Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση windows 8.1


kostis12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας σε όλους στο φόρουμ... Έχω ένα θεματακι... Αγόρασα έναν ssd μιας και ο άλλος χάλασε και προσπαθώ να εγκαταστήσω τα windows 8.1 γιατί απο αυτά έχω το κλειδί γνήσιο...Με usb stick το οποίο το διαμόρφωσα με το Rufus και μου βγάζει μόνιμος αυτό το μύνημα...Τα windows είναι κατεβασμένα σε iso από την Microsoft... και ενοειτε έχω μπει στα bios και έβαλα να τρέξει πρώτα απο το στικάκι.. Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει? ευχαριστω

IMG_20200312_072011.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, jim_p είπε

Αν εκανες το στικακι σαν mbr (το κουτακι που λεει partition scheme στο rufus), ξανακαντο με gpt ή το αναποδο.

Θα το κάνω δεν το πρόσεξα... Και θα δω..Σε ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις κλειδί για 8.1 γιατί δεν βάζεις απευθείας τα 10άρια; Αν επιλέξεις την ίδια έκδοση (home/pro  ανεξαρτήτως 32 ή 64 bit) θα ενεργοποιηθούν κανονικά με το κλειδί που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ή εφόσον έχεις κλειδί γιατί δεν κατεβάζεις το Windows Media Creation Tool https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10 ; Βάζεις το φλασάκι σου και επιλέγεις τι Windows θα περάσεις στο φλασάκι, και το εργαλείο θα κάνει τη δουλειά του ώστε να λειτουτγήσουν όλα όπως πρέπει.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostis12 είπε

Γεια σας σε όλους στο φόρουμ... Έχω ένα θεματακι... Αγόρασα έναν ssd μιας και ο άλλος χάλασε και προσπαθώ να εγκαταστήσω τα windows 8.1 γιατί απο αυτά έχω το κλειδί γνήσιο...Με usb stick το οποίο το διαμόρφωσα με το Rufus και μου βγάζει μόνιμος αυτό το μύνημα...Τα windows είναι κατεβασμένα σε iso από την Microsoft... και ενοειτε έχω μπει στα bios και έβαλα να τρέξει πρώτα απο το στικάκι.. Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει? ευχαριστω

Προς ενημέρωση, μπορείς να περάσεις κανονικά τα Win10 και θα ενεργοποιηθούν από μόνα τους χωρίς να ζητήσουν κλειδί μόλις συνδεθείς στο ίντερνετ.

Απλά επέλεξε ίδια έκδοση με τα 8.1, δηλαδή home ή pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jim_p είπε

Αν εκανες το στικακι σαν mbr (το κουτακι που λεει partition scheme στο rufus), ξανακαντο με gpt ή το αναποδο.

26 λεπτά πριν, dpolal είπε

Προς ενημέρωση, μπορείς να περάσεις κανονικά τα Win10 και θα ενεργοποιηθούν από μόνα τους χωρίς να ζητήσουν κλειδί μόλις συνδεθείς στο ίντερνετ.

Απλά επέλεξε ίδια έκδοση με τα 8.1, δηλαδή home ή pro.

1 ώρα πριν, ThomasV23 είπε

Ή εφόσον έχεις κλειδί γιατί δεν κατεβάζεις το Windows Media Creation Tool https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10 ; Βάζεις το φλασάκι σου και επιλέγεις τι Windows θα περάσεις στο φλασάκι, και το εργαλείο θα κάνει τη δουλειά του ώστε να λειτουτγήσουν όλα όπως πρέπει.

26 λεπτά πριν, dpolal είπε

Προς ενημέρωση, μπορείς να περάσεις κανονικά τα Win10 και θα ενεργοποιηθούν από μόνα τους χωρίς να ζητήσουν κλειδί μόλις συνδεθείς στο ίντερνετ.

Απλά επέλεξε ίδια έκδοση με τα 8.1, δηλαδή home ή pro.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ThomasV23 είπε

Ή εφόσον έχεις κλειδί γιατί δεν κατεβάζεις το Windows Media Creation Tool https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10 ; Βάζεις το φλασάκι σου και επιλέγεις τι Windows θα περάσεις στο φλασάκι, και το εργαλείο θα κάνει τη δουλειά του ώστε να λειτουτγήσουν όλα όπως πρέπει.

ειναι μονο για windows 10 και η microsoft μου απαντησε πως πρεπει να τα αγορασω απο το  store και ας εχω τα 8.1 γνησια.σε ευχαριστω παντως

1 ώρα πριν, kostis12 είπε

 

η microsoft μου απαντησε πως πρεπει να τα αγορασω απο το  store και ας εχω τα 8.1 γνησια.σε ευχαριστω παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε να λέει ότι θέλει η ms. Αν το πάρουμε βάση ημερομηνιών, η δωρεάν αναβάθμιση των 7 και 8-8.1 σε 10 έχει λήξει εδώ και 2 χρόνια (31-12-2017). Στην ουσία όμως οι activation servers της ms δεν έχουν σταματήσει ακόμα να αναβαθμίζουν δωρεάν τα κλειδιά από τα 7 και τα 8-8.1 σε κλειδιά για windows 10.
Για την ακρίβεια έκανα τους τελευταίους 2-3 μήνες τρεις φορές εγκατάσταση windows 10 σε λάπτοπ με αυθεντικά windows 7 (εννοείτε από home σε home και από pro σε pro) και οι τρεις φορές ήταν επιτυχημένες.

Οπότε μη μασάς και κατέβασε και βάλε τα 10άρια. Το κλειδί των 8.1 βρίσκεται ήδη αποθηκευμένο στο σύστημα σου, οπότε απλά στην αρχή της εγκατάστασης που θα σου ζητήσει να βάλεις κλειδί εσύ θα επιλέξεις ότι δεν έχεις κλειδί, θα επιλέξεις την ανάλογη έκδοση home-pro και θα τελειώσεις την εγκατάσταση. Όταν συνδεθείς στο internet θα ενεργοποιηθούν τα 10άρια αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostis12 είπε

ειναι μονο για windows 10 και η microsoft μου απαντησε πως πρεπει να τα αγορασω απο το  store και ας εχω τα 8.1 γνησια.σε ευχαριστω παντως

η microsoft μου απαντησε πως πρεπει να τα αγορασω απο το  store και ας εχω τα 8.1 γνησια.σε ευχαριστω παντως

Αυτό σου εξηγούμε όλοι.

Η δωρεάν αναβάθμιση λειτουργεί ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστώ

Στις 12/3/2020 στις 10:30 ΠΜ, kostis12 είπε

Θα το κάνω δεν το πρόσεξα... Και θα δω..Σε ευχαριστώ πολύ

Τελικά είχες δίκιο... Αυτό ήταν με το Rufus το έφτιαχνα σε άλλα αρχεία...Σε ευχαριστω για την βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...