Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το Lockhark περιπλέκεται η κατάσταση πάντως,

Πιστεύω θα στήσει το SeriesX στην ίδια τιμή με το PS5 και το Lockhart στην ίδια τιμή ή και καλύτερη με το Ps4/pro που έτσι και αλλιώς θεωρώ ότι θα συνεχίσει να πουλάει για κάνα 2 χρόνια ακόμα μιας και λόγω πανδημίας και οικονομικής ύφεσης δεν φαίνονται αισιόδοξες οι πωλήσεις για τις νέες γενιές και το έχουν προβλέψει αυτό. 

Να στήσει το SeriesX πάνω από το PS5 όπως έκανε με το OneX που είχε 100$ διαφορά από το PS4pro δεν νομίζω να το επιχειρήσουν ασχέτως αν θα είναι πιο δυνατό.

Άρα για entry console  200-299$ θα παίζουν τα Lockhart και ps4/pro και στο High end τα SeriesX/Ps5 400-499$.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://venturebeat.com/2020/07/09/sony-invests-250-million-in-fortnite-maker-epic-games/

 

Αναφορά σε κείμενο

The companies said the deal cements an already close relationship between the two companies and reinforces the shared goal to advance the state of the art in technology, entertainment, and socially connected online services. This close relationship was underscored in May when Epic first showed the upcoming Unreal Engine 5 graphics running on a PlayStation 5.

 

Επεξ/σία από Venerable
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Venerable είπε

Έτσι εξηγείται και το σχετικό show την επίδειξη της UE5 στο PS5. Καλή κίνηση από την Sony, βέβαια δεν είμαστε στην γενιά των ps3, xb360 και η ζήτηση για την UE δεν είναι ίδια αλλά και πάλι υπάρχει όφελος. 

 

Παράλληλα ελπίζω να καταλαβαίνουν τώρα κάποιοι πως το φαινόμενο fortnite δεν είναι απλά ένα παιχνίδι που παίζουν τα εφτάχρονα. Με 350 εκατομμύρια χρήστες είναι αδύνατο να περάσει απαρατήρητο. 

Γενικώς οι χαρακτηρισμοί και η κατηγοριοποίηση των παιχνιδιών με βάση την αισθητική του ή το υποτιθέμενο κοινό ηλικιακά που απασχολεί ανήκει στο παρελθόν. Οι εκπρόσωποι της βιομηχανίας το έχουν αντιληφθεί για αυτό έχουν σταματήσει και τα αντίστοιχα σχόλια. Πλέον μόνο καταναλωτές - παπαγάλοι συμμερίζονται άλλοτε PR "απόψεις."

Ότι παράγει χρήμα και αυξάνει την δυναμική της βιομηχανίας είναι καλό για όλους.

 

Σε άλλα θέματα η Sony παρουσίασε το κουτί των παιχνιδιών. Ομολογώ ότι δεν μου αρέσει το πάνω λευκό φόντο στο λογότυπο της κονσόλας. Δεν ταιριάζει τόσο με το μπλε του κουτιού. Βέβαια αυτό είναι μηδαμινής σημασίας. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexgr21 είπε

Η συσκευασία των παιχνιδιών του PS5

ps5-game-case_2.jpg

Όχι ότι ασχολούμαι με physical πλέον αλλά αυτό το μπλε ελεκτρίκ είναι πολύ κιτς (όπως και η κονσόλα).

Επειδή μου αρέσει η μόδα όμως βρίσκω αυτό το σχέδιο πολύ πιο ενδιαφέρον:

2sn8vmast1w41.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Venerable είπε

Όχι ότι ασχολούμαι με physical πλέον αλλά αυτό το μπλε ελεκτρίκ είναι πολύ κιτς (όπως και η κονσόλα).

