Προς το περιεχόμενο

Ασφαλές το 5G σύμφωνα με τον διεθνή αρμόδιο φορέα


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω σε μελέτες ''Υπευθύνων'' φορέων και σε αποφάσεις υπέρ των Εταιρειών που εκπροσωπούν, γιατί εύκολα όλοι χρηματίζονται ...αυτό που ξέρω είναι ότι όσο περισσότερα τα ''G'' , τόσο περισσότερη και η επικινδυνότητα σε βάρος του ανθρώπινου οργανισμού..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

11 λεπτά πριν, Alegreto είπε

Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω σε μελέτες ''Υπευθύνων'' φορέων και σε αποφάσεις υπέρ των Εταιρειών που εκπροσωπούν, γιατί εύκολα όλοι χρηματίζονται ...αυτό που ξέρω είναι ότι όσο περισσότερα τα ''G'' , τόσο περισσότερη και η επικινδυνότητα σε βάρος του ανθρώπινου οργανισμού..

Τότε πέτα το κινητό σου στην θάλασσα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Alegreto είπε

Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω σε μελέτες ''Υπευθύνων'' φορέων και σε αποφάσεις υπέρ των Εταιρειών που εκπροσωπούν, γιατί εύκολα όλοι χρηματίζονται ...αυτό που ξέρω είναι ότι όσο περισσότερα τα ''G'' , τόσο περισσότερη και η επικινδυνότητα σε βάρος του ανθρώπινου οργανισμού..

Σόρρυ φίλε μου αλλά αυτό το "ξέρω" είναι πολύ βαρύ, σχεδόν ασήκωτο, ακόμα και το fb...

15 λεπτά πριν, markos9 είπε

Τότε πέτα το κινητό σου στην θάλασσα...

Εκτός αν είναι 2g οπότε κανένα πρόβλημα ας το κρατήσει... ;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, KoreanW είπε

Διεθνής αρμόδιος φορέας:


Η είδηση:

Χαμένοι στη μετάφραση.

Δεν είναι επαρκή να αποδείξουν ότι είναι επιβλαβή εννοεί, άρα το δεχόμαστε ως ασφαλές  ...μια χαρά είναι η μετάφραση !

Έχει άποψη και ο μέσος ελληναρας (δεν μιλάω για σένα φίλε Koreanw) που τελείωσε με βάση το σχολείο χωρίς να θυμάται ούτε την χημική ένωση του νερού. Που ο άλλος πιο πάνω γράφει για φούρνο μικροκυμάτων. Ρε σατανάδες που κολλάνε τα μικροκύματα των φούρνων αυτών με τα Ραδιοκύματα που εκπέμπεται το 5g; Αφήστε τους επιστήμονες να κάνουν την δουλειά τους και εμπιστευτείτε τους, ούτως η άλλως οι περισσότεροι και βάζω και εμένα μέσα είμαστε ημιμαθείς και ξέρετε τι λένε για την ημιμάθεια. Μην το παίζετε ξερόλες αφού είστε άσχετοι !!! 

Επεξ/σία από Nicktech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, randomcat είπε

Τεχνοφοβικός δεν συνηθίζω να είμαι, αλλά αυτά που διαβάζω από αρμόδιους φορείς, με κάνουν και ανησυχώ.


Γιατί να ψάχνουν για στοιχεία (και μάλιστα για χρόνια) περί ασφάλειας των δικτύων κινητής τηλεφωνίας, εάν η ασφάλεια - όσον αφορά την ανθρώπινη υγεία - προκύπτει τόσο ξεκάθαρα από τους νόμους της Φυσικής; Ξέρετε, τα γνωστά - μα δεν είναι ιονίζουσα ακτινοβολία, μα σε εκείνες τις συχνότητες δεν μπλα μπλα μπλα, μα με την τάδε ισχύ δεν μπορεί κάτι να μας βλάψει μπλα μπλα μπλα....


Ορίστε...;

Δυστυχώς κανένας δε μπορεί να πει με ασφάλεια (ΤΩΡΑ) αν τα ραδιοκύμματα και οι τεχνολογίες που τα συνοδεύουν είναι ασφαλή για τον άνθρωπο. Αυτο ισχύει διότι το δείγμα ελέγχου-μελέτης μπορεί να είναι δυνητικά μεγάλο (πολλοί άνθρωποι) αλλά χρειάζεται και ένα χρονικό διάστημα σχετικά μεγάλο (σε σχέση με το χρόνο ζωής μας) για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα.

