Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

Ποιος την έγραψε αυτή την πeπα; το plus collection είναι μέρος του plus. Δεν θα υπάρχει έξτρα χρέωση. Δεν ψαχνω τώρα για λινκ γιατί είμαι από κινητό, μπες στο blog του PlayStation ή στην παρουσίαση του collection στο YouTube να το διαβάσεις.

 

12 λεπτά πριν, dream21 είπε

Καλα οτι ναναι οι ανθρωποι εικασιες κανουν και δεν διαβασαν καν τι λεει στο blog οτι ειναι ADDED benefit ΕΠΙΠΛΕΟΝ δλδ σε αυτα που δινει το ps plus

Αν ειχε χρεωση θα το λεγανε εξαρχης ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως τα καταφερνετε μερικοι και ειστε τοσο παθιασμενοι με καποιες εταιριες και τα προιοντα με ξεπερναει.. Ολα να γινωνται σαν ποδοσφαιρο ξερω γω και απλα να κραζουμε τον αντιπαλο.. Ακομα και καλυτερο και ανταγωνιστικο προιον να υπαρχει και να χαιρομαστε ολοι μας  που δινει και ακομα παραπανω επιλογες  ,  βλεπω κατι σχολια η απο εκει ομαδα ειναι χαλια μονο Sony η μονο MS ...  Ζουμε σε περιεργες εποχες οποτε καλο ειναι να σκεφτομαστε οτι ειμαστε καταναλωτες και αυτες εταιριες που ζητανε τα λεφτα μας....

Ουτε εγω εμεινα ευχαρηστημενος απο την Sony  χτες και ειδα πολλες κολοτουμπες ( θα υποστηριξουμε μονο next gen και ξαφνικα σκανε τα games να ειναι και για ps4 ,δεν εχουμε δει μεσα τη κονσολα πως ειναι και τι κανει... ,δεν εχει μεγαλο αριθμο launch games, κλπ..)

 

Ο καθενας ας επενδυσει οπου θελει τα λεφτα του αλλα οι καλυτερες υπηρεσιες και προιοντα απο τις εταιριες μονο καλο κανει σε εμας.. Ας το εκμεταλευτουμε σα καταναλωτες ο καθενας με τις αναγκες του...

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Jim Ryan σχετικά με το cross gen, αναφέρει οτι τα games αυτά αναπτύχθηκαν πρώτα για το ps5 και μετα back port σε ps4. Ουσιαστικά ξανά αναπτύχθηκαν απο την αρχή!

While it wasn’t mentioned in Sony’s official announcement, developers of certain games later confirmed that PS5 exclusives like “Horizon: Forbidden West” and “Spider-Man: Miles Morales” aren’t exclusive at all. They’re both releasing PS4 versions, which may irritate a few Sony fans who took to heart Sony’s commitment to “next gen” development. The belief is that developing games across generations stifles creativity, and hampers the technological ambitions of the game, since it has to cater to an audience with less powerful machines.

“No one should be disappointed,” Ryan said. “The PS5 versions of those games are built from the ground up to take advantage of the PS5 feature set, and we have an upgrade path for PS4 users to get the PS5 versions for free. It’s about people having choice. I’m really quite pleased about the situation.”

https://www.washingtonpost.com/video-games/2020/09/16/ps5-retail-units/

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ διάβασα ότι ούτε όλα τα παιχνίδια θα είναι διαθέσιμα day 1 (πλην Αμερικής), ούτε η χρέωση είναι καθορισμένη... (από 10-20 ευρώ / μήνα). Κοινώς μάλλον πειραματίζεται προς το παρόν η Sony...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mitroglou7 είπε

Έχει ειπωθεί 1000 φορές ότι αξίζει. Απλά για κάποιους η ποιότητα αξίζει περισσότερο από την ποσότητα.

Αν θες να συγκρίνεις τα God of War με το Fifa 15 και το μόνο μέλημά σου είναι ότι ποσοτικά σαν ένα παιχνίδι μετράνε τότε ναί 280>18

Αυτό είναι προφανές. Γιατί το αναφέρεις? Ισχύει κάτι διαφορετικό στο gamepass? Το βάζω ένα μήνα, κατεβάζω 280 παιχνίδια και μου μένουν για πάντα και δε πληρώνω?

Είναι δυνατόν να συζητάμε το πώς λειτουργεί μια συνδρομή?

