Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Fulgore είπε

Μονο που το κανονικο headset δεν το εχεις μονο για το μικροφωνο,αλλα και για τον ηχο που βγαινει απο τα ακουστικα.

Αυτο σημαινει headset. Headphones+μικροφωνο.

Προσωπικα ψειρες χρησιμοποιώ μονο αν θελω να μιλήσω στο παιχνιδι, οπως και οι περισσοτεροι το ιδιο νομιζω, δεν μπορω να φανταστω να ακουω το παιχνιδι απο το μονό ακουστικο ψειρα που ειχαν στο PS4, για κατι τετοια βαζεις μεγαλα ακουστικα κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου απαντησε ο παλικαρος ο ΓΤσουης στις τηλεορασεις αλλα δεν ξερω πως να το κανω παραθεση απο εκει εδω οποτε το αντιγραφω: Τι λετε για την τιβι παρακατω?

 

Γεια σου παλικαρε και ευχαριστω για την απαντηση. Δεν ηξερα τι ειναι αυτο το hdmi 2.1 αλλα μποικα youtube και το διαβασα. Να σου πω δλδ θα δειχνει πολυ καλυτερο με αυτο το καλωδιο? Εγω ελεγα να παω σε LG αυτην εδω απο σκρουτζ: https://www.plaisio.gr/tileoraseis/tvs/lg-led-tv-55um7100-55-4k-ultra-hd_3178471 

Μου ειπε φιλαρακι μου που ειναι της πιατσας πως οι LG οι καλυτερες. Θα το κανω αντιγραφη και στο θεμα του PS μπας και γραψει κανας χριστιανος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς για καλή τηλεόραση με 2.1 hdmi κτλ εκεί οι τιμές ανεβαίνουν αρκετά. Επειδή κι εγώ είμαι στο ψάξιμο σαν ποιο φθηνή λύση βρήκα σε 55 και 65 την Samsung qled 70T μετά αν θέλω κάτι λίγο καλύτερο εκεί πάω σε 80T και 90Τ από Samsung, Sony 9096 και φυσικά για lg oled όπου θέλω αν και ξεφεύγει κι εκεί η τιμή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, PSMenidi7 είπε

καλησπερα μαγκες, ερχομαι αργοπορημενος στο χορο  αλλα μια βοηθια παιδια. Εχω πολλες ερωτησεις, εβαλα και στο θεμα της TV αλλα δεν απαντησε κανεις χριστιανος οποτε βαζω και εδω.

Εχω ολα τα play απο το πρωτο μεχρι το 3 αλλα το play 4 δεν το αγορασα ποτε γιατι δεν βγενανε τα κουκια. Τωρα θελω να παρω την καινουργια την κοσνολαρα. 

1. Τη τηλεοραση να παρω, διαθετω βαρια ενα πεντακοσαρικακι, ερχεται και η black friday για πειτε καμια προταση. Θελω να δειχνει τζετ το play 5. Να φερω τους φιλους σπιτι και να πεσουν σαγονια ξερω γω.

2. Τωρα ξερω πως εχασα πολλα παιχνιδια απο το 4, αλλα διαβαζω τις σελιδες πισω και λετε πως θα ειναι ολα compatible, οποτε αγοραζω χωμα του 4 τα παιχνιδια που τα σκοτωνουν εδω στις αγγελιες 10 ευρω και βαζω το δισκακι μεσα ετσι? Επισης τις αγγελιες εδω στο ινσομνια τις εμπιστευεστε? ΔΕν λεω κατι για το σαιτ προς θεου ετσι μην παρεξηγηθω, αλλα μη μας δαγωσουν κιολας.

3. Εχω παρει 10 τηλεφωνα αλλα δεν βρισκω κονσολα πουθενα, ξερω αργησα , αλλα μαζευα κοκο και τωρα ειμαι κομπλε. Ξερω θα πειτε δεν υπαρχει περιπτωση αλλα μια βοηθια την εκτιμω παιδια. Αν εχετε καμια ακρη, να τα βρουμε.

Καλημέρα φίλε, είμαι και γω στην ίδια κατάσταση και σκεπτόμενος πως "εντάξει στο release θα έχει και στα καταστήματα" (μέγα λάθος), δεν προπαράγγειλα εν ώρα. Θα σου πρότεινα να κάνεις τώρα προπαραγγελεία ώστε να το 'χεις τουλάχιστον τον Δεκέμβρη που θα ξαναφέρει κομμάτια η Sony (Στο site της αντιπροσωπείας λέει 16/12, αλλά μου είπαν μπορεί λίγο αργότερα, μπορεί και νωρίτερα).

