Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό πρόβλημα με Forthnet


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, iceage2609 είπε

Το ίδιο παιδιά κ σε εμένα ( περίπου ίδιο δλδ ) το οποίο είχα ανοίξει σαν θέμα εδώ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/734009-απελπισία-με-vdsl-errors/

πραγματικα απελπισμενος μέχρι που είδα απο παραπομπή που γράψανε τα παιδια εδω αυτο το νήμα
Μου το ειπαν κ εμένα σμρ αλλα τους λεω οτι ξεκινησε το πρόβλημα πριν 2 εβδομάδες που δν είχαμε αυτο το μένουμε σπίτι. Εαν διαβάσετε κ το ποστ μου εχω πραγματικα τρελαθει.

Κοντεψα να πετάξω ενα Archer VR400 που εχω για αποσυνδεσεις. 
 

Σε εμένα απο τις 8:30 κ μετά κάνει τα πιο τρελα αλλα κ την υπολοιπη μέρα καποιες φορες μπορει.Δλδ δεν ειναι απαραίτητο να το κανει μονο βραδυ,πλεον οποια ωρα να αι μπορει.

αΤο περιεργο ειναι πως καταρχην σε εμένα ξεκίνησε  πριν το μενουμε σπιτι υποτιθεται χρονικα, το δευτερο ειναι πως στο ZTE oπως θα δειτε στη φωτο κου έβαλα εχει τρελα σφάλματα κ αυτη ειναι η αρχή που βλεπετε,φτανει σε 40-5000 χιλιάδες αλλα πχ κανει 1-2 αποσυνδέσεις την ημέρα, ενω οταν βαζω το Tp link κανει 10 κ 15???Δεν ξέρω γιατι !!!

Εσας αποσυνδεσεις κανει ή εχετε μεγάλα uptime στις γραμμες σας.

Άλλο περίεργο πως μίλησα σμρ με ενα φιλο με 50αρα Forthnet κ ΖΤΕ ίδιο με εμένα κ ειχε 210 λαθη και 667ωρες uptime. ..

Τι να πω τωρα. Αυριο ερχεται για τεταρτη φορα ο τεχνικος .

Μπορω να κανω υπαναχωρηση παιδια κ να παω πχ ΟΤΕ ( αλλα ειναι πιο ακριβος ρε γμτ αυτος ) 

Πρόβλημα σε Speedtest χαμηλης ταχυτητας της ταξης του 10 κ 11 που διαβαζω μ ( Αγρίνιο ) ακομα δν έχω. Δλδ ανάλογα τον σερβερ στο speedtest εχω 75-90

Έχεις βάλει τα στοιχεία κανονικά στο tp link;

Username / password

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, HateMe είπε

Έχεις βάλει τα στοιχεία κανονικά στο tp link;

Username / password

Ναι φυσικα, κλειδωνει κανονικα κ συνδεεται κανονικα αλλα μετα απο λιγο εχει παρα κολλα pkts errors κ τελικα κανει αποσύνδεση μετα απο καποιες ώρες ή συνεχόμενα καποιες φορές. ( εχω βάλει other vlan id 835 γτ δν εχουμε εδω ιδιοκτητο δικτυο κτλ)

Στο ΖΤΕ εχω CRC errors ( και FEC ) που οπως είδατε κ στην εικονα ειναι πολλά ξανά κ κάποιες αποσυνδεσεις ( λιγοτερες απο το tp link )

  . Ωστόσο η γραμμη ( καλώδιο απο είσοδο πολυκατοικίας κατευθείαν στο πρώτο μέσο μπαλκονιου απο τον τεχνικό ) ξεκινά να εψει CRC errors πάρα πολλά κ μερικες φορες γινεται πιο αργη ή τελικα κανει αποσυνδεση. Δλδ uptime πάνω απο μέρα ποτέ στην δική μου την 100αρα.

Ενω σε άλλο σημείο της πόλης με 50αρα αυτός ο φιλος που πηρα τηλ 667ωρες uptime με ελάχιστα σφάλματα πχ300;

ενω εμενα γραφει χιλιάδες σε καποιες ώρες

Επεξ/σία από iceage2609
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη μασατε παιδια! εγω προσπαθω να κατεβασω drivers για ενα εκτυπωτη canon και κατεβαζω με τα εκπληκτικα 9,2 kb/s.

απο το ftp του ntua κατεβαζω με 60 και το αντιστοιχο με nvidia. σε speed test ακουμπαω το 1,5 mbit.

η γραμμη μου συγχρονιζει στα 16 και μετα τις 01.00 το βραδυ εως τα ξημερωματα στρωνει η κατασταση.

υπαρχει νοημα να κανουμε καμια μαζικη καταγγελια ή μπα!

εγω βρισκομαι Κερκυρα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2020 στις 10:59 ΜΜ, ThReSh είπε

Α) Σύνδεση προς Εξωτερικό
 

COSMΟΤΕ 1060 Gbps OTEGlobe
Vodafone 720 Gbps Vodafone ( πρώην C&W )
WIND 303 Gbps Seabone, GTT
Nova 233 Gbps Seabone, Level3, DE-CIX, AMS-IX, BIX
EΔΕΤ 30 Gbps* GEANT
Inalan ( Athens / Thessaloniki ) 11 Gbps* Cogent, Seabone
HCN ( Thessaloniki ) 10Gbps*

Cogent, Seabone

https://www.adslgr.com/forum/threads/14462-Tα-δίκτυα-των-Παρόχων-στην-Ελλάδα-και-προς-το-Εξωτερικό

Last Edited 9/2/2020.

