Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, xavier είπε

τι υπολογιστη εχεις? τι παιχνιδια θες να παιξεις? Τα παιχνιδια τα αγοραζες ή στα εστελνε κανας θειος?

δεν υπαρχουν εκδόσεις , ιδιες κονσολες ειναι , η μια παιρνει δισκακια, η αλλη δεν παιρνει(οπότε παιζεις οτι κατεβασεις απο το store). Αν αγοραζεις  δισκακια, αν εχεις φίλους να σου δανεισουν παιχνιδια,  δεν εχεις επιλογες, μονο αυτην με το drive...Στο σκρουτζ θα βρισκεις σιγουρα καλυτερες τιμες απο το store...

Επαιζα κάνα μπασκετάκι και adventure games στυλ Batman Arkham,Dracula κτλ.

Τα παιχνίδια τα αγόραζα ή τα δάνειζε κανας φίλος.Εχω φιλους με αρκετα παιχνίδια του Playstation4 ναι.ΟΙ διαφορετικές εκδόσεις που εχω δει για να μην παρεξηγούμαι εννοώ ως την χωρητικότητα.Θυμαμαι ειχα δει εκδοσεις με 500GB, με 1TB,με παιχνίδια ή χωρίς κτλ κτλ. Αυτό εννοούσα. ☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ωρα, υπαρχει το PS5 με δισκακι και το PS5 χωρις δισκακι. ιδιο σκληρο, ιδιες δυνατοτητες, μονο το disc drive θα εχει διαφορα. Τιμη, λογικα θα μαθουμε σημερα το βραδυ.

απο εκει κ περα, προφανως κ τα καταστηματα θα κανουν διαφορα bundles κ πακετακια αλλα αυτο μετα το αποφασιζεις μονος, αναλογα με το αν θες κ καποιο παιχνιδι κ εξτρα controller στην αρχή ή οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, what30 είπε

Επαιζα κάνα μπασκετάκι και adventure games στυλ Batman Arkham,Dracula κτλ.

Τα παιχνίδια τα αγόραζα ή τα δάνειζε κανας φίλος.Εχω φιλους με αρκετα παιχνίδια του Playstation4 ναι.ΟΙ διαφορετικές εκδόσεις που εχω δει για να μην παρεξηγούμαι εννοώ ως την χωρητικότητα.Θυμαμαι ειχα δει εκδοσεις με 500GB, με 1TB,με παιχνίδια ή χωρίς κτλ κτλ. Αυτό εννοούσα. ☺️

Μέχρι τώρα στο ps5 μόνο μία έκδοση χωρητικότητας έχουμε δει με 825gb. Απόψε η sony πάντως έχει παρουσίαση με τα παιχνίδια που αναμένονται να κυκλοφορήσουν και λογικά την τιμή, οπότε βλέπεις αν σου αρέσουν αυτά που θα δείξει και επιλέγεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, what30 είπε

Παιδιά ερώτηση (μην πέσετε να με φάτε).

Δεν είχα ποτέ κονσόλα παιχνιδιών είτε PS είτε XBOX αλλά φέτος το σκέφτομαι. Παρ'ολο που είμαι πολύ παιχνιδάς συνήθιζα να τα παίζω στον υπολογιστή.

Φέτος όμως ψήνομαι να πάρω το Playstation5.Τι λέτε αξίζει να δώσω τα λεφτά μου και τι πρέπει να προσέξω στην αγορα του?Βλέπω βγαίνουν τόσες πολλές εκδόσεις που λίγο μπερδεύομαι...

Συνηθως η ερωτηση ειναι η αντιστροφη, δηλαδη αν αξιζει απο κονσολα να πας σε pc.

Εγω προτιμω εκατο φορες την κονσολα, απο το να μπω στη διαδικασια να χτισω pc. Για εσενα που εισαι ηδη στο οικοσυστημα, το βασικο πλεονεκτημα και ισως το μοναδικο που αξιζει τον κοπο να αναφερουμε, ειναι τα exclusives της Σονυ.

