις χρεωσεις γραφει ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ οτι διαβασες παραπανω, παρολαυτα εχω χρεωση 6€.
Επισης εχει προκυψει απαγορευση αναληψης χρηματων απο τα ταμεια, https://www.insider.gr/hristika/trapezika/142220/ti-allazei-apo-tin-triti-stis-synallages-me-tis-trapezes

Οποτε εαν θελω να παρω 100 ευρω απο τα χρηματα του μισθου μου ειτε θα πρεπει να πληρωσω τα 6€ που ακομη η Εθνικη δεν καταδεχεται να απαντησει γραπτως απο που προκυπτουν ειτε δεν μπορω να βγαλω τα λεφτα μου.

 

Πάρε 401€ από το ταμείο.

ΥΓ. Το όριο των 400€ είναι προσωρινο, λόγω Κορωνιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, safridia είπε

Δεν ειπα να γινουν φιλανθρωπικα ιδρυματα, ειπα οτι η σελιδα με τις χρεωσεις γραφει ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ οτι διαβασες παραπανω, παρολαυτα εχω χρεωση 6€.
Επισης εχει προκυψει απαγορευση αναληψης χρηματων απο τα ταμεια, https://www.insider.gr/hristika/trapezika/142220/ti-allazei-apo-tin-triti-stis-synallages-me-tis-trapezes

Οποτε εαν θελω να παρω 100 ευρω απο τα χρηματα του μισθου μου ειτε θα πρεπει να πληρωσω τα 6€ που ακομη η Εθνικη δεν καταδεχεται να απαντησει γραπτως απο που προκυπτουν ειτε δεν μπορω να βγαλω τα λεφτα μου.

 

Η χρεωση ειναι για ολους. Προκυπτει απο τις χρεωσεις που εχουν ορισει οι τραπεζες. Αν δε συμφωνεις δε συμμετεχεις. Βγαλε τα λεφτα σου απο το γκισε.

(τα 6ε δεν ειναι για καθε αναληψη, ειναι μια φορα στα 3-5 χρονια)

Επεξ/σία από rus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πριν λίγα χρόνια είχαμε: δωρεάν έκδοση κάρτας και αντικατάσταση, υπαλλήλους στις τράπεζες για όλες τις συναλλαγές (άρα μεγαλύτερο κόστος για την τράπεζα), μη υποχρεωτικές συναλλαγές με κάρτες ανεξαρτήτως ποσού. Τώρα χωρίς υπαλλήλους, χρεώνουν τα πάντα, παίρνουν ποσοστό με το έτσι θέλω για κάθε συναλλαγή με κάρτα, έχουν πάρει μπόλικα δις η καθεμία χάρισμα. Κάποιοι είναι οι βλάκες στην ιστορία αυτή και σίγουρα δεν είναι οι τραπεζίτες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Perfect είπε

Δηλαδή πριν λίγα χρόνια είχαμε: δωρεάν έκδοση κάρτας και αντικατάσταση, υπαλλήλους στις τράπεζες για όλες τις συναλλαγές (άρα μεγαλύτερο κόστος για την τράπεζα), μη υποχρεωτικές συναλλαγές με κάρτες ανεξαρτήτως ποσού. Τώρα χωρίς υπαλλήλους, χρεώνουν τα πάντα, παίρνουν ποσοστό με το έτσι θέλω για κάθε συναλλαγή με κάρτα, έχουν πάρει μπόλικα δις η καθεμία χάρισμα. Κάποιοι είναι οι βλάκες στην ιστορία αυτή και σίγουρα δεν είναι οι τραπεζίτες.

Δεν είναι ακριβώς έτσι, την προμήθεια για κάθε συναλλαγή με κάρτα δεν την παίρνουν με το "έτσι θέλω", την παίρνουν επειδή προσφέρουν κάποια υπηρεσία, επίσης η προμήθεια αυτή υπήρχε από πάντα, και μάλιστα ήταν πολύ μεγαλύτερη. Κατά τα άλλα δεν έχεις άδικο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Perfect είπε

Δηλαδή πριν λίγα χρόνια είχαμε: δωρεάν έκδοση κάρτας και αντικατάσταση, υπαλλήλους στις τράπεζες για όλες τις συναλλαγές (άρα μεγαλύτερο κόστος για την τράπεζα), μη υποχρεωτικές συναλλαγές με κάρτες ανεξαρτήτως ποσού. Τώρα χωρίς υπαλλήλους, χρεώνουν τα πάντα, παίρνουν ποσοστό με το έτσι θέλω για κάθε συναλλαγή με κάρτα, έχουν πάρει μπόλικα δις η καθεμία χάρισμα. Κάποιοι είναι οι βλάκες στην ιστορία αυτή και σίγουρα δεν είναι οι τραπεζίτες.

