Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4κ blu ray player εχει το Xbox One S του 2016 . Γενικα αντε να υπαρχει μια χρηματικη διαφορα μεχρι 50ευρω περιπου.Παραπανω ειναι σκετη υπερβολη,ειδικα οταν μιλαμε για μαζικες παραγγελιες εκατομμυρίων κομματιων που τους κανουν και καλυτερη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν έχει σημασία αυτό. 

Όταν βγήκε το X1S All Digital κόστιζε ένα πενηντάρικο λιγότερο από το X1S με το drive. Γιατί να κοστίζει 100 ευρώ παραπάνω δύο χρόνια μετά κάτι αντίστοιχο; 

Ε καλα τωρα  επειδη μπαινουν μεσα  με τα μπουνια  στην ms απο το hardware    θα  κανει και η Sony  το ιδιο ?

Δεν την παιρνει να το κανει η Sony  δεν εχει την ιδια οικονομικη επιφανεια με την ms  και δεν χρειαζεται και να το κανει  ειναι ο market leader και με αυτα που εχω δει μεχρι τωρα θα παραμεινει .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Οχι αυτο αφορα μονο την Sony , η κοστολογηση γινεται στην λιανικη που ειμαστε εμεις .Εσυ οταν πηρες το αμαξι σου το πηρες οσο στοιχισε στην εταιρεια ?Τα παπουτσια σου μηπως ?

Απλα καμια σχεση.η εταιρια που θα σου πουλησει το εν λογο αμαξι δεν θα κοστολογησει το radio cd που εχει μεσα χονδρικης γιατι δεν θα σου πουλησει τα cd της για να ακους μουσικη.

Αν η sony παει να βγαλει κερδος στο λανσαρισμα απο καθε part που εχει πανω ,ετοιμασε κανα 2 χιλιαρικα για να αγορασεις την κονσολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Απλα καμια σχεση.η εταιρια που θα σου πουλησει το εν λογο αμαξι δεν θα κοστολογησει το radio cd που εχει μεσα χονδρικης γιατι δεν θα σου πουλησει τα cd της για να ακους μουσικη.

 

Ναι ε?

Ειχα την εντυπωση πως  βγαζουν περισσοτερα απο τα εξτρα χαρακτηριστικα  τα οποια  συνηθως  υπερκοστολογουν  στις "πλουσιες " εκδοσεις παρα απο το ιδιο το αμαξι .Μαλλον  δεν  τα ξερω καλα ειχα λιγα αυτοκινητα και  κατω  του μετριου .Θα μαθω που θα παει .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 minutes ago, Fotis13 said:

Ε καλα τωρα  επειδη μπαινουν μεσα  με τα μπουνια  στην ms απο το hardware    θα  κανει και η Sony  το ιδιο ?

Δεν την παιρνει να το κανει η Sony  δεν εχει την ιδια οικονομικη επιφανεια με την ms  και δεν χρειαζεται και να το κανει  ειναι ο market leader και με αυτα που εχω δει μεχρι τωρα θα παραμεινει .

Ωραία, ας απαντήσω στο προηγούμενο ερώτημά σου.

Ένα optical drive που παίζει UHD δισκάκια ξεκινάει λιανική από €50 ας πούμε (που σημαίνει ότι ο κατασκευαστής και ο έμπορας βγάζουν κέρδος σε αυτή την τιμή). Γιατί η Sony να πουλήσει €100 παραπάνω αυτό το συγκεκριμένο part;

Ξαναλέω, δεν πρόκειται να έχουν διαφορετική τιμή τα δύο SKU's. Ποντάρω ότι θα έχουν ίδια τιμή και το digital θα φοράει 1,5 TB δίσκο or smth.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Ναι ε?

Ειχα την εντυπωση πως  βγαζουν περισσοτερα απο τα εξτρα χαρακτηριστικα  τα οποια  συνηθως  υπερκοστολογουν  στις "πλουσιες " εκδοσεις παρα απο το ιδιο το αμαξι .Μαλλον  δεν  τα ξερω καλα ειχα λιγα αυτοκινητα και  κατω  του μετριου .Θα μαθω που θα παει .

Σωστη εντυπωση εχεις.αυτο σου ανεφερα και εγω. Οτι στο αμαξι θα το χρυσοπληρωσεις.

Στη sony ομως ειναι λαθος κινηση να το χρυσοπληρωσεις.γιατι θελει να σου πουλαει τα δισκακια της για να τα βαζεις να παιζουν.δεν θελουν λογο τιμης να αγορασεις το xbox και να αγοραζεις δισκακια του xbox

9 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ωραία, ας απαντήσω στο προηγούμενο ερώτημά σου.

Ένα optical drive που παίζει UHD δισκάκια ξεκινάει λιανική από €50 ας πούμε (που σημαίνει ότι ο κατασκευαστής και ο έμπορας βγάζουν κέρδος σε αυτή την τιμή). Γιατί η Sony να πουλήσει €100 παραπάνω αυτό το συγκεκριμένο part;

Ξαναλέω, δεν πρόκειται να έχουν διαφορετική τιμή τα δύο SKU's. Ποντάρω ότι θα έχουν ίδια τιμή και το digital θα φοράει 1,5 TB δίσκο or smth.

