Προς το περιεχόμενο

Tαμειο ανεργιας και εργοσημο


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους εκανα αιτηση για ταμειο ανεργιας μετα απο απολυση που μου εγινε απο την εργασια μου και επειδη εργαζομουν και μια δυο φορες τον μηνα με εργοσημο εκτος απο την κυρια εργασια μου ο οαεδ μου ζηταει βεβαιωση εργοδοτη για τα ενσημα αυτα,ζηταω απο τον εργοδοτη να μου δωσει βεβαιωση και μου λεει οτι στα εργοσημα δεν εκδιδεται βεβαιωση εργοδοτη για το ενσημο που κολλαει. Το θεμα ειναι οτι ο οαεδ ζηταει αυτη την βεβαιωση μαλλον επειδη τον γεναρη ειχα εργαστει και δεν φαινεται ακομα στο συστημα του ικα και αυτοι βλεπουν οτι ειχε γινει προσληψη/ληξη συμβασης και γιαυτο ζητανε να τους προσκομισω και απο αυτους..

Τι να κανω? λετε  να χασω το ταμειο για αυτον τον λογο? επισης τα εργοσημα που ειχαν πραγματοποιηθει τον γεναρη θα φανουν λογικα στο συστημα του ικα μεχρι τελη του μηνα? στο ικα πηγα σημερα και ηταν κλειστο εστειλα αιτηση για να με καλεσουν για ραντεβου καμια ανταποκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου ναι υπαρχει βεβαιωση εργασιας απο τον εργοδοτη για εργοσημο,μια απλη βεβαιωση κανει που λεει τις μερες κ τον χρονο που εργαζεσε με το εργοσημο.

και γω εργοσημο εχω απο φυλλαδια και περνω.

τα εργοσημα σου τα μαζευεις τα πας στο ικα που ανηκει ο εργοδοτης οχι στο δικο σου και τα δηλωνεις. -φωτοτυπιες και με χρονολογικη σειρα- ΜΗΝ ΣΕ ΤΡΕΧΟΥΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος αν λαμβάνεις επίδομα ανεργίας και κάνεις 3 -4 μεροκάματα με εργόσημα, βγαίνεις απο ταμείο και χάνεται το δελτίο ανεργίας σου;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, OmirosAll said:

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος αν λαμβάνεις επίδομα ανεργίας και κάνεις 3 -4 μεροκάματα με εργόσημα, βγαίνεις απο ταμείο και χάνεται το δελτίο ανεργίας σου;

 

Ευχαριστώ

Λογικά αυτό αφορά την περίπτωσή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Καλησπερα παιδια,

Μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος.Την προσεχη Πεμπτη 19 Μαιου 2022 θα λαβω μερος σαν κομπαρσος σε ταινια που γυριζετε στο μερος που μενω.Με ενημερωσαν οτι θα μπει 1 εργοσημο.Η συμμετοχη μου θα ειναι για 1 μερα μονο.Θα χασω τον χρονο ανεργιας που διαθετω? Θα εχω προβλημα με το επιδομα αλλυλεγγυης που λαμβανω?

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Δεν νομίζω ούτε την κάρτα ανεργίας να χάνεις (θα πρέπει να γίνει πρόσληψη απ' όσο ξέρω για να χαθεί ο πρότερος χρόνος ανεργίας), ούτε το ΚΕΑ (το οποίο άλλωστε υπολογίζει τα εισοδήματα/την ανεργία του προηγούμενου 6μήνου, άρα για το διάστημα που "τρέχει" το παρόν 6μηνο, ούτως ή άλλως δεν θα έχεις πρόβλημα). Το θέμα είναι, δεν τα ρώτησες αυτά εκεί που σου μίλησαν για τις απολαβές για την συμμετοχή σου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...