Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, DarthGRE είπε

Εχμ, στο XSX τουλάχιστον υπάρχει ενημέρωση οτι θα δουλεύουν μια χαρά οι εξωτερικοί usb HDD και SSD. Ελπίζουμε το ίδιο και στο PS5, oπότε false alarm στο πόστ σου.

Darth, να μην το έγραφα κιόλας... 
"ακόμα και στο XSX όπου θα μπορείς απλά να κάνεις backup σε απλό HDD για αποθήκευση (ωραία μαγκιά) αλλά δεν θα μπορείς να τα τρέχεις τα παιχνίδια απο αυτόν"
Διαβάζουμε βρε φίλε πρώτα :D 

Επίσης : Τιμές NVΜε SSD έχεις δεί Darth ? Το 1ΤΒ κοστίζει απο 100+€  εως 3 κατοστάρικα ανάλογα με την μάρκα/ταχύτητα κτλπ, αμα πιστεύεις τώρα οτι θα πας να πάρεις proprietary προϊόν ΜS/Sony 1ΤΒ κάτω απο 150€...δεν υπάρχει περίπτωση φίλε μου.

Κανένα "false alarm", εσύ μπορείς να θελήσεις να την βγάλεις με τον τωρινό εξωτερικό HDD σου με την τεχνική "μετέφερε-σβήσε-ξανα-μετέφερε" απο τον εξωτερικό στον εσωτερικό/ενσωματωμένο και καλά θα κάνεις, πίστεψέ με όμως, μετά απο Χ μήνες - και ανάλογα με τον όγκο των παιχνιδιών που έχεις - θα κουραστείς και το proprietary gadgetάκι/σκληρός/μνήμη θα γίνει κατα 99% απαραίτητος. 

3 ώρες πριν, Gorbatsof είπε

Τι θα πει να υπερέχει σε ssd;Αν το xbox υπερέχει σε gpu,θα είναι ένα μεγάλο συν.Το να υπερέχει το άλλο σε ssd δε λέει κάτι.


Μάντεψε απο που γίνεται το streaming των assets.
Mάντεψε το γιατί - και οι 2 κονσόλες - έχουν χτιστεί γύρω απο αυτή την τεχνολογία (με απλά λόγια).
Η όλη "φασαρία" στην επερχόμενη γενιά γίνεται ακριβώς γι'αυτον τον λόγο, για το "ελάχιστο προς μηδαμινό φόρτωμα" και το marketing θα εστιάσει περισσότερο σ'αυτό, τεχνολογίες οπως Ray tracing κτλπ έρχονται σε 2η μοίρα (που και αυτό θα είναι πολύ σημαντικό βέβαια, μεταξύ άλλων)
ΥΓ: Καλό θα είναι φίλε να μην αρχίζουμε το "ψάρεμα" και τις  ημι-εμπρηστικές δηλώσεις απο τώρα, μιλάμε για παιχνίδια/κονσόλες, οχι για κατι το "σοβαρό", καταλαβαίνεις, έτσι ? ;) 

Επεξ/σία από red1
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, red1 είπε

Darth, να μην το έγραφα κιόλας... 
"ακόμα και στο XSX όπου θα μπορείς απλά να κάνεις backup σε απλό HDD για αποθήκευση (ωραία μαγκιά) αλλά δεν θα μπορείς να τα τρέχεις τα παιχνίδια απο αυτόν"
Διαβάζουμε βρε φίλε πρώτα :D 
 

Τι λέτε ρε παιδιά! αυτό μου διέφυγε τελείως! Σοβαρά τώρα? ήδη έχω στο X 75 παιχνίδια σε 3ΤB σύνολο. Δηλαδή ο εξωτερικός πάπαλα? Γιατί αν είναι να δώσω και τα 150€ για τον εξωτερικό SSD πάλι δεν θα μου φτάνουν τα 2ΤΒ SSD σύνολο!  epic fail.... 🙀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Τι λέτε ρε παιδιά! αυτό μου διέφυγε τελείως! Σοβαρά τώρα? ήδη έχω στο X 75 παιχνίδια σε 3ΤB σύνολο. Δηλαδή ο εξωτερικός πάπαλα? Γιατί αν είναι να δώσω και τα 150€ για τον εξωτερικό SSD πάλι δεν θα μου φτάνουν τα 2ΤΒ SSD σύνολο!  epic fail.... 🙀