Τώρα όσο αναφορά τις τηλεοράσεις, χωρίς να είμαι ειδικός, απ΄ότι έχω καταλάβει τηλεόραση που υποστηρίζει HDMI 2.1 χρειάζεσαι μόνο για να παίξεις σε 4K/120, αλλά εδώ με το ζόρι τα games πάνε στα 4K/30. Ίιιισως κυκλωφορίσει κάνα PS5 Pro στο μέλλον (σε 4-5 χρονάκια) που όντως να μπορεί να φτάσει τα 4K/120, αλλά τότε λογικά θα έχουν πέσει και οι τιμές των HDMI 2.1 τηλεοράσων. Για την συγκεκριμένη δεν έχω κάτι να πω καθώς δεν ξέρω από LG τηλεοράσεις. Έχω ακούσει πως μόνο οι OLED LG αξίζουν αλλά εκεί μιλάμε για 1000+ ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Warezzly είπε

Καλημέρα φίλε, είμαι και γω στην ίδια κατάσταση και σκεπτόμενος πως "εντάξει στο release θα έχει και στα καταστήματα" (μέγα λάθος), δεν προπαράγγειλα εν ώρα. Θα σου πρότεινα να κάνεις τώρα προπαραγγελεία ώστε να το 'χεις τουλάχιστον τον Δεκέμβρη που θα ξαναφέρει κομμάτια η Sony (Στο site της αντιπροσωπείας λέει 16/12, αλλά μου είπαν μπορεί λίγο αργότερα, μπορεί και νωρίτερα).

Τώρα όσο αναφορά τις τηλεοράσεις, χωρίς να είμαι ειδικός, απ΄ότι έχω καταλάβει τηλεόραση που υποστηρίζει HDMI 2.1 χρειάζεσαι μόνο για να παίξεις σε 4K/120, αλλά εδώ με το ζόρι τα games πάνε στα 4K/30. Ίιιισως κυκλωφορίσει κάνα PS5 Pro στο μέλλον (σε 4-5 χρονάκια) που όντως να μπορεί να φτάσει τα 4K/120, αλλά τότε λογικά θα έχουν πέσει και οι τιμές των HDMI 2.1 τηλεοράσων. Για την συγκεκριμένη δεν έχω κάτι να πω καθώς δεν ξέρω από LG τηλεοράσεις. Έχω ακούσει πως μόνο οι OLED LG αξίζουν αλλά εκεί μιλάμε για 1000+ ευρώ.

Καλημερα μαν μου, καλα τα λες εισαι και κοντοχωριανος (κορυδαλλος χεχε), εγω τωρα διαβαζω για αυτο το hdmi 2.1, αλλα η τηλεοραση που εβαλα παραπανω θα με καλυψει. Δε θελω πολλα φουμαρα αλλα επειδη στη γειτονια μαζευομαστε σε σπιτια και πεζουμε θελω να πεσουν σαγονια, να πανε οφθαλμιατρο την αλλη μερα πως το λενε. Σιγουρα μια τηλεοραση της ταξεις των 1000 εουρω θα ειναι καλυτερη αλλα δεν εχω τοσα λεφτα, γιατι θα παει και μια πεντακοσαρου για το πλευ.

Καλα νεα παρακατω γιατι θα εχουμε αποκλειστικο περιεχομενο στο call of duty, σε zombie mode.

https://www.gamespot.com/articles/ps4-and-ps5-get-exclusive-call-of-duty-black-ops-cold-war-zombies-mode/1100-6483705/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι δεν θα εχει στο pc zombie mode?

Και ειχα καει στο black ops 3

Ωρε φιλε και δεν θελω τετια game να παιζω στο ps

Edit: θα εχουν ολες οι πλατφορμες zombie απο την πρωτη μερα. Ενα mode παραπανω δινει στο ps5 coop 2 ατομα.κλαιν μαιν

Ειπα και εγω.

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Daredevil είπε

Aπιστευτα γραφικα (που εχουν αυτη τη νεα μεθοδο που λεγετε ray tracing) και gameplay, αν αυτο δεν ειναι next gen και εγω δεν ξερω τι ειναι. Και το λενε στο τελος πως ειναι το πιο ομορφο παιχνδιδι ανεξαρτητα απο ολες τις κονσολες. Αν αυτο ειναι το πρωτο δειγμα εχουμε να δουμε παρα πολλα με αυτε τις νεες τεχνικες και τους γρηγορους δισκους. 

