Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1440p και upscaled σε 2160p, δεν αλλάζει τι "βλέπει" η οθόνη σου.

1000 φορές το framerate σε games όπως Demons Souls.

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Raiden5 είπε

Θα εχει 2 modes το παιχνίδι ενα 4κ/30 και ενα performance mode με 60fps που απ οτι λεει στο βίντεο τρέχει στα 1440p.

Απλα βλέπω πολλά νεα μοντέλα τηλεοράσεων που πλεον έχουν υποστήριξη στα 1440p ενώ σε παλαιοτερα μοντέλα δεν υπήρχε καν αυτή η ανάλυση, βλέπω και μερικά παιχνιδια να λένε οτι θα τρέχουν  στα 1440p και εχω μπερδευτεί λιγο.

Αυτη ειναι η αναλυση in game. Δεν εχει καμια σχεση με την εξοδο που δινει στην tv.

Δηλαδη οσα παιχνιδια επαιζαν στο pro 1800p 1700p 1080p και ουτο καθεξης αλλαζε η tv αναλυση;

η tv 2160p επερνε σημα αλλα η αναλυση ingame μπορει να ειναι οτιδηποτε.. οσο πιο μεγαλη τοσο πιο καθαρα βλεπεις.

Αν δεν στο πει το digital foundry οτι το game τρεχει 1440p εσυ δεν το ξερεις.. 2160p θα δειχνει η tv ακομα και αν τρεχει 1080p το game.. 

Για να αλλαξεις αναλυση στην tv πρεπει να πας στα settings του ps και να αλλαξεις resolution σε 1080p. Τοτε θα περνει σημα  1080p και ολα θα τρεχουν 1080p.

Αυτο που λες ισχυει αν που οτι το hardware του ps υποστηριζει resolution 1440p 120 frames. Τοτε η tv θα πρεπει να υποστηριζει αυτην την αναλυση.διοτι θα πρεπει να πας στα settings του ps και να δωσεις εξοδο 1440p

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Spartan117 said:

Είναι αρκετά πιο power efficient που σημαίνει καλύτερα thermals/noise, ανάλογα και με την ψύξη. Το PS5 απλά έχει περισσότερο custom h/w που ανέβασε το κόστος και έκοψε από την GPU και κατέληξαν να την τρέχουν σε πιο ψηλά clocks με χειρότερο efficiency (άσχετα το τι τρέχει το dekstop RDNA2). Το θέμα είναι ότι στα exclusives του PS5 που θα χρησιμοποιηθεί στο έπακρο πάλι τρελά πράματα θα δούμε από τα κλασικά studio. Απλά στα multiplatform θα υστερεί του Series X όπως το PS4 Pro με One X, το θέμα είναι κατά πόσο θα μπορείς να δείς διαφορά με temporal reconstruction, dynamic resolution και τα συναφή. Για εμένα με PC + Xbox Game Pass το PS5 είναι μονόδρομος πάντως.

Επειδή αναπαράγεται συχνά η ατάκα custom hardware, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι παραπάνω έχει το ps5(μιλάμε για cpu & gpu) ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, VaggD είπε

Επειδή αναπαράγεται συχνά η ατάκα custom hardware, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι παραπάνω έχει το ps5(μιλάμε για cpu & gpu) ? 

Φιλε μου κοιτα να δεις..εγω παω καρφωτος για ps5 διοτι εχω ηδη game pass σε pc με rtx2080.

Εγω απο specs κραταω τα αρχικα specs που ειχε δημοσιευσει η σονυ με 9,2 tflops gpu..τα υπολοιπα που βγηκαν μετα απο την δημοσιευση των 12τφλοπς της ms τα ακουω βερεσε.. ειναι απλα στα χαρτια και τπτ παραπανω..προσωπικη μου αποψη. Σιγουρα η ms εχει τα φραγκα και εδωσε με μεγαλη χασουρα την κονσολα που η σονυ δεν μπορει να το κανει.σιγουρα ειναι ανωτερο μηχανημα το box αλλα αν σκεφτουμε μεχρι τωρα σε τι μηχανηματα  παιζαμε και τι hardware δωσανε με  500 ευρω ειναι ολα μια χαρα.

Αυτο που μου ξυνιζει ειναι οτι παω για ps5 για να παιξω 6-7 exlusive και θα μου στοιχισουν 150 ευρω το ενα αν δεν περιμενω να πεσουν αρκετα οι τιμες τους.

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Αυτη ειναι η αναλυση in game. Δεν εχει καμια σχεση με την εξοδο που δινει στην tv.

Δηλαδη οσα παιχνιδια επαιζαν στο pro 1800p 1700p 1080p και ουτο καθεξης αλλαζε η tv αναλυση;

η tv 2160p επερνε σημα αλλα η αναλυση ingame μπορει να ειναι οτιδηποτε.. οσο πιο μεγαλη τοσο πιο καθαρα βλεπεις.

