Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia καλεί τους gamers να διαθέσουν τα συστήματα τους στη μάχη ενάντια στην ασθένεια COVID-19


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μακάρι να μπορέσουμε όλοι και να προσπαθήσουμε , για το κοινό καλό. Αλλά συγγνώμη από εμένα ,επειδή δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα για αυτό, μήπως είναι απλά μια φούσκα ??? Όποιος γνωρίζει ας μας ενημερώσει.Αν όντως είναι καλό , γιατί όχι ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Ναι μόνο που σε αυτή την περίπτωση νομίζω ότι καλείσαι εσύ ο ίδιος να παλέψεις (αν θέλεις) πρωτίστως για τον εαυτό σου και τους συνανθρώπους σου. Όχι για το κράτος σου. Μιας και η βοήθεια αυτή και τα οφέλη της δεν περιορίζονται μόνο στη δική σου χώρα και στο δικό σου κράτος.  

Όσο αναφορά την χρηματοδότηση, θα ήταν όντως καλή λύση αλλά πρέπει να σκεφτείς ότι αυτή τη στιγμή υπάρχουν πολύ μεγαλύτερες προτεραιότητες από τον ατομικό μας λογαριασμό της ΔΕΗ εξαιτίας του folding. Πολλοί κλάδοι που είναι απολύτως απαραίτητοι για να λειτουργήσει ο πολιτισμός μας (πχ ιατρική περίθαλψη, μεταφορές, παραγωγή) δοκιμάζονται και απειλούνται αυτή τη στιγμή και σίγουρα θα ζητήσουν κι αυτοί την ανάλογη οικονομική ελάφρυνση από τα κράτη. 

Κανένα κράτος δεν μπορεί να τα κάνει όλα μόνο του χωρίς βοήθεια κι εμείς απλά να αράζουμε και να ασκούμε κριτική εκ του ασφαλούς. Θέλουμε να είμαστε όλοι ασφαλείς, καλοπληρωμένοι, με συντάξεις, με χαμηλή φορολογία, με κορυφαία ιατρική κάλυψη, με υποδομές, με στρατό, με σύγχρονα μεταφορικά μέσα, με , με ,με ,με. Ε υπάρχει ένα όριο σε όλα αυτά.

Επίσης μη νομίζουμε ότι όλα κρίνονται από το αν στην τελική θα κάνουμε εμείς folding ή όχι. Δεν πρόκειται για κίνηση απελπισίας. Μια απλή παράκλιση είναι μήπως και ξεμπερδέψουμε από αυτό λίγο πιο γρήγορα. 

Έγραψα ότι ο καθένας μπορεί να συμμετέχει κατά συνείδηση. 

Δε μίλησα για την επιβάρυνση του ρεύματος σε κανένα πόστ μου. Βεβαίως και πρέπει να αποζημιωθούν οι κλάδοι που χάνουν χρήματα αυτή τη στιγμή που μιλάμε, αλλά δεν το βλέπω. Εκτός αυτού δε βλέπω κανένα έλεος για τους εργαζόμενους στα σουπερ μαρκετ, που τους βάζουν να δουλεύουν διευρυμένο ωράριο και Κυριακές... Αυτοί, προφανώς, έχουν κάποιο είδος ανοσίας... 

Δεν έγραψα να τα κάνει μόνο του. Το πρόβλημα αφορά πάρα πολλά κράτη. Θα έπρεπε να συγκροτήσουν μια συνισταμένη προσπάθεια σε αυτό. Εϊναι προφανές ότι από τη στιγμή που κάποιος πλήρωνε μια ζωή εισφορές για να πάρει μια καλή σύνταξη, τότε περιμένει να πάρει μια καλή σύνταξη. Δεν έχει αυτό κάποια σχέση με τον κορονοϊό. Αυτά, υποτείθεται ότι είναι χρήματα που μαζεύονται από φόρους. Όχι από συντάξεις.