Oχι βρε Σαλούφα μου, μια χαρά θα είναι ο εξωτερικός σου, απλά, θα μπορείς μονο να αποθηκεύεις τα παιχνίδια σου και οχι να τα τρέχεις απο αυτόν, κοινώς, θα μπορείς να έχεις backup των παιχνιδιών σου στον εξωτερικό αλλά κάθε φορά που θα θέλεις να παίξεις κάποιον θα πρέπει να τον μεταφέρεις/κάνεις install στον εσωτερικό NVMe του μηχανήματος.
Μετέφερε-σβήσε-ξαναμετέφερε® δηλαδή  :D

Γι'αυτο και είπα πως αργά ή γρηγορα, τον proprietary SSD δεν τον γλυτώνεις (αμα θέλεις να αποφύγεις την σπαζ@ρχ@διά :D 

Kαι η Sony το ίδιο θα κάνει πιστεύω (βλέπε : χρήση εξωτερικών μηχανικών drive ως μέσο αποθήκευσης μόνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, Saloufas said:

Τι λέτε ρε παιδιά! αυτό μου διέφυγε τελείως! Σοβαρά τώρα? ήδη έχω στο X 75 παιχνίδια σε 3ΤB σύνολο. Δηλαδή ο εξωτερικός πάπαλα? Γιατί αν είναι να δώσω και τα 150€ για τον εξωτερικό SSD πάλι δεν θα μου φτάνουν τα 2ΤΒ SSD σύνολο!  epic fail.... 🙀

Παιχνίδια παλαιότερης γενιάς Xbox θα μπορείς να τα παίξεις από σκληρό δίσκο χωρίς κανένα πρόβλημα. Παιχνίδια του Series X θα τρέχουν μόνο από τον SSD. Θα μπορείς όμως να τα κάνεις backup στον εξωτερικό σου δίσκο για να τα μεταφέρεις όποτε θέλεις στον SSD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, red1 είπε

Darth, να μην το έγραφα κιόλας... 
"ακόμα και στο XSX όπου θα μπορείς απλά να κάνεις backup σε απλό HDD για αποθήκευση (ωραία μαγκιά) αλλά δεν θα μπορείς να τα τρέχεις τα παιχνίδια απο αυτόν"
Διαβάζουμε βρε φίλε πρώτα :D 

Επίσης : Τιμές NVΜε SSD έχεις δεί Darth ? Το 1ΤΒ κοστίζει απο 100+€  εως 3 κατοστάρικα ανάλογα με την μάρκα/ταχύτητα κτλπ, αμα πιστεύεις τώρα οτι θα πας να πάρεις proprietary προϊόν ΜS/Sony 1ΤΒ κάτω απο 150€...δεν υπάρχει περίπτωση φίλε μου.

Κανένα "false alarm", εσύ μπορείς να θελήσεις να την βγάλεις με τον τωρινό εξωτερικό HDD σου με την τεχνική "μετέφερε-σβήσε-ξανα-μετέφερε" απο τον εξωτερικό στον εσωτερικό/ενσωματωμένο και καλά θα κάνεις, πίστεψέ με όμως, μετά απο Χ μήνες - και ανάλογα με τον όγκο των παιχνιδιών που έχεις - θα κουραστείς και το proprietary gadgetάκι/σκληρός/μνήμη θα γίνει κατα 99% απαραίτητος. 