Το αφήγημα που συνάντησα πολλές φορές εδώ μέσα, είχε να κάνει με την αντίθεση στο μοντέλου του "δανεισμού" παιχνιδιών μέσω συνδρομητικών μοντέλων. Όσο και να το τεντώσεις το θέμα, είναι τουλάχιστον αστείο να βλέπεις παιδιά που εδώ μέσα χλεύαζαν το μοντέλο του gamepass ενώ τώρα θεωρούν μια αντίστοιχη παροχή σαν κάτι εξωπραγματικό. Προφανώς και το God Of War είναι για εμένα (όπως κι έγραψα νωριτερα) ενα one of a kind παιχνίδι και το λάτρεψα, αλλά αυτό δεν ακυρώνει ούτε την ποιότητα, ούτε την ποικιλία των παιχνιδιών στο gamepass. Είναι λίγο αβάσιμο και έωλο το επιχείρημά σου, αλλά εαν θέλεις να συνεχίσεις να το εκφράζεις εγώ δεν μπορώ να σου το απαγορέψω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σαι καλά φίλε, όπως το λές added benefit είναι κι έτσι νόμιζα στην αρχή και μετά που είδα το post ψάρωσα.

Για το game pass που λετε εδώ και μερικά posts παραπάνω, παίζεις φρέσκο game Wasteland 3 που κάνει 50-60 γιούρια και είναι μια βαρβατίλα rpgίλα με όλα τα καλά της παλιότερης western σχολής σε choices και rpg mechanics. Όχι αυτά τα light rpg του σήμερα που βάζουν νουμεράκι δίπλα από το equipment για να δείχνουν δήθεν βάθος στον τίτλο π.χ.  AC: Odyssey. Τεράστια λίστα το game pass μέχρι και συλλογή Kingdom Hearts έχει. Μην μειώνουμε κάτι που βγάζει μάτι ότι αξίζει σαν πρόταση.

Επεξ/σία από Ren_of_Heavens
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jokul7 είπε

Πάντως εγώ διάβασα ότι ούτε όλα τα παιχνίδια θα είναι διαθέσιμα day 1 (πλην Αμερικής), ούτε η χρέωση είναι καθορισμένη... (από 10-20 ευρώ / μήνα). Κοινώς μάλλον πειραματίζεται προς το παρόν η Sony...

Ποια χρεωση? Δωρεαν θα ειναι για οσους εχουν psplus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nekrik είπε

Ο Jim Ryan σχετικά με το cross gen, αναφέρει οτι τα games αυτά αναπτύχθηκαν πρώτα για το ps5 και μετα back port σε ps4. Ουσιαστικά ξανά αναπτύχθηκαν απο την αρχή!

While it wasn’t mentioned in Sony’s official announcement, developers of certain games later confirmed that PS5 exclusives like “Horizon: Forbidden West” and “Spider-Man: Miles Morales” aren’t exclusive at all. They’re both releasing PS4 versions, which may irritate a few Sony fans who took to heart Sony’s commitment to “next gen” development. The belief is that developing games across generations stifles creativity, and hampers the technological ambitions of the game, since it has to cater to an audience with less powerful machines.

“No one should be disappointed,” Ryan said. “The PS5 versions of those games are built from the ground up to take advantage of the PS5 feature set, and we have an upgrade path for PS4 users to get the PS5 versions for free. It’s about people having choice. I’m really quite pleased about the situation.”

https://www.washingtonpost.com/video-games/2020/09/16/ps5-retail-units/

Συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα έλεγε κάτι διαφορετικό. ΕΙλικρινά ελπίζω να ισχύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, IceMatrix είπε

Συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα έλεγε κάτι διαφορετικό. ΕΙλικρινά ελπίζω να ισχύει

Και γω το ελπίζω πραγματικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, IceMatrix είπε

Δηλαδή μου λες ότι μια συνδρομή με 280 παιχνίδια δεν αξίζει. Δεν είναι κακό να αλλάξεις άποψη, πολιτισμένος διάλογος να γίνεται. Είμαι 40 ετών και έχω αναγκαστεί να απαναπροσδιορίσω απόψεις αρκετές φορές. Απλά, φιλική συμβουλή, από τη στιγμή που θεωρείς bargain το νέο feature του PS plus, ακούγεται αστείο το επιχείρημά σου.

