Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
15 λεπτά πριν, NickTG είπε

Η παρουσίαση όμως δεν ήταν προσωπικά για σένα. Ήταν γενική. 

Τα γραφικά ούτως ή άλλως δεν μπορούμε να τα κρίνουμε από βίντεο στο YouTube. 

Δεν έχει σημασία αν είναι γρήγορος ο SSD που έχεις αλλά αν τον εκμεταλλευονται τα παιχνίδια για κάτι παραπάνω από το loading. Υποψιάζομαι πως δεν το κάνουν. 

Δεν ξέρω ποια εννοείς για να σου πω αν τα πρόσεξα. 

Αλλά ναι θα δείξουν και παιχνίδια που είναι μόνο για παιδιά. Οι πελάτες που είχαν PS1 πλέον θα έχουν παιδιά που θα θέλουν να παίξουν μαζί τους. 

Του το είπα και εγώ πως είναι παρουσίαση για όλα τα αγοραστικά κοινά, όμως δεν λέει να το καταλάβει. 

 

Πάλι συνέχεια "εγώ δεν είδα" και "εμενα δεν μου άρεσαν" γράφει. 

Α, και παιδιά... το DeS δεν είναι remaster. 

Είναι remake.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι απογοητεύθηκαν είναι λογικό γιατί είχε δημιουργηθεί τεράστιο hype και οι περισσότεροι πίστευαν ότι θα δούμε κάτι εξωπραγματικό. 

Μέχρι στιγμής χλιαρά πράγματα και από τους δύο. Ίσως αν βλέπαμε περισσότερο gameplay. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν περίμενα πολλά από την παρουσίαση καθώς πιστεύω ότι η σονυ έχει πάρει ένα ξεκάθαρο δρόμο σχετικά με το τι παιχνίδια θέλει να παράγει αλλά τελικά απογοητευτικά . 

Δεν είδα κάτι ιδιαίτερο gameplay wise παρά τα ίδια κλασσικά μοτίβο που είχαμε και στο πιες 4. Απλά με πολύ καλύτερα γραφικά και ειδικά physics που στη τελική όταν έχεις κάρτα γραφικών πάνω αντίστοιχη της 2080 δικαιολογούνται . Δεν είδα πουθενά τα φοβερά capabilities του sdd με μόνη πιθανή εξαίρεση το ratchet and clank που πιστεύω θα το χρησιμοποιήσουν για να κάνουν showcase τον ssdl

Παντελής απουσία jrpg και γενικά μικρή παρουσία  πρωτοτυπων γιαπωνέζικων παραγωγών εκ των οποίων όσες υπήρχαν έμοιαζαν με δυτικά γκειμς. Να υπενθυμίσω ότι το Xbox sx είχε πρώτη μούρη τη ναμκο και  το yakuza  που μου έκανε πολύ θετική εντύπωση .Επίσης βαρέθηκα να βλέπω female protagonists σε όλα τα παιχνίδια .

Τέλος η σχεδίαση της κονσόλας δε μου άρεσε ιδιεταιρα . Φουτουριστική οκ αλλά θύμισε concept art από προηγούμενα πλαυστατιον . Το εξόγκωμα για το blu ray  οκ ασχολίαστο όπως και το all digital που όπως ειπώθηκε παραπάνω σημαίνει ότι η κανονική έκδοση θα είναι πολύ ακριβή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως περίμενα μετά την παρουσίαση να αρχίσουν οι προπαραγγελιες αλλά βλέπω να αργούν...να πάρουμε καμία ιδέα για την τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Όσοι απογοητεύθηκαν είναι λογικό γιατί είχε δημιουργηθεί τεράστιο hype και οι περισσότεροι πίστευαν ότι θα δούμε κάτι εξωπραγματικό. 

Μέχρι στιγμής χλιαρά πράγματα και από τους δύο. Ίσως αν βλέπαμε περισσότερο gameplay. 