Μάντεψε απο που γίνεται το streaming των assets.
Mάντεψε το γιατί - και οι 2 κονσόλες - έχουν χτιστεί γύρω απο αυτή την τεχνολογία (με απλά λόγια).
Η όλη "φασαρία" στην επερχόμενη γενιά γίνεται ακριβώς γι'αυτον τον λόγο, για το "ελάχιστο προς μηδαμινό φόρτωμα" και το marketing θα εστιάσει περισσότερο σ'αυτό, τεχνολογίες οπως Ray tracing κτλπ έρχονται σε 2η μοίρα (που και αυτό θα είναι πολύ σημαντικό βέβαια, μεταξύ άλλων)
ΥΓ: Καλό θα είναι φίλε να μην αρχίζουμε το "ψάρεμα" και τις  ημι-εμπρηστικές δηλώσεις απο τώρα, μιλάμε για παιχνίδια/κονσόλες, οχι για κατι το "σοβαρό", καταλαβαίνεις, έτσι ? ;)

Όχι,δε καταλαβαίνω.Πιστευεις ότι το xbox θα μένει πίσω λόγω του αποθηκευτικού χώρου έχοντας καλύτερη gpu ενώ το ps5 με θεωρητικά υποδεέστερη gpu θα πηγαίνει καλύτερα;Μη λέμε τέτοια πράγματα σε τεχνολογικά φόρουμ, κρίμα είναι.

 

Raytracing σε δεύτερη μοίρα;Μήπως θα μπει και το 4κ σε δεύτερη μοιρα;Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά για τη νέα γενιά.

Επεξ/σία από Gorbatsof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, red1 είπε

Oχι βρε Σαλούφα μου, μια χαρά θα είναι ο εξωτερικός σου, απλά, θα μπορείς μονο να αποθηκεύεις τα παιχνίδια σου και οχι να τα τρέχεις απο αυτόν, κοινώς, θα μπορείς να έχεις backup των παιχνιδιών σου στον εξωτερικό αλλά κάθε φορά που θα θέλεις να παίξεις κάποιον θα πρέπει να τον μεταφέρεις/κάνεις install στον εσωτερικό NVMe του μηχανήματος.
Μετέφερε-σβήσε-ξαναμετέφερε® δηλαδή  :D

Γι'αυτο και είπα πως αργά ή γρηγορα, τον proprietary SSD δεν τον γλυτώνεις (αμα θέλεις να αποφύγεις την σπαζ@ρχ@διά :D 

Kαι η Sony το ίδιο θα κάνει πιστεύω (βλέπε : χρήση εξωτερικών μηχανικών drive ως μέσο αποθήκευσης μόνο)

Ναι φιλτατε αυτό αντελήφθην και γω απο την συνομιλία σας πιο πάνω, μεγάλο fail για μένα.

Κατανοώ οτι για να δουλέψουν τεχνολογίες όπως quick resume θέλουν και τον ανάλογο ssd, αλλά θα έπρεπε να σου δίνει την επιλογή πχ το qr να λειτουργεί μόνο στα παιχνίδια που έχεις εγκατεστημένα στον εσωτερικό και τα υπόλοιπα να τα τρέχεις απο εξωτερικό HDD κανονικά χωρίς να έχεις απαιτήσεις γρήγορου loading.

Ανασταλτικός παράγοντας για μένα ξεκάθαρα που θέλω να έχω όλα τα παιχνίδια της ψηφιακής βιβλιοθήκης μου εγκατεστημένα και ready to go.

Να δούμε σήμερα τι κατεύθυνση θα πάρει το ps5 σε αυτόν τον τομέα.

 

@JohnVani18

Αν είναι έτσι πάει και έρχεται...θνκς για την διευκρίνιση.

Επεξ/σία από Saloufas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρυφά έξοδα δηλαδή, θα μας βάλουν να αγοράζουμε τις επεκτάσεις μνήμης. Η κατάσταση μου θυμίζει κάτι αντίστοιχο ps vita που είχε τις δικές του κάρτες μνήμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, red1 said:

Σφάχτηκαν πάλι ? Πότε ? 
Αυτο που ακόμα μαλώνουν εν ετη 2020 για..κυριολεκτικά ενα παιχνίδι (βλέπε: κονσόλα) κάποιοι με ξεπερνά.

Απο εκεί και πέρα : H Μιcrosoft εδειξε μηχανηματάρα χθές, ευελπιστώ το PS5 να είναι - έστω και πάνω-κάτω - στα ίδια επίπεδα.