Ξεχνάς, ότι κάποτε είχαμε 18 τράπεζες και υπήρχε ανταγωνισμός ποιος θα δώσει τα πιο πολλά δάνεια κτλ.

Οι υποχρεωτικές συνναλαγες με κάρτες έγιναν για την πάταξη της φοροδιαφυγής.

ΥΓ. Σε κανένα δεν αρέσουν οι χρεώσεις και όλοι κοιτάμε να τις αποφύγουμε.

Τα δις χάρισμα, που τα είδες ?

Όλα αυτά που χαρίζουν οι τράπεζες λόγω του νόμου Κατσέλη, νομίζεις ότι δεν τα πληρώνει ΚΑΝΕΙΣ ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ διαβάζω αυτά πάντως: 

  • Εφάπαξ συνδρομή επανέκδοσης κατόπιν δήλωσης απώλειας / κλοπής / φθοράς /μη αυτοματοποιημένης ανανέωσης: 6 ευρώ με ισχύ από 31/10
  • Ερώτηση υπολοίπου σε ΑΤΜ εντός ευρωζώνης: 0,20 ευρώ με ισχύ από 31/10
  • Ερώτηση υπολοίπου σε ΑΤΜ εκτός ευρωζώνης: 0,30 ευρώ με ισχύ από 31/10
  • Αντίγραφο 7 τελευταίων κινήσεων σε ΑΤΜ ΕΤΕ (mini statement): 0,15 ευρώ με ισχύ από 31/10
  • Επανέκδοση PIN ανεξαρτήτως τρόπου παραλαβής του: 3 ευρώ με ισχύ από 30/10
  • Εφάπαξ συνδρομή ανανέωσης: 6 ευρώ με ισχύ από 31/12

Δεν μου φαίνονται λίγα.. Η αλλαγή pin γιατι να χρεώνεται?? Πάει κάποιος και το αλλάζει χειροκίνητα?? Η ρωτάω το υπόλοιπο στο ATM χωρις εκτύπωση αποδειξης και πάλι χρέωση?? Γιατί?

 

Επεξ/σία από emperor4her
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, emperor4her είπε

Δεν μου φαίνονται λίγα.. Η αλλαγή pin γιατι να χρεώνεται?? Πάει κάποιος και το αλλάζει χειροκίνητα?? Η ρωτάω το υπόλοιπο στο ATM χωρις εκτύπωση αποδειξης και πάλι χρέωση?? Γιατί?

Ερωτηση υπολοιπου θα εχει χρεωση στα ΑΤΜ εκτος απο αυτα που ειναι η τραπεζα σου. Πχ για την χρεωση υπολοιπου λεει σε ατμ "εντος ευρωζωνης" ενω πιο κατω για τις κινησεις, λεει σε ατμ ΕΤΕ. Τουλαχιστον ετσι το καταλαβαινω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2020 στις 10:16 ΜΜ, rus είπε

Η χρεωση ειναι για ολους. Προκυπτει απο τις χρεωσεις που εχουν ορισει οι τραπεζες. Αν δε συμφωνεις δε συμμετεχεις. Βγαλε τα λεφτα σου απο το γκισε.

(τα 6ε δεν ειναι για καθε αναληψη, ειναι μια φορα στα 3-5 χρονια)

Απο τη στιγμή που σε υποχρεώνει το κράτος να κάνεις αγορές με κάρτες ελληνικών τραπεζών, αυτό δε γίνεται. Ουσιαστικά έχεις ένα καρτέλ 4 τραπεζών που το κράτος σε αναγκάζει να είσαι πελάτης τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Απο τη στιγμή που σε υποχρεώνει το κράτος να κάνεις αγορές με κάρτες ελληνικών τραπεζών, αυτό δε γίνεται. Ουσιαστικά έχεις ένα καρτέλ 4 τραπεζών που το κράτος σε αναγκάζει να είσαι πελάτης τους.

Σε κανέναν δεν αρέσουν οι χρεώσεις αλλά είναι 0,15€ τον μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...