Δεν πρέπει όμως να λάβουμε υπόψιν και πόσους συνδρομητές έχει η κάθε εταιρία;

Εδώ έχει κάποια γραφήματα από την EETT για τους 4 μεγαλύτερους παρόχους https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/QualityIndicators/PerformanceChart/

Σε αυτή την περίπτωση η Vodafone είναι πρώτη και με διαφορά στην σύνδεση προς εξωτερικό εάν διαιρέσουμε το bandwidth με το πλήθος συνδρομητών.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, panos-88 said:

Δεν πρέπει όμως να λάβουμε υπόψιν και πόσους συνδρομητές έχει η κάθε εταιρία;

Σίγουρα, αλλά και το ποιος είναι ο μ.ο. ταχύτητας των συνδέσεων που έχει, μιας κι από σκέτο αριθμό συνδρομητών η Vodafone δεν έχει τους τριπλάσιους της Forthnet...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ThReSh είπε

Σίγουρα, αλλά και το ποιος είναι ο μ.ο. ταχύτητας των συνδέσεων που έχει, μιας κι από σκέτο αριθμό συνδρομητών η Vodafone δεν έχει τους τριπλάσιους της Forthnet...

Πάντως εγώ με vodafone (πρώην πελάτης cyta) έχω αγανακτήσει,100 φόρες πέφτει sto 24αρο τις τελευταίες μέρες.Online games απλά δεν παίζεις με τόσα DCs.Δεν θα με πείραζε χαμηλότερη ταχύτητα αρκεί να σταματούσαν οι αποσυνδέσεις.

Μονο ο ΟΤΕ δεν έχει θέματα από ότι ακούω, αλλά δε γυρiζω πίσω...

Επεξ/σία από Apaleytos80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, Apaleytos80 said:

Πάντως εγώ με vodafone (πρώην πελάτης cyta) έχω αγανακτήσει,100 φόρες πέφτει sto 24αρο τις τελευταίες μέρες.Online games απλά δεν παίζεις με τόσα DCs.Δεν θα με πείραζε χαμηλότερη ταχύτητα αρκεί να σταματούσαν οι αποσυνδέσεις.

Μονο ο ΟΤΕ δεν έχει θέματα από ότι ακούω, αλλά δε γυρiζω πίσω...

Τα Disconnects δεν έχουν σχέση με το μπούκωμα των κυκλωμάτων. 

Και με ΟΤΕ θα είχες θέμα αν το πρόβλημα που δημιουργεί τα DCs είναι καλωδιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Τα Disconnects δεν έχουν σχέση με το μπούκωμα των κυκλωμάτων. 

Και με ΟΤΕ θα είχες θέμα αν το πρόβλημα που δημιουργεί τα DCs είναι καλωδιακό.

Η γραμμή είναι μια χαρά,πότε δεν είχα θέματα ταχύτητας,DC με 3 διαφορετικους παροχους(μέχρι πριν μερικές μέρες). Ειναι ADSL ,αν εννοείς κάτι τέτοιο. Τωρα δεν ειχα ίντερνετ για μισή ώρα και μόλις ήρθε έπεσε πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εννοώ το ότι πέφτει είναι πλέον πρόβλημα της συγκεκριμένης γραμμής κι όχι επειδή έχει αυξηθεί η "κίνηση" πανελλαδικά. Αυτό που επηρεάζεται από την αυξημένη "κίνηση" δεν είναι οι αποσυγχρονισμοί αλλά η ταχύτητα με την οποία κατεβάζουμε και το latency (ping)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/3/2020 στις 5:36 ΜΜ, ThReSh είπε

Εννοώ το ότι πέφτει είναι πλέον πρόβλημα της συγκεκριμένης γραμμής κι όχι επειδή έχει αυξηθεί η "κίνηση" πανελλαδικά. Αυτό που επηρεάζεται από την αυξημένη "κίνηση" δεν είναι οι αποσυγχρονισμοί αλλά η ταχύτητα με την οποία κατεβάζουμε και το latency (ping)...

Χτες έκανε αποσυνδέσεις συνέχεια,δλδ από 25 Μαρτίου προοδευτικά όλο και χειρότερα. Πήρα δυο φόρες τηλ στο service,είδανε ότι η γραμμή παίζει καλά(ταχύτητα,ping,θόρυβο κτλ)  αλλά έχει ΠΑΡΑ μα πάρα πολλές αποσυνδέσεις.Το δώσανε σαν βλάβη,με 24αρη παρακολουθηση. Ήμουν  έτοιμος να δοκιμάσω ένα άλλο ρουτερ της cyta/vodafone μήπως φταίει αυτό ,αλλά σήμερα  όλη μέρα έχει πέσει 2-3 φόρες μόνο από το πρωί.

Επεξ/σία από Apaleytos80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρομερό πρόβλημα αυτή τη στιγμή, σχεδόν σε οτιδήποτε βγαίνει στο εξωτερικό. Δεν παίζει ούτε ραδιοφωνικό stream των 128kbps.

 

forthnet-routing-2903202202.png

Επεξ/σία από theanonymous
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...