Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia καλεί τους gamers να διαθέσουν τα συστήματα τους στη μάχη ενάντια στην ασθένεια COVID-19


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ μπορεί να το κάνω όταν πάω σπιτι. Όμως καλό θα ήταν να δώσει κάνα δωράκι η Nvdia, ψηφιακό είναι δεν τους κοστίζει κάτι.. Χοντρικά πόσο θα καίει σε 24ωρη βάση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Jophiel είπε

Ακούγεται σκληρό, αλλά αυτό είναι δουλειά του κράτους. Όχι των πολιτών. Να καταπολεμήσει την φοροδιαφυγή των επιχειρήσεων, να τις φορολογήσει σωστά και να δώσει τα χρήματα στην έρευνα για την αντιμετώπιση του ιού και όχι να ψηφίζουν "ειδικούς φορολογικούς συντελεστές" για μεγάλες επιχειρήσεις και μετά να επιστρατεύεται η βοήθεια των πολιτών...

Ο καθένας, βέβαια, είναι ελεύθερος να βοηθήσει, κατά συνείδηση, αλλά είναι λίγο υποκριτικό όλο αυτό.

Κανένα κράτος ή εταιρεία δεν έχει την επεξεργαστική δύναμη εκατομμυρίων καρτών γραφικών. Είναι αστεία η σύγκριση του δημοσίου των κρατών με τις κάρτες γραφικών όλου του κόσμου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

Προς το παρών και εγώ το έχω στο any disease

 

36 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Παιδιά το έβαλα. Το αφήνω εκεί που λέει any dicease? 

any dicease το αφήνετε 😉

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειάζεται να χτυπήσει πανδημία ή πυρηνικός πόλεμος για να βοηθησουν κάποιοι εθελοντικά αυτό που γίνεται εδώ και 15 χρόνια..

https://www.worldcommunitygrid.org/discover.action

και με κάμποσες ελληνικές ομάδες https://www.worldcommunitygrid.org/stat/viewStatsByTeamAT.do?typeFilter=0&countryFilter=GR&sort=points&pageNum=1&numRecordsPerPage=50
απλά το μυαλό μας έχει γίνει πουρές με Instagram, facebook, Freddo espresso, Ολυμπιακό και την Τζένη την ξανθιά στην γωνία με την κωλάρα...

Και δεν λέω ρε παιδιά μαζί σας αλλά ψαχτείτε λίγο..

Επεξ/σία από tuxpower
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babios είπε

Δεν θέλω να ακουστώ εχθρικός αλλά για αυτό πάμε όπως πάμε... Επειδή πολλοί σκέφτονται σαν και σένα. Ήθελα να ήξερα πραγματικά ποιος νομίζεις ότι είναι το κράτος???? Το κράτος είσαι εσύ και εγώ φίλε μου. Καλά λέει ο ΑΡΚΑΣ ότι ατομική ευθύνη είναι άγνωστες λέξεις για τον Ελληνα! 

Εσυ και εγω δεν φοραμε στολιτσα και δεν δουλευουμε σαν νοσηλευτες. Ουτε κλεινουμε νοσοκομεια και εχουμε να κανουμε 5700 αιτησεις νοσηλευτων για 426 θεσεις απο το 2016.  Ο Αρκας τωρα ειναι το κορακι που "σαρκαζει πανω απο την σαρκα μας " και πληρωνεται κανονικα στο γραφειακι του.  Τωρα αν ειναι ηρωισμος το ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ και γραφουμε αραδες τι να πουν αυτοι που δουλευουν με μολυσμενους και 640 ευρω χωρις αδειες και με τεραστιες ελλειψεις.

  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Souls33k είπε

Αφού έχει ήδη "επιταχθεί" ο "ισχυρότερος υπολογιστής του κόσμου" για τις σχετικές με τον κορωνοϊό έρευνες, πόση διαφορά θα κάνει πιά το Folding@Home?!...

Ο ισχυρότερος υπολογιστής έχει ισχύ 500 Pflops δηλαδή 10^15 flops(πράξεις ανα sec) μία μέτρια κάρτα γραφικών που έχουμε σπίτι μας 1070 π.χ

έχει περίπου 120 gflops δηλαδή 12x10^9 flops (ανα/sec) έστω λοιπόν για να καταλάβεις πόση σημασία έχεις και ΕΣΥ αν 100.000 κάνουν "mining"

με την ίδια κάρτα θα παράγουν το δευτερόλεπτο 12 ptflops ανα/sec τα υπόλοιπα είναι στην κρίση σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, tuxpower είπε

Δεν χρειάζεται να χτυπήσει πανδημία ή πυρηνικός πόλεμος για να βοηθησουν κάποιοι εθελοντικά αυτό που γίνεται εδώ και 15 χρόνια..

https://www.worldcommunitygrid.org/discover.action

και με κάμποσες ελληνικές ομάδες https://www.worldcommunitygrid.org/stat/viewStatsByTeamAT.do?typeFilter=0&countryFilter=GR&sort=points&pageNum=1&numRecordsPerPage=50
απλά το μυαλό μας έχει γίνει πουρές με Instagram, facebook, Freddo espresso, Ολυμπιακό και την Τζένη την ξανθιά στην γωνία με την κωλάρα...

