Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Daredevil είπε

μια χαρά :D

IMG_20200930_185133.jpg

Σε φθονω ! Να το χαρεις φιλε .

Update προπαραγγελιας :

Eπεσε και το τελευταιο καστρο  με πηραν τηλ απο  Media Markt  για προκαταβολη  το σκεφτομαι και μαλλον θα δωσω και εκει ( εχω ηδη δωσει στον Κωτσοβολο )

Φιλος μου  πηρε χτες sms  απο πλαισιο  οτι  θα παραλαβει day one ,θυμιζω πως εγω ειχα ακυρωσει την προπαραγγελια απο πλαισιο γιατι   ηταν οι πρωτοι που ζητησαν προκαταβολη και ακομα  δεν γνωριζαμε το  μεγεθος της ελλειψης που θα υπηρχε day one .Τωρα φυσικα τραβαζω τα βυζια μου που την ακυρωσα ...

Γενικοτερα το πλαισιο δειχνει να εχει την καλυτερη πολιτικη και  ανταποκριση για τους πελατες  απο ολες τις αλλες αλυσιδες  και μπραβο του για αυτο .

 

 

120477170_778089136316612_3328505735300201_n.jpg

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
5 hours ago, ilos said:

Σε αυτό που έχουν δεσμευτεί είναι στα 50-100 most played games at launch. Όχι για οποιοδήποτε game από την αρχή. 

Το έχουμε πει και παλιότερα, δεν μπορεί να ισχύει αυτό, κάπου έκανε λάθος ο Cerny. Τα most played games είναι τα CoD, τα FIFA, τα NBA2K. Μέχρι και τα games που έβαλαν στο PS+ Collection δεν πρέπει να είναι μέσα στα 100 most played.

Ας πούμε ένα από τα πιο most played games είναι το GTAV. Έχει αναφερθεί κάπου ότι θα τρέχει μέσω BC; Αν ναι, τι διαφορές θα έχει με το remaster;

5 hours ago, xavier said:

thousands games tested ειπε ο Ryan και απο αυτα το 99% playable...στο wiki εχει συνολικα 2912  ps4 παιχνιδια...

δεν ειπε ουτε 99% του συνολου των παιχνιδιων...ουτε το 99% των 100 παιχνιδιων...

https://www.washingtonpost.com/video-games/2020/09/16/ps5-retail-units/?utm_source=reddit.com

θεωρητικα, ετσι οπως το ειπε, θα επρεπε μεγαλο μερος να ειναι διαθεσιμα απο το launch....

Γι' αυτό έλεγα πριν από λίγες μέρες ότι ο Ryan έκανε πολύ προσεκτική χρήση των λέξεων στη συνέντευξή του και κακοφάνηκε σε ορισμένους:

«Ryan also said that of the thousands of games tested for PS4 backwards compatibility, “99 percent” can be played on the next console.»

Και βασικά για να μην είμαι άδικος δεν είπε ψέματα per se, απλά ο ειδικός τύπος και οι fans το γιγάντωσαν. Είναι πολύ πιο απλό, είπε μόνο ότι το PS5 έχει την δυνατότητα να παίξει PS4 games, αυτό μόνο, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Δεν είπε ούτε ότι θα τρέχει day one το 99% των PS4 games, ούτε αν θα είναι δωρεάν το Boost (ή το BC εν γένει, for that matter), δεν είπε καν αν θα τρέξει αυτό το 99% μέσα στο lifespan της κονσόλας, όλα αυτά τα αυθαίρετα συμπεράσματα βγήκαν στην πορεία.

Το μόνο που ισχύει την δεδομένη στιγμή για το BC είναι τα 18 PS4 games μέσω του PS+ Collection, τα οποία games δεν έχει διευκρινιστεί αν θα μπορούν να τα τρέξουν και όσοι τα έχουν αγορασμένα σε δισκάκι ή digital (η λογική λέει ότι θα μπορούν).

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Σε φθονω ! Να το χαρεις φιλε .

Update προπαραγγελιας :

Eπεσε και το τελευταιο καστρο  με πηραν τηλ απο  Media Markt  για προκαταβολη  το σκεφτομαι και μαλλον θα δωσω και εκει ( εχω ηδη δωσει στον Κωτσοβολο )

Φιλος μου  πηρε χτες sms  απο πλαισιο  οτι  θα παραλαβει day one ,θυμιζω πως εγω ειχα ακυρωσει την προπαραγγελια απο πλαισιο γιατι   ηταν οι πρωτοι που ζητησαν προκαταβολη και ακομα  δεν γνωριζαμε το  μεγεθος της ελλειψης που θα υπηρχε day one .Τωρα φυσικα τραβαζω τα βυζια μου που την ακυρωσα ...

