Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/8/2020 στις 7:46 ΜΜ, VonLoutsos είπε

Πάντως και οι 120000 Δρχ(που προσωπικα το θυμαμαι και 150000)  που έκανε και το PS2 δεν το λες και φτηνό όταν είχε βγει. Απλά τώρα βγαίνουν από την δική μας τσέπη.

Εγω θυμάμαι 200 χιλιάρικα. Με επιφυλαξη το λέω γιατί έχουν περασει και 20 χρόνια. 

Στις 14/8/2020 στις 10:23 ΠΜ, lactate είπε

Επειδή διαβάζω αυτή  τη μικρή σύγκριση ps5 vs xbox  που έχει ξεκινήσει από το ps2 ξέρω γω.. δεν βρίσκω το νόημα. Αυτό που σε νοιάζει είναι τα παιχνίδια και πόσο βολικό είναι το χειριστήριο. Από εκεί και πέρα πόσο ουσιαστικά διαφορετικά είναι  αυτές οι 2 κονσόλες; Ότι ας πουμε το παιχνίδι Α  στη μια κονσόλα θα τρέχει άνετα και στην άλλη θα λαγκάρει ή θα βλέπεις πιξελ ξέρω γω;  Η θα δουμε βιντεακια στο youtube βρες τη διαφορά πωπω τρομνακτική διαφορά και θα  ψάχνουμε να τη δουμε και εμείς :P

Αντε, βρήκα και δευτερο που δεν καταλαβαινει τις διαφορές των γραφικών ουτε με σπλιτσκριν. 🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, Brazhlias said:

Εγω θυμάμαι 200 χιλιάρικα. Με επιφυλαξη το λέω γιατί έχουν περασει και 20 χρόνια. 

Αντε, βρήκα και δευτερο που δεν καταλαβαινει τις διαφορές των γραφικών ουτε με σπλιτσκριν. 🤣🤣🤣

Και το 200k έπαιζε σαν νούμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Brazhlias είπε

Εγω θυμάμαι 200 χιλιάρικα. Με επιφυλαξη το λέω γιατί έχουν περασει και 20 χρόνια. 

Αντε, βρήκα και δευτερο που δεν καταλαβαινει τις διαφορές των γραφικών ουτε με σπλιτσκριν. 🤣🤣🤣

128000 δρχ το 2002..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πούλησα είδη  το ένα PS4 Pro πoυ είχα και κράτησα το πρώτο PS4 piano black , εδωσα προχθες και το Xbox One X και αναμένω για αγορά και τις 2 κονσόλες PS5 και Xbox Series X για να μην σκάω ποιο θα είναι καλυτερο και ποιό οχι και δεν θα μπω ξανα στο τρυπακι αυτο ειναι τουμπανο το αλλο ειναι για τα μπαζα.. ειμαστε και καποιας ηλικιας και δεν μπορω να φερνω αναμνησεις aka εχω Amiga 500 το Atari 520stfm ειναι για ΓΤΠΚ.

Επεξ/σία από dream21
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Brazhlias είπε

Με ήδη δυο χρόνια κυκλοφορίας. 

Αλήθεια, ευρώ δεν είχαμε τότε;

Τότε ειναι το 2001 λιγο πριν την είσοδο μας στο μηχανισμό του ευρώ. Είχα πληρώσει αυτο το ποσό σε δραχμές, για αυτο ειμαι σίγουρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθώ να σκεφτομαι παντως  οτι το ps5 παροτι το παιρνουν και ενήλικες, είναι μια παιχνιδομηχανή  και πως μπορεί ένα παιδί δημοτικου με γονείς στην Ελλαδα να παίρνει  "παιχνίδι" 500 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, lactate είπε

Εξακολουθώ να σκεφτομαι παντως  οτι το ps5 παροτι το παιρνουν και ενήλικες, είναι μια παιχνιδομηχανή  και πως μπορεί ένα παιδί δημοτικου με γονείς στην Ελλαδα να παίρνει  "παιχνίδι" 500 ευρώ.

