Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εν το μεταξυ, τα dimension drop που ειδαμε στο Rachet & Clank ειναι οπως φανταζομουνα θα γινεται πλεον το fast travel πχ στο Horizon 2 :P

Το digital edition θαρρω ειναι η αποπειρα της Sony να χτυπησει το sweet spot των 399 ευρω. Με αυτο το σκεπτικο πιστευω οι τιμες θα ειναι 399 και 499 αντιστοιχα για τις 2 εκδοσεις και βαζω ενα καπελο 30 ευρω για τις τιμες Ελλαδας. οποτε 429 και 529 αντιστοιχα. Μπορει να πεσω εξω αλλα αυτη ειναι η αισθηση μου. (δεν πιστευω οτι το UHD BD κοστιζει απαραιτητα 100 ευρω αλλα θεωρω οτι θα προτιμησει να πουλησει με μεγαλυτερη χασουρα μια only digital εκδοση που αναγκαστηκα αγοραζεις μονο online παρα την αντιστοιχη με τους φυσικους δισκους)

Προσωπικα, οπως σε καθε γενια θα περιμενω το 2ο SKU για να παρω κονσολα και οχι την launch εκδοση (για να μειωσουμε οσο γινεται τα προβληματα νεοτητας) και 2ον εχοντας μια καλη συλλογη ps4 παιχνιδιων θελω να εχω το disc drive για να δω και μερικα στην enhanced τους εκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Fulgore είπε

Αστα να πανε,τεραστιο το διλημμα

Καλά ντε μην βαράς, μην πουν κουβέντα για το ps.... 

Επεξ/σία από Dev1l
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, theo58 είπε

Εν το μεταξυ, τα dimension drop που ειδαμε στο Rachet & Clank ειναι οπως φανταζομουνα θα γινεται πλεον το fast travel πχ στο Horizon 2 :P

Το digital edition θαρρω ειναι η αποπειρα της Sony να χτυπησει το sweet spot των 399 ευρω. Με αυτο το σκεπτικο πιστευω οι τιμες θα ειναι 399 και 499 αντιστοιχα για τις 2 εκδοσεις και βαζω ενα καπελο 30 ευρω για τις τιμες Ελλαδας. οποτε 429 και 529 αντιστοιχα. Μπορει να πεσω εξω αλλα αυτη ειναι η αισθηση μου. (δεν πιστευω οτι το UHD BD κοστιζει απαραιτητα 100 ευρω αλλα θεωρω οτι θα προτιμησει να πουλησει με μεγαλυτερη χασουρα μια only digital εκδοση που αναγκαστηκα αγοραζεις μονο online παρα την αντιστοιχη με τους φυσικους δισκους)

Προσωπικα, οπως σε καθε γενια θα περιμενω το 2ο SKU για να παρω κονσολα και οχι την launch εκδοση (για να μειωσουμε οσο γινεται τα προβληματα νεοτητας) και 2ον εχοντας μια καλη συλλογη ps4 παιχνιδιων θελω να εχω το disc drive για να δω και μερικα στην enhanced τους εκδοση.

με τιποτα τετοιες τιμες...day one 509ευρω το digital και 609 το physical disc, εκει πιστευω, ουτε εγω θα παρω day one σαφως...τα xmass του 2021 μια χαρα θα ειναι η τιμη κανα 399 ευρω..επισης το βιντεο παρουσιαση εχει μονο 9μυρια views...θα περιμενα καμια 500μυρια μεχρι αυτην την ωρα ή τουλαχιστον εως το βραδυ σημερα, υποτιθεται οτι ολοι περιμεναν πως και πως καιρο αυτο το βιντεο.....

Επεξ/σία από markoliaz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, markoliaz είπε

με τιποτα τετοιες τιμες...day one 509ευρω το digital και 609 το physical disc, εκει πιστευω, ουτε εγω θα παρω day one σαφως...τα xmass του 2021 μια χαρα θα ειναι η τιμη κανα 399 ευρω..

