Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia καλεί τους gamers να διαθέσουν τα συστήματα τους στη μάχη ενάντια στην ασθένεια COVID-19


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, eon.s60 είπε

Καλημέρα σε όλους και σε όλες. 

Υπάρχει κάποια ομάδα του insomnia να το βάλουμε;

Οχι απο οσο ξερω,τρεχτο και μονος σου δεν πειραζει,εγω το τρεχω σε τρια μηχανηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 23/3/2020 στις 6:30 ΜΜ, sith'ari είπε

Τα 470Pflops😮 πώς σου φαίνεται ως συνεισφορά από την Gaming Community ??

""καλούτσικη"" 😉απόδοση δε νομίζεις ? Δες το σημερινό βίντεο του GamersNexus και θα διαπιστώσεις ότι έπεσες λίγο έξω στις εκτιμήσεις σου !! :

F@H Faster Than 7 Supercomputers

 

Εδώ πέρα μιλάει για υπολογιστές που έχουν 4 κάρτες σε sli η crossfire επεξεργαστές χιλιάδων ευρώ με πανάκριβα coolings εγώ μίλησα για μία μόνο 1070. ναι φυσικά αν μου βάλεις σαν δεδομένα άλλες κάρτες και clusters και διάφορα άλλα πράγματα εννοειτε και είναι πολύ μεγαλύτερη η διαφορά .Καθώς επίσης γνωρίζω για το gaming community αλλά μίλαγα για έναν μέσο gamer που θα κάνει ένα απλό folding και χωρίς να χρειαστεί στο τέλος του μήνα να πάρει δάνειο να πληρώσει την ΔΕΗ για αυτό μίλησα προσωπικά στον κύριο που έγραψε το comment αυτό και δεν έμπλεξα communities . Όπως επίσης άλλο να κάνεις mining σε κάρτα γραφικών για bitcoins και άλλο σε ASIC cards. Παρακαλώ να συγκρίνουμε πορτοκάλια με πορτοκάλια και όχι με καρπούζια αλλά ναι κατά τα άλλα συμφωνώ σε αυτά που λες απλά είναι άτοπα για αυτό που παραθέτω παραπάνω.

Νο offense! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kostas.... είπε

Εδώ πέρα μιλάει για υπολογιστές που έχουν 4 κάρτες σε sli η crossfire επεξεργαστές χιλιάδων ευρώ με πανάκριβα coolings εγώ μίλησα για μία μόνο 1070. ναι φυσικά αν μου βάλεις σαν δεδομένα άλλες κάρτες και clusters και διάφορα άλλα πράγματα εννοειτε και είναι πολύ μεγαλύτερη η διαφορά .Καθώς επίσης γνωρίζω για το gaming community αλλά μίλαγα για έναν μέσο gamer που θα κάνει ένα απλό folding και χωρίς να χρειαστεί στο τέλος του μήνα να πάρει δάνειο να πληρώσει την ΔΕΗ για αυτό μίλησα προσωπικά στον κύριο που έγραψε το comment αυτό και δεν έμπλεξα communities . Όπως επίσης άλλο να κάνεις mining σε κάρτα γραφικών για bitcoins και άλλο σε ASIC cards. Παρακαλώ να συγκρίνουμε πορτοκάλια με πορτοκάλια και όχι με καρπούζια αλλά ναι κατά τα άλλα συμφωνώ σε αυτά που λες απλά είναι άτοπα για αυτό που παραθέτω παραπάνω.

Νο offense! 

fold.PNG.d75dd4826104c2e256515061b72e87db.PNG

Από τις 435 000 κάρτες γραφικών και 590 000 επεξεργαστές πόσοι να είναι σε clusters ή sli crossfire (που δεν δουλεύει έτσι) κ.τ.λ. ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 26/3/2020 στις 7:07 ΜΜ, giorgosZMG είπε

Μπορούμε να αποδείξουμε ότι το folding@home δεν κάνει κάποιο είδος mining παράλληλα με την προσπάθεια κατά του Covid-19?

ΌΧΙ ... (λέω εγώ τώρα με το καχύποπτο μυαλό μου) 

 

Στις 26/3/2020 στις 10:34 ΜΜ, NT1G είπε

Ακούστηκες.

 

Οφείλω να παραδεχτώ ότι αν και όταν το πρωτοάκουσα μου φάνηκε σενάριο επιστημονικής φαντασίας(sic) , τελικά δεν έπεσες και πολύ μακριά από την πραγματικότητα. Όντως ,έχει γίνει λόγος ότι Υπερ-υπολογιστές που σχετίζονταν με το πρόγραμμα έρευνας για τον Covid-19 , έγιναν στόχος εκμετάλλευσης από ομάδες χάκερ για mining

Βέβαια δεν είμαι σίγουρος αν κάτι τέτοιο είχες στο μυαλό σου όταν έκανες το σχόλιο , αλλά όπως και να'χει σε κάποιο βαθμό σίγουρα είχες δίκιο ως προς τον τελικό στόχο😉 .

(*ίσως όχι τόσο ως προς το ποιοι ήταν οι υποκινητές της ενέργειας μιας και νομίζω ότι υπονοούσες τους ίδιους τους δημιουργούς του project) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, sith'ari είπε

Οφείλω να παραδεχτώ ότι αν και όταν το πρωτοάκουσα μου φάνηκε σενάριο επιστημονικής φαντασίας(sic) , τελικά δεν έπεσες και πολύ μακριά από την πραγματικότητα. Όντως ,έχει γίνει λόγος ότι Υπερ-υπολογιστές που σχετίζονταν με το πρόγραμμα έρευνας για τον Covid-19 , έγιναν στόχος εκμετάλλευσης από ομάδες χάκερ για mining

Βέβαια δεν είμαι σίγουρος αν κάτι τέτοιο είχες στο μυαλό σου όταν έκανες το σχόλιο , αλλά όπως και να'χει σε κάποιο βαθμό σίγουρα είχες δίκιο ως προς τον τελικό στόχο😉 .

(*ίσως όχι τόσο ως προς το ποιοι ήταν οι υποκινητές της ενέργειας μιας και νομίζω ότι υπονοούσες τους ίδιους τους δημιουργούς του project) 

Θεωρώ ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο στην εποχή που ζούμε και πάντα σκέφτομαι, πώς θα σκεφτόταν ο άλλος για να εκμεταλευτεί μια κατάστση για δικό του συμφέρον ($$$).

Λυπάμαι, που εν μέρει είχα δίκιο.

Επεξ/σία από giorgosZMG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...