Προς το περιεχόμενο

Αγορα Golf (4) 2000 χρονολογιας-Αγορα αυτοκινητου


akirawa18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια επιθυμω να αγορασω ενα αυτοκινητακι μιας και γιναμε 3 (κορη) και θα χρειαστει για το οτι δηποτε εχω βρει ενα Golf του 2000 1400 κιβικα 2000 ευρω 140000 χιλιομετρα  θελω να μαθω κατα ποσο ζημιαρικο ειναι ποσο κοστολογιτε το σερβις του και αν ειναι αξιοπιστο μιας και θα με καληψει για γενικη χρηση!! εχω κοιταξει και yaris 200-2005 η κανα genz αλλα βρισκω με πολλα χιλιομετρα και καταλαβενετε ...θελω να το κρατησω οσο περισοτερο γινετε!! και τωρα τα εξοδα ειναι αγοραζω μια φορα ...καταλαβενετε νομιζω!! αν εχετε καμια προταση η φιλο που πουλαει τετιου ιδους αμαξι σφηριχτε!!!! περιμενω γνωμες και συμβουλες !! απο αθηνα παιδια οχι εκτος (για προτασεις λεω ) χαχα!! σας ευχαριστω εκ των προτερων ~!! σας το εχω απο την αγγελια και σε φωτο ;)

122902_742333_x.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φιλε αυτό είναι ψόφιο,έβγαζε 75 άλογα κάποτε.Ασε που 20 χρονων αμαξι και 140000χλμ  δεν πολυ κολλάνε.

Τι να σου πω;Δεν μπορείς να ανέβεις λίγο;

Τωρα τι αμάξι έχεις;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το ίδιο μοντέλο του 2002 την επετειακή έκδοση generations, το πούλησα το 2017 με 170,000χλμ, δεν είχα ποτέ κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα (τα επόμενα μοντέλα είχαν αρκετά προβλήματα) βέβαια βοήθησε ότι ήμουν επαρχία με χρήση βενζίνης Vpower για πολλά χρόνια και service στην αντιπροσωπεία, προβλήματα ειχα μόνο με τα παράθυρα οδηγού συνοδηγού που έσπασαν οι βάσεις, για λόγους ασφαλείας είναι πλαστικές, 2 η 3 φορές έκαψα έναν πολλαπλασιαστή από λάθος μου (έπλυνα την μηχανή με το λάστιχο) η κατανάλωση είναι αυξημένη σε σχέση με ποιο σύγχρονα μοντέλα, και πρέπει να προσέξεις να έχει γίνει η αλλαγή ιμάντα περίπου κάθε 5 χρόνια η 60,000χλμ διότι είναι αρκετά κοστοβορα.

Τελος, πραγματικά μετάνιωσα που το πούλησα (€3500) αλλά θεώρησα ότι 15 χρόνια είναι αρκετά για ένα αυτοκίνητο! Α και μεγάλωσαν δυο παιδιά με διαφορά 4 ετών το ένα από το άλλο, δηλαδή οι χώροι του είναι αρκετοί !!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είχα την generation edition το είχα παραλάβει μάλιστα 11/09/2001 (θυμάμαι βλέπαμε τους πύγους να πέφτουν με τα παιδιά στην αντιπροσωπεία)

Το πούλησα το 2007 με 120000χλμ. Από κατανάλωση δεν θυμάμαι γιατί τότε δεν την κοιτούσαμε καθόλου. Πρόβλημα σίγουρα είναι ότι θα σου καίει λάδι (ειδικά αν ανεβάζεις στροφές) και επίσης και σε εμένα όπως και στον προηγούμενο άλλαξα πολλαπλασιαστές (θυμάμαι ήταν κλασικά προβλήματα και τα δύο).

Γενικά όμως πολύ καλό στο οδήγημα καθώς και καλή ποιότητα κατασκευής μέσα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κλασικές του βλάβες είναι πολλαπλασιαστές ,βάσεις παραθύρων, κλειδαριές , μετά την10ετια πέφτει και η ταπετσαρία του ουρανού 

Πολλά καίνε και λάδια, επίσης έχει αρκετά ευαίσθητη τρόμπα βενζίνης 

Από σέρβις θέλει κάθε 7500 λάδια και φίλτρο λαδιού κάθε 15000 όλα τα φίλτρα λάδια και μπουζί κάθε 60000 θέλει ιμάντες όπου καλό είναι να αλλάζεις και τρόμπα νερού γιατί είναι πλαστική και όταν ραγίσει σου κάνει μεγάλη ζημιά 

Γενικά είναι η χαρά του μάστορα τέτοια αυτοκίνητα δλδ πολλες αλλά εύκολες βλάβες 

Το θετικό είναι ότι πλέον βρίσκεις ανταλλακτικά και στα περίπτερα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Είχα το ίδιο μοντέλο του 2002 την επετειακή έκδοση generations, το πούλησα το 2017 με 170,000χλμ, δεν είχα ποτέ κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα (τα επόμενα μοντέλα είχαν αρκετά προβλήματα) βέβαια βοήθησε ότι ήμουν επαρχία με χρήση βενζίνης Vpower για πολλά χρόνια και service στην αντιπροσωπεία, προβλήματα ειχα μόνο με τα παράθυρα οδηγού συνοδηγού που έσπασαν οι βάσεις, για λόγους ασφαλείας είναι πλαστικές, 2 η 3 φορές έκαψα έναν πολλαπλασιαστή από λάθος μου (έπλυνα την μηχανή με το λάστιχο) η κατανάλωση είναι αυξημένη σε σχέση με ποιο σύγχρονα μοντέλα, και πρέπει να προσέξεις να έχει γίνει η αλλαγή ιμάντα περίπου κάθε 5 χρόνια η 60,000χλμ διότι είναι αρκετά κοστοβορα.