Ηθελα να πει και αλα ομως για το πως θα δουλεψουν με τη νεα δονηση του χειρηστηριου, αλλα θα μαθουμε μαλλον συντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Τα παιχνίδια που υπάρχουν στο PS+ collection από το το 4 και θα κατέβουν στο 5 θα έχουν καλύτερα γραφικά ?

Φυσικα φιλε και θα εχουν καλυτερα γραφικα (αναλυση και frames). Δες εδω τι βρηκα:

PS5 Backwards Compatibility: Will PS4 Games Play Better on the PS5?

PS4 games will play better on PS5 through the use of a "boost" mode, however this may cause compatibility issues and may not apply to every single game. You also might need to ensure that your PS4 games are installed to the PS5's SSD (See Also: PS5 SSD: Why It's Better Than HDD), although you will have the option to save space by using a more traditional external HDD. Any games stored on the latter, of course, will not benefit from the speeds of Sony's super-fast SSD. For more information, check the following: Best PS5 and PS4 External Hard Drives and Which SSD Drives Will Be Compatible With PS5?

Here's what Sony has to say about PS4 games running better on PS5: "We’re expecting backward compatible titles will run at a boosted frequency on PS5 so that they can benefit from higher or more stable frame rates and potentially higher resolutions. We’re currently evaluating games on a title-by-title basis to spot any issues that need adjustment from the original software developers." You can find out more about any potential improvements through the following link: PS5 Game Boost: All Major PS4 Game Improvements.

Επισης βαζω το παρακατω γκαλοπ απο το ign που εμπιστευομε:

image.png.974f35803c4060f955da15e255652594.png

Ολοι θελουν πιο ησυχη κονσολα, λογικο ειναι,  που το πλευ 5 ειναι ακρα του ταφου σιωπη. Εχω διαβασει πιο πισω σελιδες που λενε για πλευ 4 οτι κανει πολυ θορυβο (δεν ειχα για να ξερω, δεν νομιζω να ειναι βεβαια τοσο τραγικο οσο λενε, τα μεγαλοπιουν) αλα το πλευ 5 δεν εχει κανενα απολυτος θεμα γιατι εχει LM ψυξη και φυσικα αρα ειναι αθορυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, PSMenidi7 είπε

Φυσικα φιλε και θα εχουν καλυτερα γραφικα (αναλυση και frames). Δες εδω τι βρηκα:

PS5 Backwards Compatibility: Will PS4 Games Play Better on the PS5?

PS4 games will play better on PS5 through the use of a "boost" mode, however this may cause compatibility issues and may not apply to every single game. You also might need to ensure that your PS4 games are installed to the PS5's SSD (See Also: PS5 SSD: Why It's Better Than HDD), although you will have the option to save space by using a more traditional external HDD. Any games stored on the latter, of course, will not benefit from the speeds of Sony's super-fast SSD. For more information, check the following: Best PS5 and PS4 External Hard Drives and Which SSD Drives Will Be Compatible With PS5?

Here's what Sony has to say about PS4 games running better on PS5: "We’re expecting backward compatible titles will run at a boosted frequency on PS5 so that they can benefit from higher or more stable frame rates and potentially higher resolutions. We’re currently evaluating games on a title-by-title basis to spot any issues that need adjustment from the original software developers." You can find out more about any potential improvements through the following link: PS5 Game Boost: All Major PS4 Game Improvements.

Επισης βαζω το παρακατω γκαλοπ απο το ign που εμπιστευομε:

image.png.974f35803c4060f955da15e255652594.png

Ολοι θελουν πιο ησυχη κονσολα, λογικο ειναι,  που το πλευ 5 ειναι ακρα του ταφου σιωπη. Εχω διαβασει πιο πισω σελιδες που λενε για πλευ 4 οτι κανει πολυ θορυβο (δεν ειχα για να ξερω, δεν νομιζω να ειναι βεβαια τοσο τραγικο οσο λενε, τα μεγαλοπιουν) αλα το πλευ 5 δεν εχει κανενα απολυτος θεμα γιατι εχει LM ψυξη και φυσικα αρα ειναι αθορυβο.

