Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia καλεί τους gamers να διαθέσουν τα συστήματα τους στη μάχη ενάντια στην ασθένεια COVID-19


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, czarjuly είπε

Ρε παιδια εγω με τη cpu που τρεχω καθε work unit χρειαζεται 13-15 ωρες να ολοκληρωθει 

Στα δικα σας μηχανηματα που ειναι συγχρονα σε ποση ωρα την ξεπετατε;

Παίζει ρόλο το WU και ο επεξεργαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, czarjuly είπε

Ρε παιδια εγω με τη cpu που τρεχω καθε work unit χρειαζεται 13-15 ωρες να ολοκληρωθει 

Στα δικα σας μηχανηματα που ειναι συγχρονα σε ποση ωρα την ξεπετατε;

Με τον 3700x αναλογα το working unit απο μιση εως μια ωρα και σε σπανιες περιπτωσεις μπορει να παρει καποιο μεγαλο πανω απο 1 ωρα, τι cpu εχεις?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Με τον 3700x αναλογα το working unit απο μιση εως μια ωρα και σε σπανιες περιπτωσεις μπορει να παρει καποιο μεγαλο πανω απο 1 ωρα, τι cpu εχεις?

Εναν athlon εχω κι ενα sempron ειπα να τα ριξω κι αυτα στην μαχη😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προσοχή κυκλοφορεί phishing απάτη. Ο κανονικός client είναι διαθέσιμος στο επίσημο site του Folding@Home. 

Από το Folding@Home δεν στέλνουν e-mails για να κατεβάσετε client. 

https://www.bleepingcomputer.com/news/security/redline-info-stealing-malware-spread-by-folding-home-phishing/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου κανει κατι παλαβα ο client ,ενω εδω και δεκα ωρες δεν ειχε παρει work unit κανω quit τον ξανανοιγω και τωρα δειχνει οτι επεξεργαζεται κομματι στα 45%(απο το επισημο site εχω κατεβασει τον client)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ο client δείχνει το status του service που έχει εγκατασταθεί. 

Με απλό quit του client δεν σταματάει και το service. Θα τρέχει στο background και ενδέχεται να παίρνει WUs.

Αν θέλεις να το σταματήσεις πρέπει να κάνεις pause (ή finish) τα slots (τυπικά CPU ή/και GPU). Ή να επιλέξεις Stop Folding (από τον Web client) που κάνει το ίδιο αυτόματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι αν είχε αναφερθεί εδώ ή αλλόυ, τι μπορεί να κάνει όλο αυτό με το distributed computing και γιατί δεν βάζουν supercomputers μόνο, αλλά ... 

Αναφορά σε κείμενο

Folding@Home Now More Powerful Than World's Top 7 Supercomputers, Combined

https://www.tomshardware.com/news/folding-at-home-worlds-top-supercomputers-coronavirus-covid-19

Αναφορά σε κείμενο

...the Folding@Home network is now pushing out 470 PetaFLOPS of raw compute power. To put that in perspective, that's twice as fast as Summit, the world's fastest supercomputer, making the network faster than any known supercomputer. ...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2020 στις 1:19 ΜΜ, Kostas.... είπε

Ο ισχυρότερος υπολογιστής έχει ισχύ 500 Pflops δηλαδή 10^15 flops(πράξεις ανα sec) μία μέτρια κάρτα γραφικών που έχουμε σπίτι μας 1070 π.χ

έχει περίπου 120 gflops δηλαδή 12x10^9 flops (ανα/sec) έστω λοιπόν για να καταλάβεις πόση σημασία έχεις και ΕΣΥ αν 100.000 κάνουν "mining"

με την ίδια κάρτα θα παράγουν το δευτερόλεπτο 12 ptflops ανα/sec τα υπόλοιπα είναι στην κρίση σου.

Τα 470Pflops😮 πώς σου φαίνεται ως συνεισφορά από την Gaming Community ??

""καλούτσικη"" 😉απόδοση δε νομίζεις ? Δες το σημερινό βίντεο του GamersNexus και θα διαπιστώσεις ότι έπεσες λίγο έξω στις εκτιμήσεις σου !! :

F@H Faster Than 7 Supercomputers

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2020 στις 11:15 ΠΜ, Souls33k είπε

Αφού έχει ήδη "επιταχθεί" ο "ισχυρότερος υπολογιστής του κόσμου" για τις σχετικές με τον κορωνοϊό έρευνες, πόση διαφορά θα κάνει πιά το Folding@Home?!...

Μπορούμε να αποδείξουμε ότι το folding@home δεν κάνει κάποιο είδος mining παράλληλα με την προσπάθεια κατά του Covid-19?

ΌΧΙ ... (λέω εγώ τώρα με το καχύποπτο μυαλό μου) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...