Επίσης πως γνωρίζεις αν υπάρχει γύρω σου ιονίζουσα ακτινοβολία ή όχι? Στην εποχή που ζούμε τα πάντα γύρω μας εκπέμπουν μικρά ή μεγάλα ποσά ενέργειας σε διάφορες συχνότητες. Αν οι κεραίες ραδιοκυμμάτων εκπέμπουν με πολύ υψηλότερη ενέργεια από ότι πρέπει (η ΕΕΤΤ κάνει ότι μπορεί για αυτό το θέμα) σε συνδυασμό με πολλές άλλες πηγές (δορυφορικά, p2p ζεύξεις, wifi) σε συγκεκριμένα σημεία μπορεί να έχουν ως αποτέλεσμα την ύπαρξη μεγάλων ποσών ενέργειας.

Τέλος πως γνωρίζουμε ότι η επαναλαμβανόμενη έκθεση σε μικρή ακτινοβολία δεν είναι εξίσου επιβλαβής με μικρότερης διάρκειας έκθεση σε ακτινοβολία μεγαλύτερης ενέργειας.

Χωρίς θεωρίες συνομοσίας ή κάτι άλλο. Η φυσική και ο πειραματισμός είναι ένα πράγμα, η μηχανική και η πραγματική υλοποίηση (με τις παραδοχές και τις αποκλίσεις τους) είναι κάτι πιο κοντά στην πραγματικότητα. Με σωστό σχεδιασμό και έρευνα το σύστημα μπορεί να γίνει πολύ πιο ασφαλές και αποδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι οργανισμοί που κάνουν τις μελέτες αποτελούνται από επιστήμονες , όπως όλοι οι άνθρωποι, φυσικά έχουν και το ανάλογο ποσοστό σε λαμόγια .Μελέτες τέτοιου είδους δεν μπορούν να έχουν αποτέλεσμα 100% , άλλωστε δεν γνωρίζω ποιο καταναλωτικό αγαθό προσφέρει 100% ασφαλεία. Θα γίνουν κι άλλες μελέτες και θα δούμε που θα κάτσει άλλωστε είναι νωρίς σχετικά ακόμα .

Η εξέλιξη εμπεριέχει και ρίσκο, όσοι δεν το θέλουν ,οι σπηλιές έχουν αδειάσει τα τελευταία 5000 χρόνια , καλά να περάσετε. 

Όπως ανέφερε κάποιος παραπάνω ,αν σε ψεκάζουν μάλλον έπεσες σε φτωχομπινέδες , έχουν εξελιχθεί νέοι τρόποι χωρίς parabens γλουτένη.

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Λάβαμε υπόψιν όλα τα άλλα είδη επιπτώσεων, για παράδειγμα, εάν  τα ραδιοκύματα θα μπορούσαν να οδηγήσουν στην εμφάνιση καρκίνου. Διαπιστώσαμε πως τα επιστημονικά στοιχεία για αυτό δεν είναι επαρκή για να συμπεράνουμε ότι υπάρχει όντως τέτοια επίδραση.

Οποτε ενεργοποιούμε σε φουλ ισχύ και οταν αρχίσουν να πεθαίνουν 2-3 εκατομμύρια το ξανακοιτάμε.

Δεν ειναι τυχαιο που μικρο-οργανισμοι καταστρεφονται σε αυτο το μηκος κύματος υστερα απο μερικες ωρες εκθεσης.

και μετα λεει ο αλλος οτι ολα ειναι τυχαια... κ ο κορωναvir στη τυχη ολα.

keep Eating koutohortex. its good.

Επεξ/σία από mader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mader είπε

Δεν ειναι τυχαιο που μικρο-οργανισμοι καταστρεφονται σε αυτο το μηκος κύματος υστερα απο μερικες ωρες εκθεσης.

Το μεγαλύτερο όμως ενδιαφέρον βρίσκεται στα πειράματα που έγιναν σε ποντίκια ή και σε θηλαστικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...