Μια φορά πήρα day1 κονσόλες(ps3/x360) και δεν την ξαναπατάω εδώ και χρόνια..Αν περίμενα και τότε θα γλίτωνα από την μία τα rrod και την αγορά 2ης και 3ης κονσόλας. Χώρια που πέφτουν και οι τιμές μετά από κάνα χρόνο. :) 

Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει μετά την παρουσίαση και πολλά, ξέρουμε επίσημα αν όσα extra έδειξε θα είναι μέσα στο αρχικό πακέτο ή θα πουλιούντε ξεχωριστά και απλά τα έδειξαν για να δείξουν ότι έχουν κάνει πολύ δουλειά; :D :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Μια φορά πήρα day1 κονσόλες(ps3/x360) και δεν την ξαναπατάω εδώ και χρόνια..Αν περίμενα και τότε θα γλίτωνα από την μία τα rrod και την αγορά 2ης και 3ης κονσόλας. Χώρια που πέφτουν και οι τιμές μετά από κάνα χρόνο. :) 

Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει μετά την παρουσίαση και πολλά, ξέρουμε επίσημα αν όσα extra έδειξε θα είναι μέσα στο αρχικό πακέτο ή θα πουλιούντε ξεχωριστά και απλά τα έδειξαν για να δείξουν ότι έχουν κάνει πολύ δουλειά; :D :P 

δυσκολα να ειναι στο αρχικο πακετο. οι κονσολες ξερουμε ηδη οτι λογο τεχνολογιας θα ειναι τσιμπημένες, οποτε το τελευταιο που θα θελουν ειναι να ανεβασουν κ αλλο την τιμη.

ολα extras θα ειναι λογικα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ όλη η παρουσίαση και μου έκανε θετική εντύπωση ότι έδειξαν και κονσόλα,που για μένα είναι πολύ ωραία εμφανισιακά,έδειξαν και παιχνίδια αρκετά ΑΑΑ,εννοείται ότι δύσκολα μπορούν να πέσουν σαγόνια πια το θέμα είναι να υπάρχει καλή ποσότητα και ανάλογη ποιότητα,το μεγάλο ερωτηματικό είναι η τιμή αν χτυπήσει κάποια ψυχολογικά όρια θα βγει και σε αυτή την γενιά νικήτρια η Σόνυ,με ψήνει πολύ με το blue ray ώστε να παίξω και ότι exclusive έχασα σε αυτή την γενιά έχοντας xbox one s...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Daredevil είπε

είχε προχθές το df retro ένα video για το ps3 event, δεν νομίζω να το ξανάκανε ποτέ αυτό καμιά εταιρεία... το 80% ήταν fake σε επίπεδο που οι τωρινές κονσόλες δεν θα μπορούσαν να δώσουν τέτοια γραφικά ή physics 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Είδες όμως ότι η μάζα θέλει παπά;

Όταν μας δείχνουν την πραγματικότητα δεν μας αρέσει, δεν βλέπουμε διαφορά από current gen games, δεν έχει rt κτλ.

Υπάρχει κόσμος που έδωσε 1000-1500 για ray tracing gaming που του υποσχέθηκαν, και μετά από σχεδόν 2 χρόνια ψαχνει να βρει games με rt και ασχολείται μόνο με benchmarks!! (και θα αναβαθμίσει κιόλας !!!🤣)

Πάντως εγώ είμαι ευχαριστημένος και από τις 2 εταιρίες και σίγουρα όπως λέει και ο PDS13 έχουμε φτάσει σε diminishing returns.