Και δεν λέω ρε παιδιά μαζί σας αλλά ψαχτείτε λίγο..

Τι κανουμε εδω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babios είπε

Δεν θέλω να ακουστώ εχθρικός αλλά για αυτό πάμε όπως πάμε... Επειδή πολλοί σκέφτονται σαν και σένα. Ήθελα να ήξερα πραγματικά ποιος νομίζεις ότι είναι το κράτος???? Το κράτος είσαι εσύ και εγώ φίλε μου. Καλά λέει ο ΑΡΚΑΣ ότι ατομική ευθύνη είναι άγνωστες λέξεις για τον Ελληνα! 

Αν εσύ θεωρείς "δικό σου" αυτό το κράτος που άφησε μέχρι τελευταία στιγμή υποστελεχωμένο το ΕΣΥ, τότε θα αντιστρέψω το επιχείρημα σου και θα πω ότι για αυτό πάμε όπως πάμε, γιατί συστοιχιζεται ο κοσμακης κάτω από "ξένες σημαίες". Προσωπικά συμμετέχω στο εγχείρημα, αλλά μου είναι πολύ ξεκάθαρο ότι αντί να ξοδεύονται τόσα χρήματα παγκοσμίως σε εξοπλιστικά προγράμματα, θα ήταν σίγουρα πιο ωφέλιμο να αυξάνονταν οι χρηματοδοτήσεις σε έρευνα και ανάπτυξη. Κι επειδή αν ήταν στο χέρι μου θα το έκανα, θεωρώ ότι αυτό το κράτος σίγουρα δεν είναι δικό μου και δεν με αντιπροσωπεύει σε κανένα επίπεδο. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Ανοίγουμε και κανένα λινκ ρε παιδιά

image.png.971fd2c9a3ae08a97b25b805f1999b8f.png

ας ενημερωθει σωστα το αρχικο αρθρο. Τα διαθεσιμα λειτουργικα μας ενδιαφερουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για να μεταφέρω κάποιες πρόσθετες πληροφορίες, τις τελευταίες μέρες η συμμετοχή από gamers είναι συγκλονιστική στο βαθμό που εξαντλήθηκαν τα διαθέσιμα tasks (work units) και επίσης οι servers είχαν ολιγόωρα downtimes. 

Η επικρατούσα "ομάδα" είναι η pcmasterrace και ακολουθεί η linuxtechtips που επίσης έχει κάνει ένα "call" για συμμετοχές.

Αυτός είναι και ο λόγος που ίσως αν τρέξετε την εφαρμογή / υπηρεσία μπορεί να μη βρει άμεσα νέα Work Units (γιατί παράγουν νέα, on-the-fly) αλλά αν το αφήσετε να τρέχει λογικά σε κάποια στιγμή θα του ανατεθεί κάτι. 

Στις 19 Μαρτίου στις 4:00 pm EST (10:00 PM δική μας) θα γίνει ένα AMA session στο reddit (/r/pcmasterrace) με ερωταπαντήσεις σχετικά με το project και τη συνεισφορά του στον αγώνα κατά του νέου ιού. 

Χθες δημοσιεύτηκε και ένα επεξηγηματικό post (στα Αγγλικά) με σχετικά απλά λόγια για το πώς λειτουργεί το project και τι ελπίζουν να βρούν με αυτό:

https://foldingathome.org/2020/03/15/coronavirus-what-were-doing-and-how-you-can-help-in-simple-terms/

Site: https://foldingathome.org/

Calls για εθελοντές ή/και προσφορά επεξεργαστικής ισχύος έχουν κάνει επίσης και οι Intel Gaming, Github, CoreWeave, κ.α.

 

Και σε σχετική σημείωση για τα άθλια μηνύματα στο παρόν νήμα: Όσον αφορά τον COVID-19 και την πληροφόρηση γύρω από αυτό, ακούτε ή διαβάστε μόνο επίσημες πηγές αυστηρά και ενημερωθείτε σωστά και όσο περισσότερο μπορείτε. Τα "εγώ πιστεύω πως", "διάβασα κάπου", και λοιπές ανεύθυνες δηλώσεις, γειώστε τα άμεσα. Δεν οδηγούν κάπου παραγωγικά / δεν βοηθούν σε τίποτα.

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...