Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, kostiger είπε

Ο leader τής αγοράς εφόσον είναι leader, έπρεπε να παρουσιάσει τιμή τότε που το αποφάσισε και να ανοίξει τα pre order, θα ήξερε τι πούλησε μέχρι launch και θα μπορούσε να το κάνει σημαία ότι το ps5 έχει σκίσει σε pre-order, καλύτερο marketing από αυτό δεν υπάρχει να βγάζει νούμερα... Ακόμα μια μουφα της sony που καθαρά αποφάσισε την τιμή προχτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Πάντως εγώ διάβασα ότι ούτε όλα τα παιχνίδια θα είναι διαθέσιμα day 1 (πλην Αμερικής), ούτε η χρέωση είναι καθορισμένη... (από 10-20 ευρώ / μήνα). Κοινώς μάλλον πειραματίζεται προς το παρόν η Sony...

Ξανά-διάβασε καλύτερα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xavier είπε

ειπε κανεις οτι το gamepass δεν ειναι vfm? εκατο φορες το εχουμε γραψει...Απο εκει και περα αυτο που σου λεω ειναι οτι εξαρταται απο το τι παιχνιδια παιζεις...Δεν εχει σημασια η ποσοτητα...Αν σε ενδιαφερουν τα exclusives της σονι και δεν ειχες ps4, ε ναι το πακετο που δινει η σονι, ειναι πολυ θελκτικο. Μιλαμε για κορυφαιους τιτλους...

Για μενα που τα εχω παιξει τα περισοτερα, σου ειπα και πριν. Ψιλοαδιαφορο...Θα προτιμουσα να ακουγα οτι το ps plus θα συνεχισει να δινει ps5 παιχνιδια...δεν το εχουν πει και με το bc διαθεσιμο, φοβαμαι οτι θα μας φλομωσουν στα ps4 παιχνιδια...

 Ψιλοαδιάφορο μια συνδρομή που σου δίνει σήμερα (δεν βάζω τι έχει περάσει από μέσα κι έφυγε πχ RDR2 κ.α.)

ΕΑ play, Darksiders, Ark, Batman Arkham Knight, όλα τα Xbox Exclusives (προηγούμενα και μελλοντικά day one), Resident Evil, A plague Tale, Alien, Kingdom Hearts, Monster Hunter, Destiny 2, Nier, No Man's Sky, Outer Worlds, Pillars of Eternity, Remnant, The Surge, Witcher, Wolfenstein κτλ.

Όπως είπα και στο άλλο παλικάρι, δεν στέκει το αφήγημα. Εάν θέλεις όμως, μπορείς να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς, φόρουμ είναι και ότι θέλει γράφει ο καθένας και κρίνεται.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταναπου

20 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Έχει ειπωθεί 1000 φορές ότι αξίζει. Απλά για κάποιους η ποιότητα αξίζει περισσότερο από την ποσότητα.

Αν θες να συγκρίνεις τα God of War με το Fifa 15 και το μόνο μέλημά σου είναι ότι ποσοτικά σαν ένα παιχνίδι μετράνε τότε ναί 280>18

Αυτό είναι προφανές. Γιατί το αναφέρεις? Ισχύει κάτι διαφορετικό στο gamepass? Το βάζω ένα μήνα, κατεβάζω 280 παιχνίδια και μου μένουν για πάντα και δε πληρώνω?

Είναι δυνατόν να συζητάμε το πώς λειτουργεί μια συνδρομή?

Για να σου βγει το αφηγημα συγκρινεις το GOW με το Fifa. Θα εκανες το ιδιο με το μεχρι προτινος διαθεσιμο στην υπηρεσια  Red Dead Redemption 2? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αρχίζω πάντως και βλέπω νόημα αν δέν έχεις Gaming PC, στο να πάρεις τώρα ένα XBOX Series X με Gamepass και μετά από 2-3 χρόνια το PS5 για τα ΑΑΑ exclusives που θα έχουν βγεί.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lepaterious είπε

Ο leader τής αγοράς εφόσον είναι leader, έπρεπε να παρουσιάσει τιμή τότε που το αποφάσισε και να ανοίξει τα pre order, θα ήξερε τι πούλησε μέχρι launch και θα μπορούσε να το κάνει σημαία ότι το ps5 έχει σκίσει σε pre-order, καλύτερο marketing από αυτό δεν υπάρχει να βγάζει νούμερα... Ακόμα μια μουφα της sony που καθαρά αποφάσισε την τιμή προχτές.

Ως ειδηση το σηκωσα, αν σχολιαζα θα ελεγα οτι φανταζει αμφισβητησιμη, αυτα που διαβαζω ομως με βαζουν σε μια αλλη διαδικασια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει κανένα site που να συγκρινει το μεγεθος των παιχνιδιων σε  φυσικη μορφη και σε ψηφιακη αντιστηχα ωστε να δω ποσο καταλαμβανουν στο σκληρο δισκο το καθενα για PS4 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, panther_512 said:

Εγώ αρχίζω πάντως και βλέπω νόημα αν δέν έχεις Gaming PC, στο να πάρεις τώρα ένα XBOX Series X με Gamepass και μετά από 2-3 χρόνια το PS5 για τα ΑΑΑ exclusives που θα έχουν βγεί.

