Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής, ο Bill Gates αποχώρησε από το Διοικητικό Συμβούλιο της Microsoft


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
7 ώρες πριν, 1nsom-n1k είπε

παρατηρώ το όνομα... χμμ...

Satya Nadella

Satya Nadella
Satya Nadella
Satya Nadella

ScreenShot_2321.jpg.c2267cea2e7d0a46c4a856f3d914fc5d.jpg

δηλαδή ο πυρήνας (kernel) του σατανά... σατανικός πυρήνας ή κάτι τέτοιο...

ξαναδιαβάζω το κείμενο...

Ο Bill Gates παρόλα αυτά θα εξακολουθήσει να υπηρετεί την Microsoft ως «σύμβουλος τεχνολογίας» του σημερινού Διευθύνοντα Συμβούλου της Satya Nadella, έναν ρόλο που ανέλαβε το 2014, κατόπιν αιτήματος του Satya Nadella, όταν βεβαίως παραιτήθηκε από την προεδρία του Διοικητικού Συμβουλίου της Microsoft.

Είμαι
ευγνώμων για τη φιλία του Bill και ανυπομονώ να συνεχίσω να δουλεύω κοντά του για να εκπληρώσουμε την αποστολή μας που είναι να δώσουμε την δυνατότητα σε κάθε άνθρωπο και κάθε οργάνωση στον πλανήτη να επιτύχει περισσότερα»


οι λέξεις με προκαλούν και σκέφτομαι λοιπόν "...μα ο θεός μας θέλει ταπεινούς, όχι άπληστους να επιτυγχάνουμε περισσότερα και περισσότερα..."

συμπέρασμα:
και να θες να μην σκέφτεσαι συνωμοσιολογικά, δεν μπορείς...αλλά μήπως ακριβώς επειδή δεν μπορείς, πρέπει να ανησυχήσεις, να αντιδράσεις, να προσευχηθείς ίσως... 

 

6 ώρες πριν, dollyyy19 είπε

μην ορκιζεσαι........μαλλον χαρη σε αυτον καθυστερησε να μπει στα σπιτια το κομπιουτερ......

Πειτε μας με τι αντισηπτικα ψεκαζεστε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, KilliK είπε

χωρις τον IΒΜ compatible και την MS, σημερα θα πληρωναμε χιλιαδες ευρω για hardware και software, και αυτο για να κανεις τα βασικα μονο.

Apple pun intended!🤭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Γενικά εμένα το nutella μου έρχεται. Όχι από τον Mandela όμως, αλλά από τον Nadella

 

Eμενα μου ερχεται η δαντέλα. Νουτελα δεν ετρωγα, ενώ δαντελες εχει κανει πολλες η μανα μου.

6 ώρες πριν, 1nsom-n1k είπε

είναι επειδή εγώ έπαιρνα πάντα μερέντα, όχι σαν μερέντα γι' αυτό πήγε ο νους μου στο μαντέλα 

 

Όταν ακουσω Μαντελα αυτόματα μου ερχεται στο νου η λεξη "respect".

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια από τις σημαντικότερες προσωπικότητες της ιστορίας. Μετά από χίλια χρόνια, αν ακόμα υπάρχει ανθρωπότητα, θα διαβάζουν στα βιβλία για τον άνθρωπο που άλλαξε τη μορφή των υπολογιστών και έκανε προσιτό το PC στη μανούλα για να δίνει συμβουλές στο Facebook πως να φτιάχνουν σπιτικα αντισηπτικά. 

Πέρα από την πλάκα, είναι τεράστιος και σαν προσωπικότητα και σαν επιστήμονας. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, KilliK είπε

εννοει οτι το οικοσυστημα που δημιουργησε, ηταν ανοιχτο και ελευθερο, χωρις να πληρωνεις χαρατσι στην ΜΣ για να εχεις προσβαση σε αυτο. επισης ομογενοποιησε την PC πλατφορμα και ανοιξε τον δρομο για ολικη συμβατοτητα του software, αφου πριν την αφιξη του DOS, καθε μεγαλος κατασκευαστης εβγαζε και το δικο του λειτουργικο.

χωρις τον IΒΜ compatible και την MS, σημερα θα πληρωναμε χιλιαδες ευρω για hardware και software, και αυτο για να κανεις τα βασικα μονο.

Τι θα πει ότι το οικοσύστημα ήταν ανοιχτό και ελεύθερο, χωρίς να πληρώνεις χαράτσι; Μια χαρά, proprietary λογισμικό ήταν και έπρεπε να πληρώνεις για την άδεια. Απλά δεν ήταν κλειδωμένο και, άρα, μπορούσε να αντιγραφεί εύκολα.

Επίσης, πριν το MS-DOS, υπήρχε και το CP/M και ο Gary Kildall. Ας μην ήταν η μάνα του Bill Gates που ήξερε προσωπικά τον πρόεδρο της IBM εκείνη την εποχή (ήταν και οι δυο μέλη στην ίδια φιλανθρωπική οργάνωση), και θα σου'λεγα εγώ τι θα έτρεχαν τα IBM PCs.

