Προς το περιεχόμενο

Σε υπεύθυνη χρήση των τηλεπικοινωνιακών δικτύων και υπηρεσιών καλεί το Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, whoose είπε

Στο Android box του Cosmote tv Over the top είχα κατεβάσει traffic meter εφαρμογή από το Play Store και είδα ότι σε ένα μήνα περίπου κατανάλωσε κοντά στα 300 - 350GB.

Αυτό το τράφικ δεν βγαίνει καν από το δίκτυο της Cosmote, δεν επηρεάζει το ευρύτερο σύνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

δεν με κατάλαβες...

πληρώνω για σύνδεση οπτικών ινών (FTTH) 100/10 από την στιγμή που ακολουθώ την πολιτική ορθής χρήσης από τον πάροχο μου

κανείς δεν θα μου πει πως θα την χρησιμοποιήσω και πότε

μπορώ να την χρησιμοποιήσω για δουλειά

μπορώ να την χρησιμοποιήσω για διασκέδαση/ψυχαγωγία

Σε κατάλαβα. Πληρώνεις και δε δέχεσαι υποδείξεις. Και ο απέναντι πληρώνει. Και ο δίπλα, και ο παραδίπλα. Αυτοί γιατί να δεχθούν υποδείξεις;

Άμα λοιπόν γίνει μαλακία και έχει κάποιος ISP πολύωρο outage δε θα υπάρξουν συστάσεις. Shaping και capάκια θα υπάρξουν.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω να έχει θέμα κανένας συνδρομητής cosmote ,οι μόνοι που έχουν θέματα είναι της forthnet(no offense) 

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τέτοιες περιπτώσεις φαίνεται όμως ποιος έχει σωστές υποδομές και κάνει σωστή δουλειά και ποιος πετάει χαρταετό, προφανώς και πρέπει να ακολουθήσει ο κόσμος τις υποδείξεις για να χαλαρώσει το load αλλά είναι ξεκάθαρο πλέον ότι οι ISP's σε πολλές χώρες όχι μόνο στην Ελλάδα βάζουν τα λεφτά στην τσέπη αντί για να τα επενδύσουν σε σωστές υποδομές και ότι είναι πάρα πολύ σημαντικό κομμάτι της ζωής μας το Internet και όχι είδος πολυτελείας για ψυχαγωγία όπως το αντιμετωπίζουν ακόμα κάποιοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, iddqdiddqd είπε

Σε κατάλαβα. Πληρώνεις και δε δέχεσαι υποδείξεις. Και ο απέναντι πληρώνει. Και ο δίπλα, και ο παραδίπλα. Αυτοί γιατί να δεχθούν υποδείξεις;

Άμα λοιπόν γίνει μαλακία και έχει κάποιος ISP πολύωρο outage δε θα υπάρξουν συστάσεις. Shaping και capάκια θα υπάρξουν.

κανείς από τους τρεις που δίνουν FTTH δηλαδή COSMOTE/VODAFONE/WIND δεν εφαρμόζει Shaping και Cap που αναφέρεις

CAP έχει μόνο η INALAN/HCN αγαπητέ μου φίλε

οι τρεις πιο πάνω λένε απλά "πολιτική ορθής χρήσης" δεν λένε το πως και το που θα χρησιμοποιήσεις την σύνδεση σου.

υποδείξεις σε κάτι που εγώ πληρώνω (τα χρήματα φεύγουν από την δική μου τσέπη) δεν δέχομαι ούτε από το κράτος ούτε από τους καλοθελητές του

εκτός αν μου πληρώνουν και τον λογαριασμό τότε πάω πάσο...

ότι αφορά τους παρόχους μας να φρόντιζαν να κάνουν επενδύσεις τα κέρδη τους...

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, ikorolis said:

κανείς από τους τρεις που δίνουν FTTH δηλαδή COSMOTE/VODAFONE/WIND δεν εφαρμόζει Shaping και Cap που αναφέρεις

CAP έχει μόνο η INALAN/HCN αγαπητέ μου φίλε

οι τρεις πιο πάνω λένε απλά "πολιτική ορθής χρήσης" δεν λένε το πως και το που θα χρησιμοποιήσεις την σύνδεση σου.

υποδείξεις σε κάτι που εγώ πληρώνω (τα χρήματα φεύγουν από την δική μου τσέπη) δεν δέχομαι ούτε από το κράτος ούτε από τους καλοθελητές του

εκτός αν μου πληρώνουν και τον λογαριασμό τότε πάω πάσο...

ότι αφορά τους παρόχους μας να φρόντιζαν να κάνουν επενδύσεις τα κέρδη τους...