Το plus είναι ήδη συνδρομή, άρα μιλάμε για τίτλους που δεν σου ανήκουν και τα παίζεις όσο τρέχει η συνδρομή σου.

ειπε κανεις οτι το gamepass δεν ειναι vfm? εκατο φορες το εχουμε γραψει...Απο εκει και περα αυτο που σου λεω ειναι οτι εξαρταται απο το τι παιχνιδια παιζεις...Δεν εχει σημασια η ποσοτητα...Αν σε ενδιαφερουν τα exclusives της σονι και δεν ειχες ps4, ε ναι το πακετο που δινει η σονι, ειναι πολυ θελκτικο. Μιλαμε για κορυφαιους τιτλους...

Για μενα που τα εχω παιξει τα περισοτερα, σου ειπα και πριν. Ψιλοαδιαφορο...Θα προτιμουσα να ακουγα οτι το ps plus θα συνεχισει να δινει ps5 παιχνιδια...δεν το εχουν πει και με το bc διαθεσιμο, φοβαμαι οτι θα μας φλομωσουν στα ps4 παιχνιδια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, xavier είπε

sorry, τη προηγουμενη παρουσιαση τη ξεχνας?

ratchet and clank, demon souls, god of war 2, horizon 2, gran turismo, final fantasy 16, returnal στον 1ο χρονο? Δεν εχει γινει ποτε τετοιο launch...

Ούτε τώρα θα γίνει 😄😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Ren_of_Heavens είπε

Να σαι καλά φίλε γιατί έχω όπως το λές added benefit νόμιζα στην αρχή και μετά που είδα το post ψάρωσα.

Για το game pass που λετε εδώ και μερικές μέρες παίζεις φρέσκο game Wasteland 3 που κάνει 50-60 γιούρια και είναι μια βαρβατίλα rpgίλα με όλα τα καλά της παλιότερης western σχολής σε choices και rpg mechanics. Όχι αυτά τα light rpg του σήμερα που βάζουν νουμεράκι δίπλα από το equipment για να δείχνουν δήθεν βάθος στον τίτλο π.χ.  AC: Odyssey. Τεράστια λίστα το game pass μέχρι και συλλογή Kingdom Hearts έχει. Μην μειώνουμε κάτι που βγάζει μάτι ότι αξίζει σαν πρόταση.

Και έχει και άλλα διαμάντια RPG's να προσθέσω όπως το Bard's Tale 4, επίσης από την InXile που είναι ένα από τα καλύτερα Old scool Dungeon Crawler party Rpg's που έχουν κυκλοφορήσει ποτέ με φοβερά γραφικά σε UE4 και λιώνω αυτές τις μέρες στο PC στο ίδιο στιλ με Might & Magic.

BardsTale4-Win64-Shipping_2020_09_12_21_08_49_303.png.a3e7e46e3496503cb594f4330265c7b9.png

Επεξ/σία από Saloufas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τα περισσοτερα game που δινει το collection αλλα λογο χρονου υποχρεωσεων και ενασχολησης με το καταραμενο το apex δεν τα εχω παιξει...οποτε προσωπικα δεν θα με χαλασει να τα εχω digital (ευκολια για να μην μπαινοβγαζω blu ray) και ΙΣΩΣ και αναβαθμισμενα πιο Stable fps (αυτο δεν το εχει ξεκαθαρισει η sony αν θα υπαρχει κατι αναλογο του boost mode απο το ps4 pro)

Οποτε προσωπικα μια χαρα το collection και ΑΚΟΜΑ καλυτερα αν μελλοντικα βαλουν και αλλα games

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο που λετε ορισμενοι" ευκολια  το digital να μην αλλαζω το δισκακι " τι φαση ? Βαριεστε  να σηκωθειτε απο τον καναπε να πατε στην κονσολα? Απορια το ειχα παντα ...

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν βλέπω το hype που υπήρχε τον καιρό των PS4, XBOXOne.

Ή ωριμάσαμε όλοι μας συλλογικά και κρατάμε πιό μετριοπαθή στάση ή οι εταιρείες δεν τα κατάφεραν να μας ενθουσιάσουν.

Εν αναμονή για το Cyberpunk. Νομίζω αρκετοί περιμένουμε το game για να πάρουμε τις αποφάσεις μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...