Προς το περιεχόμενο

MacBook Pro 17" προβλημα με bootcamp


andavg0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,

 

Λογω κορωνοιου δουλευω και εγω απο το σπιτι οπως πολλοι φανταζομαι και ειπα να βαλω windows στο παλιο macbook μου για να ειμαι λιγο πιο ευελικτος και να μην καθομαι στο desktop.

Ειναι μια διαδικασια που εχω ξανακανει στο παρελθον αλλα βρηκα πολλα bugs αυτη τη φορα.. Οποτε οταν ελυσα καποια bugs και ετοιμασε το partition εκανε μονο του restart για να κανει install windows ΑΛΛΑ κολλησε εκει με το μυνημα "no bootable device detected" κλπ... Τελος παντων μεχρι να βρω τι ειναι παταγα το alt στο boot και με ξαναεβαζε στο mac os αλλα μετα απο ενα σημειο ΟΛΑ τα keyboard boot shortcuts ολα ομως σταματησαν να δουλευουν... Αλλοι που ειχαν το συγκεκριμενο προβλημα με το no bootable device εκαναν reset την PRAM και εφτιαξε... Εμενα επειδη για καποιο λογο το πληκτρολογιο ειναι νεκρο στο boot δεν μπορει να κανει reset.. το πληκτρολογιο δεν χαλασε ομως γιατι οταν ειναι τελειως off το λαπτοπ παταω ctrl + alt + shift + power και κανει reset την system management controller. Δοκιμσα και usb πληκτρολογιο απο τo windows pc μου και τιποτα..

Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2020 στις 6:51 ΠΜ, andavg0 είπε

Καλησπερα σε ολους,

Λογω κορωνοιου δουλευω και εγω απο το σπιτι οπως πολλοι φανταζομαι και ειπα να βαλω windows στο παλιο macbook μου για να ειμαι λιγο πιο ευελικτος και να μην καθομαι στο desktop.

Ειναι μια διαδικασια που εχω ξανακανει στο παρελθον αλλα βρηκα πολλα bugs αυτη τη φορα.. Οποτε οταν ελυσα καποια bugs και ετοιμασε το partition εκανε μονο του restart για να κανει install windows ΑΛΛΑ κολλησε εκει με το μυνημα "no bootable device detected" κλπ... Τελος παντων μεχρι να βρω τι ειναι παταγα το alt στο boot και με ξαναεβαζε στο mac os αλλα μετα απο ενα σημειο ΟΛΑ τα keyboard boot shortcuts ολα ομως σταματησαν να δουλευουν... Αλλοι που ειχαν το συγκεκριμενο προβλημα με το no bootable device εκαναν reset την PRAM και εφτιαξε... Εμενα επειδη για καποιο λογο το πληκτρολογιο ειναι νεκρο στο boot δεν μπορει να κανει reset.. το πληκτρολογιο δεν χαλασε ομως γιατι οταν ειναι τελειως off το λαπτοπ παταω ctrl + alt + shift + power και κανει reset την system management controller. Δοκιμσα και usb πληκτρολογιο απο τo windows pc μου και τιποτα..

Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια.

Νομίζω το MacBook σου δέχεται εγκατάσταση Windows μόνο από dvd. Πως το ειχες κάνει στο παρελθόν και με ποια έκδοση Windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, andavg0 είπε

Το είχα κάνει και με dvd και με usb με windows 7.

Εχει χαλάσει το superdrive μου δυστυχως.

Ποιο λειτουργικό MAC os έχει τώρα? Υπάρχει στα utilities το bootcamp assistant? 
Σου συνιστώ να αλλάξεις  το χαλασμένο SuperDrive ή στην θέση του να βάλεις μια θήκη ανταπτορα για να βάλεις δεύτερο σκληρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...