Γενικοτερα το πλαισιο δειχνει να εχει την καλυτερη πολιτικη και  ανταποκριση για τους πελατες  απο ολες τις αλλες αλυσιδες  και μπραβο του για αυτο .

120477170_778089136316612_3328505735300201_n.jpg

Καλημέρα φίλε.

Ηρθε και σε εμένα μήνυμα από το πλαίσιο για παράδοση  day1, αλλά δε είμαι και τόσο σίγουρος, πρέπει το μήνυμά τους να είναι αυτοματοποιημένο. Επίσης με πήραν και εμένα τηλ για προκαταβολή, μου είπαν ότι θα μου στείλουν  link  για να πληρώσω, link δεν έστειλαν ποτέ, προκατοβολή δεν έβαλα αλλά από όσο βλέπω η παραγγελιά υποτίθεται ότι προχώρησε και δεν ακηρώθηκε, είδομεν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gdal73 είπε

Καλημέρα φίλε.

Ηρθε και σε εμένα μήνυμα από το πλαίσιο για παράδοση  day1, αλλά δε είμαι και τόσο σίγουρος, πρέπει το μήνυμά τους να είναι αυτοματοποιημένο. Επίσης με πήραν και εμένα τηλ για προκαταβολή, μου είπαν ότι θα μου στείλουν  link  για να πληρώσω, link δεν έστειλαν ποτέ, προκατοβολή δεν έβαλα αλλά από όσο βλέπω η παραγγελιά υποτίθεται ότι προχώρησε και δεν ακηρώθηκε, είδομεν....

Δλδ   εσενα σου ηρθε μηνυμα   ενω δεν εχεις δωσει καν προκαταβολη οτι θα παραλαβεις day one ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fotis13 είπε

Δλδ   εσενα σου ηρθε μηνυμα   ενω δεν εχεις δωσει καν προκαταβολη οτι θα παραλαβεις day one ?

Ναι, υποθέτω παντως ότι θα επικοινωνήσουν πάλι μαζί μου κάποια στιγμή για την προκαταβολή. Όπως γράφω δεν είχα (και δεν έχω) πρόβλημα να δώσω την προκαταβολή και δεν έκανα ακύρωση της παραγγελίας, το πρόβλημα είναι ότι εκεινοι δεν μου υπέδειξαν τον τρόπο να το κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gdal73 είπε

Ναι, υποθέτω παντως ότι θα επικοινωνήσουν πάλι μαζί μου κάποια στιγμή για την προκαταβολή. Όπως γράφω δεν είχα (και δεν έχω) πρόβλημα να δώσω την προκαταβολή και δεν έκανα ακύρωση της παραγγελίας, το πρόβλημα είναι ότι εκεινοι δεν μου υπέδειξαν τον τρόπο να το κάνω...

Mαλιστα , ειναι λιγο περιεργο ολο αυτο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Saloufas είπε

Ratchet & Clank: Rift Apart is displayed in “dynamic 4K and HDR” instead of native 4K resolution. This implies that the game dynamically changes between resolutions depending on what is happening on the screen in order to preserve visual quality and framerate.

Enjoy Performance Mode to experience a targeted 60fps frame rate as you encounter new enemies across multiple dimensions.”

Sony Told Us Nothing About Its Next-Gen Console and is getting boring now!

Δριμεία κριτική για την έλλειψη επικοινωνίας και πληροφόρησης από την Sony και από τα προσκείμενα σε αυτήν site.  

"I’ve effectively pre-ordered a product that I know next to nothing about; some people have even paid the $499.99 upfront."

"Look, I’m assuming that the PS5 will do the things I want it to do because… Well, I’ve liked PlayStation consoles in the past? But when I stop and think, it’s astounding to me that I’ve committed to buying a product that its manufacturer has told me so little about. I guess you could argue that this is testament to the strength of the brand, but good grief!"

"Sony’s got 47 days now to tell us virtually everything about the PS5 and its roster of launch games. 47 days! It better start talking soon, because I still feel like I’m clueless about an expensive console that’s supposedly right around the corner."🤣

Εχει ηδη χασει τη δουλεια του ο συντακτης του Pushsquare..( Ν.Κουκος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Σε φθονω ! Να το χαρεις φιλε .