Αν δεν στο πει το digital foundry οτι το game τρεχει 1440p εσυ δεν το ξερεις.. 2160p θα δειχνει η tv ακομα και αν τρεχει 1080p το game.. 

Για να αλλαξεις αναλυση στην tv πρεπει να πας στα settings του ps και να αλλαξεις resolution σε 1080p. Τοτε θα περνει σημα  1080p και ολα θα τρεχουν 1080p.

Αυτο που λες ισχυει αν που οτι το hardware του ps υποστηριζει resolution 1440p 120 frames. Τοτε η tv θα πρεπει να υποστηριζει αυτην την αναλυση.διοτι θα πρεπει να πας στα settings του ps και να δωσεις εξοδο 1440p

Δηλαδή άλλη είναι η ανάλυση του παιχνιδιού και άλλη λέει το input οτι παίρνει ως ανάλυση για κάποιο λόγο ? Επειδή απλά έχει κλειδωθεί ως "επιλογή" στα settings ?

Λίγο δεν φαίνεται τόσο ξεκάθαρο,αν είναι το ίδιο όπως λέει το παλικάρι πιο πάνω,δεν θα μπορούσε και πχ και το Series S να τρέχει σε 1440p και με το upscale σε 4Κ να μην βλέπει "διαφορά"η οθόνη σου  ? Φαντάζομαι πως Θεατής,θα βλέπει πάντος.

 

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Δηλαδή άλλη είναι η ανάλυση του παιχνιδιού και άλλη λέει το input οτι παίρνει ως ανάλυση για κάποιο λόγο ? Επειδή απλά έχει κλειδωθεί ως "επιλογή" στα settings ?

Λίγο δεν φαίνεται τόσο ξεκάθαρο,αν είναι το ίδιο όπως λέει το παλικάρι πιο πάνω,δεν θα μπορούσε και πχ και το Series S να τρέχει σε 1440p και με το upscale σε 4Κ να μην βλέπει "διαφορά"η οθόνη σου  ? Φαντάζομαι πως Θεατής,θα βλέπει πάντος.

Το series s τι εξοδο υποστηριζει; δηλαδη στα settings του ποια ειναι η μεγαλυτερη αναλυση που θα εχει;

Το input ειναι το περιβαλλον που φιλοξενει το περιεχομενο που βλεπεις.

Η tv  βλεπει το περιβαλλον αυτο και οχι αυτο που φιλοξενειτε (game) το game μπορει να το κανει ο developers οτι αναλυση γουσταρει... εσυ μεχρι 2160p θα τις βλεπεις ολες απλα δεν θα ξερεις σε τι αναλυση ειναι.

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Raiden5 είπε

Απογοητευτικο αν τα 60fps του perfomance mode στο demon souls ειναι σε ανάλυση 1440p, θα επρεπε να μειώσουν αλλα πράγματα στα γραφικά για να πετύχουν το 60αρι, όχι την ανάλυση.

Και με τις τηλεοράσεις που έχουν οι περισσότεροι που δεν υποστηρίζουν ανάλυση 1440p τι γίνετε? το παιχνίδι θα πέφτει αυτόματα στα 1080p αναγκαστικά?

Το framebuffer θ είναι κανονικά 2160p, to rendering resolution είναι 1440p με κάποιου τύπου upscaling σε 2160p. Δεν θα έχεις θέμα με την TV μην ανησυχείς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Το series s τι εξοδο υποστηριζει; δηλαδη στα settings του ποια ειναι η μεγαλυτερη αναλυση που θα εχει;

Βασικά λένε οτι θα έχει και αυτό HDMI2.1 πίσω,για gaming λένε ως ανάλυση τα 1440p ενώ θα κάνει upscale σε 4Κ και θα παίζει και τα 4Κ βίντεο απο αρχεία η το διαδίκτυο κλπ για αυτούς που έχουν 4Κ τηλεόραση.

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι ετοιμος για αγορα monitor για το ps5...ποια ειναι η καλυτερη επιλογη? 

Samsung LU32J590UQU 32" LED VA panel, ανάλυση 3840 x 2160, Αντίθεση 3000:1, Μέγιστο Refresh Rate 60 Hz, χρόνο απόκρισης 4ms, AMD Freesync.

ή

Samsung LC32JG50QQUXEN 32" LED VA panel curved, ανάλυση 2,560 x 1,440, Αντίθεση 3000:1, Μέγιστο Refresh Rate 144 Hz, χρόνο απόκρισης 4ms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ELMastas είπε

Βασικά λένε οτι θα έχει και αυτό HDMI2.1 πίσω,για gaming λένε για ανάλυση τα 1440p ενώ θα κάνει και upscale σε 4Κ και θα παίζει και 4Κ βίντεο απο αρχεία κλπ για αυτούς που έχουν την ανάλογη τηλεόραση

Οποτε Υποστηριζει 4κ. Η TV 4κ θα λεει απλα πχ στο series x θα τρεχει 4κ το game και στο s μπορει 1080p 1300p 1440p 1700p και ουτο καθεξης.