Ο ανταγωνισμός μόνο καλό κάνει, αυτό πρέπει να καταλάβουμε όλοι.

Εν αναμονή...

ΥΓ : Eλπίζω το τελικό μηχάνημα/σασί να μην είναι σαν αυτο του dev kit γιατί το καθάρισμα/ξεσκόνισμα του μηχανήματος (πολύ σημαντικό) θα είναι εφιαλτικό με τόσες εσοχές - χειρότερο και απο καθάρισμα ψηκτρών  κινητήρα μοτό ένα πράμα :D 

Σου φαίνεται περίεργο; Εδώ σφάζονται (κυριολεκτικά  - στους δρόμους) για το ποδόσφαιρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, mansa2k said:

Κρυφά έξοδα δηλαδή, θα μας βάλουν να αγοράζουμε τις επεκτάσεις μνήμης. Η κατάσταση μου θυμίζει κάτι αντίστοιχο ps vita που είχε τις δικές του κάρτες μνήμης.

Αν θέλεις, κρατάς backup των Series X παιχνιδιών σε εξωτερικό δίσκο. Aπλά θα πρέπει να το περνάς στην εσωτερική SSD μνήμη. Είναι μια λύση κι αυτή από το να πάρεις επιπλέον SSD.. :P 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περιμενουμε καλυτερα λιγες ωρες να επιβεβαιωθουν καποια πραγματα πριν αρχισει ο καθενας να λεει τα δικα του για την Cpu/Gpu/ssd/ram και δεν ξερω και εγω τι αλλο για το ps5?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Gorbatsof είπε

Όχι,δε καταλαβαίνω.Πιστευεις ότι το xbox θα μένει πίσω λόγω του αποθηκευτικού χώρου έχοντας καλύτερη gpu ενώ το ps5 με θεωρητικά υποδεέστερη gpu θα πηγαίνει καλύτερα;Μη λέμε τέτοια πράγματα σε τεχνολογικά φόρουμ, κρίμα είναι.

Kανένα "δεν θα μείνει πίσω", δεν είναι όλα στη ζωή ποδόσφαιρο, οι όποιες αναμετρήσεις ή φανατισμοί είναι για άτομα νεαρότερης ηλικίας φίλε.
Επίσης, ακριβώς επειδή είμαστε σε τεχνολογικό φόρουμ, απάντησα σ'αυτο που αναφέρθηκες εσύ χωρίς καμία  επιχειρηματολογία, σου είπα το γιατί μια διαφορετική/custom λύση SSD μπορεί να έχει επιπτώσεις θετικές αλλά επέλεξες το αγνοήσεις παντελώς.
Σχετικά με τη υπολογιστική ισχύ :  Πιστεύεις πως η διαφορά 1 TF θα αποτελούσε καταλυτικό παράγοντα ώστε να αποκτήσει κάποιος το ένα μηχάνημα αντί του άλλου ? Να φανταστώ τα εκατομμύρια των χρηστών ΧΟΝΕ και ΧΟΝΕ S είναι χαζοί που έπαιζαν σ'αυτές επειδή υπήρχε πάντα και το απλό PS4 που ηταν πιο δυνατό σε γενικές γραμμές ?  Πιστεύεις πως αυτοί δεν ευχαριστήθηκαν  τα παιχνίδια που παίξανε ? Το ΧΟΝΕΧ που είναι πιο δυνατό απο το PS4 Pro δεν ηταν διαθέσιμο στην αρχή της γενιάς βλέπεις.Εσυ, που θα ξεκίνησες λογικά με το ΧΟΝΕ το "απλό" δεν ευχαριστήθηκες gaming δλδ ? 
Στην τελική, άμα σήμερα σου πει ο Cerny πως το PS5 εχει περισσότερα TFLOPS τι θα κάνεις ? Θα πεις τα ίδια ή θα πας να πάρεις το PS5 την ημέρα της κυκλοφορίας του ? Πάλι σε Χbox θα πήγαινες (κρίνοντας απο τα λόγια σου) επειδή...έτσι θέλεις, αυτό γουστάρεις και καλά θα έκανες στην τελική.

