Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Venerable είπε

Τελικά μου φαίνεται ότι αυτή η εικόνα είναι αληθινή:

playstation 5 ps5 factory production line image

Είναι Ιάπωνες και όχι Κινέζοι από ότι καταλαβαίνω (όχι ότι τους ξεχωρίζω και εύκολα :P) και κοιτάξτε ομοιότητα στο χρώμα στο πάτωμα και την υποδομή ευρύτερα σε σύγκριση με αυτήν την εικόνα:

XWX97lT.png

Η από πάνω εικόνα είναι από το robotic facility της Sony κάπου κοντά στο Tokyo. Εκεί η μόνη ανθρώπινη παρέμβαση στην κατασκευή playstation όπως λέει και στο άρθρο από κάτω, είναι να μπει το motherboard στην ρομποτική γραμμή παραγωγής και το packaging του στο τέλος αυτής.

https://vdata.nikkei.com/en/newsgraphics/sony-playstation/

Δεν αποκλείω να έχει πέσει κάποιο τρελό photoshop αλλά οι εικόνες είναι πολύ δυνατές και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον, άρθρο από μόνο του.

Off topic αλλά πως είναι δυνατόν να μπερδεύεις τους Ιάπωνες με τους Κινέζους; 😄 Είναι τελείως διαφορετικοί, δεν μοιάζουν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, tolstoy είπε

Θα ναι θετικό να κρατήσουν την τιμή κάτω απ τα 500. Θα βοηθήσει την κονσόλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, alexgr21 είπε

Θα ναι θετικό να κρατήσουν την τιμή κάτω απ τα 500. Θα βοηθήσει την κονσόλα. 

Να σου πω και 550 να κάνει (όχι 600 - ψυχολογικό όριο) μάλλον θα την πάρω. Όχι από τις πρώτες μέρες αλλά δεν ξέρω αν θα αντέξω να περιμένω κάποια slim έκδοση (που θα μου άρεσε) αν και λένε ότι η digital εκδοχή του, θα είναι πιο "μαζεμένη". Τώρα πόσο μαζεμένη δεν ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, tolstoy είπε

Να σου πω και 550 να κάνει (όχι 600 - ψυχολογικό όριο) μάλλον θα την πάρω. Όχι από τις πρώτες μέρες αλλά δεν ξέρω αν θα αντέξω να περιμένω κάποια slim έκδοση (που θα μου άρεσε) αν και λένε ότι η digital εκδοχή του, θα είναι πιο "μαζεμένη". Τώρα πόσο μαζεμένη δεν ξέρω. 

Κοιτα οσοι θελουν να παρουν την κονσολα θα την παρουν ανεξαρτητως τις τιμης.Αλλα για μενα η σονυ θα πρεπει να χει το αβανταζ τις τιμης,καθοτι αυτο την εκανε να κερδισει αυτην την γενια εχοντας αισθητα χαμηλοτερη τιμη εναντι του χβοχ και καλυτερη αποδοση. Αν χτυπηση ενα 10-15% απο την τωρινη γενια ειναι σιγουρα πολυ καλο ντιλ δεδομενου και τον αποκλειστικον της παιχνιδιων. Ειναι δεδομενο η υπερισχυ του χβοχ σε δυναμη, και την ηττα του σ αυτην την γενια. Οποτε τωρα πιστευω πως θα υπαρξει η αντεπιθεση στην τιμολογια του.

Επεξ/σία από alexgr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2020 στις 1:03 ΠΜ, xavier είπε

Πάντως αυτή η είδηση για τα 500εκ του halo  φαντάζει εντελώς παπατζα... Τα παιχνίδια της rockstar κοστίζουν λιγότερο από τα μισά...και πραγματικά είναι ελάχιστα τα παιχνίδια σε αυτή τη κατηγορία.

Ενταξει μην ξεχνάς ομως οτι μιλαμε για τη ναυαρχίδα της Microsoft και γενικα για ενα παιχνίδι που επι σειρά ετών ηταν το καλύτερο FPS και για πολλούς καλύτερο video game στον κοσμο.

Πιθανοτατα έπεσε χρήμα για να ανακτήσει η σειρά την παλια της δόξα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, alexgr21 είπε

Κοιτα οσοι θελουν να παρουν την κονσολα θα την παρουν ανεξαρτητως τις τιμης.Αλλα για μενα η σονυ θα πρεπει να χει το αβανταζ τις τιμης,καθοτι αυτο την εκανε να κερδισει αυτην την γενια εχοντας αισθητα χαμηλοτερη τιμη εναντι του χβοχ και καλυτερη αποδοση. Αν χτυπηση ενα 10-15% απο την τωρινη γενια ειναι σιγουρα πολυ καλο ντιλ δεδομενου και τον αποκλειστικον της παιχνιδιων. Ειναι δεδομενο η υπερισχυ του χβοχ σε δυναμη, και την ηττα του σ αυτην την γενια. Οποτε τωρα πιστευω πως θα υπαρξει η αντεπιθεση στην τιμολογια του.