Update προπαραγγελιας :

Eπεσε και το τελευταιο καστρο  με πηραν τηλ απο  Media Markt  για προκαταβολη  το σκεφτομαι και μαλλον θα δωσω και εκει ( εχω ηδη δωσει στον Κωτσοβολο )

Φιλος μου  πηρε χτες sms  απο πλαισιο  οτι  θα παραλαβει day one ,θυμιζω πως εγω ειχα ακυρωσει την προπαραγγελια απο πλαισιο γιατι   ηταν οι πρωτοι που ζητησαν προκαταβολη και ακομα  δεν γνωριζαμε το  μεγεθος της ελλειψης που θα υπηρχε day one .Τωρα φυσικα τραβαζω τα βυζια μου που την ακυρωσα ...

Γενικοτερα το πλαισιο δειχνει να εχει την καλυτερη πολιτικη και  ανταποκριση για τους πελατες  απο ολες τις αλλες αλυσιδες  και μπραβο του για αυτο .

120477170_778089136316612_3328505735300201_n.jpg

Εμένα δεν ήρθε τίποτα αυτοματοποιημένο ακόμα! Εχω μόνο την επώνυμη διαβεβαίωση για d1 παραλαβή όπως ανέφερα παραπάνω🤨. Πάω να προπαραγγείλω τρακτέρ (για να μπουκάρω απο τη τζαμαρία στο Πλαίσιο)  καλού κακού, λες να μου ζητήσουν 50κο 😝 

[Edit] Εντάξει μου ήρθε και μένα . Άκυρη η παραγγελία τρακτέρ !🤪

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, DeareN είπε

Και μετά το κράξιμο χτυπάει το κουδούνι ο courier... 

FB_IMG_1601526025591.jpg

Ξέρουμε ποιος παρέλαβε?

travis scott GIF

Επεξ/σία από Saloufas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει από πλαίσιο να είναι κανένα αυτόματο μήνυμα. Μακάρι να παραλάβουμε πρώτη μέρα. Λίγες μέρες πάντως πριν από πλαίσιο που με πήραν τηλ η υπάλληλος μου είπε ότι δεν είναι σίγουρο αν θα παραλάβω την digital επειδή είναι ελάχιστα τα κομμάτια τι θα γίνει θα φανεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε και εμένα από Plaisio το εν λόγω μνμ, βέβαια είχα κάνει αγορά μέσα στο πρώτο 10λεπτο προ-παραγγελιών (άρα το είχα σιγουράκι!). Ο κολλητός μου που δουλεύει στο Plaisio λέει πως είναι μεν αυτοματοποιημένο, και στάλθηκε αυτόματα στους πρώτου ΧΧΧΧ αγοραστές, ύστερα από ενημέρωση της SONY Hellas πως θα διαθέσουν στο Plaisio ΧΧΧΧ κονσόλες (άρα όσοι το πήρατε το μνμ, έχετε σίγουρη και την κόνσολα). ΠΡΟΣΟΧΗ! Όσοι δεν είχαν καταβάλει όλο το ποσό, ή δεν έχουν ενημερωθεί για καταβολή αυτού (ή μέρους του) θα πρέπει να το τρέξουν οι ίδιοι το θέμα αλλιώς η σειρά τους θα δοθεί στους αμέσως επόμενους.

Επεξ/σία από argipen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, argipen είπε

Μου ήρθε και εμένα από Plaisio το εν λόγω μνμ, βέβαια είχα κάνει αγορά μέσα στο πρώτο 10λεπτο προ-παραγγελιών (άρα το είχα σιγουράκι!). Ο κολλητός μου που δουλεύει στο Plaisio λέει πως είναι μεν αυτοματοποιημένο, και στάλθηκε αυτόματα στους πρώτου ΧΧΧΧ αγοραστές, ύστερα από ενημέρωση της SONY Hellas πως θα διαθέσουν στο Plaisio ΧΧΧΧ κονσόλες (άρα όσοι το πήρατε το μνμ, έχετε σίγουρη και την κόνσολα). ΠΡΟΣΟΧΗ! Όσοι δεν είχαν καταβάλει όλο το ποσό, ή δεν έχουν ενημερωθεί για καταβολή αυτού (ή μέρους του) θα πρέπει να το τρέξουν οι ίδιοι το θέμα αλλιώς η σειρά τους θα δοθεί στους αμέσως επόμενους.