Δε λέω, ο Bill Gates είναι πανέξυπνος (καμία σχέση με τον μέτριας νοημοσύνης Steve Jobs). Είναι, όμως, και άνθρωπος ύπουλος και μεγαλομανής. Το μόνο που τον ενδιέφερε ήταν το προσωπικό όφελος και η καταστροφή των αντιπάλων του. Και ότι πέτυχε, το πέτυχε χρησιμοποιώντας αθέμιτες εμπορικές πρακτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

o γκειτς επιασε το νοημα...

οταν ειδε οτι ολος ο πλανητης εσπασε και εγκαθιστουσε το λειτουργικο του δεν εκανε οτι θα εκαναν αλλοι στην θεση του...

απλα τα αφησε ελευθερα...ετσι μπηκε το λειτουργικο του μεσα σε ολα τα σπιτια...

το 2006 γνωρισα προσωπικα εναν ανωτερο εργαζομενο στην microsoft ...(το που δεν εχει σημασια) ...

του ειχα πει οτι στην ελλαδα και προφανως και σε αλλα μερη χρησιμοποιουν σπασμενα windows...

η αρχη της απαντησης του ηταν ενα χαμογελο και  ...  <<τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν το ξερουμε...>>

τα ειπε ολα...με δυο λεξεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστούμε τον Bill που έδωσε απλόχερα και φιλανθρωπικά το PC σε κάθε σπίτι, αλλιώς Παναγία μου τι θα κάναμε θα σκαλίζαμε ακόμα τοιχογραφίες.
(Πήγαμε lvl Τατιανα Στεφανιδου εδώ μέσα)

17 λεπτά πριν, Mark Watney είπε

Το μόνο που τον ενδιέφερε ήταν το προσωπικό όφελος και η καταστροφή των αντιπάλων του. Και ότι πέτυχε, το πέτυχε χρησιμοποιώντας αθέμιτες εμπορικές πρακτικές.


Όχι όχι μην τα λες αυτά για τον μεγάλο ευεργέτη. Halloween Documents Δεν ξεπλένεται ποτέ!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουδείς αναντικατάστατος ;)

20 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

o γκειτς επιασε το νοημα...

οταν ειδε οτι ολος ο πλανητης εσπασε και εγκαθιστουσε το λειτουργικο του δεν εκανε οτι θα εκαναν αλλοι στην θεση του...

απλα τα αφησε ελευθερα...ετσι μπηκε το λειτουργικο του μεσα σε ολα τα σπιτια...

το 2006 γνωρισα προσωπικα εναν ανωτερο εργαζομενο στην microsoft ...(το που δεν εχει σημασια) ...

του ειχα πει οτι στην ελλαδα και προφανως και σε αλλα μερη χρησιμοποιουν σπασμενα windows...

η αρχη της απαντησης του ηταν ενα χαμογελο και  ...  <<τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν το ξερουμε...>>

τα ειπε ολα...με δυο λεξεις...

 

προφανώς δεν γνωρίζεις ότι κάθε προγραμματιστής αφήνει και μια backdoor στο πρόγραμμα του / OS :D

 

ΟΛΟΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ !!!! μηδενός εξαιρουμένου :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μείνει στην ιστορία. Το πλέον σημαντικό πρόσωπο που ταυτίζεται με την τεχνολογία μαζί με τον συγχωρεμενο ...

Βλέπω σχόλια και γελάω. Ότι πρέπει για τις δύσκολες ώρες που περνάμε. Όσο για την συνωμοσιολογια πιο πάνω απλά ουαου και ένα μήνυμα στον φίλο που το ανέλυσε ...μην ασχοληθείς φίλε θα χάσεις τον χρόνο σου. 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Mark Watney είπε

Δε λέω, ο Bill Gates είναι πανέξυπνος (καμία σχέση με τον μέτριας νοημοσύνης Steve Jobs). Είναι, όμως, και άνθρωπος ύπουλος και μεγαλομανής. Το μόνο που τον ενδιέφερε ήταν το προσωπικό όφελος και η καταστροφή των αντιπάλων του. Και ότι πέτυχε, το πέτυχε χρησιμοποιώντας αθέμιτες εμπορικές πρακτικές.

"Αθέμιτες εμπορικές πρακτικές"?
Όπως, για παράδειγμα, να αντιγράφεις την Xerox στο Palo Alto? Ή μήπως να διεκδικείς πνευματικά δικαιώματα για τα ...(δαγκωμένα) φρούτα?
Ο καθένας που έχει γεννηθεί προ iPhone ξέρει ότι χωρίς IBM compatible, θα μας έτρεχαν τα σάλια για ένα Macintosh LC στα 16 MHz και με το τροφοδοτικό στο monitor στα μόλις € 4,000...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panjaros είπε

Να δω τώρα ποιος θα τον πάρει για δουλειά που είναι και μεγάλος σε ηλικία 😂

Άστα, θα πεθάνει στην ψάθα ο άνθρωπος.. κρίμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, neo80 είπε

ουδείς αναντικατάστατος ;)

προφανώς δεν γνωρίζεις ότι κάθε προγραμματιστής αφήνει και μια backdoor στο πρόγραμμα του / OS :D

ΟΛΟΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ !!!! μηδενός εξαιρουμένου :P 

Όχι φίλε μου δεν το γνώριζα μέχρι τώρα ...😊

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...