Ποσα απο αυτα σε ενδιαφερουν; Ας πουμε 7-8; Αξιζει να μπεις σε τετοια επενδυση για λιγοτερα απο 10 παιχνιδια;

Τωρα αν ολη η παρεα σου παει για ps5, ειναι αλλη κουβεντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπεσα έξω πάντως σχετικά δεν την DE, δεν περίμενα ότι ο SSD θα είχε το ίδιο μέγεθος με την ΡΕ αλλά ότι θα πρόσφερε μεγαλύτερη χωρητικότητα. Αναρωτιέμαι το μέγεθος που θα καταλαμβάνει το λειτουργικό όταν το ps4 έφτανε κάπου στα 90GB όταν πρωτοκυκλοφόρησε. Βέβαια αυτό δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αφού (δυστυχώς) το κοινό τα έχει αποδεχτεί όπως και τις συνδρομές πρόσβαση στο online multiplayer. Άντε και περιμένω να δούμε ωραία πράγματα σήμερα.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτιθεται  και με βαση τη παρουσιαση για τους devs ,οτι ο χωρος εχει υπολογιστει ωστε να καλυπτει το μεσο gamer και οτι τα λοιπα παιχνιδια ps4 μπορεις να τα εχεις σε εξωτερικο usb3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Κατσε να δουμε ρε συ , δεν  εχουμε ακομα τελικες ανακοινωσεις .Σημερα ελπιζουμε να τις εχουμε ...

 

Δεν περιμένω κάτι ιδιαίτερο. Τιμή και ημερομηνία μόνο. Αντε να δείξουν πάλι και λίγο gameplay απο κανα παιχνίδι. Κοινώς ότι έκανε και MS με το series X.

Αν δεν δω τίποτα χαοτικές διαφορές με την τρέχουσα γενιά, για αρχή με κόβω για series X (γιατί κακά τα ψέματα τη MS την εμπιστεύομαι πολύ περισότερο απο θέμα ποιότητας hardware)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Socratis_g είπε

Αν δεν δω τίποτα χαοτικές διαφορές με την τρέχουσα γενιά, για αρχή με κόβω για series X (γιατί κακά τα ψέματα τη MS την εμπιστεύομαι πολύ περισότερο απο θέμα ποιότητας hardware)

Δεν μπορω να φανταστω γιατι την εμπιστευεσαι,αν εζησες την εποχη του 360 Οπου αλλαζαμε τις κονσολες σαν τα πουκαμισα δεν εχει λογικη,επισης δεν νομιζω οτι εχει αναφερθει κανενα θεμα με κονσολες ps4(πχ τη δικη μου την εχω 7 χρονια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, mansa2k είπε

Έπεσα έξω πάντως σχετικά δεν την DE, δεν περίμενα ότι ο SSD θα είχε το ίδιο μέγεθος με την ΡΕ αλλά ότι θα πρόσφερε μεγαλύτερη χωρητικότητα. Αναρωτιέμαι το μέγεθος που θα καταλαμβάνει το λειτουργικό όταν το ps4 έφτανε κάπου στα 90GB όταν πρωτοκυκλοφόρησε. Βέβαια αυτό δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αφού (δυστυχώς) το κοινό τα έχει αποδεχτεί όπως και τις συνδρομές πρόσβαση στο online multiplayer. Άντε και περιμένω να δούμε ωραία πράγματα σήμερα.

AΝ θυμάμαι καλά έχουν πει από την Sony πως τα 825gb είναι ο καθαρός ελεύθερος χώρος που θα υπάρχει μαζί με το λειτουργικό σύστημα μέσα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα σίγουρα θα δώσουν τιμή και ημερομηνία κυκλοφορίας. Επιπλεον λογικά θα μάθουμε όλα τα παιχνίδια που θα κυκλοφόρησουν day one

Εγώ περιμένω και κάποια έστω μικρή ενημέρωση για το μέλλον του ps now, του plus και λεπτομερείες για το B.C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nyne είπε

Δεν μπορω να φανταστω γιατι την εμπιστευεσαι,αν εζησες την εποχη του 360 Οπου αλλαζαμε τις κονσολες σαν τα πουκαμισα δεν εχει λογικη,επισης δεν νομιζω οτι εχει αναφερθει κανενα θεμα με κονσολες ps4(πχ τη δικη μου την εχω 7 χρονια).