Φαντάζομαι ότι όταν χαλάνε τα φανάρια, εσύ περνάς αέρα, κατηγορώντας το κράτος για ανεπαρκείς υποδομές.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, ikorolis said:

πληρώνω για σύνδεση οπτικών ινών (FTTH) 100/10 από την στιγμή που ακολουθώ την πολιτική ορθής χρήσης από τον πάροχο μου

Η οποία είναι ακριβώς ίδια με την πολιτική ορθής χρήσης σε VDSL και ADSL. 😛

To γράφεις με ύφος λες κι έχει extra προνόμια από τους υπόλοιπους οικιακούς συνδρομητές των OTE/Voda/Wind/Nova. :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

αν σκεφτείς και το γεγονός ότι όλα αυτά περί απομακρυσμένης πρόσβασης είναι "μοντέλο" στην πράξη ακόμα δεν ξέρουμε αν θα αντέξει το σύστημα , πως δουλεύουν (αυτή την στιγμή που μιλάμε οι πληροφορικάριοι της εταιρείας δοκιμάζουν τον κεντρικό σέρβερ και τα προγράμματα απομακρυσμένης πρόσβασης τύπου teamviewer , realvnc , anydesk , κτλ αν συνεργάζονται με τα προγράμματα λογιστικής , κτλ.

ακόμα και σε μεγάλες (πολυεθνικές) εταιρείες όπως αυτή που εργάζομαι

σκέψου ότι είμαι ένας απλός υπάλληλος γραφείου οποίος έχει πάρα πολύ καλές γνώσεις πληροφορικής και λογιστικών προγραμμάτων έτσι με χώσανε στο τμήμα του λογιστηρίου / οικονομικής διαχείρισης εν απουσία του οικονομικού διευθυντή είμαι εγώ ο υπεύθυνος και παράλληλα δεν με έφτανε αυτό πρόσφατα έγινα και νόμιμος εκπρόσωπος της εταιρείας.

καταλαβαίνεις τις ευθύνες και το τρέξιμο

όχι ιός ή απαγόρευση

ένα τζόκερ με σώζει...

το καλό με σένα είναι ότι θα πάρεις ένα μισθό τώρα , οι ελεύθεροι λογιστές δεν πληρώνονται απο πουθενά καθώς όλα τα μαγαζιά 0 ταμείο εκτός απο τα σουπερμακρετ που γράφουν ρεκόρ πωλήσεων.

εγώ ελεύθερος αλλά στον μηχανολογικό κλάδο δεν με πληρώνει κανένας γιατί είναι όλοι στον πανικό, η μάνα μου λογίστρια τα ίδια οπότε καταλαβαίνεις πόσο δύσκολα είναι για όλους του ελεύθερου επαγγέλματος.

το οικονομικό αντίκτυπο γιγάντιο παντού, κατα τα άλλα οι γέροι που προστατεύουμε με τα μέτρα πάνε εκκλησία , βολτούλες και ψωνίζουν σαν να μην τρέχει τίποτα, το σάββατο γλυφάδα πήγα πήρα ένα καφέ στο χέρι και άραζα με την δικιά μου παραλία ,σχεδόν δεν έβρισκα να παρκάρω που όποτε και να πας εκεί στην παραλία θα βρείς ακόμα και σάββατο βράδυ και κυριακές ΠΑΝΤΑ ..... τόσος κόσμος είχαν στήσει μπάρμπεκιου στην 2 μαρίνα δίπλα  και ψήνανε, κουτιά με φαι στα παγκάκια,τσιγαράκι και όλα καλά και το 30% τουλάχιστον ήταν άνω των 70, αυτοί δηλαδή που θα έπρεπε να προσέχουν και να βγαίνουν μόνο για τα απολύτως απαραίτητα και για αυτούς παίρνονται τα μέτρα και εννοείται μάσκες ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
17 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Φαντάζομαι ότι όταν χαλάνε τα φανάρια, εσύ περνάς αέρα, κατηγορώντας το κράτος για ανεπαρκείς υποδομές.

Είσαι άτυχος στο ειρωνικό ύφος του μηνύματος σου καθώς δεν έχω αυτοκίνητο η μηχανή η μετακίνηση μου γίνεται με ταξί η με τα ΜΜΜ

6 λεπτά πριν, georgepppo είπε

το καλό με σένα είναι ότι θα πάρεις ένα μισθό τώρα , οι ελεύθεροι λογιστές δεν πληρώνονται απο πουθενά καθώς όλα τα μαγαζιά 0 ταμείο εκτός απο τα σουπερμακρετ που γράφουν ρεκόρ πωλήσεων.