ίσως εγώ που δε περίμενα τίποτα, δεν είχα διαβάσει τίποτα γιαυτό να έμεινα ικανοποιημένος :P ,χωρίς πλάκα το λέω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως από τη φωτογραφία δίπλα στο joypad, η κονσόλα μου φαίνεται γαϊδούρι σε μέγεθος π.χ. σαν το PS3 Fat.

Επίσης στο πακέτο θα πρέπει να περιλαμβάνεται και το stand γιατί οριζόντια δεν κάθεται με τίποτα, τουλάχιστον αυτή με το blu-ray.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστεύω ότι το όλο θέμα με τον σχεδιασμό της κονσόλας δεν έχει ιδιαίτερη σημασία όσο το περιεχόμενο. Ξεκάθαρα πάντως το σύστημα σχεδιάστηκε με βάση την DE, η κανονική έχει ένα εξόγκωμα για τα δισκάκια.

Δεν είμαι ιδιαίτερα σίγουρος ότι η digital edition θα είναι στην ίδια ή χαμηλότερη τιμή από την κανονική έκδοση. Βασικά αυτό θα εξαρτηθεί από το μέγεθος τη χωρητικότητας που θα προσφέρει η DE και λογικά θα είναι μεγαλύτερη από τα 875GB του κανονικού.

Η παρουσίαση για άλλη μια φορά επαληθεύει πόσο ιδιαίτερη σημασία έχουν τα indie games.

Αν δεν κάνω λάθος το Spiderman είναι η μόνη αποκλειστικότητα που είχε ημερομηνία κυκλοφορίας. Αυτό δημιουργεί κάποιες επιφυλάξεις με βάση την προϊστορία του PS που ανακοινώνει παιχνίδια πολύ νωρίτερα. 

H περισσότερη ενδιαφέρουσα αποκλειστικότητα στα δικά μου μάτια το H2.

Ωραία πράγματα από τo PS γενικότερα. Άντε να δούμε πότε θα ανακοινώσουν τιμές. Δηλαδή τι άλλο πέρα από το περιεχόμενο έχουν να παρουσιάσουν που θα αυξήσει ακόμα περισσότερο την δυναμική του συστήματος; Ίσως υπάρχουν μερικά χαρτιά κρυμμένα ακόμα.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου αρεσε αρκετα η παρουσιαση, απορω που δεν αρεσε σε μερικους με τα exclusives που εδειξε

Και προφανως δεν εδειξαν τα παντα θα ακολουθησουν και αλλα event οπως εχουν πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά remake από remake έχει διαφορά.😁 Ήδη είχε κάνει τρομερή δουλειά η bluepoint με το SOTC remake. Αλλά τώρα με το DeS από τα models μέχρι και το lighting και την game engine, μιλάμε για μια -δυο σκάλες παραπάνω σαν makeover. Σαν καινούριο game from scratch φαίνεται. Εγώ δε περίμενα αυτό που είδα, και εκεί που απλά είμουν σε meh φάση τόσο καιρό, με το που είδα αυτά που είδα τα γούρλωσα.😁

Δε βοηθάει που έκανε milking τόσο καιρό και η bamco με τα ds1/2 remaster της πλάκας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Darthvader είπε

Εμένα πάντως από τη φωτογραφία δίπλα στο joypad, η κονσόλα μου φαίνεται γαϊδούρι σε μέγεθος π.χ. σαν το PS3 Fat.

Επίσης στο πακέτο θα πρέπει να περιλαμβάνεται και το stand γιατί οριζόντια δεν κάθεται με τίποτα, τουλάχιστον αυτή με το blu-ray.

Το φτερό που έχει πρέπει να είναι στο ίδιο ύψος με τον πάτο αλλιώς θα μπαλατζαρει😄. Λες και μιλάμε για αμάξι νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για οσους λετε συνεχεια για την τιμη...δηλαδη ποια τιμη ειναι οκ για εσας? για να παμε λιγο εποχες ps1 κατι 180.000 δραχμες η κονσολα μαζι με memory card και 2μοχλο και tekken.. 441σημερινα ευρουλακια...καλα μην πιασω καν το ps2...230,000 δραχμες=760φευγα ευρω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...