Εσυ πως πλήρωσες ? Το προπλήρωσες με κάρτα και ποιά έκδοση αν επιτρέπεται ? Οταν λες στο πρώτο δεκάλεπτο προ-παραγγελιών? Τι ώρα γράφει σε σένα οτι έγινε η παραγγελία ?

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, argipen είπε

Μου ήρθε και εμένα από Plaisio το εν λόγω μνμ, βέβαια είχα κάνει αγορά μέσα στο πρώτο 10λεπτο προ-παραγγελιών (άρα το είχα σιγουράκι!). Ο κολλητός μου που δουλεύει στο Plaisio λέει πως είναι μεν αυτοματοποιημένο, και στάλθηκε αυτόματα στους πρώτου ΧΧΧΧ αγοραστές, ύστερα από ενημέρωση της SONY Hellas πως θα διαθέσουν στο Plaisio ΧΧΧΧ κονσόλες (άρα όσοι το πήρατε το μνμ, έχετε σίγουρη και την κόνσολα). ΠΡΟΣΟΧΗ! Όσοι δεν είχαν καταβάλει όλο το ποσό, ή δεν έχουν ενημερωθεί για καταβολή αυτού (ή μέρους του) θα πρέπει να το τρέξουν οι ίδιοι το θέμα αλλιώς η σειρά τους θα δοθεί στους αμέσως επόμενους.

Μαλιστα   ,αυτο ειναι σαφης περιγραφη της καταστασης και την εξηγει .

Αρα η ουσια παραμενει πως οσοι ελαβαν το μηνυμα και εχουν δωσει μερος του ποσου  στο πλαισιο θα παραλαβουν  day one !

Και ο Κωτσοβολος πεταει χαρταετο ακομα ...

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, nekrik είπε

Εσυ πως πλήρωσες ? Το προπλήρωσες με κάρτα και ποιά έκδοση αν επιτρέπεται ? Οταν λες στο πρώτο δεκάλεπτο προ-παραγγελιών? Τι ώρα γράφει σε σένα οτι έγινε η παραγγελία ?

Πλήρωσα ολόκληρο το ποσό με κάρτα, πήρα τη Digital έκδοση μιας και ελέω του store-parcer (βλ. https://psprices.com/region-gr/index) έχω να αγοράσω φυσικό αντίτυπο από το 2013 (δεν χάνω προσφορά για προσφορά), ώρα παραγγελίας δεν έχω στο Order_Overview (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που την έκανα ως επισκέπτης)—δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά νομίζω ήταν περί τις 2 το μεσημέρι!

21 ώρες πριν, necrothaftis είπε

καλησπερα.ειμαι στην αναζητηση τηλεορασης για το ps5.για το μπατζετ μου και για τις ιντσες που θελω ειμαι αναμεσα σε 2

https://www.skroutz.gr/s/23515683/LG-49NANO866NA.html?from=top_filter_combos

https://www.skroutz.gr/s/18633920/LG-49SM8600.html?from=top_filter_combos

η πρωτη ειμαι σιγουρος οτι εχει hdmi 2.1 για την δευτερη δε ξερω.να προχωρησω σε καποια απο τις 2?

Η τηλεόραση η δεύτερη είναι περσινό μοντέλο και δεν φέρει HDMI 2.1.
Η πρώτη τηλεόραση μπορεί να λέει HDMI 2.1 αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πληρεί όλες τις προδιαγραφές—για την ακρίβεια δεν έχει το σημαντικότερο για εμένα: 120Hz στα 2160p.
Είναι όπως τα φθηνά monitor του εμπορίου που λένε HDR αλλά έχουν nits στον πάτο, local dimming του ποτέ, κ.λπ. Και μιας και είπα για Local Dimming, αν δεις το review της στο rtings (βλ. https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/nano85) έχει score 1.5 στα 10, και στο HDR Peak Brightness 5.9 στα 10.
Ουσιαστικά το μόνο που κερδίζεις αγοράζοντας την πρώτη αντί για τη δεύτερη είναι το VRR, όπου θα γίνεται χρήση ανα περίπτωση και όταν ο τίτλος δεν κρατάει σταθερά τα FPS.
Εν ολίγης, δεν θα την αγοράζα!

 

Επεξ/σία από argipen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...