εγώ ελεύθερος αλλά στον μηχανολογικό κλάδο δεν με πληρώνει κανένας γιατί είναι όλοι στον πανικό, η μάνα μου λογίστρια τα ίδια οπότε καταλαβαίνεις πόσο δύσκολα είναι για όλους του ελεύθερου επαγγέλματος.

το οικονομικό αντίκτυπο γιγάντιο παντού, κατα τα άλλα οι γέροι που προστατεύουμε με τα μέτρα πάνε εκκλησία , βολτούλες και ψωνίζουν σαν να μην τρέχει τίποτα, το σάββατο γλυφάδα πήγα πήρα ένα καφέ στο χέρι και άραζα με την δικιά μου παραλία ,σχεδόν δεν έβρισκα να παρκάρω που όποτε και να πας εκεί στην παραλία θα βρείς ακόμα και σάββατο βράδυ και κυριακές ΠΑΝΤΑ ..... τόσος κόσμος είχαν στήσει μπάρμπεκιου στην 2 μαρίνα δίπλα  και ψήνανε, κουτιά με φαι στα παγκάκια,τσιγαράκι και όλα καλά και το 30% τουλάχιστον ήταν άνω των 70, αυτοί δηλαδή που θα έπρεπε να προσέχουν και να βγαίνουν μόνο για τα απολύτως απαραίτητα και για αυτούς παίρνονται τα μέτρα και εννοείται μάσκες ποτέ.

Σε καταλαβαίνω και σε νιώθω φίλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, iddqdiddqd είπε

Σε κατάλαβα. Πληρώνεις και δε δέχεσαι υποδείξεις. Και ο απέναντι πληρώνει. Και ο δίπλα, και ο παραδίπλα. Αυτοί γιατί να δεχθούν υποδείξεις;

Άμα λοιπόν γίνει μαλακία και έχει κάποιος ISP πολύωρο outage δε θα υπάρξουν συστάσεις. Shaping και capάκια θα υπάρξουν.

έχοντας εμπειρία σε μελέτες άλλου είδους όπως ύδρευσης,φυσικού αερίου  κλπ κλπ δηλαδή κάπου με φορτία σε πληθυσμό υπάρχουν συντελεστές ταυτοχρονισμού για να υπολογίζουν πόσο πραγματικά χρειάζεται να παρέχεις κάτι , δηλαδή στο σπίτι σου δεν θα βάλουν μια σωλήνα διαμμέτρου 15 εκατοστά να περνάει νερό για να ανοίγουν όλες οι βρύσες μαζί ταυτόχρονα αλλά λένε απο όλη την πολυκατοικία άντε να ανοίξουν 10 ταυτόχρονα απο τις 30, και έτσι διαστασιολογείται ένα σύστημα, όταν οι εταιρείες έχουν υπολογίσει τα δίκτυα στα όρια(ειδικά στα κινητά) για να βγάζουν περισσότερα είναι δικό τους πρόβλημα, όταν σου λέει πληρώνεις τόσα για τόσα είναι υποχρεωμένος να στα παρέχει χωρίς κάπ χωρίς τίποτα γιατί αν εγώ φάω cap θα φάει μήνυση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
33 minutes ago, ikorolis said:

κανείς από τους τρεις που δίνουν FTTH δηλαδή COSMOTE/VODAFONE/WIND δεν εφαρμόζει Shaping και Cap που αναφέρεις

CAP έχει μόνο η INALAN/HCN αγαπητέ μου φίλε

οι τρεις πιο πάνω λένε απλά "πολιτική ορθής χρήσης" δεν λένε το πως και το που θα χρησιμοποιήσεις την σύνδεση σου.

υποδείξεις σε κάτι που εγώ πληρώνω (τα χρήματα φεύγουν από την δική μου τσέπη) δεν δέχομαι ούτε από το κράτος ούτε από τους καλοθελητές του

εκτός αν μου πληρώνουν και τον λογαριασμό τότε πάω πάσο...

ότι αφορά τους παρόχους μας να φρόντιζαν να κάνουν επενδύσεις τα κέρδη τους...

Σε συνθήκες έκτακτης ανάγκης, είτε πληρώνεις είτε όχι, αν τα δίκτυα αρχίσουν να φτάνουν στα ορια τους θα υποστείς τις συνέπειες θέλεις δεν θέλεις... 😊

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, Nikolaos26 είπε

Οποτε να σταματήσω να κατεβάζω το Gears of War 4 που είναι 133GB? Μα είμαι στο 89% 🤣

Ναι 133 ακριβώς και εγώ μόλις το κατέβασα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...