Ξαναγράφω: δεν είπα να μην γίνει, αλλά ΠΡΩΤΑ θα έπρεπ να παλεύουμε για ένα κρατικό μηχανισμό που κάνει σωστά τη δουλειά του. Μετά, μπορούμε να βοηθήσουμε και εμείς. Όχι με την αντίθετη σειρά προτεραιότητας.

15 ώρες πριν, nosstrom είπε

Κάτι τέτοιες ώρες νομίζω ότι δε χρειάζεται να αναρωτηθούμε πια δουλειά, είναι ποιανού. Βοηθάμε όλοι όπως μπορούμε.Δε στο είπε κάποιο κράτος αυτό μια εταιρία στο είπε και στην ουσία σου είπε "gamers ενωθείτε"Το πράγμα αυτό έσκασε και απαιτούνται γνώσεις όσο το δυνατό γρηγορότερα για να βρεθεί λύση. Ως Έλλην λοιπόν και σύμφωνα με τη παιδεία που έχω πάρει, όποια και είναι αυτή και δε χρειάζεται να πάς πανεπιστήμιο υπάρχει στο DNA μας,δε με ενδιαφέρει αν είναι δουλειά του κράτους ή του μπακάλι, θα βοηθήσω και θεωρώ ότι υπάρχουν πάρα πολλοί σαν και εμένα που πιστεύουν το ίδιο. Οπότε δε με ενδιαφέρει η υποκρισία και όλα αυτά, ούτε οι κουβέντες του καφέ να περνάει η ώρα ούτε η φορολόγια για τις επιχειρήσεις και τους δημοσίους . Οντως το τι θα κάνει ο καθένας είναι δικό του θέμα... ε? μέχρι να αρχίσει να τον αφορά φυσικά..... ε?  Αν δεν έχεις άτομο μέσα στην οικογένεια που να ανήκει στις ευπαθείς ομάδες,κοίτα γύρω σου και πες μου στη γειτονιά σου, θεωρώ  ότι μεγάλο ποσοστό ανήκουμε στις ευπαθείς ομάδες, τσέκαρε να δείς. Προσφατα χειρουργημένοι άνθρωποι πχ στη καρδιά,, άνθρωποι τρίτης ηλικίας που σίγουρα δε θα αντέξουν, χρόνιοι καπνιστές και σίγουρα πολλοί άλλοι στη λίστα.

Υγεία εύχομαι σε όλους.                                                                                                                                                                                         

Τέτοιες ώρες ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να αναρωτηθούμε. Σε περιόδους ηρεμίας όλοι θα σε γράψουν στα παλιά τους τα παπούτσια ή θα σου πουν "άσε να εμφανιστεί το πρόβλημα και θα αναλάβουμε τότε δράση".

Το να πιέσεις να αναλάβει το κράτος την ευθύνη του (ειδικά αν γίνονταν σε παγκόσμιο επίπεδο) θα ήταν η μεγαλύτερη βοήθεια που μπορούσες να προσφέρεις σαν πολίτης. Αυτό που αναφέρει το άρθρο είναι ψίχουλα. Μπορεί και να μην βγει και τίποτα. Ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο είναι. 

Δεν είναι κουβέντα του καφέ. Είναι ατομική σου υποχρέωση σαν πολίτης δημοκρατικού καθεστώτος. Η δουλειά του κράτους είναι να εισπράττει φόρους και να τους χρησιμοποιεί για την ασφάλεια και την ευημερία των πολιτών του (εκτός των άλλων). Αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό, τότε θα πρέπει να διαβάσεις το Σύνταγμα της Ελλάδος, όπου αναφέρεται καθαρά. Αν αυτό το βλέπεις σαν "θεωρία", τότε να δεις και σαν θεωρία ότι αν σκοτώσεις κάποιον θα πας φυλακή. Και στις 2 περιπτώσεις είναι νόμος και πρέπει να γίνεται πράξη, όχι να μένει θεωρία. Αυτή είναι η διαφορά μας.

