Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, music_lover είπε

Και 1tb να έβαζαν, δεν βλέπω να μας φτάνει..για αυτό βλέπω πως θα πάμε αναγκαστικά σε aftermarket.

Μα αυτο ακριβως σου λεω. Επειδη ακριβως ουτε τα 820gb,ουτε το 1TB μας φτανουν σε βαθος χρονου(για να μην σβηνουμε συνεχεια παιχνιδια),ενας λογος παραπανω να θελουμε τον περισσοτερο διαθεσιμο ελευθερο χωρο με το καλημερα,και αρα το 1TB.

Ειναι σαν την αλλη χαζομαρα που δεν θα μπορεις λεει να παιξεις multiplatform Ps5 only παιχνιδια με το Dualshock 4,ενω θα μπορεις κανονικα με το xbox controller του current gen xbox one S.

Γιατι αλλη ορεξη δεν εχουμε σε καθε γενια,απο το να αγοραζουμε με το ζορι επιπλεον controllers.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, psof είπε

  

Ναι ρε συ στους περισσότερους αρέσει αυτό το στυλ και η Sony το έχει τερματίσει απλά φαντάσου να έριχναν τα μισά λεφτά ενός κανονικού blockbuster σε ένα strategy, roguelike, sim κλπ για αλλαγή και επέκταση της γκάμας ή έστω απλά να έβγαζαν ενα παιχνίδι σαν το last of us με την επιλογή First person mode. Ο μόνος λόγος που δεν μου αρέσουν third person stealth based games είναι ότι στο 99% του παιχνιδιού κάθεσαι πίσω απο αντικείμενα περιμένοντας την ευκαιρία το χαζο mob να σου γυρίσει την πλάτη και να το σκοτώσεις με ακριβώς το ίδιο animation γνωρίζοντας όλη την ώρα που ακριβώς βρίσκεται και που κοιτάει.

συμφωνώ αν και τα fps πχ εμένα δεν μου κάνουν κλικ γιατί νοιώθω έτσι ... :P

FPS meme XD | Funny games, Video games funny, Funny comics

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Θα δουμε με το καλο τον αλλο μηνα τι χωρος μενει διαθεσιμος και στις 2 κονσολες,αλλα το γεγονος οτι το ps5 ξεκιναει με 820GB χωρου(απο τα οποια θα ειναι πολυ λιγοτερα διαθεσιμα),δεν το λες και επιτευγμα.

Αυτό το ξέρουμε ήδη.

802 GB στο xbox και
664 GB στο ps5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μα αυτο ακριβως σου λεω. Επειδη ακριβως ουτε τα 820gb,ουτε το 1TB μας φτανουν σε βαθος χρονου(για να μην σβηνουμε συνεχεια παιχνιδια),ενας λογος παραπανω να θελουμε τον περισσοτερο διαθεσιμο ελευθερο χωρο με το καλημερα,και αρα το 1TB.

Ειναι σαν την αλλη χαζομαρα που δεν θα μπορεις λεει να παιξεις multiplatform Ps5 only παιχνιδια με το Dualshock 4,ενω θα μπορεις κανονικα με το xbox controller του current gen xbox one S.

Γιατι αλλη ορεξη δεν εχουμε σε καθε γενια,απο το να αγοραζουμε με το ζορι επιπλεον controllers.

Ναι για τα controllers συμφωνώ, θα έπρεπε να μας δίνουν την επιλογή να τα χρησιμοποιούμε. Φαντάζομαι ότι θα έρθουν αργότερα και μοντέλα με 2tb χώρο.

3 λεπτά πριν, Daredevil είπε

συμφωνώ αν και τα fps πχ εμένα δεν μου κάνουν κλικ γιατί νοιώθω έτσι ... :P

FPS meme XD | Funny games, Video games funny, Funny comics

Σύμφωνα απόλυτα, εμένα πάλι μου φαίνονται και σαν λούπα που επαναλαμβάνεται, ειδικά τα cod και bf.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τον περισσοτερο κοσμο ομως τον ενδιαφερει ο χωρος απο ενα σημειο και μετα και οχι τοσο η επιπλεον ταχυτητα. 

Θα δουμε με το καλο τον αλλο μηνα τι χωρος μενει διαθεσιμος και στις 2 κονσολες,αλλα το γεγονος οτι το ps5 ξεκιναει με 820GB χωρου(απο τα οποια θα ειναι πολυ λιγοτερα διαθεσιμα),δεν το λες και επιτευγμα. 