Νομίζω το πιο σωστό είναι όχι ότι το παίρνουν και ενήλικες, αλλά πως θα το αγοράσουν και παιδιά. Αυτό το λέω γιατί η μέση ηλικία αυτών που παίζουν έχει αυξηθεί πολύ. Αν θυμάμαι καλά τώρα βρίσκεται στα τριάντα και κάτι έτη. Οπότε το βασικό αγοραστικό κοινό είναι οι ενήλικοι, οι οποίοι έχουν και το κατάλληλο εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Νομίζω το πιο σωστό είναι όχι ότι το παίρνουν και ενήλικες, αλλά πως θα το αγοράσουν και παιδιά. Αυτό το λέω γιατί η μέση ηλικία αυτών που παίζουν έχει αυξηθεί πολύ. Αν θυμάμαι καλά τώρα βρίσκεται στα τριάντα και κάτι έτη. Οπότε το βασικό αγοραστικό κοινό είναι οι ενήλικοι, οι οποίοι έχουν και το κατάλληλο εισόδημα.

Τώρα αν οι ενήλικες έχουν  το κατάλληλο εισόδημα είναι πονεμένη ιστορία. Το  ότι έχει αυξηθεί η μέση ηλικία το έχω  αντιλφηθεί  και  εγώ. Αυτό  πως  ερμηνεύεται όμως; Ότι  τα παιδιά ενθουσιάστηκαν ότανβγηκε το ps1 και  έμειναν πιστοί ακόμα και σαν ενήλικες 30+ χρονών; Άρα ότι οι κονσόλες απέτυχαν να ξαναπιάσουν τις παιδικές ηλικίες; Και τα παιδιά  μείναν με κατι  ψευτοταμπλετ να παιζουν κατι καθυστερημενα παιχνιδια που απλα ενα ανθρωπακι τρέχει σε απειρες πιστες σε μια τελειωτη ευθεια και αποφευγεις εμποδια; Γιατι τα μισα παιχνιδια αυτο ειναι πια.

Επεξ/σία από lactate
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, lactate είπε

Τώρα αν οι ενήλικες έχουν  το κατάλληλο εισόδημα είναι πονεμένη ιστορία. Το  ότι έχει αυξηθεί η μέση ηλικία το έχω  αντιλφηθεί  και  εγώ. Αυτό  πως  ερμηνεύεται όμως; Ότι  τα παιδιά ενθουσιάστηκαν ότανβγηκε το ps1 και  έμειναν πιστοί ακόμα και σαν ενήλικες 30+ χρονών; Άρα ότι οι κονσόλες απέτυχαν να ξαναπιάσουν τις παιδικές ηλικίες; Και τα παιδιά  μείναν με κατι  ψευτοταμπλετ να παιζουν κατι καθυστερημενα παιχνιδια που απλα ενα ανθρωπακι τρέχει σε απειρες πιστες σε μια τελειωτη ευθεια και αποφευγεις εμποδια; Γιατι τα μισα παιχνιδια αυτο ειναι πια.

Ερμηνεύεται από το γεγονός ότι οι σημερινοί ενήλικες δεν είναι το ίδιο με τους αντίστοιχους πριν 20-30 χρόνια. Τότε το console gaming ήταν κάτι το εξωτικό και όποιος είχε ένα atari 2600 πχ και ήταν και μιας κάποιας ηλικίας πάνω από 30 και δεν είχε παντρευτεί ακόμα τον κοίταζαν και κάπως (προσωπική εμπειρία με συγγενείς μου). Τώρα είμαι 40 και οι περισσότεροι συνομήλικοί μου αν και παντρεμένοι και με παιδιά κλπ είναι τουλάχιστον με 1-2 pc/laptops, κινητά/tablets με fortnite και 1-2 κονσόλες ο καθένας. Με λίγα λόγια είναι κάτι τέζα mainstream, πιο γραφικοί είναι αυτοί που ψάχνουν βινίλια ή αγοράζουν blu ray dvd's.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lactate είπε