Δεν την έκανε να κερδίσει αυτή την γενιά αυτό αλλά το ότι απλά όταν η Microsoft παρουσίασε το Xbox one το 2013 απλά αυτοκτόνησε(Drm, always online, kinect...) με ότι αυτό συνεπάγεται.

Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Δεν την έκανε να κερδίσει αυτή την γενιά αυτό αλλά το ότι απλά όταν η Microsoft παρουσίασε το Xbox one το 2013 απλά αυτοκτόνησε(Drm, always online, kinect...) με ότι αυτό συνεπάγεται.

Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Γενικα παντως, μεγαλο ρολο παιζει η τιμη.

Ο καθενας εχει τα γουστα του και σεβαστο, αλλα για απλους χρηστες (οπως εγω, που δεν σκαμπαζουμε πολλα απο fps και κουμπωνουμε την κονσολα ακομα και σε Turbo-X  :P ), το ενα κατοσταρικο ειναι 2-3 παιχνιδια παραπανω.

Γενικα στις περισσοτερες γενιες, περισσοτερες πωλησεις εκανε η φθηνοτερη κονσολα, ακομα και το nitendo wii.

Βεβαια οι στοχοι της καθε εταιρειας ειναι αλλοι. Δεν τους ενδιαφερει απλα να πουλησουν περισσοτερα τεμαχια, αυτο ειναι το πιο απλοϊκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Δεν την έκανε να κερδίσει αυτή την γενιά αυτό αλλά το ότι απλά όταν η Microsoft παρουσίασε το Xbox one το 2013 απλά αυτοκτόνησε(Drm, always online, kinect...) με ότι αυτό συνεπάγεται.

Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Συμφωνώ, το θυμόμαστε όλοι πιστεύω τι τσίρκο ήταν. Αλλά σίγουρα η σονυ ωφεληθεικε απ την τιμολογιακή της τακτική και γενικότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/7/2020 στις 5:18 ΜΜ, alexgr21 είπε

Κοιτα οσοι θελουν να παρουν την κονσολα θα την παρουν ανεξαρτητως τις τιμης..

Τι ανεξαρτήτως τιμής; στα 450 ναι την παίρνω με ευχαρίστηση, στα 800 δεν την παίρνω για κανένα λόγο

Πέρα από το καθαρά απόλυτο ποσό που ή το έχεις ή δεν το έχεις υπάρχει και η σχέση τιμής αξίας, πρέπει μια κονσόλα να δικαιολογεί την τιμή της, αλλιώς δεν θα την πάρουν εξίσου πολλοί

Μην τα λέμε και τα ξαναλέμε, οι κονσόλες είναι η φθηνια του gaming δεν υπάρχει το ότι είναι "high end" και πράσσειν άλογα όπως είναι για παράδειγμα στα κινητά που δίνουν περιουσίες ανούσια. Εδώ ή είσαι ελκυστικός ή σε τρώει η μαρμάγκα μέχρι να γίνεις

Και μη μου πει πάλι κάποιος για τους ξένους και τα εισοδήματα του εξωτερικού κτλ κτλ γιατί οι έξω αν ένα πράγμα μας αποδεικνύουν ξανά και ξανά στα τεχνολογικά θέματα είναι ότι δεν είναι χαϊβάνια σαν κι εμάς ώστε να πετάνε τα λεφτά που δεν έχουν. Εκεί είτε έχουν το 700- 800αρι είτε όχι θα πουν ότι η κονσόλα είναι ακριβή, δεν θα κάτσουν σαν κι εμάς να το δικαιολογήσουν για απροσδιόριστο λόγο..

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καντε υπομονη να ανακοινωθει το καλοκαιρι η τιμη της κονσολας και μετα ας βγει ο καθενας να πει τα δικα μου.