Διαβασε το edit που εγραψα πιο πανω

4 λεπτά πριν, isspro98 είπε

ειμαι ετοιμος για αγορα monitor για το ps5...ποια ειναι η καλυτερη επιλογη? 

Samsung LU32J590UQU 32" LED VA panel, ανάλυση 3840 x 2160, Αντίθεση 3000:1, Μέγιστο Refresh Rate 60 Hz, χρόνο απόκρισης 4ms, AMD Freesync.

ή

Samsung LC32JG50QQUXEN 32" LED VA panel curved, ανάλυση 2,560 x 1,440, Αντίθεση 3000:1, Μέγιστο Refresh Rate 144 Hz, χρόνο απόκρισης 4ms.

Γιατι θες να παρεις monitor; για χαμηλοτερο ms?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Εγω απο specs κραταω τα αρχικα specs που ειχε δημοσιευσει η σονυ με 9,2 tflops gpu..τα υπολοιπα που βγηκαν μετα απο την δημοσιευση των 12τφλοπς της ms τα ακουω βερεσε.. ειναι απλα στα χαρτια και τπτ παραπανω..προσωπικη μου αποψη.

Δεν πέφτεις έξω. Με smartshift και τα σχετικά, η GPU θα παράγει 10 TFLOPS, που λόγω smartshift σημαίνει οτι θα "κλέβει" ενέργεια από τη CPU την ίδια στιγμή.

Also known as, η GPU θα παράγει 10 TFLOPS σε games τύπου Miles Morales - Press X - Cutscene - Press O, also known as single player games με μικρές απαιτήσεις από την CPU. Τα κλασσικά Sony published games δλδ που είναι σαν interactive ταινίες

19 λεπτά πριν, isspro98 είπε

ειμαι ετοιμος για αγορα monitor για το ps5...ποια ειναι η καλυτερη επιλογη? 

Samsung LU32J590UQU 32" LED VA panel, ανάλυση 3840 x 2160, Αντίθεση 3000:1, Μέγιστο Refresh Rate 60 Hz, χρόνο απόκρισης 4ms, AMD Freesync.

ή

Samsung LC32JG50QQUXEN 32" LED VA panel curved, ανάλυση 2,560 x 1,440, Αντίθεση 3000:1, Μέγιστο Refresh Rate 144 Hz, χρόνο απόκρισης 4ms.

Δυστυχώς το PS5 δεν υποστηρίζει FreeSync, με οτι αυτό συνεπάγεται. Για να αξιοποιήσεις τον συγχρονισμό framebuffer - refresh rate πρέπει αναγκαστικά να έχεις κάτι που έχει θύρα HDMI 2.1 με υποστήριξη VRR. Καλή τύχη να βρεις τέτοιο monitor φέτος.

Επεξ/σία από EuphangeL
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Δηλαδή άλλη είναι η ανάλυση του παιχνιδιού και άλλη λέει το input οτι παίρνει ως ανάλυση για κάποιο λόγο ? Επειδή απλά έχει κλειδωθεί ως "επιλογή" στα settings ?

Λίγο δεν φαίνεται τόσο ξεκάθαρο,αν είναι το ίδιο όπως λέει το παλικάρι πιο πάνω,δεν θα μπορούσε και πχ και το Series S να τρέχει σε 1440p και με το upscale σε 4Κ να μην βλέπει "διαφορά"η οθόνη σου  ? Φαντάζομαι πως Θεατής,θα βλέπει πάντος.

Λογικά τι θα συμβαίνει, το παιχνίδι θα γίνεται render στα 1440p αλλά επειδή θα έχεις πει στο Ps5 να το "φτήνει" 4Κ στην οθόνη θα στο κάνει upscale.

Αν ας πούμε ότι το ps5 έχει κάποιο Auto mode οπότε ανεβοκατεβάζει ανάλυση ανάλογα σε πια γίνεται το παιχνίδι render και το σήμα βγάινει 1440p τότε με την σειρά της η τηλεόραση η ίδια θα στο κάνει Upscale σε 4Κ με συνήθως χειρότερα αποτελέσματα.

Η διαφορά της native ανάλυσης (οποιασδήποτε όχι μόνο 4Κ) από το επίπεδο του render μέχρι την τελική εμφάνιση στην οθόνη, εμπειρίκά έχει να κάνει με την ευκρίνεια ή με το πόσο θαμπά φαίνονται τα γραφικά.

Αν τα βλέπεις και είναι super καθαρά τότε μάλλον είναι η ίδια ανάλυση από άκρη σε άκρη αλλιώς κάπου γίνεται upscale.

Επεξ/σία από Hazuki
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...