Μεγα λαθος που η Sony δεν προσεφερε 1TB με το καλημερα.

Το μονο θετικο στα του χωρου ειναι η υποστηριξη με m2 δισκους 3ων εταιρειων,και αρα το ενδεχομενο στο μελλον για σχετικα φθηνη αναβαθμιση που πιστευω θα ενδιαφερει τους περισσοτερους.

Ελάχιστοι θα επιμείνουν για το χώρο, και κανείς δε θα αλλάξει στρατόπεδο για αυτό. Είναι από τους πιο απλούς τρόπους ενώ κάνεις οικονομία ως κατασκευαστής να πετάξεις το μπαλάκι στον καταναλωτή: "εσύ το γέμισες, εσύ κάνε καλά".

 

Spoiler

Η apple, παρά την εμμονή του tim cook με το customer satisfaction, το είχε κάνει επιστήμη για πολύ καιρό έχοντας "τρύπα" εκεί που θα ήταν η πιο mainstream χωρητικότητα της εποχής. Aντί να πουλάει με χωρητικότητες για κάποιο μοντέλο 32/64/128 πούλαγε 16/64/128 [τρύπα στα 32], ή πιο μετά 64/256/512 [τρύπα στα 128]. Εκεί που σε άλλες ελλείψεις ένας μέσος χρήστης θα κατηγορούσε τον κατασκευαστή που του πούλησε κακή συσκευή στη χωρητικότητα θα το κατάπινε πιο εύκολα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, iddqdiddqd είπε

Ελάχιστοι θα επιμείνουν για το χώρο, και κανείς δε θα αλλάξει στρατόπεδο για αυτό.

Εγω απλα ανεφερα το γιατι διαφωνω με αυτο που εγραψε ο συμφορουμιτης πιο πισω,και γιατι και ο περισσοτερος κοσμος πιο πολυ κοιταζει τον διαθεσιμο χωρο,παρα ποιος m2 ειναι πιο γρηγορος σε απολυτα νουμερα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εγω απλα ανεφερα το γιατι διαφωνω με αυτο που εγραψε ο συμφορουμιτης πιο πισω,και γιατι και ο περισσοτερος κοσμος πιο πολυ κοιταζει τον διαθεσιμο χωρο,παρα ποιος m2 ειναι πιο γρηγορος σε απολυτα νουμερα.

Εννοείται βρε ότι όλοι κοιτάνε τον χώρο αντί για την ταχύτητα! Απλά είπα πως επέλεξαν στην Sony την ταχύτητα αντί για το μέγεθος. Λάθος ή σωστό, θα φανεί στην συνέχεια. Από την στιγμή όμως που το πρόβλημα του χώρου λύνεται με έναν aftermarket SSD (με το ανάλογο κόστος φυσικα) τότε ίσως η μεγαλύτερη ταχύτητα να μας συμφέρει αν το software την εκμεταλλευτεί στο έπακρο. Και αν επέλεγαν και τα 2 (μέγεθος και ταχύτητα) ενδεχομένως αυτό να αύξανε την τιμή του μηχανήματος που κανείς δεν νομίζω να το ήθελε αυτό.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, music_lover είπε

ννοείται βρε ότι όλοι κοιτάνε τον χώρο αντί για την ταχύτητα! Απλά είπα πως επέλεξαν στην Sony την ταχύτητα αντί για το μέγεθος. Λάθος ή σωστό, θα φανεί στην συνέχεια. Από την στιγμή όμως που το πρόβλημα του χώρου λύνεται με έναν aftermarket SSD (με το ανάλογο κόστος φυσικα) τότε ίσως η μεγαλύτερη ταχύτητα να μας συμφέρει αν το software την εκμεταλλευτεί στο έπακρο.

Εντάξει, δεν λύνονται αυτά τα προβλήματα με το να πετάξεις το μισό κόστος όλης την κονσόλας σε έναν επιπλέον NVME SSD. Χαρήκαμε έτσι λύνονται όλα - αγοράζεις pc. Το θέμα είναι να balancάρουν σωστά το πόσος χώρος θα χρειαστεί για 5-6 παιχνίδια ταυτόχρονα. Αν κάποιος θέλει να βάλει 20 παιχνίδια σε μια κονσόλα ταυτόχρονα, δεν είναι ο μέσος χρήστης. Νομίζω και στις 2 κονσόλες θα είναι οκ το πράγμα, αν τα assets είναι νορμάλ. Αν πάλι έχουμε 150G ανα game, τα ήπιαμε και μας κορόιδεψαν με αυτές τις χωρητικότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, chncynic είπε