Μην το κουραζουμε το θεμα τσαμπα με τις φημες για το τι τιμη θελει να ακουσει/δει ο καθενας,δεν βγαζει καπου αυτο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

Τι ανεξαρτήτως τιμής; στα 450 ναι την παίρνω με ευχαρίστηση, στα 800 δεν την παίρνω για κανένα λόγο

Πέρα από το καθαρά απόλυτο ποσό που ή το έχεις ή δεν το έχεις υπάρχει και η σχέση τιμής αξίας, πρέπει μια κονσόλα να δικαιολογεί την τιμή της, αλλιώς δεν θα την πάρουν εξίσου πολλοί

Μην τα λέμε και τα ξαναλέμε, οι κονσόλες είναι η φθηνια του gaming δεν υπάρχει το ότι είναι "high end" και πράσσειν άλογα όπως είναι για παράδειγμα στα κινητά που δίνουν περιουσίες ανούσια. Εδώ ή είσαι ελκυστικός ή σε τρώει η μαρμάγκα μέχρι να γίνεις

Και μη μου πει πάλι κάποιος για τους ξένους και τα εισοδήματα του εξωτερικού κτλ κτλ γιατί οι έξω αν ένα πράγμα μας αποδεικνύουν ξανά και ξανά στα τεχνολογικά θέματα είναι ότι δεν είναι χαϊβάνια σαν κι εμάς ώστε να πετάνε τα λεφτά που δεν έχουν. Εκεί είτε έχουν το 700- 800αρι είτε όχι θα πουν ότι η κονσόλα είναι ακριβή, δεν θα κάτσουν σαν κι εμάς να το δικαιολογήσουν για απροσδιόριστο λόγο..

Δεν έκανα καμία αναφορα περί 800 ευρώ. Εννοούσα ότι αν κάποιος είναι PlayStation πως να το πω όχι φανμποι αλλά γουστάρει και αγοράζει θα το πάρει και ας έχει 600-650 ευρώ. Όπως κάθε χρόνο αρκετοί άνθρωποι αναβαθμίζουν το κινητό τους ή στο pc hardware που όσο και κοστολογεί κάρτες οι Nvidia αναβαθμίζουν από 1080ti σε 2080ti και πάει λέγοντας, αυτό εννοούσα. Επίσης έχω αρκετούς φίλους / γνωστούς που είναι της λογικής αγοράζω κονσόλα όπως το ps4 και παίζω για 5-6 χρόνια τα παιχνίδια σε 1080 και τέλος. Δεν τους νοιάζει high end φτώχεια κτλ. Απλώς να παίζουν τα παιχνίδια που γουστάρουν οσο πιο εύκολα γίνετε χωρίς να σκέφτονται διαφορά εξαρτήματα και αναβαθμίσεις.  Συμφωνώ πως η κονσόλα αν είναι ακριβή και δεν δικαιολογεί την τιμή (όπως ήταν περίπου το x one) δεν αξίζει μια και πως πρέπει να συμορφονονται αλλά δυστυχώς, όπως είπα και βλέπουμε, με την άνοδο των τιμών στα τεχνολογικά προϊόντα κάθε χρόνο οποίος γουστάρει αγοράζει. Τώρα με τις τιμές  θα δούμε αργότερα το καλοκαίρι  τις ανακοινώσεις. Μέχρι τότε όπως είπε ο Fulgore δεν βγάζει νόημα να το συζηταμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mikele13- είπε

Καλά τα λέτε εσείς, εγώ ξέρω ότι Day one δεν θα μείνει ρουθούνι....

ανάλογα και τα κομμάτια, αλλά το θέμα δεν είναι να φύγουν μερικές χιλιάδες κομμάτια που θα έρθουν τον πρώτο καιρό στην ελληνική αγορά ή αν γενικά θα έχει η σονυ τη δυνατότητα να καλύψει τη ζήτηση αν υπάρχουν θέματα στη παραγωγή στην κίνα λόγω κόβιντ

 

το θέμα είναι αν θα μπορέσει η σονυ να δημιουργήσει σε ένα εύλογο διάστημα μια βάση χρηστών δεκάδων εκατομμυρίων για να πει οτι έκανε δουλίτσα και να είναι βιώσιμη η πλατφόρμα (και να εχει παιχνίδια, να βγάζει απο παιχνίδια, υπηρεσίες και περιφερειακά που είναι το πολύ μαρούλι)

και πέρα από αυτό θα πρέπει να κονταροχτυπηθεί και με την ms που θα επιδιώξει το ίδιο , άρα οι εξωφρενικά υψηλές τιμές νομίζω ότι είναι εκτός πραγματικότητας 

άλλωστε ο περισσότερος κόσμος για καμιά διετία ακόμα καλύπτεται με την τωρινή γενιά, υπάρχουν πολλά παιχνίδια και λίγοι τα έχουν παίξει όλα συν ότι θα συνεχίσουν να βγαίνουν παιχνίδια σε ps4 one εφόσον παίζει πελατεία. πώς θα πάει ο κάθε μεγάλος publisher να βγάλει μια παραγωγή πολλών εκατομμυρίων σε μια κονσόλα που δεν θα έχει προοπτική έστω να πουλήσει πολλά κομμάτια από την αρχή; 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...