Για το Playstation 5 δεν έχω καμία αμφιβολία, σύμφωνα με ότι είδα στο  PS4, ότι τουλάχιστον σε ότι αφορά τα first party θα μας πέσουν τα σαγόνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε βγει και κατέβηκε τώρα preorder για PS5 στο Amazon Αγγλίας το μοντέλο blue-ray με 2TB δίσκο στις 599 λίρες, του τέστιν σχεδόν 700 ευρώ. Το κατά πόσο οι τιμές αυτές ισχύουν ή αν θα αλλάξουν είναι για να μαντεύει κανείς. Για το παραπάνω SKU όμως τα 7 κατοστάρικα δείχνουν λογικά. Ας κάνω και εγώ μια μαντεία λοιπόν για την τιμή. 499 για το digital only, 549 για το blue ray μοντέλο με κλήση προς τα 599 και έκαστο με τον 1TB δίσκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Είχε βγει και κατέβηκε τώρα preorder για PS5 στο Amazon Αγγλίας το μοντέλο blue-ray με 2TB δίσκο στις 599 λίρες, του τέστιν σχεδόν 700 ευρώ. Το κατά πόσο οι τιμές αυτές ισχύουν ή αν θα αλλάξουν είναι για να μαντεύει κανείς. Για το παραπάνω SKU όμως τα 7 κατοστάρικα δείχνουν λογικά. Ας κάνω και εγώ μια μαντεία λοιπόν για την τιμή. 499 για το digital only, 549 για το blue ray μοντέλο με κλήση προς τα 599 και έκαστο με τον 1TB δίσκο. 

Μου φαίνεται ότι κοιτάζουν τις αντιδράσεις από την κοινότητα σε ότι αφορά την τιμή. Εντωμεταξύ αποκλείεται να βγάλουν τώρα στη αρχή κονσόλα με 2 Tb δίσκο. Αυτή η κίνηση το μόνο που θα έκανε θα ήταν να ανεβάσει το κόστος κατασκευής σε όλα τα SKU's.

Εγώ πιστεύω ότι οι τιμές θα είναι 449 το digital και 559 το bluray, για να δώσει ώθηση στις πωλήσεις digital και να είναι κοντά σε τιμή με το series X (που αποκλείεται να είναι φθηνότερο, ίσως η MS να τιμολογήσει στα 499-529). Ελλάδα πιθανόν με το καπέλο των 20 ευρω.

Επεξ/σία από Darthvader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, babality είπε

EaQ8hRrU8AEbcJY.jpg.42830c0a3889bbba6282772bcbb1c182.jpg

Η μεγαλυτερη πατατα της παρουσιασης. Ελεος με αυτο το GTA5. Χορτασαμε.

35 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Είδες όμως ότι η μάζα θέλει παπά;

Όταν μας δείχνουν την πραγματικότητα δεν μας αρέσει, δεν βλέπουμε διαφορά από current gen games, δεν έχει rt κτλ.

ακριβως!

Πιστευω οτι ετσι οπως πηγε, θα εχουμε να δουμε μονο καλυτερα πραγματα(οσον αφορα το next gen υλικο) απο δω και περα στην πραξη.

εγραψα μολις σε pm το παρακατω σε εναν φιλο που με ρωτησε πως το ειδα(το βαζω ολο αφου ειναι και on topic):

Εμφανισιακα ομορφουλι, τεραστιο ομως. Προτιμω την digital version οπτικα. Νομιζω οτι ο σχεδιασμος εχει να κανει περισσοτερο με την ψυξη.

Ειχε next gen υλικο στο event. Κατι που μου αρεσε, αλλα το αρνητικο ειναι οτι χωθηκε καπου μεσα σε ενα συνολο απο indies και χαμηλες παραγωγες.

 

Πολυ τιμια παρουσιαση, νομιζω οτι στο μελλον θα παρει credit για αυτο. Ηταν πραγματικο υλικο απο την κονσολα, οχι τπτ ψευτικο. Της ελειπε αυτο το κατι, η υπερβολη(λογια, target renders κτλ) που ειχαν τα προηγουμενα. :P

Αυτο για την ωρα θα φανταζει μαλλον κακο στα ματια του κοσμου, αλλα στην πορεια πιστευω θα εκτιμηθει.

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας κ λεμε τιμες στο βροντο να πω κ εγω οτι πιστευω 449 χωρις drive 549 με το drive.Τωρα αν κανει κανενα τρελο και εχει 399 το digital(η λιγοτερο) τοτε θα τους παρει τα σωβρακα...Λογικα μεχρι το Σεπτεμβριο (το αργοτερο) να εχουμε τις τιμες.

Επεξ/σία από nyne
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...