Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για κάποιο λόγο είμαι αρκετά αισιόδοξος και ανυπόμονος για αύριο. Περιμένω κάτι δυνατότερο από το 399/499 είτε σε επίπεδο τιμής ή σε κάτι άλλο που θα ξαναδώσει το momentum που είχαν προ μιας εβδομάδας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Για κάποιο λόγο είμαι αρκετά αισιόδοξος και ανυπόμονος για αύριο. Περιμένω κάτι δυνατότερο από το 399/499 είτε σε επίπεδο τιμής ή σε κάτι άλλο που θα ξαναδώσει το momentum που είχαν προ μιας εβδομάδας.

Εγω οχι και τοσο να σου πω την αληθεια, νομιζω θα κανει price match και θα εχει θεμα διαθεσιμοτητας, η ms φαινεται πιο ετοιμη. Μικρο το κακο βεβαια μιας και θα το καλυψει με τις αποκλειστικοτητες ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Brute είπε

@KilliK Όχι, αλλά όπως σου λέει ο @EuphangeL, με 50%+ defect rate στα yields (από τα 10 εκ μέχρι τέλος Δεκεμβρίου - στα 11 εκ μέχρι τέλος του fiscal year), τα air transports είναι περισσότερο για να στέλνουν γρήγορα παρά πιο πολλά.

Προφανώς και τα defective chip έχουν κόστος (γιατί το wafer πληρώνεται ούτως ή άλλως) όπως και η αερομεταφορά (αν θυμάμαι είχα διαβάσει 20~30$) ενδεικτικά το κομμάτι.

70% Defect rate είχε και η AMD στους Ryzen 7/GPU όταν πήγε σε 7nm αλλά και παραπάνω voltage έδινε στα parts (για αυτό και βλέπεις τα γνωστά undervolts στο σχετικό νήμα) αλλά και μπορούσε να κόψει/κλείσει cores/clocks για να τα πουλήσει ως άλλα μοντέλα.

Σε κονσόλα προφανώς αυτό δεν γίνεται. Είμαι πολύ περίεργος να δω αύριο τιμές και που θα είναι το κόστος αν ισχύουν όλα αυτά που λέει το bloomberg. 

Μέχρι τώρα ήμουν team 399/499 και εγώ.  

Κοιτα, εαν η Sony στα yields βαζει και το binning (θέλει να πιάνει το κάθε chip οπωσδήποτε 2.23Ghz το clockspeed), ίσως για αυτό να βγαίνει και το 50% 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Ένα top bundlάκι με Demon's Souls 💯💯💯

Περιγραφεις το ιδανικο σεναριο .

20 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Για κάποιο λόγο είμαι αρκετά αισιόδοξος και ανυπόμονος για αύριο. Περιμένω κάτι δυνατότερο από το 399/499 είτε σε επίπεδο τιμής ή σε κάτι άλλο που θα ξαναδώσει το momentum που είχαν προ μιας εβδομάδας.

Και εγω ετσι πιστευω  αλλα εστιαζω περισσοτερο στους τιτλους που θα ανακοινωσουν για το λανσαρισμα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Brute είπε

Παίζει και stealth downclock. Στo binning αναφέρομαι προφανώς.

Εαν παίζει κάτι τέτοιο και αποδειχθεί οτι δυο ίδιες κονσόλες (λόγω διαφοράς στα clocks απο το stealth downlock κατά το binning) στις ίδιες περιβαλλοντικές συνθήκες στο ίδιο load βγάζουν διαφορετικά fps, θα γίνει κόλαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ADHD είπε

Εγω οχι και τοσο να σου πω την αληθεια, νομιζω θα κανει price match και θα εχει θεμα διαθεσιμοτητας, η ms φαινεται πιο ετοιμη. Μικρο το κακο βεβαια μιας και θα το καλυψει με τις αποκλειστικοτητες ευκολα.

 

6 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Και εγω ετσι πιστευω  αλλα εστιαζω περισσοτερο στους τιτλους που θα ανακοινωσουν για το λανσαρισμα .

Περιμένω κάποιο μεγάλο 3rd party exclusive ή timed exclusive. Στυλ FF16. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφαγα ακόμη μία ήττα. Δεν παίζει υποστήριξη FreeSync, παρά μόνο VRR μέσω HDMI 2.1

Θα σκάσω που θα σκάσω κοντά 500 για gaming monitor, να μην έχω synced refresh rate? Αναγκαστικά να περιμένω / σκάσω extra για HDMI 2.1 monitor?

Not good..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Δεν παίζει υποστήριξη FreeSync

WHAT?

Καλά και το freesync VRR δεν είναι;

Και οι tv που δήθεν υποστηρίζουν VRR απο HDMI 2.0 και υποτίθεται δουλεύει με Xbox ΟΝΕ τι φάση;

πω θα ξενερώσω άσχημα έτσι και δεν παίζει

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Agent_Orange είπε

WHAT?

Καλά και το freesync VRR δεν είναι;

Και οι tv που δήθεν υποστηρίζουν VRR απο HDMI 2.0 και υποτίθεται δουλεύει με Xbox ΟΝΕ τι φάση;

πω θα ξενερώσω άσχημα έτσι και δεν παίζει

This.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Agent_Orange είπε

Γιατι να μετανιώνεις; @kalliosmanos

γιατι τη διαλεξα για τις gaming μη χεσω δυνατοτητες της και το freesync και μετα αποφασισα να εγκαταλειψω το pc gaming. περιμενα να εκμεταλλευτει το freesync to ps5 λογω αμουντου να σου πω την αληθεια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...