Επειδη μου βαζεις ιδεες κατι τετιο πονταρω και εγω τωρα. Σκεφτομαι 1tb με drive και 2tb digital και ιδια τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα είναι expansion 

1 ώρα πριν, chrisgewrgi είπε

Η sony εδω και πολυ καιρο δειχνει οτι δεν ειναι ετοιμη για το επομενο βημα..θα της παρει μια διετια τριετια  για να δουμε κατι καλο.γιαυτο και χθες γεμισε την παρουσιαση με χαμηλες παραγωγες και cross play games.πια?η sony.. προσωπικα δεν βλεπω κανεναν λογο μεχρι αυτην την στιγμη για day one αγορα.εκτος και κατι αλλαξει.

Αντιθετως απο την απεναντι οχθη εδω και παρα πολυ καιρο δειχνουν οτι χωνουν χρημα με τα κοντεινερ και αυτο ειναι καλο.στην τελικη συμφερει εμας.

Αν έχεις απλό ps4 το backlog σου σε 4Κ είναι αρκετός λόγος

Επίσης για μένα λόγος είναι επειδή δεν ψήνω αναβάθμιση σε pc ακόμα αλλά θέλω 4Κ όσο πιο φθηνά γίνεται γιατί είμαι γυφτογυφτουλας

Και πολλοί πιστεύω είναι σαν κι εμένα, δε με βλέπω να ξαναψωνιζω από steam το επόμενο (μεγάλο) διάστημα

Ο,τι βλέπω σε εκπτώσεις από ps store και όποτε το παίξω, αν το παίξω στο 5 καλώς

Εφόσον θα παίζει τα παιχνίδια του 4 μπορείς κάλλιστα να το δεις ως αναβάθμιση με τη λογική του pc και τα παιχνίδια του 4 είναι πάρα πολλά ώστε να έχουμε προλάβει να τα φέρουμε όλα βόλτα μέχρι να βγει το 5

Βέβαια θέλω και μια 4Κ τηλεόραση..

Χρειάζομαι αύξηση άμεσα

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Άρα είναι expansion 

Αν έχεις απλό ps4 το backlog σου σε 4Κ είναι αρκετός λόγος

Επίσης για μένα λόγος είναι επειδή δεν ψήνω αναβάθμιση σε pc ακόμα αλλά θέλω 4Κ όσο πιο φθηνά γίνεται γιατί είμαι γυφτογυφτουλας

Και πολλοί πιστεύω είναι σαν κι εμένα, δε με βλέπω να ξαναψωνιζω από steam το επόμενο (μεγάλο) διάστημα

Ο,τι βλέπω σε εκπτώσεις από ps store και όποτε το παίξω, αν το παίξω στο 5 καλώς

Εφόσον θα παίζει τα παιχνίδια του 4 μπορείς κάλλιστα να το δεις ως αναβάθμιση με τη λογική του pc και τα παιχνίδια του 4 είναι πάρα πολλά ώστε να έχουμε προλάβει να τα φέρουμε όλα βόλτα μέχρι να βγει το 5

Βέβαια θέλω και μια 4Κ τηλεόραση..

Χρειάζομαι αύξηση άμεσα

Κοιτα πως το βλεπω λοιπον.επειδη τα πουλησα ολα και εχω κατσει με το pc εδω και καιρο αν βγει το ps5 και πατσαριστουν τα γνωστα αριστουργηματα του ps4 σε τπτ 4κ 60frames κτλπ θα το τσιμπισω απο την πρωτη μερα.

Αν ομως μεινουν οπως εχουν και απλα βγουν για αρχη τπτ games οπως ειδαμε χθες δεν το παιρνω day one.με τιποτα δεν θελω να πληρωσω τα games που ειδα χθες κανα 60αρι.. μη παρεξηγηθω,τα games αυτα μπορει να ειναι αριστουργηματα αλλα ξερουμε οτι δεν ειναι παραγωγες για 50 και 60. Απο την αλλη δεν πιστευω οτι θα λανσαριστει με αυτα τα games και θα κοστιζουν 20 ευρω. Γενικα μπορει να λεμε αρλουμπες.ο χρονος θα δειξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Κοιτα πως το βλεπω λοιπον.επειδη τα πουλησα ολα και εχω κατσει με το pc εδω και καιρο αν βγει το ps5 και πατσαριστουν τα γνωστα αριστουργηματα του ps4 σε τπτ 4κ 60frames κτλπ θα το τσιμπισω απο την πρωτη μερα.