Επειδή μου αρέσει η μόδα όμως βρίσκω αυτό το σχέδιο πολύ πιο ενδιαφέρον:

  Απόκρυψη περιεχομένων

2sn8vmast1w41.png

Έλα ρεε το κλασσικό μπλε όπως και στο 4 είναι. Εμένα μου φαίνεται πιο ψηλό η είναι η ιδέα μου? Τα σχέδια που βαλές τα γουστάρω πάντως. Εγώ ή αλήθεια είναι πως θα θελα να κάναν κάτι διαφορετικό. Ίδιο κουτί με το 4 μόνο που είναι άσπρο πανω  αντί για μπλε, που δείχνει ότι είναι το βασικό χρώμα της κονσόλας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Saloufas είπε

Έλα και το Skyrim σε νέα PS5 συσκευασία!
 

21.jpg.b2e6e40ac38d52ea7c46443d6c11c274.jpg

 όχι άλλο κάρβουνο λέμε!  🤣

 

df3e098bf7f06712f969853866e4a15c.jpg

Εγώ πάντως αυτό το κοβερ θα γούσταρα. Να το βάλουν στην επόμενη γενιά. 

the-gkler-8oolls-v-skyrim-botheada-skyrim-todd-howard-39362164.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.pushsquare.com/news/2020/07/rumour_black_and_red_ps5_console_spotted_in_sony_marketing_material

ps5-black-and-red.original.jpg

Μαύρο - κόκκινη έκδοση

Φαντάζομαι αν ισχύει, προϊδεάζει πως θα δούμε αρκετούς χρωματικούς συνδυασμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/7/2020 στις 4:25 ΜΜ, stevenfins είπε

https://www.pushsquare.com/news/2020/07/rumour_black_and_red_ps5_console_spotted_in_sony_marketing_material

ps5-black-and-red.original.jpg

Μαύρο - κόκκινη έκδοση

Φαντάζομαι αν ισχύει, προϊδεάζει πως θα δούμε αρκετούς χρωματικούς συνδυασμούς.

Μακάρι να υπάρξει τέτοια εκδοχή για να ταιριάζει με οτιδήποτε άλλο έχω στο χώρο μου και κυρίως το pc μου που είναι μαυροκοκκινο εδώ και 10 χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/7/2020 στις 12:26 ΜΜ, Saloufas είπε

Πιστεύω θα στήσει το SeriesX στην ίδια τιμή με το PS5 και το Lockhart στην ίδια τιμή ή και καλύτερη με το Ps4/pro

Εντελώς άτυπο αυτό που γράφεις. Γιατι να στήσει Lockhart για να ανταγωνιστεί ps4/pro όταν έχει ήδη το one X που θα πέσει και η τιμή του όταν βγει το series X (άσε που τρέχουν συχνά προσφορές ήδη στα 329 με 349) και έχει τόσα terraflops όσα ένα ps4 και ps4 pro μαζί; 1.84, 4,2 vs 6?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, otello_gr είπε

Εντελώς άτυπο αυτό που γράφεις. Γιατι να στήσει Lockhart για να ανταγωνιστεί ps4/pro όταν έχει ήδη το one X που θα πέσει και η τιμή του όταν βγει το series X (άσε που τρέχουν συχνά προσφορές ήδη στα 329 με 349) και έχει τόσα terraflops όσα ένα ps4 και ps4 pro μαζί; 1.84, 4,2 vs 6?

Γιατί στο σύνολο το Lockhart θα είναι πολύ πιο ισχυρό από το ήδη υπάρχον OneX μιας και θα έχει ίδια και καλύτερη GPU με όλα τα νέα features και thermal efficiency της RDNA2, κλάσης ανώτερο cpu zen 2 8c/16t από τον jaguar που θα δώσει μεγάλο boost στα fps σε 1080p/1440p, και φυσικά nvme SSD. Αν έρθει και χωρίς 4κ BR Disk Drive all digital θα πέσει περισσότερο η τιμή του. Ποιος θα πάρει OneX? Μα γι αυτό βρίσκεις πλέον σε τέτοια τιμή το X, ήδη άρχισε το ξεστοκάρισμα από την microsoft, 299$ το έβγαλε στο store και προετοιμάζει το έδαφος για τις νέες κονσόλες. Επίσης ήδη δήλωσε ότι η  custom έκδοση του X Cyberpunk2077 edition θα είναι και η τελευταία custome εκδοσή του Χ, αυτό από μόνο του λέει πολλά. 