Έχω τον αδερφό μου, που ανήκει στις ευπαθείς ομάδες (σκλήρυνση κατά πλάκας). ΑΚΡΙΒΩΣ γι αυτό και ζητάω να βρεθεί λύση σύντομα. Από τους αρμοδιους, όχι άμεσα από τους πολίτες. Όμως δεν είναι μόνο αυτό. Σε πολλές άλλες περιπτώσεις το κράτος τον έχει αφήσει ακάλυπτες περιπτώσεις ανθρώπων που έχουν ανάγκη. Κάποια στιγμή αυτό θα πρέπει να σταματήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει παιδιά.

Μην διαρρυγνύετε και τα ιμάτια σας επειδή κάποιος προσέβαλε την ευγενή διάθεση σας να σώσετε τον κόσμο διαθέτοντας τις κάρτες γραφικών σας. 

Καλύτερα ας αναλογιστούμε όλοι πόσο πολύ συμβάλλουμε στην σωτηρία του κόσμου όταν αποφασίζουμε να αγοράσουμε ενεργοβόρες κάρτες γραφικών καθαρά για λόγους "ΨΥΧΑΓΩΓΙΑΣ". Δεν αναφέρομαι καν στο ζήτημα της παραγωγής και κατανάλωσης, λειτουργίας εργοστασίων κλπ.

Προσωπικά το βρίσκω υποκριτικό να θέλω να σώσω τον κόσμο από τον ιό αλλά να μην με ενδιαφέρει η υγεία κάποιων άλλων ανθρώπων λόγω του ρεύματος που καίω για να παίζω COD, και του ρεύματος που πρέπει να καταναλωθεί σε ένα εργοστάσιο κάπου στην μακρινή Ανατολή για να παραχθεί η επόμενη αγαπημένη κάρτα γραφικών μου, με την οποία θα παίξω το επόμενο super duper fps, το οποίο θα με κάνει να νιώσω ... ξεχωριστός ως gamer....ως άνθρωπος, ενώ πιθανώς κάποιοι άνθρωποι πλησίον του εργοστασίου κατασκευής να πεθαίνουν σε βάθος χρόνου από τους τύπους εκπομπής.

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασα το προγραμμα στον ταπεινο μου athlon ετρεξε κανα δυο εργασιες και τωρα εχει μπει σε τριωρη αναμονη επικοινωνιας με τον σερβερ,μαλλον εχουν ξεμεινει απο πακετα εργασιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, snips είπε

Εντάξει παιδιά.

Μην διαρρυγνύετε και τα ιμάτια σας επειδή κάποιος προσέβαλε την ευγενή διάθεση σας να σώσετε τον κόσμο διαθέτοντας τις κάρτες γραφικών σας. 

Καλύτερα ας αναλογιστούμε όλοι πόσο πολύ συμβάλλουμε στην σωτηρία του κόσμου όταν αποφασίζουμε να αγοράσουμε ενεργοβόρες κάρτες γραφικών καθαρά για λόγους "ΨΥΧΑΓΩΓΙΑΣ". Δεν αναφέρομαι καν στο ζήτημα της παραγωγής και κατανάλωσης, λειτουργίας εργοστασίων κλπ.

Προσωπικά το βρίσκω υποκριτικό να θέλω να σώσω τον κόσμο από τον ιό αλλά να μην με ενδιαφέρει η υγεία κάποιων άλλων ανθρώπων λόγω του ρεύματος που καίω για να παίζω COD, και του ρεύματος που πρέπει να καταναλωθεί σε ένα εργοστάσιο κάπου στην μακρινή Ανατολή για να παραχθεί η επόμενη αγαπημένη κάρτα γραφικών μου, με την οποία θα παίξω το επόμενο super duper fps, το οποίο θα με κάνει να νιώσω ... ξεχωριστός ως gamer....ως άνθρωπος, ενώ πιθανώς κάποιοι άνθρωποι πλησίον του εργοστασίου κατασκευής να πεθαίνουν σε βάθος χρόνου από τους τύπους εκπομπής.

