Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, playtak είπε

Καλά η sony το χει δώσει σε ράπερ για crash test 😂 

Δεν ειναι απλα rapper, ειναι ο μεγαλυτερος influencer ατμ στον κοσμο, οτι φοραει γινεται instant μοδα στους flexers, απο παπουτσι μεχρι ρολεξ k δημητριακα

Ξερουν πολυ τι κανουν

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nekrik είπε

170 Watt core στα 2,5 GHz με 40 Cu’s όμως , όχι η gpu του PS5! + Όσο κατά καταναλώνει η vram

 

Επειδή και εγώ κυνηγάω τα Navi news/leaks για αναβάθμιση στο PC πάλι δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα ασφαλή, χωρίς πραγματικό teardown/die shots.

Ποιος σου λέει ότι το navi 22 σε σχέση με την 21 ή την τάδε φάση chip που πήρε clocks αλλά δεν έχει raytracing αλλά υψηλά clocks κτλ.... κτλ.. 

Δεν υπάρχει One size fits all στην τεχνολογία - δες π.χ. τις 1660 από πλευράς Nvidia.

Έως τώρα ένα μάτσο codenames έχουν διαρρεύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chrisgewrgi είπε

Κοιτα 1440p 60 frames δεν ειναι και ασχημα.

Βασικα προτιμω ενα ultra 1440p παρα medium η low σε 4κ.

Παρόλο που έχει πολύ υψηλό fidelity και τρομερή λεπτομέρεια το DeS, εάν όντως δεν έχει RT στο performance mode ,τα 1440@60 , ε είναι ψιλό Meh. Δηλαδή δεν  μπορούν  να το κάνουν ένα checkerboard rendering πιο ψηλά ?Ας πούμε  στα 1800p με upscale σε 2160p framebuffer ? Προσωπικά θεωρώ ότι για να τρέχει 1440p ίσως έχει τίποτα raytraced σκιές η AO, μου βγάζουν πολύ βάθος τα γραφικά στο trailer. Είδωμεν σε μερικές εβδομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, VaggD είπε

Demon soul 1440p no ray tracing From DF. 

Έχει και 4κ 30 mode.

Ολίγον meh στα νούμερα αλλά δείχνει πανέμορφο. Να σου πω την αλήθεια θα περίμενα και εγώ για ένα παλιο παιχνίδι 4k/60 έστω και remake αλλά και πάλι είναι φοβερό.

Το έχει προπαραγγείλει ο αδελφός μου - οπότε θα το δω εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tesseract είπε

Έχει και 4κ 30 mode.

Ολίγον meh στα νούμερα αλλά δείχνει πανέμορφο. Να σου πω την αλήθεια θα περίμενα και εγώ για ένα παλιο παιχνίδι 4k/60 έστω και remake αλλά και πάλι είναι φοβερό.

Το έχει προπαραγγείλει ο αδελφός μου - οπότε θα το δω εκεί.

Εσυ πας για x και ο αδερφος σου για ps5? Χαχα αρχοντες.θα μπορειτε να παιξετε ολα τα παντα..ωραιος

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Εσυ πας για x και ο αδερφος σου για ps5? Χαχα αρχοντες.θα μπορειτε να παιξετε ολα τα παντα..ωραιος

Εντάξει δεν μένουμε και αγκαλιά αλλά είμαστε αρκούντως κοντά. Εγώ είμαι πιο Invested στο PC οικοσύστημα οπότε ψήνω series x/s σαν companion console στο pc, ο αδελφός μου άγεται από το όνομα playstation και τα παιδιά που θέλουν fortnite και gta καίτοι αυτή είναι πρόφαση :D Για το Demon Souls θα το αγοράσει στην ουσία :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Δεν ειναι απλα rapper, ειναι ο μεγαλυτερος influencer ατμ στον κοσμο, οτι φοραει γινεται instant μοδα στους flexers, απο παπουτσι μεχρι ρολεξ k δημητριακα

Ξερουν πολυ τι κανουν

Τον ξέρω και σίγουρα είναι πολύ καλή διαφήμιση αλλά θα προτιμούσα να την έβλεπα σε ένα teardown παρά να βλέπω ότι έχει το control του ps5 ο trapper,τέλος πάντων υπομονή να δούμε τι θα μας δείξει στην συνέχεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nekrik είπε

Εάν ισχύουν τότε τότε το  ps5 δεν είναι overclocked αλλά το X box seriesX είναι underclocked για λόγους που δεν γνωρίζω αλλά θεωρώ ότι είναι τα power και thermal targets μιας και έχει πιο wide gpu.