Εντάξει, δεν λύνονται αυτά τα προβλήματα με το να πετάξεις το μισό κόστος όλης την κονσόλας σε έναν επιπλέον NVME SSD. Χαρήκαμε έτσι λύνονται όλα - αγοράζεις pc. Το θέμα είναι να balancάρουν σωστά το πόσος χώρος θα χρειαστεί για 5-6 παιχνίδια ταυτόχρονα. Αν κάποιος θέλει να βάλει 20 παιχνίδια σε μια κονσόλα ταυτόχρονα, δεν είναι ο μέσος χρήστης. Νομίζω και στις 2 κονσόλες θα είναι οκ το πράγμα, αν τα assets είναι νορμάλ. Αν πάλι έχουμε 150G ανα game, τα ήπιαμε και μας κορόιδεψαν με αυτές τις χωρητικότητες.

Μα για αυτό έβαλα σε παρένθεση το "με το ανάλογο κόστος φυσικά". Αν χρησιμοποιείς όμως σύγχρονη τεχνολογία όπως αυτή των nvme, δεν θα επωμιστείς ένα βάρος οικονομικό για χάριν της απόδοσης? Στην προηγούμενη γενιά είχαμε τους 2.5 hdd που κόστιζαν αρχικά 80 ευρώ το 1tb (τώρα έπεσαν στα 40 ευρώ) και είχαν ταχύτητες έως 100mb/sec (στην καλύτερη περίπτωση) και πήγαμε σε nvme των 5500mb/sec (raw) που θα κοστίζουν γύρω στα 200 ευρώ το 1tb. Αν με ρωτάς αν αυτό αξίζει, ναι εννοείται ότι αξίζει η μετάβαση γιατί η διαφορά απόδοσης είναι όχι απλά τεράστια αλλά κολοσσιαία! Σαφώς ο χώρος όμως είναι λίγος αφού και τα 664 είναι λίγα αλλά και τα 802 είναι λίγα. Αυτά τα επιπλέον 138gb ζήτημα να χωράνε 2 επιπλέον AAA τίτλους. Δεν σωθήκαμε με αυτά, δυστυχώς. Αργά ή γρήγορα θα αναγκαστούμε να πάμε σε aftermarket nvme, αυτό είναι βέβαιο. Γιατί σιγά μην ασχοληθούν οι developers με το πόσα gb είναι οι τίτλοι τους..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, music_lover είπε

Μα για αυτό έβαλα σε παρένθεση το "με το ανάλογο κόστος φυσικά". Αν χρησιμοποιείς όμως σύγχρονη τεχνολογία όπως αυτή των nvme, δεν θα επωμιστείς ένα βάρος οικονομικό για χάριν της απόδοσης? Στην προηγούμενη γενιά είχαμε τους 2.5 hdd που κόστιζαν αρχικά 80 ευρώ το 1tb (τώρα έπεσαν στα 40 ευρώ) και είχαν ταχύτητες έως 100mb/sec (στην καλύτερη περίπτωση) και πήγαμε σε nvme των 5500mb/sec (raw) που θα κοστίζουν γύρω στα 200 ευρώ το 1tb. Αν με ρωτάς αν αυτό αξίζει, ναι εννοείται ότι αξίζει η μετάβαση γιατί η διαφορά απόδοσης είναι όχι απλά τεράστια αλλά κολοσσιαία! Σαφώς ο χώρος όμως είναι λίγος αφού και τα 664 είναι λίγα αλλά και τα 802 είναι λίγα. Αυτά τα επιπλέον 138gb ζήτημα να χωράνε 2 επιπλέον AAA τίτλους. Δεν σωθήκαμε με αυτά, δυστυχώς. Αργά ή γρήγορα θα αναγκαστούμε να πάμε σε aftermarket nvme, αυτό είναι βέβαιο. Γιατί σιγά μην ασχοληθούν οι developers με το πόσα gb είναι οι τίτλοι τους..