Πάντως απο τη στιγμή που δεν σε ενδιαφέρουν τα γεγονότα ή το PS5, γιατί   μπαίνεις στον κόπο να σχολιάσεις  ? Ειναι σαν να πάω εγώ που δεν πρόκειται να πάρω το ΧSX (δεν μου αρέσουν τα exclusives της απλά) στο διπλανό topic και να αρχίζω να κάνω απλά αντίλογο, θα ηταν ανάρμοστο απο τη στιγμή που οι "απόψεις" μου δεν θα ηταν αντικειμενικές ή δεν θα συνέβαλλαν σε κάτι, εκεί πήγαινε και το "αν καταλαβαίνεις".

Δεν έχω καμία διαθεση για αντίλογο απλά για τον αντίλογο, δεν μου αρέσουν οι οπαδισμοί οποιουδήποτε τύπου, και είμαι εδω μέσα για τα καινούργια μηχανάκι και παιχνίδια που θα βγουν, γι'αυτο, σε περίπτωση που απαντήσεις προσπάθησε τουλάχιστον να επιχειρηματολογήσεις αυτή τη φορά και να τοποθετηθείς σωστά και οχι να κάνεις αντίλογο απλά για χάρη του αντιλογου, τα "Αν το xbox υπερέχει σε gpu,θα είναι ένα μεγάλο συν.Το να υπερέχει το άλλο σε ssd δε λέει κάτι" καθως και το τελευταιο σου post δεν αποτελούν επιχειρήματα αλλά αβάσιμες προσωπικές απόψεις οι οποίες δεν συμβάλουν κιόλας σε τίποτα παρά σε console wars - και έχω πατήσει τα 40 και δεν έχω καμία όρεξη για αυτά.

Φιλικά

ΕDIT : αυτοί που θελουν Forza/Gears/Halo πάνε σε XBOX, αυτοί που θέλουν Last of Us/Uncharted/God of war κτλπ θα πάνε σε PS ούτως ή άλλως, γι'αυτο - ξαναλέω - πως κανένα δεν θα μείνει "πίσω" και πως οι "αναμετρήσεις" ειναι φαινόμενο οπαδικού χαρακτήρα

Επεξ/σία από red1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχάς,πως κρίνεις αν με ενδιαφέρει η κουβέντα ή όχι και που ακριβώς πούλησα οπαδισμο,στις ανακρίβειες που γράφεις;Τις κονσόλες θα τις αποκτήσω και τις δύο,όπως κάνω σε κάθε γενιά.Γραφεις πράγματα αδιανόητα και όταν ο άλλος στα τονίζει, αρχίζεις να μιλάς για οπαδισμους κτλπ.

ΥΓ.Δείξε μου που ανέφερα ότι δε θα αποκτήσω ps5.

Επεξ/σία από Gorbatsof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Gorbatsof είπε

Καταρχάς,πως κρίνεις αν με ενδιαφέρει η κουβέντα ή όχι και που ακριβώς πούλησα οπαδισμο,στις ανακρίβειες που γράφεις;Τις κονσόλες θα τις αποκτήσω και τις δύο,όπως κάνω σε κάθε γενιά.Γραφεις πράγματα αδιανόητα και όταν ο άλλος στα τονίζει, αρχίζεις να μιλάς για οπαδισμους κτλπ.

ΥΓ.Δείξε μου που ανέφερα ότι δε θα αποκτήσω ps5.

Gorb, "τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια"...
Η όποια σύγκριση θα είναι σαν αυτή 1000ριού  I4 Japan VS 1200cc /L-twin/V2 Ιταλικού... Σου στοιχηματίζω το εκ γενετής σημάδι που έχεις στο κούτελό σου άμα θέλεις :D 

Πέρα απο τον χαβαλέ, ο,τι είχα να πω το είπα, είναι ανούσιο να το συνεχίσουμε καθώς η κόντρα είναι ανούσια.
Σε λίγες ώρες θα δούμε κύριέ μου.

Καλή συνέχεια και καλή ημερα σου εύχομαι 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...