Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, nekrik είπε

Συμφωνώ για παρατυπίες και περίεργα θέματα. 1) Παράξενα πράγματα με crossgen τίτλους που υποτίθεται οτι θα ταν next gen only. Πολύ περίεργο που δεν έχουν δείξει ακόμα το περίφημο σύστημα ψύξης του ps5 και δεν εχει γίνει teardown. Ουσιαστικά εκτός απο το "This game is running on an actual ps5 system" δεν έχουμε δει τίποτα απο το actual hardware και ξεκινάνε τα preorders. Βέβαια προσωπικά επειδή είμαι λιγο άρρωστος με τα soulsborne και αφου μιλάμε day 1 Demonsouls παμε για προπαραγγελία άμεσα. 

Ειναι καταγγελτικοι οι τονοι μου, αλλα σαφως υπαρχουν και θετικες πτυχες. Δεν χρειαζονται βιαστικες κινησεις ειναι η γνωμη μου ιδιως οσοι εχουν-εχουμε και πισι και και τα refreshes. Οσοι φιλοι δεν εχουν, εννοειται απο την 1η μερα, σε οποια κονσολα και να καταληξουν θα δουν και καλα πραγματα, απλως δεν μπορω να εθελοτυφλω στα οποια κακως κειμενα που δεν ειναι λιγα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με τις τιμές εδώ ο παίχτης από την CD Projekt αναφέρει ότι η αύξηση αφορά την αγορά των ΗΠΑ.

https://www.thefpsreview.com/2020/09/05/cd-projekt-red-rejects-69-99-pricing-for-next-gen-versions-of-cyberpunk-2077/

Αναφορά σε κείμενο

Question: Can we expect that the price of CP2077 for next-gen consoles, developed in-house, which should be released next year, will be 70 USD/EUR ?

Nowakowski: In terms of EUR, 69.99 has actually been the full SRP (Suggested Retail Price) for the current generation already, for Xbox One, so yes, you should expect that the price is going to be priced around that marker in the Eurozone.

 

When it comes to USD, we launched our preorders at 60 USD and of course we’re going to keep that price for the consumers. We’re not going to change it at the last minute to 70 USD. So just to confirm – these prices are out in the market anyway; you can check them on various sites: 59.99 USD and 69.99 EUR is what we’re going for.

 

κάτι που ισχύει αν δείτε την τιμολόγηση που έχει το public για το Days gone μετά από πόσους μήνες κυκλοφορίας

https://www.public.gr/product/days-gone-ps4-game/prod8680650pp/

Αναφορά σε κείμενο
6999€
ή 583€ x 12 άτοκες δόσεις

Πιστεύω ότι δεν λέει μπούρδες ο φίλος αλλά και πάλι γιατί τόση γκρίνια. Αν αγοράζατε όλα τα παιχνίδια msrp ή είστε fan της day one αγοράς τότε τα θερμά μου συλλυπητήρια.

Μόνο το CTR αγόρασα day1 κι αυτό επειδή ήταν αρκετά οικονομικό και από το red line όχι το public.

Αν αγοράζετε μόνο digital χτυπάτε τα παιχνίδια στις προσφορές που κάνει το store. My 2 cents που λένε.

Τώρα η παρουσίαση ήταν ψιλό αδιάφορη, περίμενα ένα 50ρικο κάτω για να μαζέψει όλο το χαρτί ή ενσωμάτωση του ps now στο ps plus σαν απάντηση στο game pass.

Σχετικά με κάποιον που ανέφερε πως τέτοιο launch δεν έχει ξάνα υπάρξει, ε όχι του dreamcast είναι legendary, ίσως τα περισσότερα 3Α παιχνίδια ποτέ σε launch. Τώρα το θέμα είναι πόσοι τελικά ασχολήθηκαν με το Dreamcast και τότε μιλάμε για 200Κ launch που έγινε sold out σε μια μέρα!

Τώρα θα είναι 10000000 κάτω σε κονσόλες και έχουμε shortage, πως αλλάζουν οι καιροί.

Τέσπα, αράχτε ρε, ναι τα παιχνίδια είναι crossgen αλλά πότε στην ιστορία των κονσολών η 1η φουρνιά ήταν και η καλύτερη.

Πως θα βγει 3Α τίτλος σε κονσόλα με 0 user base έστω κι αν είναι το επόμενο playstation, τα νούμερα πλέον είναι απίθανα στο game development οπότε τώρα στην αρχή θα φάμε ξαναζεσταμένη σούπα μέχρι να έχει γίνει ένα αρχικό phase out της προηγούμενης γενιάς.

Τέλος νομίζω φυσιολογικό να είναι σε έλλειψη η digital έκδοση, ποιοι θα πάνε να πάρουν day 1 ή έστω τους πρώτους μήνες την κονσόλα. Οι πωρωμένοι ή αυτοί που έχουν λιεφτά και δεν θα λυπηθούν το ένα 100ρικο για να μην μπορούν να έχουν την full έκδοση.

Μόλις πάρει μπρος θα σπρώξει την digital σε φοιτητές, πιτσιρικάδες και fifa fans που θεωρώ ότι δεν τους ενδιαφέρει να έχουν το bluray.

 

Επεξ/σία από Hazuki
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είμαι 50-50 να κάνω προ παραγγελία ακόμη το σκέφτομαι. Το καλό είναι ότι εχω ακόμη πολλά παιχνίδια να παίξω σε όλες τις κονσόλες και στο pc. 