Αν ομως μεινουν οπως εχουν και απλα βγουν για αρχη τπτ games οπως ειδαμε χθες δεν το παιρνω day one.με τιποτα δεν θελω να πληρωσω τα games που ειδα χθες κανα 60αρι.. μη παρεξηγηθω,τα games αυτα μπορει να ειναι αριστουργηματα αλλα ξερουμε οτι δεν ειναι παραγωγες για 50 και 60. Απο την αλλη δεν πιστευω οτι θα λανσαριστει με αυτα τα games και θα κοστιζουν 20 ευρω. Γενικα μπορει να λεμε αρλουμπες.ο χρονος θα δειξει

Κοίτα το psn κάνει καλές εκπτώσεις, επίσης αν θες απλά ένα πέρασμα αγοράζεις retail και πουλάς που είναι το πιο φθηνό

Αλλά όλα εξαρτώνται και από τη φάση του καθενός

Εγώ πολλά από αυτά δεν καίγομαι να τα πάρω άμεσα, άρα μπορώ να περιμένω λίγους μήνες να πέσουν στα 35αρια μιας και έχω πάρα πολλά παιχνίδια να παίξω

Επίσης έχω pc με i5 haswell και μια Polaris, δηλαδή τις παίζω με one x

Οποιαδήποτε αναβάθμιση αυτής της σύνθεσης για να φτάσω το ps5 θα πάει πολλά παραπάνω από το ps5 όσο κι αν κάνει τελικά, άρα μοιραία θα επενδύσω σε Sony για τον επόμενο χρόνο τουλάχιστον μιας και εκεί θα έχω την καλύτερη εμπειρία πιο οικονομικά

Στο απώτερο μέλλον βλέπουμε

Είναι και σε τι φάση βρίσκεται ο καθένας

Αν έχεις ήδη κάνα σχετικά νέο 8πυρηνο και το μόνο που σου λείπει είναι μια gpu ή όντως έχεις καμιά 2080 μπορείς προφανώς να αγνοήσεις το ps5 που και πάλι λόγω κάποιων exclusive που σίγουρα θα υπάρξουν θα είναι εμμονή να συνεχίσεις να το κάνεις

Επίσης παίζει ρόλο και τι βιβλιοθήκη έχεις, εγώ στο psn έχω φτάσει και έχω αρκετά μεγάλη με δένει το οικοσύστημα όπως θα έλεγε και ένας χρήστης apple

Είναι πολλοί οι παράγοντες, απλά είναι αρκετοί που έχουν λόγο να πάρουν τη κονσόλα από την αρχή

Θέλω όμως να δω και ποιο θα είναι το επίπεδο της υποστήριξης τίτλων του 4 , αυτό θα παίξει πολύ σημαντικό ρόλο γιατί αν μιλούσαμε για μετάβαση στυλ 3 σε 4 σε καμιά περίπτωση δεν θα συζητούσα αγορά από την αρχή

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisgewrgi είπε

Η sony εδω και πολυ καιρο δειχνει οτι δεν ειναι ετοιμη για το επομενο βημα..θα της παρει μια διετια τριετια  για να δουμε κατι καλο.γιαυτο και χθες γεμισε την παρουσιαση με χαμηλες παραγωγες και cross play games.πια?η sony.. προσωπικα δεν βλεπω κανεναν λογο μεχρι αυτην την στιγμη για day one αγορα.εκτος και κατι αλλαξει.

Αντιθετως απο την απεναντι οχθη εδω και παρα πολυ καιρο δειχνουν οτι χωνουν χρημα με τα κοντεινερ και αυτο ειναι καλο.στην τελικη συμφερει εμας.

νομιζω οτι ηταν απο τα πιο πλουσια reveal που εχει κανει η sony ποτε...Η sony δειχνει να ειναι πολυ μπροστα απο τον ανταγωνισμο δυστυχως, γιατι εχει ετοιμα στουντιο, τα μεγαλα της πλεον με 2 ομαδες, ετοιμες μηχανες για τη next gen...επιδειξη δυναμης ηταν το χθεσινο... το viewership στο yt και στο twitch, δειχνει οτι παιζει μονη της η σονι...

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Αν ομως μεινουν οπως εχουν και απλα βγουν για αρχη τπτ games οπως ειδαμε χθες δεν το παιρνω day one.με τιποτα δεν θελω να πληρωσω τα games που ειδα χθες κανα 60αρι.. μη παρεξηγηθω,τα games αυτα μπορει να ειναι αριστουργηματα αλλα ξερουμε οτι δεν ειναι παραγωγες για 50 και 60.

Δεν ειναι για 50 και 60ευρω το GT7 ή το horizon zero dawn ή το Demons Souls ή το RE8?:huh::huh:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, xavier είπε

Η sony δειχνει να ειναι πολυ μπροστα απο τον ανταγωνισμο δυστυχως,

γιατι δυστηχως? δηλαδη τι επρεπε να περιμενει τους αλλους?χαχα οι ας κοιταξουν να την φτασουν...οποτε οχι δυστυχως, αλλα ευτηχως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν ειναι για 50 και 60ευρω το GT7 ή το horizon zero dawn ή το Demons Souls ή το RE8?:huh::huh:

Αυτα θα βγουν με το λανσαρισμα της κονσολας;

Καλα δεν ειμαι φαν του gt7 και το re8 ειναi multi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Αυτα θα βγουν με το λανσαρισμα της κονσολας;

Καλα δεν ειμαι φαν του gt7 και το re8 ειναi multi

Που κολλαει το εαν εισαι φαν ενος παιχνιδιου ή εαν ειναι multiplatform με το αν αξιζουν τα 50 και 60ευρω???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...