Κανείς δεν διαρρηγνύει ιμάτια, μη γίνεσαι γραφικός. 

Και μπορεί προσωπικά να βρίσκεις υποκριτικό το ότι κάποιος θα διαθέσει κάποια resources από GPU ή CPU του συστήματος που ήδη κατέχει, αλλά η υποκρισία βρίσκεται ουσιαστικά στην άποψη σου ότι, όχι, καλύτερα να σκεφτούμε ένα εντελώς άλλο πρόβλημα; και να νιώσουμε άσχημα με ένα σενάριο που έχεις στο μυαλό σου, γιατί εκεί βρήκες εσύ το ηθικά ανώτερο σκαλί να κάτσεις. 

Παράκληση για όσους συνεχίσουν στο παρόν, μείνετε on-topic, και μην εκτροχιάζετε τη συζήτηση επειδή σκεφτήκατε ένα άλλο πρόβλημα του κόσμου ή επειδή πιστεύετε ότι πρόκειται για φούσκα χωρίς να έχετε διαβάσει το αρχικό μήνυμα, ή πληροφορίες που δόθηκαν μόλις σε προηγούμενα μηνύματα .

Αν δεν θέλετε να συμμετέχετε σε μια εθελοντική προσπάθεια, μπορείτε ωραία και όμορφα να απέχετε από αυτή. Ή έστω να παρουσιάσετε αντεπιχειρήματα τεκμηριωμένα πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2020 στις 12:06 ΜΜ, tsarouc είπε

Παιδιά το έβαλα. Το αφήνω εκεί που λέει any dicease? Έχει για καρκίνο πάρκισον κλπ και any dicease... Δεν είδα πουθενά για κορονοιό... 

έτσι και αλλιώς το έβαλα όταν είναι idle το μηχάνημα και θα το έχω μόνιμα από εδώ και πέρα πολύ καλή φάση... Αλλά για να δώσουμε έμφαση στον κορονα πρέπει να κάνουμε κάτι ιδιαίτερο ξέρει κανείς?

Ναι και εγώ εχτές "ψαχνόμουνα" σχετικά με το ίδιο θέμα. Πρέπει να βάλεις ότι ανήκεις στην ομάδα του PCMasterRace δηλαδή στην "team" να γράψεις : 225605 . Μόλις μπεις στην εν λόγω ομάδα θα σε συνδέσει με το project σχετικά με τον COVID-19 (corona virus). Λεπτομέρειες έχει αναρτήσει η nVidia στο twitter ( πήγαινε δες στα tweet της "nvidia Geforce" όχι της μητρικής "nvidia" ) σε παραπέμπει σε λινκ του PCMasterRace , συγκεκριμένα αυτό :

στο οποίο αναφέρεται και ο αριθμός της ομάδας που πρέπει να βάλεις 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, sith'ari είπε

Ναι και εγώ εχτές "ψαχνόμουνα" σχετικά με το ίδιο θέμα. Πρέπει να βάλεις ότι ανήκεις στην ομάδα του PCMasterRace δηλαδή στην "team" να γράψεις : 225605 . Μόλις μπεις στην εν λόγω ομάδα θα σε συνδέσει με το project σχετικά με τον COVID-19 (corona virus). Λεπτομέρειες έχει αναρτήσει η nVidia στο twitter ( πήγαινε δες στα tweet της "nvidia Geforce" όχι της μητρικής "nvidia" ) σε παραπέμπει σε λινκ του PCMasterRace , συγκεκριμένα αυτό :

στο οποίο αναφέρεται και ο αριθμός της ομάδας που πρέπει να βάλεις 😉

Αυτα ειναι κολπα των ομαδων για να παιρνουν τα credits αν βαλει any disease προτεραιότητα εχουν για covid 19. Εμεις με μερικα παιδια απο εδω στην ομαδα που φτιαξαμε μια χαρα τρεχουμε για τον συγκεκριμένο σκοπο ;)

Και cpu και gpu τρεχουν για covid 19 οπως θα δεις

1.png.b7d1a31a150ffcc10cb07284b4ad2ab0.png

 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2020 στις 2:11 ΜΜ, NT1G είπε

Και τα δύο χρησιμοποιεί. Τώρα τα projects για τον ιό είναι μάλλον GPU. 