H διαφορά του να χωράνε 4 games με 6 είναι αρκετά μεγάλη να λέμε την αλήθεια. Επίσης πότε παίζεις ταυτόχρονα 5-6 AAA τίτλους? Απλά ξύνεσαι να ξοδέψεις λεφτά :P
Λογικά, με 2 AAA τιτλους και με 5-6 μικρότερους μέσα είσαι άρχοντας. Σε 3-4 χρόνια μάλλον η αγορά θα είναι οκ και με ένα 100άρικο θα πάρουμε μια επέκταση, αλλα ώς τότε, 200+ είναι τραγικά πολλά λεφτά. Το θέμα είναι να είναι good to have ο έξτρα και όχι απαραίτητος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, chncynic είπε

H διαφορά του να χωράνε 4 games με 6 είναι αρκετά μεγάλη να λέμε την αλήθεια. Επίσης πότε παίζεις ταυτόχρονα 5-6 AAA τίτλους? Απλά ξύνεσαι να ξοδέψεις λεφτά :P
Λογικά, με 2 AAA τιτλους και με 5-6 μικρότερους μέσα είσαι άρχοντας. Σε 3-4 χρόνια μάλλον η αγορά θα είναι οκ και με ένα 100άρικο θα πάρουμε μια επέκταση, αλλα ώς τότε, 200+ είναι τραγικά πολλά λεφτά. Το θέμα είναι να είναι good to have ο έξτρα και όχι απαραίτητος

Στο ps4 pro αυτήν την στιγμή έχω 1tb hhd και 10 τίτλους. Τι 10 λοιπόν τι 12. Αν μπορούσα όμως θα έβαζα και 20. Θέλω να είναι ready for loading όσο περισσότεροι τίτλοι γίνεται. Θα μπορούσα όμως να ζήσω και με 6 ή 7 η αλήθεια..ένα fifa,ένα gran turismo, ένα multiplayer, κάνα 2 single player και κάνα 2 indie, μάλλον έχεις δίκιο, ξύνομαι 😝

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Εγω απλα ανεφερα το γιατι διαφωνω με αυτο που εγραψε ο συμφορουμιτης πιο πισω,και γιατι και ο περισσοτερος κοσμος πιο πολυ κοιταζει τον διαθεσιμο χωρο,παρα ποιος m2 ειναι πιο γρηγορος σε απολυτα νουμερα.

Νομίζω για τον πολύ κόσμο έχει "σχεδόν 1 τέρα".

Η 2x ταχύτητα, σε ένα ιδανικό σενάριο, ανοίγει δυνατότητες για το game design, και είναι δεσμευτική για όλη τη γενιά. Ο χώρος απλά γλυτώνει βαβούρα στο βάλε-βγάλε, και αλλάζει και στο επόμενο revision που λέει ο λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Daredevil είπε

τώρα που είπατε καταναλωτές άλλαξε το marketing του XSX από το most powerfull console ever  στο most powerfull XBOX ever

το αλλαξανε φυσικα, τωρα που βγαινει switch pro θα παρει τη σκυταλη 😛

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Bαζουμε εναν εξωτερικο 2 tera,εχουμε εκει οτι παιχνιδι θελουμε και απλα το περναμε στον ssd οποτε θελουμε να το παιξουμε.

Επεξ/σία από aekoupoli
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iddqdiddqd είπε

Νομίζω για τον πολύ κόσμο έχει "σχεδόν 1 τέρα".

Η 2x ταχύτητα, σε ένα ιδανικό σενάριο, ανοίγει δυνατότητες για το game design, και είναι δεσμευτική για όλη τη γενιά. Ο χώρος απλά γλυτώνει βαβούρα στο βάλε-βγάλε, και αλλάζει και στο επόμενο revision που λέει ο λόγος.

την "2Χ ταχυτητα" καλό είναι να τη δούμε κάποια στιγμή.

προχτες που η sony εδειξε το O/S της, για να φορτωσει το destruction allstars στο αρχικο μενου χρειάστηκαν 10 γεμάτα δευτερόλεπτα, και μετά το πήγανε fast forward μεχρι να φορτώσει το παιχνιδι.

και το destruction allstars δεν ειναι και κανενα τεραστιο παιχνιδι. είναι σε μεγεθος μικροτερο απο το sackboy, το οποίο sackboy ειναι λιγοτερο απο το μισό μέγεθος του demons souls.

το μόνο σίγουρο ειναι πως δεν πρόκειται να υπάρξουν games που να εχουν τετοιες απαιτήσεις στο transfer τους στο επιπεδο game design. τα ταβάνια και των δυο κονσολων στα transfer speeds ειναι βεβαιο οτι θα παραμεινουν πολύ πάνω από τα όρια που θα φτάσουν οι αναγκες των videogames σε ολοκληρη τη γενιά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...