Απο εκείνη την εποχή και μετά. Με το που έβγαλε τα πρώτα 360 jasper εκδοση, εκανε στροφή 180 μοίρες. Και σε όλη τη γενιά ΧΟΝΕ δεν έβγαλε το παραμικρό.

Απο την αλλη η σόνυ ειναι πίσω σε ποιότητα πλαστικών, και το μεγάλο το Φαουλ της, είναι ο θόρυβος!! Μιλάμε για ηλεκτρική σκουπα. Χρειάστηκαν πόσα χρόνια για να βγάλει νορμάλ εκδοση αθόρυβη (CUH-7200) του ps4 pro. Μακάρι να τα έχει λύσει όλα αυτά με το ps5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Socratis_g είπε

Απο εκείνη την εποχή και μετά. Με το που έβγαλε τα πρώτα 360 jasper εκδοση, εκανε στροφή 180 μοίρες. Και σε όλη τη γενιά ΧΟΝΕ δεν έβγαλε το παραμικρό.

Απο την αλλη η σόνυ ειναι πίσω σε ποιότητα πλαστικών, και το μεγάλο το Φαουλ της, είναι ο θόρυβος!! Μιλάμε για ηλεκτρική σκουπα. Χρειάστηκαν πόσα χρόνια για να βγάλει νορμάλ εκδοση αθόρυβη (CUH-7200) του ps4 pro. Μακάρι να τα έχει λύσει όλα αυτά με το ps5.

E ναι αφου περασαμε μια 4ετια που ειχαμε ολοι απο 2 xbox360 (ενα που παιζαμε και ενα που ηταν για επισκευη και εναλλασονταν) μετα το εφτιαξε. Μιλαμε για 70-80% failure rate, δεν υπηρχε περιπτωση να υπαρξει κονσολα να μην εχει σταλει για σερβις. 

Απο την αλλη δεν υπαρχει και κονσολα Ps4/pro που να μην κανει σαν 747 σε απογειωση, δεν θα διαφωνησω σε αυτο, δεν υπαρχει δικαιολογια για τη σονυ. Ας διπλασιασει το μεγεθος ας βαλει ψυγειο μεσα οπως αυτο που εχουν τα φορτηγα που μεταφερουν κρεατα δε με ενδιαφερει , αρκει να μην κανει θορυβο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, james9tito είπε

E ναι αφου περασαμε μια 4ετια που ειχαμε ολοι απο 2 xbox360 (ενα που παιζαμε και ενα που ηταν για επισκευη και εναλλασονταν) μετα το εφτιαξε. Μιλαμε για 70-80% failure rate, δεν υπηρχε περιπτωση να υπαρξει κονσολα να μην εχει σταλει για σερβις. 

Απο την αλλη δεν υπαρχει και κονσολα Ps4/pro που να μην κανει σαν 747 σε απογειωση, δεν θα διαφωνησω σε αυτο, δεν υπαρχει δικαιολογια για τη σονυ. Ας διπλασιασει το μεγεθος ας βαλει ψυγειο μεσα οπως αυτο που εχουν τα φορτηγα που μεταφερουν κρεατα δε με ενδιαφερει , αρκει να μην κανει θορυβο. 

Εχεις δίκιο για το 360. Αλλά αναφέρεσαι στο 2008 και πίσω! Απο τότε και μετά η MS εκανε ΑΡΙΣΤΗ δουλειά στο θέμα ψύξης. Τα πρώτα jasper τα έδινε με 3 χρόνια εγγύηση για να πιστεί ο κόσμος και φυσικά ολη η γενιά ΧΟΝΕ πηγε σφαίρα απο θεμα ποιότητας. Εχει την τεχνογνωσία τα τελευταία 12 χρόνια!, αν κρίνω και απο την εργονομία του series X, δε νομιζω να χαλάσει κάτι τωρα.

Για το ps4 pro συμφωνώ 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...