Τελος, πραγματικά μετάνιωσα που το πούλησα (€3500) αλλά θεώρησα ότι 15 χρόνια είναι αρκετά για ένα αυτοκίνητο! Α και μεγάλωσαν δυο παιδιά με διαφορά 4 ετών το ένα από το άλλο, δηλαδή οι χώροι του είναι αρκετοί !!!!

Επίσης να συμπληρώσω ότι ήταν το καλύτερο από όλα τα αυτοκίνητα που είχα κατά καιρούς, βέβαια εγώ τα αυτοκίνητα τα προσέχω και πάντα σε κλειστό γκαράζ !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας καμια αλλη προταση εχουμε εκτος του golf?? 

 

Ukforthemoment κοιτα να δεις μπορω να δωσω για τωρα 3000-3500 συνολικα να παρω κατι καλυτερο εσυ τι προτηνεις  ?? επεισης το εχει λεει ναυτικος με 10 χρονια φυλλαδιο να η αγγελια
 
https://www.xe.gr/automoto/used-cars-VW,GOLF-648935029.html

Επεξ/σία από akirawa18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και γινατε 3 αν μπορεις να μαζεψεις κατι παραπανω να παρεις κατι ποιο καινουργιο και ποιο ασφαλες για την κορουλα σου και γενικα την οικογενεια σου....
προσωπικα δεν θα επερνα αυτοκινητο παραπανω απο 10 χρονια ποσο μαλλον 20ετιας που εχει φαει τα ψωμια του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zengar Zombolt πιστευεις δηλαδη οτι καλυτερα να τα δωσω προκαταβολη και να εχει διαφορα σε κατι ποιο καινουργιο?? εχω βρει ενα toyota yaris 2007-2008 5000 ευρω και ξερω πως τα toyota ειναι σκυλια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεις οικονομικα παρε οσο ποιο προσφατο αυτοκινητο γινεται θα σου κρατησει περισσότερο 
σου ειπα παραπανω απο 10ετια μεταχειρισμενο αυτοκινητο εγω δεν θα επερνα 
αλλα αυτη ειναι προσωπικη γνωμη 
ζυγισε τις αναγκες σου και την τσεπη σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά αυτοκίνητο σε σχέση με κάτι Accent που τα πουλάγαν αρκετά χρόνια μετά.

Αλλά παραμένει αυτοκίνητο 20 χρόνων και σα να μη φτάνει αυτό, είναι και 140.000 χλμ !

Ασύλληπτα πολλά τα 2000 € και πολύ περισσότερο για τα 1400 κυβρικά με τα 75 άλογα.

Ο κινητήρας ήταν αξιόπιστος και δεν έκαιγε λάδι όπως αυτοί με τα 101 άλογα ή οι TSI/FSI. Όμως είναι λίγος στις επιδόσεις του.

Με λίγα λόγια, δεν αγοράζεις σήμερα αυτό το αυτοκίνητο για να βάλεις την οικογένειά σου μέσα.

Βλάβες που έβγαζε τον κανονικό καιρό ήταν οι πλαστικοί γρύλοι των παραθύρων που τους αντικαθιστούσαν με μεταλλικούς,
αλλά πλέον 20 χρόνων αμάξι θα βγάζει προβλήματα λόγω παλαιότητας των υλικών.

Κοινώς, κοιτάς κάτι άλλο το πολύ 10ετίας.

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akirawa18 είπε

σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας καμια αλλη προταση εχουμε εκτος του golf?? 

Ukforthemoment κοιτα να δεις μπορω να δωσω για τωρα 3000-3500 συνολικα να παρω κατι καλυτερο εσυ τι προτηνεις  ?? επεισης το εχει λεει ναυτικος με 10 χρονια φυλλαδιο να η αγγελια
 
https://www.xe.gr/automoto/used-cars-VW,GOLF-648935029.html

Φαίνεται αρκετά ταλαιπωρημένο, εγώ δεν θα το άγγιζα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Εγω να κανω μια ασχετη παρατήρηση??? Ειναι αυτες 17αρες ζαντες?????? 

Σε μια φωτό φαίνεται καθαρά η διάσταση του ελαστικού (225/45R17), συνεπώς είναι 17αρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Εγω να κανω μια ασχετη παρατήρηση??? Ειναι αυτες 17αρες ζαντες?????? 

Tα λάστιχα έτσι λένε.Κατι τέτοιους συνδυασμούς τους λέγαμε τάφους παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...