Επίσης στην εξίσωση πιο πάνω ξέχασα να βάλω το ps5 Digital που θα είναι πιο φτηνό από το κανονικό, είτε 50$ είτε 100$ που ακούγεται. Άρα το Lockhart δεν μπορεί να παίξει σε τιμή κοντά στο φτηνό ps5 γιατί θα έχει χάσει από τα αποδυτήρια με αυτά τα specs, θα πρέπει να έχει τουλάχιστον την μισή τιμή και κάτω από την τιμή του ps5 digital,  όπως έχει και τα μισά περίπου και κάτω specs,  αλλιώς κλάφτα Χαράλαμπε.

Αν υποθετικά το ps5 digital έρθει στα 399$ ποιος θα πάει να δώσει 299$ ή 250$ για το Lockhart? θα πρέπει να πέσει στα 199$ για να γίνει ανταγωνιστικό.  Γενικά όπως είπα και πιο πάνω περιπλέκονται πολύ τα πράγματα με το Lockhart και που θέλει να το στήσει η Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Saloufas είπε

Γιατί στο σύνολο το Lockhart θα είναι πολύ πιο ισχυρό από το ήδη υπάρχον OneX μιας και θα έχει ίδια και καλύτερη GPU με όλα τα νέα features και thermal efficiency της RDNA2, κλάσης ανώτερο cpu zen 2 8c/16t από τον jaguar που θα δώσει μεγάλο boost στα fps σε 1080p/1440p, και φυσικά nvme SSD. Αν έρθει και χωρίς 4κ BR Disk Drive all digital θα πέσει περισσότερο η τιμή του. Ποιος θα πάρει OneX? Μα γι αυτό βρίσκεις πλέον σε τέτοια τιμή το X, ήδη άρχισε το ξεστοκάρισμα από την microsoft, 299$ το έβγαλε στο store και προετοιμάζει το έδαφος για τις νέες κονσόλες. Επίσης ήδη δήλωσε ότι η  custom έκδοση του X Cyberpunk2077 edition θα είναι και η τελευταία custome εκδοσή του Χ, αυτό από μόνο του λέει πολλά. 

Επίσης στην εξίσωση πιο πάνω ξέχασα να βάλω το ps5 Digital που θα είναι πιο φτηνό από το κανονικό, είτε 50$ είτε 100$ που ακούγεται. Άρα το Lockhart δεν μπορεί να παίξει σε τιμή κοντά στο φτηνό ps5 γιατί θα έχει χάσει από τα αποδυτήρια με αυτά τα specs, θα πρέπει να έχει τουλάχιστον την μισή τιμή και κάτω από την τιμή του ps5 digital,  όπως έχει και τα μισά περίπου και κάτω specs,  αλλιώς κλάφτα Χαράλαμπε.

Αν υποθετικά το ps5 digital έρθει στα 399$ ποιος θα πάει να δώσει 299$ ή 250$ για το Lockhart? θα πρέπει να πέσει στα 199$ για να γίνει ανταγωνιστικό.  Γενικά όπως είπα και πιο πάνω περιπλέκονται πολύ τα πράγματα με το Lockhart και που θέλει να το στήσει η Microsoft.

αν ειναι να το δωσουν 200$  ειναι προτιμοτερο να το δωσουν τσαμπα με συνδρομη για gamepass ultimate...

 

υποθετικα εισαι κατοχος του one x, με τα σπεκς που ακουγονται για το λοκχαρτ, θα το αγοραζες? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...