Είναι αρκετά πιο power efficient που σημαίνει καλύτερα thermals/noise, ανάλογα και με την ψύξη. Το PS5 απλά έχει περισσότερο custom h/w που ανέβασε το κόστος και έκοψε από την GPU και κατέληξαν να την τρέχουν σε πιο ψηλά clocks με χειρότερο efficiency (άσχετα το τι τρέχει το dekstop RDNA2). Το θέμα είναι ότι στα exclusives του PS5 που θα χρησιμοποιηθεί στο έπακρο πάλι τρελά πράματα θα δούμε από τα κλασικά studio. Απλά στα multiplatform θα υστερεί του Series X όπως το PS4 Pro με One X, το θέμα είναι κατά πόσο θα μπορείς να δείς διαφορά με temporal reconstruction, dynamic resolution και τα συναφή. Για εμένα με PC + Xbox Game Pass το PS5 είναι μονόδρομος πάντως.

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω  παιδια εκανα την παραγγελια απο τον Κωτσοβολο στης 17/9 και μου χρεωσαν ολο το ποσο στην καρτα 399 γιατο digital

δεν με εχουν παρει τηλ ομως...

 

Εσας που εχετε κανει παραγγελια απο Κωτσο σας εχουν παρει τηλ να σας ενημερωσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απογοητευτικο αν τα 60fps του perfomance mode στο demon souls ειναι σε ανάλυση 1440p, θα επρεπε να μειώσουν αλλα πράγματα στα γραφικά για να πετύχουν το 60αρι, όχι την ανάλυση.

Και με τις τηλεοράσεις που έχουν οι περισσότεροι που δεν υποστηρίζουν ανάλυση 1440p τι γίνετε? το παιχνίδι θα πέφτει αυτόματα στα 1080p αναγκαστικά?

Επεξ/σία από Raiden5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισο για να καταλαβουμε. Υπαρχει perfomance mode στο game που αυτο ειναι 1440 60frames και quality mode που ειναι 4κ 30frames?

2 λεπτά πριν, Raiden5 είπε

Απογοητευτικο αν τα 60fps του perfomance mode ειναι σε ανάλυση 1440p, θα επρεπε να μειώσουν αλλα πράγματα στα γραφικά για να πετύχουν το 60αρι, όχι την ανάλυση.

Και με τις τηλεοράσεις που έχουν οι περσότεροι που δεν υποτρίζουν ανάλυση 1440p τι γίνετε? το παιχνίδι θα πέφτει αυτόματα στα 1080p αναγκαστικά?

Οχι δεν αλλαζει το σημα του ps σε 1440p. Αλλα η αναλυση του παιχνιδιου. 2160p θα λεει η tv

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, h3342 είπε

εγω  παιδια εκανα την παραγγελια απο τον Κωτσοβολο στης 17/9 και μου χρεωσαν ολο το ποσο στην καρτα 399 γιατο digital

δεν με εχουν παρει τηλ ομως...

Εσας που εχετε κανει παραγγελια απο Κωτσο σας εχουν παρει τηλ να σας ενημερωσουν?

Από την στιγμή που την πλήρωσες δεν χρειάζεται να σε πάρουν τηλ, όσοι δεν είχαν πληρώσει τους πήραν τηλ για το 50αρικο μαζί και μένα,με πήραν χθες και ενώ δεν είπα ούτε να αλλάξει την παραγγελία ούτε να βγάλει την επέκταση εγγύησης πήγα στο κατάστημα να δώσω το 50αρικο και μου λέει ότι σου έχουν βάλει παράδοση στο κατάστημα σου χουν βγάλει την επέκταση και ακυρώσαν την προηγούμενη παραγγελία που την έκανα 17/9 στις 14:33 ότι να ναι ,με τα πολλά πήρε ένα τηλέφωνο και το ρύθμισε μου είπε ότι δεν χάνω την σειρά προτεραιότητας κλπ 😛 θέλω να πιστεύω ότι είναι όλα οκ τώρα 😛

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Μισο για να καταλαβουμε. Υπαρχει perfomance mode στο game που αυτο ειναι 1440 60frames και quality mode που ειναι 4κ 30frames?

Οχι δεν αλλαζει το σημα του ps σε 1440p. Αλλα η αναλυση του παιχνιδιου. 2160p θα λεει η tv

Θα εχει 2 modes το παιχνίδι ενα 4κ/30 και ενα performance mode με 60fps που απ οτι λεει στο βίντεο τρέχει στα 1440p.

Απλα βλέπω πολλά νεα μοντέλα τηλεοράσεων που πλεον έχουν υποστήριξη στα 1440p ενώ σε παλαιοτερα μοντέλα δεν υπήρχε καν αυτή η ανάλυση, βλέπω και μερικά παιχνιδια να λένε οτι θα τρέχουν  στα 1440p και εχω μπερδευτεί λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...