Στις προ παραγγελίες συνήθως όταν κάνεις σου λέει μετά να δώσεις ένα ποσό ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ADHD είπε

Αν βγει ps4 30fps το πολυ με αθλιο performance και ps5 60fps μπομπα εκει τι κανουμε?? :P 

Όσοι ρίχνουμε γουρλομάτη δεν έχουμε τέτοια ψευτοδιλλήματα.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Hazuki  για καλύτερο playstation lineup μιλησα...οχι γενικότερα...

όπως και να χει, εγω σιγουρα δε βιάζομαι, ειναι πολλες οι λεπτομέρειες που πρέπει να ξεκαθαριστούν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μονό σε μένα μου φαίνεται ψιλό  fail το playstation plus collection;
 Εαν έχεις ps4 έχεις παίξει σχεδόν όλα τα παιχνίδια που θα δώσει το collection. Οπότε εάν πας στο ps5, τι ακριβώς θα κερδίσεις;  Γιατι πραγματικά δεν βλέπω ότι κερδίζεις κάτι...

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά για προπαραγγελίες μιλάτε μερικοί αλλά φανταστείτε να έχετε υποχρεώσεις κι ευθύνες και να στείλετε την γυναίκα να σας πάρει ps 5 και αντί για PS 5 να σας πάρει Switch. :P

Επεξ/σία από Ren_of_Heavens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομορφη παρουσιαση κατά τη γνώμη μου. Δεν μου εδωσε κάτι επιπλέον, ουτε θετικό, ουτε αρνητικό. Τα περισσοτερα αναμενόμενα ήταν. 

Επιβεβαίωσαν την τιμή που περιμεναμε, τα παιχνιδια που περιμέναμε, την περιοδο κυκλοφορίας που περιμεναμε. 

Ένα καλό "μπάσιμο" με το plus για όσους δεν έχουν παιξει τα παιχνιδια του 4.

Γενικά παραμενουμε εκεί που το ειχαμε αφήσει. Λίγοι άλλαξαν αποψη για το τι θα αγοράσουν σε σχέση με πριν την παρουσίαση. 

Γενικά όσοι ψήνονται για τα exclusive της sony θα παρουν ps και μαζί και όσοι αγοράζουν ps, επειδή αυτό ξέρουν αυτό εμπιστεύονται. 

Μία ερώτηση για όσους θυμούνται 2013 με launch ps4: θυμάστε διαθεσιμοτητες τότε; το λέω επειδή σίγουρα δεν θα παω σε pre order. Τα Χριστουγεννα υπήρχε διαθεσιμότητα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

 

Μία ερώτηση για όσους θυμούνται 2013 με launch ps4: θυμάστε διαθεσιμοτητες τότε; το λέω επειδή σίγουρα δεν θα παω σε pre order. Τα Χριστουγεννα υπήρχε διαθεσιμότητα; 

Tα Χριστουγεννα υπηρχαν καποια  κομματια ναι .Την πρωτη μερα γινοταν μακελειο .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Ομορφη παρουσιαση κατά τη γνώμη μου. Δεν μου εδωσε κάτι επιπλέον, ουτε θετικό, ουτε αρνητικό. Τα περισσοτερα αναμενόμενα ήταν. 

Επιβεβαίωσαν την τιμή που περιμεναμε, τα παιχνιδια που περιμέναμε, την περιοδο κυκλοφορίας που περιμεναμε. 

Ένα καλό "μπάσιμο" με το plus για όσους δεν έχουν παιξει τα παιχνιδια του 4.

Γενικά παραμενουμε εκεί που το ειχαμε αφήσει. Λίγοι άλλαξαν αποψη για το τι θα αγοράσουν σε σχέση με πριν την παρουσίαση. 

Γενικά όσοι ψήνονται για τα exclusive της sony θα παρουν ps και μαζί και όσοι αγοράζουν ps, επειδή αυτό ξέρουν αυτό εμπιστεύονται. 

Μία ερώτηση για όσους θυμούνται 2013 με launch ps4: θυμάστε διαθεσιμοτητες τότε; το λέω επειδή σίγουρα δεν θα παω σε pre order. Τα Χριστουγεννα υπήρχε διαθεσιμότητα; 

Μονο οι προπαραγγελιες εξυπηρετηθηκαν και οι υπολοιποι πηγαν Φλεβαρη -Μαρτη στην καλυτερη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostiger είπε

Μονο οι προπαραγγελιες εξυπηρετηθηκαν και οι υπολοιποι πηγαν Φλεβαρη -Μαρτη στην καλυτερη...

Μα δεν εγινε λανσαρισμα τα Χριστουγεννα στο  PS4  η' δεν θυμαμαι εγω καλα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, spiderman 20999 είπε

Μονό σε μένα μου φαίνεται ψιλό  fail το playstation plus collection;
 Εαν έχεις ps4 έχεις παίξει σχεδόν όλα τα παιχνίδια που θα δώσει το collection. Οπότε εάν πας στο ps5, τι ακριβώς θα κερδίσεις;  Γιατι πραγματικά δεν βλέπω ότι κερδίζεις κάτι...

 

Spiderman 20999 ο σκοπός της Sony είναι να προσελκύσει περισσότερους καταναλωτές στην μεριά της και να προσφέρει εναλλακτικές προτάσεις για να κερδίσει κόσμο. Δεν είναι απαραίτητο να σε ελκύουν τα πάντα. Το Plus collection για σένα που μπορεί να έχεις χτίσει ps 4 library να είναι ανούσιο, εμένα που δεν έχω ps 4 είναι δελεαστική πρόταση. Όσο περισσότερο τυράκι δίνεις στον κόσμο τόσο περισσότερο κόσμο αναμένεις στην πόρτα σου.

Επεξ/σία από Ren_of_Heavens
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...