Τώρα αν οι ενήλικες έχουν  το κατάλληλο εισόδημα είναι πονεμένη ιστορία. Το  ότι έχει αυξηθεί η μέση ηλικία το έχω  αντιλφηθεί  και  εγώ. Αυτό  πως  ερμηνεύεται όμως; Ότι  τα παιδιά ενθουσιάστηκαν ότανβγηκε το ps1 και  έμειναν πιστοί ακόμα και σαν ενήλικες 30+ χρονών; Άρα ότι οι κονσόλες απέτυχαν να ξαναπιάσουν τις παιδικές ηλικίες; Και τα παιδιά  μείναν με κατι  ψευτοταμπλετ να παιζουν κατι καθυστερημενα παιχνιδια που απλα ενα ανθρωπακι τρέχει σε απειρες πιστες σε μια τελειωτη ευθεια και αποφευγεις εμποδια; Γιατι τα μισα παιχνιδια αυτο ειναι πια.

Όπως τότε ήταν πανάκριβες οι κονσόλες, έτσι είναι και σήμερα. Και οι γονείς αν θέλουν να κάνουν δώρο στα παιδιά τους ένα ακριβό σύστημα, θα το κάνουν. Όπως παλιά.

Καλά για τα καθυστερημένα παιχνίδια δεν θα το σχολιασω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πανάκριβες είναι πολύ σχετικό, γενικότερα σαν ηλεκτρονικές συσκευές στα 400-500ε είναι φθηνές πλέον. Προφανώς τώρα δεν θα τρέξουν όλοι να αγοράσουν στα παιδιά τους ps5/xsx όταν πολύ πιθανόν έχουν PS4/switch (άντε και χ1/χ) αλλά οι κονσόλες γι αυτό έχουν μεγάλο κύκλο ζωής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν με ενδιαφερει ποσο θα εχει αν ειναι 400,500 η' 600.Αφου θα το παρουμε  δεν το γλιτωνουμε .

Τωρα για το xbox  θα το παρω αν βγαλει αποκλειστικα που να με ενδιαφερουν .Αν οντως σε αυτη την γενια παραγει τιτλους που μου αρεσουν, τοτε θα το παρω και αυτο αλλα αργοτερα .Oταν θα εχω πειστει .Το ps5  θα ειναι ξερο  day one  ας μην εχει και κανενα παιχνιδι ,βαρεθηκα να περιμενω τοσο καιρο ,δεν εχω αλλη υπομονη :).

 

 

Στις 16/8/2020 στις 8:24 ΜΜ, Bourdoulas είπε

Όπως τότε ήταν πανάκριβες οι κονσόλες, έτσι είναι και σήμερα. Και οι γονείς αν θέλουν να κάνουν δώρο στα παιδιά τους ένα ακριβό σύστημα, θα το κάνουν. Όπως παλιά.

Καλά για τα καθυστερημένα παιχνίδια δεν θα το σχολιασω.

 

Σχετικα με αυτο που λες  δεν ειναι ακριβως ετσι ,κυριως λογω νομισματος  και χρηματοδοτικων εργαλειων που παλαιοτερα δεν υπηρχαν βλ ατοκες δοσεις πιστωτικες καρτες κτλπ  .Το ευρω  δλδ ενα ισχυρο νομισμα, εκανε πιο προσιτες αυτου του ειδους τις συσκευες .Παλαιοτερα ηταν ολα τα εισαγομενα ακριβα ,λογω  δασμων και δραχμης  και ενας πληθωρισμος που ετρεχε με πανω απο 10 % και με αρκετες υποτιμησεις νομισματος .

Ηταν ομως πολυ φτηνα τα φασολακια   και παρομοια ειδη .Απο τα πρωτα κινητα που κυκλοφορησσαν     στην Ελλαδα  το ειχαμε παρει  300.000 δραχμες  περιπου 1000 ευρω  και επαιρνε μονο τηλεφωνα δεν εκανε κατι αλλο  με εξωπραγματικο κοστος κλησης .Το να μιλαγες τοτε συχνα δλδ  στο κινητο ηταν ενδειξη εισοδηματος  και ξεχωριζες ,σε αντιθεση με  το σημερα και την αγορα μιας κονσολας .Το video  300.000 αν παμε πιο παλια το ιδιο κ.ο.κ.

Ο βασικος μισθος τοτε στην Ελλαδα ηταν   κατω απο 100.000 δρχ.

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...