Σωστό 🙂!!

προς το παρόν έχω βάλει medium settings στο folding@home και μετά μπήκα στο task manager των windows να δω τι είδους hardware utilization κάνει.

H CPU τρέχει περίπου στο 15% , ενώ η GPU τρέχει περίπου στο 45% .

(*στο project για τον Κορονοϊό . Σε κάποια άλλα project μπορεί να δεις την CPU να έχει μεγαλύτερο φόρτο από την GPU)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, than0s88 είπε

τις τιμες της θα τις ριξει αραγε η nvidia για να μπορουμε να φολνταρουμε?

Δεν έχει σημασία τι GPU έχεις.

Οι περισσότερες GPUs , αν όχι όλες , είναι συμβατές(*όχι ίδιων δυνατοτήτων εννοείται). Απλώς η nVidia ήταν αυτή που "προώθησε" την εν λόγω προσπάθεια/project😉.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2020 στις 1:39 ΜΜ, NEKROMA είπε

Με την gtx970 έχει νόημα η να μην μπω καν στην διαδικασία?

Εγώ κάνω ήδη με την gtx 980. Φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aris1986 είπε

Βαζετε μερικοι cpus 15 ετιας.. Ειπαμε,.. Και ρευμα καινε και ουτε σε ιωση δεν βοηθανε...

Εφόσον έχουν την καλή διάθεση να βοηθήσουν, μικρή ή μεγάλη βοήθεια δεν έχει σημασία, είναι η χαρά της προσφοράς σε αυτή την δύσκολη κατάσταση που βιώνουμε όλοι μας.  

Από τεχνικής άποψης τώρα, είναι προγραμματισμένο, και να θέλεις, να μην αναθέτει εργασίες σε κάποια συστήματα, πχ i386 & i686 παλιές gpu κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, snips είπε

Εντάξει παιδιά.

Μην διαρρυγνύετε και τα ιμάτια σας επειδή κάποιος προσέβαλε την ευγενή διάθεση σας να σώσετε τον κόσμο διαθέτοντας τις κάρτες γραφικών σας. 

Καλύτερα ας αναλογιστούμε όλοι πόσο πολύ συμβάλλουμε στην σωτηρία του κόσμου όταν αποφασίζουμε να αγοράσουμε ενεργοβόρες κάρτες γραφικών καθαρά για λόγους "ΨΥΧΑΓΩΓΙΑΣ". Δεν αναφέρομαι καν στο ζήτημα της παραγωγής και κατανάλωσης, λειτουργίας εργοστασίων κλπ.

Προσωπικά το βρίσκω υποκριτικό να θέλω να σώσω τον κόσμο από τον ιό αλλά να μην με ενδιαφέρει η υγεία κάποιων άλλων ανθρώπων λόγω του ρεύματος που καίω για να παίζω COD, και του ρεύματος που πρέπει να καταναλωθεί σε ένα εργοστάσιο κάπου στην μακρινή Ανατολή για να παραχθεί η επόμενη αγαπημένη κάρτα γραφικών μου, με την οποία θα παίξω το επόμενο super duper fps, το οποίο θα με κάνει να νιώσω ... ξεχωριστός ως gamer....ως άνθρωπος, ενώ πιθανώς κάποιοι άνθρωποι πλησίον του εργοστασίου κατασκευής να πεθαίνουν σε βάθος χρόνου από τους τύπους εκπομπής.

Θα έγραφα για το ''υποκριτικό'' της όλης κατάστασης αλλά πήρες την απάντηση σου από τον mod, πάλι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...