Άστο τραγικό είναι... έχω και το PS4 pro και το One X και μερικές φορές σου έρχεται να πετάξεις από το παράθυρο το pro. Ελπίζω στο 5 να κάναν καλή δουλειά, τουλάχιστον το μέγεθος της κονσόλας δέιχνει ότι ήταν έτοιμοι να θυσιάσουν άλλα πράγματα για να κάνουν το μηχάνημα αθόρυβο. Ακόμα δεν ξέρουμε πάντως....Ασε να βγει κανά review...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Edit: Τελικά λύθηκε το θέμα με το PS5 οπότε δεν θα ισχύσουν τα παρακάτω.

Καλησπέρα σε όλους.Έχω προπαραγγείλει PS5 day one από Κωτσόβολο (17/09) με πιστωτική και λόγω συγκυρίας θα το πουλήσω πριν καν το ανοίξω.Επειδή παρακολουθώ το thread εδώ και κάποιο καιρό και με αφορμή αυτά που είπε το παλικάρι PSMenidi7 (ότι ψάχνει να βρει κονσόλα) σκέφτηκα πρώτα να απευθυνθώ στα παιδιά του thread και μετά (εφόσον δεν ενδιαφέρεται κανείς για αγορά από εδώ να το βάλω αγγελία και για τους υπολοίπους.Επειδή αγόρασα και PS+ Subscripτion για 12 μήνες από το Eneba (μου στείλανε digital κωδικό) που δεν έχω χρησιμοποιήσει ,και όπως καταλαβαίνετε ούτε και πρόκειται, θα τo πουλήσω μαζί με το PS5.Οπότε πάμε τώρα και στο πιο σημαντικό δηλαδή τιμή.Επειδή δεν ενδιαφέρομαι για κέρδος και πράγματα τύπου scalping η τιμή έχει ως εξής:

Τιμή πώλησης PS5 + PSPlus Subscription(12 μήνες)= 500+55= 555 ευρώ.Να διευκρινίσω επίσης ότι δεν έχω βάλει την επέκταση εγγύησης του Κωτσόβολου.Δηλαδή θα έχει μόνο της SONY. 

Λογικά είμαι στους πρώτους που θα πάρουν το PS5 και άρα 19/11 να την έχω και άρα να την παραδώσω την  επομένη.Επίσης μόνο εντός Αττικής θα την δώσω και θα γίνει χέρι με χέρι.Αυτά.

Επεξ/σία από Nero2021
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PSMenidi7 είπε

Φυσικα φιλε και θα εχουν καλυτερα γραφικα (αναλυση και frames). Δες εδω τι βρηκα:

PS5 Backwards Compatibility: Will PS4 Games Play Better on the PS5?

PS4 games will play better on PS5 through the use of a "boost" mode, however this may cause compatibility issues and may not apply to every single game. You also might need to ensure that your PS4 games are installed to the PS5's SSD (See Also: PS5 SSD: Why It's Better Than HDD), although you will have the option to save space by using a more traditional external HDD. Any games stored on the latter, of course, will not benefit from the speeds of Sony's super-fast SSD. For more information, check the following: Best PS5 and PS4 External Hard Drives and Which SSD Drives Will Be Compatible With PS5?

Here's what Sony has to say about PS4 games running better on PS5: "We’re expecting backward compatible titles will run at a boosted frequency on PS5 so that they can benefit from higher or more stable frame rates and potentially higher resolutions. We’re currently evaluating games on a title-by-title basis to spot any issues that need adjustment from the original software developers." You can find out more about any potential improvements through the following link: PS5 Game Boost: All Major PS4 Game Improvements.

Επισης βαζω το παρακατω γκαλοπ απο το ign που εμπιστευομε:

image.png.974f35803c4060f955da15e255652594.png

Ολοι θελουν πιο ησυχη κονσολα, λογικο ειναι,  που το πλευ 5 ειναι ακρα του ταφου σιωπη. Εχω διαβασει πιο πισω σελιδες που λενε για πλευ 4 οτι κανει πολυ θορυβο (δεν ειχα για να ξερω, δεν νομιζω να ειναι βεβαια τοσο τραγικο οσο λενε, τα μεγαλοπιουν) αλα το πλευ 5 δεν εχει κανενα απολυτος θεμα γιατι εχει LM ψυξη και φυσικα αρα ειναι αθορυβο.

Ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση βασικά θα έχει upscale από την κονσόλα η θα είναι όπως πχ το DMC που θα είναι 4k 120 FPS 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...