Αυτο ειναι το λογικο. Ιδιως τωρα που εκανε την κωλοτουμπα για αλλη μια φορα η sony με τα cross gen δεν εχει νοημα η αγορα ps5. βαλε και τα 80αρια παιχνιδια στην εξισωση. Είναι πολλα τα λεφτα 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Αυτο που λετε ορισμενοι" ευκολια  το digital να μην αλλαζω το δισκακι " τι φαση ? Βαριεστε  να σηκωθειτε απο τον καναπε να πατε στην κονσολα? Απορια το ειχα παντα ...

βασικα εγω τα δισκακια πλεον τα φοβαμαι πολυ...στο ps3 ειχα αλλαξει 3 κονσολες, οι 2 επειδη τα εφτυσε το drive....Αυτη τη γενια με βολεψε πολυ το digital λογω gamesharing...Ουτε για αυτο ακουσαμε κατι...ελπιζω να μη γινει καμια στραβή και να το κοψουν...

ΓΙα αυτο λεω, οτι θελω να ακουσω ακομα πραγματα, πριν παρω τις αποφασεις μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Αυτο που λετε ορισμενοι" ευκολια  το digital να μην αλλαζω το δισκακι " τι φαση ? Βαριεστε  να σηκωθειτε απο τον καναπε να πατε στην κονσολα? Απορια το ειχα παντα ...

Ναι. Τα μοναδικα παιχνίδια που εχω σε δισκακι ειναι το Doom Eternal και το GoW και μου σπανε τα νεύρα οταν για αυτα τα δυο πρέπει να σηκωθώ. 

Ειναι σαν να εχεις Netflix και να πρέπει να σηκωθεις καθε φορα που αλλαζεις σειρα, σαιζον, κτλ. 

Φυσικα αν εσυ βολεύεσαι εμας δεν μας πεφτει λογος. Φαντάζομαι σου λείπουν και τα χειροκίνητα παραθυρα αυτοκινήτου μιας και εμεις που βαριομαστε να κουναμε μανιβέλα καναμε στάνταρ τα ηλεκτρικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dream21 είπε

υπάρχει κανένα site που να συγκρινει το μεγεθος των παιχνιδιων σε  φυσικη μορφη και σε ψηφιακη αντιστηχα ωστε να δω ποσο καταλαμβανουν στο σκληρο δισκο το καθενα για PS4 ;

Ίδια είναι τα μεγέθη, στην ουσία πια τα παιχνίδια γίνονται install τα παιχνίδια στον σκληρό και παίρνει το license απο το δισκάκι. Η αλήθεια είναι πως η Microsoft ανακοίνωσε ενα feature που ρίχνει κατα πολύ το μέγεθος των παιχνιδιών στο Series X, αλλά θα πω ψέμματα αν πω οτι ξέρω λεπτομέρειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άνοιξαν οι προπαραγγελίες στο πλαίσιο . Έφυγε ήδη από μένα με κανονική πληρωμή και έβαλα και δόσεις μέχρι να σβήσει ο ήλιος (joking μόνο 12 έβαλα )51D84143-AB82-4BCE-812B-B3F20310196E.png.cc4babf9f3eb82b630874164f9946134.png

 🤣

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Προσωπικά δεν βλέπω το hype που υπήρχε τον καιρό των PS4, XBOXOne.

Ή ωριμάσαμε όλοι μας συλλογικά και κρατάμε πιό μετριοπαθή στάση ή οι εταιρείες δεν τα κατάφεραν να μας ενθουσιάσουν.

Εν αναμονή για το Cyberpunk. Νομίζω αρκετοί περιμένουμε το game για να πάρουμε τις αποφάσεις μας.

τα preorders πάντως αν διαβάζω καλά εξαντλήθηκαν Αμερική κι Αγγλία που άνοιξαν. Ότι δεν ενθουσίασαν πάντως ισχύει, ίσως φταίει το θέμα με το pc gaming που έχει γίνει πιο προσιτό , η ms  που ενώ έχει θεωρητικά την πιο δυνατή κονσόλα δεν παρουσίασε τίποτα, η μη εύκολη κατανόηση του rt κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostiger είπε

Για να σου βγει το αφηγημα συγκρινεις το GOW με το Fifa. Θα εκανες το ιδιο με το μεχρι προτινος διαθεσιμο στην υπηρεσια  Red Dead Redemption 2? 

Αναφέρθηκε το νούμερο 280 ως ποσοτικά μεγάλο που όντως είναι. Δεν ήξερα ότι στο παράδειγμά μου που ήθελα να τονίσω ότι μέρος από τα 280 παιχνίδια (μικρό ή μεγάλο το κρίνει ο καθένας ξεχωριστά) είναι μούφες έπρεπε να διαλέξω το μεγαλύτερο IP που έχει μπει και δεν είναι πλέον διαθέσιμο οπότε ζητώ ταπεινά συγγνώμη.

Μπορείς να συνεχίσεις να το παίζεις ουδέτερος και αντικειμενικός πάντως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...